Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

X Japan


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 18:03

Ένα από τα σημαντικότερα συγκροτήματα της Ιαπωνίας και πρωτεργάτες του visual kei,σίγουρα έχουν επηρεάσει πολλά jrock bands της εποχής μας.Φαντάζομαι πως όσοι έχουν ασχοληθεί με jmusic έχουν ακούσει κάποια κομμάτια τους.Πάρα πολύ καλές συνθέσεις,σε έναν συνδυασμό speed metal με συμφωνική μουσική.Κατ' εμέ,μόνη αδυναμία του συγκροτήματος είναι η φωνή του Toshi.

Favourites: Endless Rain,Crucify my love,Rusty Nail,Dahlia,Silent Jealousy

#2 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 18:41

wiiii!!!τελεια,εκανες το θρεντ που εγω βαριομουνα γιατι εχει πολυ δουλεια!!!ειναι το πιο αγαπημενο μου συγκροτημα,και οχι μονο απο ιαπωνικα,απο ολα,ειναι οι καλυτεροι!!!(L):wooi2:

αλλα γιατι λες οτι η φωνη του toshi ειναι η αδυναμια του συγκροτηματος??εγω πιστευω πως η φωνη του ταιριαζε απολυτα σε ολα τα τραγουδια τους:kawaii:!!!ηταν η ιδανικη,φαντασου να τραγουδουσε καποιος αλλος το crucify my love!!!:canthelp:

τεσπα,κριμα ηταν επισης που πεθανε ο hide.:cry5:...και που δυστυχως ο pata καλυπτοταν απο τον hide....:cry5:

snif γιατι να χωριστουνε και να πεθανει....???:nanteee:
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#3 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1.559 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 18:44

αναγνωριζω στο επακρο την συνεισφορα τους και την επιρροη τους στη σκηνη. ειναι οντως ενα τεραστιο ονομα στο οποιο οι πιο προσφατες μπαντες χρωστανε πολλα.
σαν ατομο ομως ποτε δεν μου αρεσαν. and this is exactly why:

σε έναν συνδυασμό speed metal με συμφωνική μουσική.Κατ' εμέ,μόνη αδυναμία του συγκροτήματος είναι η φωνή του Toshi.


το speed/power ειναι ενας ηχος που με απωθει παρα πολυ, και η τσιριδα του Toshi really makes my ears bleed... -_-V
το μονο κομματι τους που μου αρεσε ποτε ειναι το Crucify my Love κι αυτο οταν ο λεγαμενος ριχνει τις γνωστες του κορωνες... oh the horror..:uhh:

imho, απο τους X Japan βγηκαν 3 καλα πραγματα:
1. το οτι επηρρεασαν σχεδον τους παντες και υπηρξαν η κινητηριος δυναμη για πολλα πραγματα στη σκηνη
2.οι Violet UK του Yoshiki
3.(and most importantly) o hide his solo career pwnz X anytime of the day in my humble ears

nevertheless, that's just me, and not liking them does not mean i don't give them credit for what they've done..


αλλα γιατι λες οτι η φωνη του toshi ειναι η αδυναμια του συγκροτηματος??εγω πιστευω πως η φωνη του ταιριαζε απολυτα σε ολα τα τραγουδια τους:kawaii:!!!ηταν η ιδανικη,φαντασου να τραγουδουσε καποιος αλλος το crucify my love!!!:canthelp:


περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λενε...
and u don't know how many times i've wished for that....
like it or not tho, ο,τι καταφεραν το καταφεραν με Toshi και ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος οτι δεν καταφεραν και λιγα...
απο κει και περα bitching about it is futile, i must admit..

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από LucyBR: 30 Ιούλιος 2008 - 18:50

Δημοσιευμένη  εικόνα

Spoiler: &#33909


#4 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 19:22

Ωραία τραγούδια. Τα χαλάει ο Toshi.

Τo πιάνο στο Art of Life αγγίζει το Θεό.

#5 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 21:13

Κάπου εδώ λέω, ω θέε, οι X-Japan και στο anime.gr!!!!!!!!!!!!
(random παρένθεση, απλά τους ακούω ΠΑΝΤΟΥ)

Η άποψη μου συνοψίζεται στα εξής

Άψογη μουσική και εξαιρετικοί καλλιτέχνες, not my style, αλλά το αναγνωρίζω. Η μουσική τους έχει μια ιδιαίτερη ποιότητα, και ο κύριος Γιοσίκι(αν και δεν μ' αρέσει ως παρουσία) είναι φοβερός συνθέτης...Τώρα τα φωνητικά.........

Δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζεται η φωνή του αοιδού για το συγκεκριμένο είδος μουσικής...εμένα πάντως μου χει καταστρέψει τα αυτιά και είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο δεν την παλεύω πολλή ώρα με το συγκεκριμένο συγκρότημα...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#6 videl

videl

    Anime Fan

  • Members
  • 147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2008 - 23:28

απλα θεοι για εμενα!!!τους λατρευω o Yoshiki και ο hide τα σπανε!!!Η φονη του Toshi μου αρεσι παρα πολυ...ο Pata και ο Heath ειναι πολυ καλοι!!!!<33333

#7 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Αύγουστος 2008 - 11:17

LOL




Προσωπικα,απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα ever.


Λατρεύω το απίστευτο συναίσθημα που μου βγάζει η μουσική τους,τους θεωρώ εξαίρετους συνθέτες και Ω ΝΑΙ ΛΑΤΡΕΥΩ την φωνή του Toshi <3:wooi2:

και καλώς η κακώς μόνο ο Toshi μπορεί να ερμηνεύσει τα τραγουδια των X λογω των male soprano vocals,και τήν symphonic/speed/power metal βαση που εχουν ^^



buuuuuuuuuuuuuuuuuuuut



Πανω από όλα...



είμαι harcore hide fan <33333333333333333333333333


(δεν θα το μαντευε κανεις ε?Ειμαι ολο εκπλήξεις...:wis:)

Δημοσιευμένη  εικόνα


#8 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Αύγουστος 2008 - 11:38

Αυτά που περιγράφεις μου θυμίζουν και Asagi και Kamijo πχ, δεν είναι ο μόνος ο Toshi. Ο δεύτερος θα ταίριαζε αποδεδειγμένα, είναι μερικά τραγούδια των Versailles που θυμίζουν ως ένα βαθμό τους X.

Είναι δύσκολο να τους φανταστούμε άλλον στα vocals γιατί έχουμε συνηθίσει τον Toshi και καλώς ή κακώς έχει αφήσει το στίγμα του. Συνεχίζω να θεωρώ όμως ότι με κάποιον άλλον θα ήταν καλύτεροι.

#9 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Αύγουστος 2008 - 10:19

hide is love!!! <3

#10 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Αύγουστος 2008 - 13:08

Αυτά που περιγράφεις μου θυμίζουν και Asagi και Kamijo πχ, δεν είναι ο μόνος ο Toshi. Ο δεύτερος θα ταίριαζε αποδεδειγμένα, είναι μερικά τραγούδια των Versailles που θυμίζουν ως ένα βαθμό τους X.

Είναι δύσκολο να τους φανταστούμε άλλον στα vocals γιατί έχουμε συνηθίσει τον Toshi και καλώς ή κακώς έχει αφήσει το στίγμα του. Συνεχίζω να θεωρώ όμως ότι με κάποιον άλλον θα ήταν καλύτεροι.



Ε ναι ρε αφου και οι Versailles εχουν βαση power:drink:


(και επιπλεον τωρα που το αναφερες παντα δηλωνα οτι θεωρω την φωνη του Kamijo αταιριαστη με την μουσικη του συγκροτηματος,αλλα γουστα ειναι αυτα:bath:)


Χαχαχα,προσπαθησε να το πεις αυτο στον Yoshiki για αλλο vocalist :P:P:P:wis:


and yes hide is <3333333333333333

:hahaha:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Yu~Kun: 12 Αύγουστος 2008 - 13:15

Δημοσιευμένη  εικόνα


#11 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Αύγουστος 2008 - 20:17

και εγω που νομιζα πως ειμαι η μονη στην ελλαδα που δεν της αρεσουν
με εξαιρεση καποια τραγουδια και τον hide που αγαπω πολυυυυ

οστοσο respect!!!!!


το οτι επηρρεασαν σχεδον τους παντες και υπηρξαν η κινητηριος δυναμη για πολλα πραγματα στη σκηνη
nevertheless, that's just me, and not liking them does not mean i don't give them credit for what they've done..


συμφωνω απολυτα

----

this vid is love!!! makes me miss him
every time i see hide i get soO melancholic


YouTube - Yoshiki and hide joking

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από iloveL: 16 Αύγουστος 2008 - 20:25


#12 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Αύγουστος 2008 - 20:35

Το αγαπημένο μου μέλος των Χ,μετά τον Yoshiki.Hταν πράγματι μεγάλος κιθαρίστας και ό,τι solo δουλειά έχει κάνει είναι από καλή και πάνω (έκει έδειξε ότι είναι και καλός συνθέτης,μιας και τα 9 στα 10 τραγούδια των Χ Japan τα έγραφε ο Yoshiki).
Πάντως νομίζω πως το reputation του hide αυξήθηκε κατακόρυφα λόγω του θανάτου του.Όχι ότι δεν ήταν δημοφιλής ήδη βέβαια απλά αναρωτιέμαι πως θα είχαν τα πραγματα αν ο Yoshiki ήταν αυτός που είχε πεθάνει.Άνοητη σκέψη που δεν βγάζει και πουθενά,forget it :P

Άντε να δεήσει και η πριγκίπισσα να βγάλει κανάν δισκο με τους Violet γιατί το λέει εδώ και καμια 10αρια χρόνια και με σκόρπια κομμάτια στο νετ δε γίνεται δουλεια :P

#13 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Αύγουστος 2008 - 20:41

σιγουρα εχεις δικιο οταν καποιος πεθαινει μενει αφθαρτος/ πιο ωραια τελος παντων
στην μνημη μας. και επηρεαζεσαι γενικα λογο αυτου. i always loved more and admired the ones who died
4 a reason i don't know why

αλλα εμενα μ'αρεσει πιο πολυ μουσικα / (ειναι πιο του γουστου μου)
δεν μοιαζει καθολου με xjapan

#14 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Αύγουστος 2008 - 20:54

Άντε να δεήσει και η πριγκίπισσα να βγάλει κανάν δισκο με τους Violet γιατί το λέει εδώ και καμια 10αρια χρόνια και με σκόρπια κομμάτια στο νετ δε γίνεται δουλεια :P




AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA


πετυχημενο!!!!LMAO


oh and btw: favorite X song?


Mine: Sadistic desire


:hero:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#15 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Αύγουστος 2008 - 13:47

οι μπαλάντες τους είναι πανέμορφες, ο yoshiki μας έχει χαρίσει υπέροχες μελωδίες, αλλά έπαθα την πλάκα μ όταν τον είδα με μακρύ μαλλί (καλέ έμοιαζε με γυναίκα!:deadga6:) αν εξαιρέσεις την εμφάνισή τους, όλα τ άλλα οκ
κι οι Violet UK φoβεροί:blingeye2:
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."