Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Κλασική Μουσική


  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 27 July 2008 - 14:48

Λοιπον...οτι και να λετε για ολα τα ειδη της μουσικης πιστευω οτι παντα κυριαρχο θα ειναι η φοβερη κλασσική μουσική.Απλα ειναι οτι ποιο απιστευτα τελιο εχω ακουσει.
Την έχω μεσα στην καρδια μου.
Και πιστευω πως ολοι αν οχι οι περισσοτεροι λατρευουν την Κλασσικη μουσική
Δε πα να ειναι μεταλλαδες...ραπαραδες...η οτι αλλο λενε...ειμαι σιγουρος πως κρυφα στο σπιτι τους ακουνε κλασσικη μουσικη.
Ποιος μπορει να πει οχι Στους: Αμαντεους Μοτσαρτ ( και εδω συνιστω να δειτε την τainia Amadeus)Βαγκνερ,μπετοβεν,Σοπεν,Μπαχ,Σταους,Τσαικοφκσι και τοσους αλλους μεγαλους συνθετες που μεινανε στην ιστορια

Θέλω να αφιερωσω 2 υπεροχα κομματια!!!

[youtube]http://youtube.com/watch?v=aZD9nt_wsY0&feature=related[/youtube]

and

[youtube]http://youtube.com/watch?v=S3IK47qOXoA[/youtube]

Αφηνω και περιμενω τα σχολια σας σχετικα με το thread!! :D

Edited by TheLastQuincy, 27 July 2008 - 14:57.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#2 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 15:06

Πάντα μου άρεσε η κλασσική μουσική. Ότι και να ακούω τώρα (κυρίως rock και metal) υπάρχουν περιπτώσεις που ακούω κλασσική. Επίσης συμβαδίζει και με άλλα είδη. Ένα μόνο θα πω. S&M. Πραγματικά απίστευτη συναυλία που εκτός απ' τους Metallica μία ολόκληρη συμφωνική από πίσω να δίνει ρέστα.
Να το αγαπημένο μου από αυτή τη συναυλία
κλικ

Btw δεν είναι καλύτερα το παρόν θέμα να μπει στην κατηγορία "μουσική";
Posted Image

#3 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 15:20

ακούω εγώ φυσικά
αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως μερικοί τολμούν να συγκρίνουν symphonic metal με κλασσική μουσική η ακόμη χειρότερα death και black metal

#4 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 15:34

Που κολλάει αυτό;

ontopic:
Αγαπημένοι Motsart,Bethoven,tsaikovski,vivaldi
Posted Image

#5 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 15:40

Που κολλάει αυτό;

ontopic:
Αγαπημένοι Motsart,Bethoven,tsaikovski,vivaldi

έτσι νομίζουν μερικοί

#6 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 27 July 2008 - 15:48

Κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η κλασσική μουσική.Δεν ακούω πολύ συχνά βέβαια αλλά όταν ακούω το απολαμβάνω.Δυστυχώς δεν συνέχισα τα μαθήματα πιάνου που έκανα παλιά.Τώρα το μετανιώνω:nanana:

Posted Image


#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 27 July 2008 - 18:15

Η πρώτη μου ουσιαστική επαφή έγινε με το Nodame Cantabile. Υπήρξαν κομμάτια που με συγκίνησαν πολύ αλλά χάθηκα λίγο με τόσους πολλούς συνθέτες και εκτελέσεις όταν πήγα να ψαχτώ, δεν είχα την απαραίτητη υπομονή και χώρο στο σκληρό. Θέλω να ασχοληθώ πιο σοβαρά στο μέλλον.

#8 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 July 2008 - 19:24

Και πιστευω πως ολοι αν οχι οι περισσοτεροι λατρευουν την Κλασσικη μουσική
Δε πα να ειναι μεταλλαδες...ραπαραδες...η οτι αλλο λενε...ειμαι σιγουρος πως κρυφα στο σπιτι τους ακουνε κλασσικη μουσικη.


Και εγώ πάω στοίχημα ότι και αυτοί που ακούνε κλασσική μουσική ως κύριο είδος ακούνε και τα είδη που ανέφερες αν με πιάνεις ;)

ακούω εγώ φυσικά
αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως μερικοί τολμούν να συγκρίνουν symphonic metal με κλασσική μουσική η ακόμη χειρότερα death και black metal


Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τη σύγκριση οποιουδήποτε είδους/καλλιτέχνη με ένα άλλο, ακόμη και αν μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά είδη? Μήπως θα μας κρεμάσουν αν ''τολμήσουμε'' να κάνουμε αυτή τη σύγκρινση? Έλεος

Δυστηχώς με κλασσική μουσική δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα. Είναι ένα είδος το οποίο ναι μεν δεν με τραβάει όσο άλλα, σίγουρα όμως έχει το ενδιαφέρον του. Υπάρχει όμως μία απορία που πάντα ήθελα να μου την εξηγήσει κάποιος: πως ακριβώς ορίζουμε αυτό το κλασσική μουσική? Το λέω επειδή σε κομμάτια όπως αυτό

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BgBn4kAv590[/youtube]

να χρησιμοποιήτε ο όρος ''ορχηστρική'' ή και soundtrack, αλλά στα αυτιά μου δεν έχει και τόσες διαφορές απο αυτά που έχω ακούσει απο κλασσική μουσική. Θέλει κανείς που γνωρίζει να εξηγήσει τις διαφορές?

Όσο για δικό μου αγαπημένο καλλιτέχνη του είδους, Βιβάλντι.

Εδιτ: και ο αγαπημένος μου συνδιασμός κλασσικής με άλλο είδος, ένα κομμάτι που έμαθα χάρη στη κυρία Erisabetsu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pIQEZPe-g5Q[/youtube]

Edited by red pyramid, 27 July 2008 - 19:34.

Posted Image

#9 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 19:43

λινκ

Φοβερό το κομμάτι red pyramid

άλλο ένα απ' τον ίδιο
[youtube][media]http://youtube.com/watch?v=e2Ma4BvMUwU[/media][/youtube]

Ρε παιδιά λίγο help με τα links στο youtube.
Posted Image

#10 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 27 July 2008 - 20:34

To Requiem for a Dream το έγραψε κανονικά ο Amadeus Mozart.
Ηθελε να γραψει το Requiem για τον θανατο του.
Φαντασου....ποσο απιστευτα τελειος μπορει να ειναι!?!
Και μετα το πηραν το κομματι και το βαλαν στην Ταινια Requiem For A Dream
διασκευασμενο στο Lord of the Rings...
Αλλα αρχικα γραφτηκε απο τον Mozart...εγω το εχω απο καποιους που λεγονται Lux Aeterna

και @tsintori το command ειναι [youtube]βαζεις το λινκ εδω μεσα[/youtube]
και κλεινεις ετσι!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#11 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 20:54

Ναι έτσι το έκανα.

Του Mozart είναι το κομμάτι; Είχα διαβάσει ότι πριν το θάνατο του έγραφε το "requiem" αλλά δεν το ήξερα ότι το διασκεύασαν. Thanks για το info.
Posted Image

#12 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 27 July 2008 - 22:03

Η καλυτερη μουσικη ever.
Posted Image

#13 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 27 July 2008 - 22:06

Εεεμ, βασικα το requiem του ειχε ζητηθει να το γραψει για καποια αλλη που ειχε πεθανει, απλως το καιρο που εγραφε "ετυχε" να πεθανει κ αυτος, γι αυτο λενε οτι τελικα το εγραψε για το δικο του θανατο

Επισης, μη βρισετε, αλλα να ρωτησω, οι Apocalyptica δε μπορουν να θεωρηθουν κλασσικη μουσικη?

Posted Image


#14 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 27 July 2008 - 22:08

Νομίζω όχι. Για να θεωρηθεί κάτι κλασσική μουσική δεν χρειάζεται μόνο να έχει βιολιά, τσέλα κτλ,κτλ.... Ποιο πάνω είχα βάλει ένα link για την κλασσική μουσική.
Posted Image

#15 Chief_Chips

Chief_Chips

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 27 July 2008 - 22:09

Εεεμ, βασικα το requiem του ειχε ζητηθει να το γραψει για καποια αλλη που ειχε πεθανει, απλως το καιρο που εγραφε "ετυχε" να πεθανει κ αυτος, γι αυτο λενε οτι τελικα το εγραψε για το δικο του θανατο

Επισης, μη βρισετε, αλλα να ρωτησω, οι Apocalyptica δε μπορουν να θεωρηθουν κλασσικη μουσικη?


όχι
με ΤΙΠΟΤΑ
αν θες απάντηση ρώτα