Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Βλέπετε τα opening/endings όταν βλέπετε πολλά επεισόδια μαζί?


  • Please log in to reply
201 replies to this topic

Poll: Βλέπετε τα opening/endings όταν βλέπετε πολλά επεισόδια μαζί? (255 member(s) have cast votes)

Βλέπετε τα opening/endings όταν βλέπετε πολλά επεισόδια μαζί?

  1. Ναι (102 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  2. Όχι (153 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#1 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 16 July 2008 - 13:53

Όπως λέει και ο τίτλος. Όταν βλέπετε πολλά επεισόδια μαζί από κάποια σειρά, βλέπετε τα openings/endings?
Εγώ προσωπικά τα προσπερνώ (ειδικά αν το προηγούμενο επεισόδιο τελείωσε με τρόπο που σε "τρώει" να δεις την συνέχεια), και βλέπω μόνο την περίληψη του επόμενου επεισοδίου.
Διαφορετικά αν το theme αλλάζει, σε κάποιο επεισόδιο, τότε θα κάτσω να το δω.

(Επειδή δεν ξέρω πως γίνεται, μπορεί κάποιος moderator να βάλει ένα poll σε αυτό το thread?)
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#2 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 16 July 2008 - 14:00

αν σ'αρεσει το opening/ending ια χαρα καθεσε και το βλεπεις
σε καποια επισοδεια bleach μετα απο το ending theme και το preview του επομενου επισοδειου βαζουν και καποια extra videaκια που εχουν πολυ πλακα...
ασε που τα βλεπω και ξαπλα στο κρεβατι η στον καναπε
ποιος σηκωνεται να τα προσπερασει...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#3 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 16 July 2008 - 14:06

Οταν θα δω ενα νεο ανιμε, τα βλεπω παντα και τα δυο για να βγαλω μια γνωμη.
Μετα, τα προσπερνω ωσπου να βγαλει νεα openings/endings. Καποια ανιμε εχουν την ταση να τ'αλλαζουν...



#4 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 16 July 2008 - 14:18

Το opening πιο συχνά από το ending...Με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις στις οποίες το ending είναι too good to be true οπότε και το βλέπω σχεδόν όλο...Όσο περισσότερο μου αρέσει η σειρά τόσο πιο πιθανό είναι να βλέπω και ολόκληρα τα opening και τα endings αλλά κυρίως εξαρτάται από το τραγούδι τους.Π.χ. sayonar zetsubou sensei την πρώτη season τα έβλεπα ΟΛΑ.Στη δεύτερη είχα μεγάλο κόλλημα με το opening αλλά όχι τόσο με τα endings αν ίσως εξαιρέσουμε τα τελευταία endings(άλλαξαν μια-δυο φορές νομίζω χωρίς να θυμάμαι με σιγουριά)
Πάντως κατα μέσο όρο αν δω αρκετά επεισόδια δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να ξαναβλέπω opening και ending γιατί καταντάει βαρετό...Πάντως η αλήθεια είναι πως είναι ένα καλό κριτήριο να αποφασίσεις αν θες κα το OST της σειράς...Τα περισσότερα από τα OSTs που έχω τα κατέβασα για το opening ή το ending των anime οπότε δεν μπορώ να πω ότι είμαι από αυτους που δεν δίνουν σημασία σε αυτά.
Posted Image

#5 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 16 July 2008 - 14:22

εβλεπα συνεχεια το op του one piece "brand new world" κατα τη διαρκεια του enies lobby arc.μπορει να εβλεπα απανωτα επεισοδεια αλλα δεν εκανα ποτε skip σ'αυτο το op.

#6 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 16 July 2008 - 14:27

Τα προσπερνάω σχεδόν πάντα. Θα τα δω μία φορά όμως στο πρώτο επεισόδιο ή όταν αλλάζουν.
Σπάνια καθόμουν να δω ολόκληρο το opening και σπανιότερα το ending.
Από όσο θυμάμαι, έβλεπα σε κάθε επεισόδιο τα 3 πρώτα openings του Bleach και το 2ο ending (μπορεί να ήταν και το τρίτο, δεν είμαι σίγουρος) που σε κάθε επεισόδιο είχε και διαφορετικό animation αφού παρουσίαζε τον αρχηγό και τον υπαρχηγό της κάθε ομάδας.
Επίσης έβλεπα πάντα το 2ο :respect: και 3ο opening του Naruto.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#7 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 16 July 2008 - 14:31

Γενικα ναι,τα βλεπω ολα ξανα και ξανα σε καθε επεισοιο γιατι μ'αρεσει να μου "μεινει" ο ρυθμος του τραγουδιου αφου τελειωσω την σειρα!

[ειδικα death note,one piece και berserk ειχαν πολυ ωραια]

Αλλα εδω...

εβλεπα συνεχεια το op του one piece "brand new world" κατα τη διαρκεια του enies lobby arc.μπορει να εβλεπα απανωτα επεισοδεια αλλα δεν εκανα ποτε skip σ'αυτο το op.


Ειδικη περιπτωση,φοβερο OP,κρατησε και παρα πολυ λιγο συγκριτικα με τα αλλα{γυρω στα 15-20 επεισοδια αν θυμαμαι καλα} και το ακουγα και παραπανω απο μια φορα ανα επεισοδιο...φοβερο theme!

#8 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 16 July 2008 - 14:43

Σε γενικές γραμμές τα βλέπω (αν και τελευταία είναι σπάνιο να δω πολλά επεισόδια μαζεμένα). Εκτός των άλλων κάνεις και ένα διάλυμα από την πλοκή :wooi2:

Πάντως ενδιαφέρον θα ταν να γίνονταν και ένα σχετικό poll σε αυτό το thread.
phmava.php

#9 anime-dono

anime-dono

    Back again ^_^

  • Members
  • 489 posts

Posted 16 July 2008 - 15:12

Για μένα εξαρταται απο το τραγούδι, αν ειναι καλο οπως τα op του D.Gray-man τα βλεπω ακομα και ξεχωριστα απο το anime.:Blissfull: Τις περισότερες φορες αν μου αρεσει το τραγούδι το κατεβάζω και το ακούω μέχρι να το βαρεθω:yawn2:. Αλλα τα op στις περισότερες περιπτωσεις σου δείνουν μι ιδέα για τα επόμενα επεισοδια οποτε τα βλεπω το λιγότερο 2 φορές.Posted Image

#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 July 2008 - 15:17

nope

#11 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 16 July 2008 - 15:25

Πάντα. Κι αν μου αρέσουν και τα επεισόδια της σειράς είναι πολύ λίγα τα ξαναβλέπω κι όταν έχω τελειώσει τη σειρά. Βασικά ακόμα κι αν δε μου αρέσουν πάρα πολύ σπάνια θα τα προσπεράσω. Είναι κάτι σαν κόλλημα. Κι όταν έχω πολύ αγωνία για τη συνέχεια με βοηθάνε να χαλαρώσω κι όλας. :wis:

15fkk04.jpg


#12 DRAGONBALL1985

DRAGONBALL1985

    Self Imposed Ban

  • Banned
  • 66 posts

Posted 16 July 2008 - 15:57

Μόνο το πρώτο Opening και το τελευταίο Ending... Εξαίρεση το Dragonball και όλα όσα έχουν διαφορετικά endings και openings από τα αρχικά...

#13 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 16 July 2008 - 16:12

Αναλογα.... Ας πουμε στο Chi's sweet home δε γινεται να μη δεις το opening.... Τα endings τα παραλειπω με μεγαλυτερη ευκολια. Βεβαια σε σειρες με μεγαλη αγωνια πολλες φορες προσπερναω και ops και ends και τι ειχε γινει στα προηγουμενα eps και μπαινω κατευθειαν στο ζουμι. Μετα μπορει να κατσω και να τα δω με την ησυχια μου.

#14 MaSaKa

MaSaKa

    Anime Freak

  • Members
  • 342 posts

Posted 16 July 2008 - 16:23

Εγω βλεπω παντα openings και endings, ακομα και οταν βλεπω πολλα επεισοδια μαζι. Μονο τα endings αμα δεν ειναι καλα τα παραλειπω... Μερικες φωρες βλεπω τα openings απειρες φωρες πριν αρχισει το επεισοδιο^^

#15 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 16 July 2008 - 16:25

Τα προσπερνώ σχεδόν πάντα αν τα έχω δει 2-3 φορές στην σειρά...

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif