Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Legend of Galactic Heroes


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#181 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 04 February 2012 - 18:15

Ένα καλό παλληκάρι της αλλοδαπής σύνθεσε ένα εξαιρετικό review, στο οποίο μόλις στη δεύτερη παράγραφο μαρτυράει όμορφα κι ωραία το τέλος της σειράς. Εύχομαι οι Anonymous να χακάρουν το pc του και να μην ξαναδεί ποτέ anime.
Posted Image

#182 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 04 February 2012 - 18:31

Βρε, το review απευθύνεται σε όσους έχουν δει τη σειρά. Αυτό που έψαχνες ήταν preview.
Είναι συχνό φαινόμενο να κράζεις ή να εκθειάζεις το τέλος μιας σειράς όταν γράφεις ένα review.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#183 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 04 February 2012 - 18:41

Βασικά το τέλος μου φαινόταν κάπως προβλέψιμο εμένα από την αρχή.


Spoiler:


still Pirate Luffy και το τέλος να σου spoilαραν έχεις ακόμα πράγμα να δεις. Πολλοί side charachters που θα σε τραβήξουν σαν τη κύρια πλοκή.

qzMHWHd.png


#184 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 04 February 2012 - 19:05

Τι να πω..;! Παρουσιάζει τη σειρά κι έχει φάτσα κάρτα ακόμη και εικόνες(από το τέλος). Ίσως φέρω ευθύνη αλλά σίγουρα ξενέρωσα(είμαι λίγο αυστηρός με τα spoilers). Τέλος πάντων... μάλλον θα πιάσω τη σειρά(έχω δει τα My conquest is the sea of stars και Overture to a new war), και θα προσπαθήσω να την απολαύσω ανεξαρτήτως spoilers.

Δέκα μήνες μετά...

Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη σεζόν(26 επ.). Την περίμενα εξαιρετική μέσα από τα σχόλια... όχι όμως τόσο καλή! Η σειρά προσωπικά μ' αφήνει μ' ανοιχτό το στόμα, είναι απίστευτη! Το κόνσεπτ ~διαστημόπλοια μπουμπουνίζουν το ένα το άλλο στο διάστημα~ δεν με συγκίνησε ποτέ αλλά εδώ γίνεται η εξαίρεση. Το σενάριο, οι χαρακτήρες, η μουσική!, όλα είναι top! Νιώθω σαν γίνομαι μάρτυρας ενός οράματος πάνω στα είδη ψυχαφωγίας που αντιπροσωπεύουν τη σειρά(άνιμε, επιστημονική φαντασία, ιστορικό περιβάλλον, κτλ.) και εκπλήσσομαι πολύ θετικά! Επιπλέον βλέπω ότι τα επεισόδια είναι πολύ γεμάτα! Σωρός από καταστάσεις κι έχουν περάσει μόλις 10 λεπτά! Συγκλονιστικό!

Μερικές λεπτομέρεις...

-Μην ανοίξετε εδώ όσοι δεν έχετε ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο!-

Spoiler:


Δηλώνω ΦΟΛΑ ΡΑΙΝΧΑΡΝΤΙΚΟΣ!!!

Αυτά... συνεχίζω με τα υπόλοιπα επεισόδια(αναμένω να γίνει ακόμα καλύτερη) δριμύτερος!

Edited by Pirate Luffy, 04 December 2012 - 21:42.

Posted Image

#185 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 09 February 2012 - 13:38

Το βλέπω τώρα και πραγματικά έχω μείνει άφωνος. Η λέξη αριστούργημα έχει βγει για σειρές σαν αυτήν. Είδα πρώτα το Gaiden με το παρελθόν του Ράινχαρτ και την πρώτη ταινία και τώρα έχω δει μόνο 4,5 επισόδεια από την κανονική σειρά. Πραγματικά καθηλώνει, βάζει σε σκέψεις, δεν υπάρχει σχεδόν κανένας χαρακτήρας " γλάστρα" ή " καλός/κακός" μιας και οι περισσότεροι έχουν ένα απαραίτητο βάθος που συναντάμε και στην πραγματικότητα. Μust απλά. *goes watch moar*

Posted Image


#186 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 10 February 2013 - 18:19

το ξεκίνησα και εγω(7-8ο ep) , πολύ καλό για αρχή , βεβαια μου φαίνεται λίγο αστείο το
Spoiler:


πάντως σπάνια βλέπεις αρχή σειράς όπου έχουμε μια αντικειμενική παρατήρηση (σαν τρίτα πρόσωπα) ενός πολέμου και δεν υπάρχουν καλοί και κακοί...

καλά πάμε και συνεχίζουμε
Posted Image

#187 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 August 2015 - 14:57

ποια είναι η σωστή σειρά παρακολουθησης των επεισοδίων; 



#188 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 February 2018 - 15:32

Και ναι, η νέα και πρώτη TV σειρά galactic heroes έρχεται τον Απρίλιο.

 

New Legend of the Galactic Heroes Anime Reveals Music Staff, Posts Main Theme


rsrGbGx.gif

#189 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 February 2018 - 15:35

Πολύ περίεργος για το πως θα ''μεταφραστεί'' αυτός ο κολοσσός στην σύγχρονη βιομηχανία.


Edited by TheGunsmasha, 06 February 2018 - 15:35.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#190 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 06 February 2018 - 17:09

Ένα που δεν μου άρεσαν τα design, δύο δεν τον χωνευα που χώνευα τον Reinhard τώρα με η φωνή του Miyano δεν θα τον αντέχω καθόλου.

ySss0UF.jpg


#191 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 February 2018 - 17:17

Να δηλώσω πως δεν έχω δει τίποτα από galactic και ευτυχώς που είναι μόνο 12 μπας και προλάβω να τα δω όλα κάποια στιγμή (είπε ο άνθρωπος που είδε διακόσια επεισόδια Inuyasha απλά για να φύγει από το watch list)! :wet2:


rsrGbGx.gif

#192 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 07 February 2018 - 00:05

Να δηλώσω πως δεν έχω δει τίποτα από galactic και ευτυχώς που είναι μόνο 12 μπας και προλάβω να τα δω όλα κάποια στιγμή (είπε ο άνθρωπος που είδε διακόσια επεισόδια Inuyasha απλά για να φύγει από το watch list)! :wet2:

 

Τα 700 επεισόδια One Piece που τα πας!  Δες το όπωσδηποτε για να μην νιώθεις τύψεις μετά. Εγώ βέβαια μόνο την κύρια σειρά είδα και μου αρκεί



#193 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 07 February 2018 - 01:00

Παρόμοια αίσθηση με ότι είχα νιώσει με το νέο σέιλορ μοον, πλας  φτηνιάρικα σι τζι άι ως συνήθως. Προφανώς και θα το δω γιατί έχω αποκτήσει κόλλημα με τη σειρά, αλλα μεχ. Και μάλλον θα περιμένουμε και χρόνια μέχρι να ολοκληρωθεί η 12δα που ελπίζω να έχουν διαρκεία ταινιών και μη πέσουν πετσοκόματα. Γενικά ελπίζω να ναι καλή μεταφορά κιέχω όντος μεγάλη περιέργια για το πως θα τα στήσουν ολα. Μακάρι να μείνει στο σχεδιασμό ή στις φωνές το παράπονο, θέλω να ΔΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΕΙΡΑ αν μη τι άλλο! ντοντ κιλλ ιτ  πλς!

 

Youtube Video


Edited by GhostPrince, 07 February 2018 - 01:01.

フカフカ

#194 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 06 April 2018 - 07:06

Το πρώτο επεισόδιο ήταν decent αν και δεν κατάλαβα γιατί όλο το βασικό cast έπρεπε να πάθει μπισονενίαση όταν όλοι οι κομπάρσοι σχεδιαστικά ήταν πολύ πιο κοντά στη λογική του παλιού σχεδίου. Το CGI ήταν οκ, σαν υπόθεση δεν είχε ιδιαίτερες διαφορές, το update που έφαγε ο τεχνολογικός εξοπλισμός πραγματικά χρειαζόταν. Γενικά στο μοναδικό κομμάτι που θα υπερέχει ξεκάθαρα απέναντι στο παλιό θα είναι οι σκηνές με τις μάχες.

 

Μείον η ερμηνεία του Miyano ως Reinhard που τη βρήκα υπερβολικά ανιαρή συγκριτικά με τον παλιό voice actor, σε αντίθεση με τον Suzumura που αν και δεν συμμετείχε πολύ στο πρώτο επεισόδιο την έφερε πιο κοντά στα μέτρα του Young.


ySss0UF.jpg


#195 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 April 2018 - 07:48

Τελικά είναι remake ή sequel;


rsrGbGx.gif