Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

PJ'S drawings


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#31 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 12 September 2009 - 11:08

Λοιπόν έφτασε οι ώρα να σε σχολιάσω ποιο αναλυτικά kukuku ...
Ωραίο είναι που εξάσκησε με μελανή κτλ. αλλά θα σου πρωτινά καλυτέρα σε χάρτη να εξάσκησε και όχι σε καμβά που είναι ποιο ακριβό. Γενικός κανείς κάποια ανατομικά λάθη μικρά μεν αλλά ενοχλητικά δε, πρώτο και κυριότερο κανείς πολύ μακριά μύτη, συνήθως να θάμασε η μύτη είναι το μισό από τα ματιά μέχρι το πιγούνι. Το άλλο είναι η απόσταση μετάξι τα ματιά, συνήθως είναι 1 μάτι αλλά υπό γωνιά αυτή η απόσταση μικραίνει αλλά αν αναλογιστείς ότι και το μάτι είναι ποιο μικρό είναι σχεδόν σταθερό. Τα αφτιά σου είναι μικρά ... αν και όχι απαραίτητος κακό, ωμός είναι όσο την μύτη σε μήκος.

Τα ματιά μου αρέσουν παρά πολύ πως τα κανείς αλλά θα πρέπει να εξασκηθείς και υπό γωνιές όταν αλλάζει η κλίση τους. Τα χηλη είναι ωραία αλλά εγώ προτιμώ στους άντρες το πάνω χηλός να μην το μαυρίζω ή να το σκουραίνω και απλός να κάνω μια γραμμή αλλά αυτά είναι γούστα. Κάτι ακόμα για την μύτη ενώ όλα είναι αρκετά στιλιζαρισμένα η μύτη δεν είναι ... τι ενωω ? Έχει πολλές καμπύλες και γραμμές ενώ θα μπορούσες να παραβλέψεις μερικά και να βγει καλό αποτέλεσμα...αυτό που δεν μου αρέσει είναι το τελείωμα και την στρογγυλότητα της μύτης ... κόψε μην το τελειώνεις έτσι πειραματίσου και δες αν είναι καλυτέρα.

Αυτό που πρέπει να κανείς είναι να παρατήσεις τα τελειωμένα σχεδία για κάποιο καιρό και να κανείς πολλά μικρά ... δηλαδή πάρε κόλες Α4 που είναι για εκτυπώσει τα ποιο μουφά πάρε μηχανικό μολυβί 0.7 αφήνει ωραίες γραμμές πάρε μια γόμα και ξεκινά να κανείς πρόσωπα υπό γωνιές, χεριά ποδιά, ματιά, ολόκληρο σώμα χωρίς πολλά πολλά ώστε να βελτιώσεις την ανατομία σου. Κάτι άλλο που μπορείς να κανείς είναι να βάλεις κάποιον να ποζάρει και να του κανείς πρόχειρα σχεδία με τις βασικές γραμμές ... δηλαδή μονό κεφαλή ένα κύκλο, τα χεριά με γραμμές και να εστίασης στην στάση του σώματος. Αυτό σου βοηθαει να κανείς ποιο καλό στήσιμο στο σώμα, μετά μπορείς να κανείς το ίδιο ωμός να εστιάσεις στο όγκο και όχι στις άρθρωσης και την στάση.

Και κάτι τελευταίο όταν πειραμάτιζες με καινούριο υλικό μην παίρνεις το καλύτερο για να αισθανθείς και καλά καλλιτεχνείς δεν κάνουν τα υλικά τον καλλιτέχνη αλλά ο καλλιτέχνης τα υλικά. Τι ενωω ότι εάν ο κατέχεις δεν πάει να πάρει και το χειρότερο υλικό μπορεί να κάνει την δουλειά του. Μετά από 2-3 χρόνια που αυτά τα σχεδία θα τα βλέπεις και θα λες «τι ματάκιες σχέδιο έκανα τότε» θα το καταλάβεις με όλοι την έννοια.
Αυτά συνέχιζε να ζωγραφίζεις.

Edited by Neuro, 12 September 2009 - 11:33.


#32 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 12 September 2009 - 20:53

Χέσε την ανατομία, έχεις δικό σου στυλ. Μου αρέσουν πολύ τα δυο πρώτα από τα τρία τελευταία. Κάλλιστα θα μπορούσες να τα δεις κρεμασμένα σε κατάλληλο χώρο.

#33 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 13 September 2009 - 13:46

@neuro
ευχαριστώ για τις συμβουλές τις ανατομίας!
εξασκούμαι όσο μπορώ.......σε Α4 χαρτί με τα πιο απλά υλικά που μπορώ να βρώ.......:oo:
αυτά που έφτιαξα σε καμβά δεν ήταν για εξάσκηση αλλά για να κρεμαστούν στο δωμάτιο μου είναι κατά την γνώμη μου ολοκληρωμένες δουλειές(χωρίς να λέω ότι είναι τέλεια και αριστουργήματα)......

και σχετικά με το μαυρισμένο χείλος στους άντρες ...........το τελευταίο σχέδιο απεικονίζει γυναίκα:terror2:
τέσπα ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές!

@sunday
ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!
τα σχέδια σε καμβά όντως κρεμάστηκαν κάπου(όπως ναφέρω και πιο πάνω) και δείχνουν αρκετά καλά......

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#34 miss_sunshine

miss_sunshine

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 16 September 2009 - 18:23

Πρέπει να πω πως οι δουλειές σου είναι αρκετά καλές! Μου αρέσει που βάζεις λεπτομέρεια, ειδικά τα λουλούδια είναι άαααακρως φανταστικά, ότι πιο τέλειο είδα (εξπέρ στα λουλουδάκια, ε?). Και τα μάτια τα ζωγραφίζεις πολύ καλά.

Το μέρος της κριτικής τώρα :hehehe: Όσον αφορά το fanart, ίσως να μην είναι τόσο καλό να χρησιμοποιείς το στυλ που σε χαρακτηρίζει στα μάτια, είναι λίιιιγο too kawaii. Καλό θα ήταν να προσέξεις και τις αναλογίες, τόσο του σώματος, όσο και του προσώπου σε μερικά σχέδια (σε ένα ή δύο σχεδιάκια το πρόσεξα, το πρόσωπο το προσέχεις, βλέπω). Το "κύρηγμα" το κόβω μισό, γιατί αφού είναι δουλειά ενός 15-λεπτου, δεν μπορείς να έχεις πολλά-πολλά παράπονα.

Ελπίζω να μην μου θύμωσες, απλά είπα μια άποψη, θέλωντας να σε βοηθήσω. Με καλά λόγια μόνο δεν προοδεύουμε :smokingg:
For yesterday's memories, today's love and tomorrow's dreams I love you :3
Posted Image

#35 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 16 September 2009 - 20:33

Πρέπει να πω πως οι δουλειές σου είναι αρκετά καλές! Μου αρέσει που βάζεις λεπτομέρεια, ειδικά τα λουλούδια είναι άαααακρως φανταστικά, ότι πιο τέλειο είδα (εξπέρ στα λουλουδάκια, ε?). Και τα μάτια τα ζωγραφίζεις πολύ καλά.

Το μέρος της κριτικής τώρα :hehehe: Όσον αφορά το fanart, ίσως να μην είναι τόσο καλό να χρησιμοποιείς το στυλ που σε χαρακτηρίζει στα μάτια, είναι λίιιιγο too kawaii. Καλό θα ήταν να προσέξεις και τις αναλογίες, τόσο του σώματος, όσο και του προσώπου σε μερικά σχέδια (σε ένα ή δύο σχεδιάκια το πρόσεξα, το πρόσωπο το προσέχεις, βλέπω). Το "κύρηγμα" το κόβω μισό, γιατί αφού είναι δουλειά ενός 15-λεπτου, δεν μπορείς να έχεις πολλά-πολλά παράπονα.

Ελπίζω να μην μου θύμωσες, απλά είπα μια άποψη, θέλωντας να σε βοηθήσω. Με καλά λόγια μόνο δεν προοδεύουμε :smokingg:


ευχαριστώ για τα σχόλιά σου για την κοπελιά με τα λουλούδια...
η αλήθεια ειναι ότι πρώτη φορά έκανα λουλούδια!!!!

όσο για την κριτική είναι καλοδεχούμενη!!!!
προσπαθώ να καλυτερεύω κάθε φορά την ανατομία αλλά είναι δύσκολο πράμα η άτιμη:mador2:

εννοείται πως δεν έχω θυμώσει κάθε κριτηκή είναι καλοδεχούμενη......

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#36 the goblin

the goblin

    the 4th Espada

  • Members
  • 155 posts

Posted 22 October 2009 - 15:27

ενα μεγαλο μπραβο στην Πηγη για τα καταπληκτικα της σκιτσα.......ΜΠΡΑΒΟ :riiight::riiight::riiight::kakashithumbup:
[SIGPIC][/SIGPICPosted Imagei can see you

#37 Hollister

Hollister

    you got nuts

  • Members
  • 59 posts

Posted 27 October 2009 - 22:52

Εχει φαντασια ο καλιτεχνης!:riiight:
Μ αρεσαν πολυ ολα!!Κeep drawing!

#38 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 28 October 2009 - 10:50

@the goblin
@hollister
ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#39 Xod

Xod

    Green and evil

  • Members
  • 46 posts

Posted 20 December 2009 - 22:52

Γεια σου! Πολύ ωραία σχέδια, εμένα μου άρεσε ιδιαιτέρως ο λεπτομερής τρόπος που σχεδιάζεις τη μύτη και τα φτερά. Εύγε!

Posted Image


#40 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 23 December 2009 - 13:40

ευχαριστώ πολύ xod!!!!

Spoiler:

Spoiler:

μου βγήκαμ λίγο τεράστιες οι εικόνες:sigh2:

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#41 Xod

Xod

    Green and evil

  • Members
  • 46 posts

Posted 29 December 2009 - 01:29

Ωραία προοπτική και ψυχεδελικά τοπίααα... Μου αρέσουν και οι πυκνές βλεφαρίδες!

Posted Image


#42 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 07 February 2010 - 18:50

μαρέσουν οι δουλίες σου σε καμβά :blingeye2:
ωραίος χειρισμος των τόνων :)
Imagination is the only limit!

#43 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 10 February 2010 - 22:05

ευχαριστώ πολύ!!!!
με τους τόνους το παλεύω όσο μπορώ..........

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'