Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σβήνετε τα anime αφου τα δειτε;


  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Σβήνετε τα anime , μετά που τα βλέπετε ; (381 member(s) have cast votes)

Σβήνετε τα anime , μετά που τα βλέπετε ;

  1. はい. (Ναι.) (36 votes [9.45%])

    Percentage of vote: 9.45%

  2. いいえ. (Οχι.) (207 votes [54.33%])

    Percentage of vote: 54.33%

  3. Εξαρτάται το anime (αν μου αρέσει ή όχι.) (138 votes [36.22%])

    Percentage of vote: 36.22%

Vote Guests cannot vote

#31 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 27 June 2008 - 01:46

archive σε σκληρους και dvd ( αν και εχω καιρο να τα γραψω σε dvd )

Περιπου 850-900 GB ( 500 GB back up ~ 150 double backup rest is new )

#32 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 27 June 2008 - 02:13

Σχεδόν πάντα δεν είχα (ή δεν δούλευαν) cd/dvd-writer. Αλλά ποτέ δεν διαννοήθηκα να πετάξω κάτι. Τις αρχαίες εποχές που τα fansub groups χρησιμοποιούσαν την άθλια κίτρινη γραμματοσειρά και οι ταχύτητες της σύνδεσης ήταν άθλιες (οπότε δεν μπορούσες να κατεβάσεις πολύ υλικό σε λίγο χρόνο whatever means you used) τα κρατούσα απλά μέσα στο pc μου.

Τις νέες εποχές (τώρα) χρησιμοποιώ εξωτερικούς σκληρούς και γράφω τα πάντα. Αν κάνω drop κάτι και πάλι δεν το σβήνω εκτός εάν αναγκαστώ (πχ δεν έχω που αλλού να γράψω κάτι άλλο)Τα DVD ποτέ δε τα εμπιστεύτηκα μιας και χάνω πράγματα εύκολα.

Posted Image


#33 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 27 June 2008 - 02:21

Σχεδόν πάντα δεν είχα (ή δεν δούλευαν) cd/dvd-writer. Αλλά ποτέ δεν διαννοήθηκα να πετάξω κάτι. Τις αρχαίες εποχές που τα fansub groups χρησιμοποιούσαν την άθλια κίτρινη γραμματοσειρά και οι ταχύτητες της σύνδεσης ήταν άθλιες (οπότε δεν μπορούσες να κατεβάσεις πολύ υλικό σε λίγο χρόνο whatever means you used) τα κρατούσα απλά μέσα στο pc μου.

Τις νέες εποχές (τώρα) χρησιμοποιώ εξωτερικούς σκληρούς και γράφω τα πάντα. Αν κάνω drop κάτι και πάλι δεν το σβήνω εκτός εάν αναγκαστώ (πχ δεν έχω που αλλού να γράψω κάτι άλλο)Τα DVD ποτέ δε τα εμπιστεύτηκα μιας και χάνω πράγματα εύκολα.


Δλδ εχεις καμια 20αρια εξωτερικους σκληρους 500gb σπιτι σου??:hahaha:

Edited by Zoro, 27 June 2008 - 02:52.


#34 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 27 June 2008 - 02:28

Αναλόγως που θα τα δω και αν μου αρέσουν.

Γιατί μερικά τα έχω δεί στο veoh.

Π.χ έσβησα το Love Love? που τελικά ήταν εντελώς ecchi (εγώ το είχα για shoujo διαβάζοντας το θέμα πριν το δω)και βαρετό μέχρι αηδίας! Εκτός αν είσαι άντρας και θες να βλέπεις "άτακτα" 16χρονα και ακόμα, ναι, και κορίτσια δημοτικού!:oo: Έ-Λ-Ε-Ο-Σ!!! Φόρτωσα 2-3 επεισόδια και τα έσβησα μετά.

Αλλά συνήθως πετυχαίνω καλές σειρές οπότε τις κρατάω, βέβαια.

#35 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 27 June 2008 - 02:32

Μεχρι στιγμης οχι,αλλα καποια στιγμη πρεπει να τα γραψω σε DVD γιατι δεν 8α εχω αλλο χωρο στο hd.
Posted Image

#36 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 27 June 2008 - 03:22

Δλδ εχεις καμια 20αρια εξωτερικους σκληρους 500gb σπιτι σου??:hahaha:

Δυστυχώς όχι. Δεν έχω δει τόσα πολλά anime. Και από τα γιγαντιαία shounen αν κατεβάσω κανα επισόδειο θα ξέρω ήδη τι παίζεται από το manga και απλά θα θέλω να δω τη συγκεκριμένη φάση animated. (Αν είχα καμιά 20αριά εξωτερικούς με 500GB θα το ξανασκεφτόμουν το τελευταίο though:P)

Posted Image


#37 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 27 June 2008 - 11:49

Φυσικά και δεν πετάμε τίποτα:thatsit:.Αυτό έλειπε.Βέβαια με τέτοιες ταχύτητες και με την -ελάχιστη- ποσότητα χώρου ενός DVD δεν γίνετε δουλειά πλέον:bahhh:.Anime & Games ως τώρα μου τρώνε μια 1000άδα θήκη το καθένα.Πόσο μάλλον τώρα που σε 12 μέρες μπαίνει 24άρα.Άντε βρε βγάλτε τα Blue-Ray Recorders να πάρουμε μια μικρή ανάσα:Crying2:!!!


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#38 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 posts

Posted 27 June 2008 - 12:20

Εγώ που συμπλήρωσα τα 100 anime πριν λίγο καιρό δεν έχω κάνει delete ούτε ένα και πιάνουν πάνω από 150 Gb στο δίσκο του pc και λέω να αρχίσω να τα γράφω σε dvd!

#39 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 27 June 2008 - 12:43

Περιμενα πολλα χρονια για να μπορεσω να βρω anime... Ετσι τωρα που υπαρχουν διαθεσημα δεν τα πεταω με τιποτα!
Η λυση μου ειναι αποθηκευση σε σκληρους δισκους (γιατι με βοηθαει στο να βρισκω γρηγορα αυτο που θελω σε αντιθεση με τα DVD).

Παρουσα κατασταση...
1 x 160 GB IDE : Full
1 x 320 GB IDE : Full
1 x 250 GB SATA : Full
2 x 400 GB SATA : Full
3 x 500 GB SATA : Full
1 x 750 GB SATA : Full
1 x 750 GB SATA : 244 GB free - currently filling...

:erk: :uhh: :deadga6:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#40 Hiko

Hiko

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 27 June 2008 - 13:12

Και εγώ γράφω αβέρτα. Ελάχιστα έχω σβήσει. Πόσα μπορεί να κρατήσει κανείς σε ένα σκληρό ποια; Χάνεις και τη μπάλα στο τέλος… χώρια που όλο αυτό τον όγκο δεδομένων δε το θες τόσο άμεσα προσβάσιμο

Μάλλον εξαρτάται από το άτομο το αν γράφει dvd ή τα κρατάει σε σκληρούς δίσκους. Γνωρίζω αρκετά άτομα που παραδέχονται ότι δε μπορούν να γράφουν dvd. Δε τα εμπιστεύονται, δε τα προσέχουν… διάφοροι λόγοι. Αν είναι να γράφεις dvd και να τα έχεις πεταμένα από δω και από κει, ακόμα και να τα φυλάς σε αυτά τα spindle box(τα κυλινδρικές θήκες εννοώ, ιδίως των 100), τα dvd γδέρνονται. Εγώ προσωπικά έχω την ιδιοτροπία να φυλάω πάντα τα dvd σε βαλιτσάκι, και επίσης να χρησιμοποιώ Taio Yuden για κάψιμο. Βέβαια αν ρωτούσε κανείς 10 άτομα για το ποια είναι τα καλύτερα dvd της αγοράς μάλλον θα έπαιρνε 10 διαφορετικές απαντήσεις. Εντάξει αναλώσιμα είναι τα dvd αλλά όχι και το υλικό που γράφουμε σε αυτά. Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα προσέχουμε.

Ίσως αν είχαμε τη βεβαιότητα ότι θα μπορούσαμε οποιαδήποτε χρονική στιγμή να κατεβάσουμε οτιδήποτε να μη γράφαμε τίποτα. Μπορεί απλά να θέλεις τα ανιμε που έχεις δει να έχουν μια υλική υπόσταση, αφού δε μπορείς να τα έχεις όλα αυθεντικά(Έχω ένα σωρό audio cd κόπιες με εξώφυλλα!). Θέλω να πω ότι αρκετοί από εμάς έχουμε μερικές εκατοντάδες dvd με μπόλικο οπτικό υλικό. Περιμένουμε πραγματικά ότι θα τα ξαναδούμε όλα αυτά; Κάποια ναι, τα περισσότερα όμως… Αλλά πως… να τα σβήσεις έτσι απλά δε σου κάνει καρδιά. Και σιγά το κόστος των dvd στο κάτω κάτω.

Επίσης αρκετές φορές πολύς κόσμος θεωρεί το internet ως τη πηγή των πάντων. Δηλαδή ότι θέλει θα το κατεβάσει. Όντως έτσι είναι; Θυμάμαι παλαιότερα πήγαινε ο ένας στο σπίτι του άλλου, κοίταγε τι έχει, έγραφε ο ένας στον άλλο dvd, αρκετοί είχαν και ένα εξωτερικό σκληρό παραμάσχαλα και leechαρε ο ένας τον άλλο. Τώρα σπάνιο φαινόμενο. ‘’Που να τρέχεις τώρα…’’ Και τώρα ρε παιδιά παρατηρείται το φαινόμενο να θέλει κάποιος να δει δεδομένα που ξέρει ότι τα έχει γράψει, αλλά ‘Που να ψάχνω τώρα δε βαριέσαι, το ξανακατεβάζω’’. Τι έγινε ρε παιδιά; Πότε προλάβαμε και γίναμε τόσο online; Πολύ off-topic βγήκα… Σταματάω εδώ.:drink:


Clampman17 πολύ επένδυση σε σκληρούς έχεις κάνει. Θα κλατάρει το μηχάνημα…:dazed:


Αυτά τα kanji που έχει στη poll για ποιο λόγο τα βάλατε; Nαι/Όχι σημαίνουν…;

#41 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 27 June 2008 - 13:36

Clampman17 πολύ επένδυση σε σκληρούς έχεις κάνει. Θα κλατάρει το μηχάνημα…


Το ξερω...Για αυτο κοιταω για κατι τετοιο!

E-SHOP.GR: THERMALTAKE N0001LN MUS NAS-RAID 4BAY NETWORK ACCESS SERVER

Αν και θα προτιμουσα λιγο καλυτερη τιμολογιση... :bahhh:

<<Ending off-topic>>

:nod:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#42 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 27 June 2008 - 13:44

Τα dvd εχουν μετατρεψει το γραφειο μου σε καστρο με πυργους lol
Intelligence is nothing without wisdom...

#43 xANTONISx

xANTONISx

    Περπάτησα πάρα πολύ ...

  • Members
  • 202 posts

Posted 27 June 2008 - 13:50

Εγώ που συμπλήρωσα τα 100 anime πριν λίγο καιρό δεν έχω κάνει delete ούτε ένα και πιάνουν πάνω από 150 Gb στο δίσκο του pc και λέω να αρχίσω να τα γράφω σε dvd!

100 anime -> πάνω απο 150 gb ;
Εδώ η αλυσίδα της Lyra , με το Οne Piece , είναι κοντά στα 100 gb!

Posted Image

Έχουμε και Identi.ca
ΗΙΜΥΜ S3EP5

#44 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 27 June 2008 - 14:03

1)Μάλλον εξαρτάται από το άτομο το αν γράφει dvd ή τα κρατάει σε σκληρούς δίσκους. Γνωρίζω αρκετά άτομα που παραδέχονται ότι δε μπορούν να γράφουν dvd. Δε τα εμπιστεύονται, δε τα προσέχουν… διάφοροι λόγοι. Αν είναι να γράφεις dvd και να τα έχεις πεταμένα από δω και από κει, ακόμα και να τα φυλάς σε αυτά τα spindle box(τα κυλινδρικές θήκες εννοώ, ιδίως των 100), τα dvd γδέρνονται.

2)Ίσως αν είχαμε τη βεβαιότητα ότι θα μπορούσαμε οποιαδήποτε χρονική στιγμή να κατεβάσουμε οτιδήποτε να μη γράφαμε τίποτα. Μπορεί απλά να θέλεις τα ανιμε που έχεις δει να έχουν μια υλική υπόσταση, αφού δε μπορείς να τα έχεις όλα αυθεντικά(Έχω ένα σωρό audio cd κόπιες με εξώφυλλα!). Θέλω να πω ότι αρκετοί από εμάς έχουμε μερικές εκατοντάδες dvd με μπόλικο οπτικό υλικό. Περιμένουμε πραγματικά ότι θα τα ξαναδούμε όλα αυτά; Κάποια ναι, τα περισσότερα όμως… Αλλά πως… να τα σβήσεις έτσι απλά δε σου κάνει καρδιά. Και σιγά το κόστος των dvd στο κάτω κάτω.


1)Ακούς Adventurer:drink:?
2)Το ότι τα γράφουμε δεν σημαίνει ότι τα είδαμε κιόλας.Σιγά μην είδα 4,5 Terrabyte anime.Θέλεις άλλο έναν λόγο να τα κρατήσεις;Κράτα τα για τις μελλοντικές γενιές:hahaha:


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#45 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 27 June 2008 - 14:12

Περιμενα πολλα χρονια για να μπορεσω να βρω anime... Ετσι τωρα που υπαρχουν διαθεσημα δεν τα πεταω με τιποτα!
Η λυση μου ειναι αποθηκευση σε σκληρους δισκους (γιατι με βοηθαει στο να βρισκω γρηγορα αυτο που θελω σε αντιθεση με τα DVD).

Παρουσα κατασταση...
1 x 160 GB IDE : Full
1 x 320 GB IDE : Full
1 x 250 GB SATA : Full
2 x 400 GB SATA : Full
3 x 500 GB SATA : Full
1 x 750 GB SATA : Full
1 x 750 GB SATA : 244 GB free - currently filling...

:erk: :uhh: :deadga6:




JESUS %$#@* CHRIST!!!


πόσο καιρό σου πείρε να τα γεμίσεις όλα αυτά?