Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 10 Ψήφοι

One Piece latest chapter discussion [επιτρέπονται spoilers]


  • Please log in to reply
16945 replies to this topic

#16471 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1.994 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Οκτώβριος 2021 - 20:30

Θεωρητικα ολοι οι SHs ειναι οκ για μαχη με εξαίρεση τον Ζορο κ τον Λουφυ

Δεν θελω να δω αλλη μια νικη της WG στον 2ο σερι πολεμο του ο.π

Φτανει πια. Θελω να τους δω να τρεχουν πανικοβλητοι

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16472 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2021 - 10:17

Blackbeard στο γουανο δεν παιζει να ερθει μιας και ειχε πει οτι θα παει marie geosie οταν εμαθε για τον θανατο του σαμπο για να παρει το φρουτο...ισως εκει συγκρουστει με τον σανκς μιας και ξερουμε οτι πηγε και αυτος εκει
επισης κατι που σκεφτηκα για τον edward weevil μιας και εχει αναφερθει οτι ειναι οσο δυνατος ο γουαιτμπιαρντ στα prime του ισως ειναι πειραμα του βεγκαπανκ.Ξερουμε απο το punk hazard οτι η world government θελει να φτιαξει super humans.Θα πειρανε dna απο τον whitebeard στον πολεμο και θα καταφερε να τον φτιαξει...ισως για αυτο πλεον δεν θελουν τους σιτσιμπουκαι σχεδιαζουν να φτιαξουν αντιγραφα ισχυρων ανθρωπον
Και το ultimate goal που εχει ο βεγκαπυνκ ειναι να αναστησει ισχυρους απο παλια...μην ξεχνατε τον im που βολταρε σε εναν μεγαλο θαλαμο που ειχε παγο ακριβως παρομιο οπως του μορια που κρατουσε τον oars jr
το ειπε ο ντοφλαμινγκο οτι αν μαθευτει τι κρυβουν στο holy land θα φερει τα ανω κατω στον κοσμο...και αναφερει στον λο πως αν τον ειχε μαζι του μια συγκεκριμενη μερα στο holy land θα ειχε κατακτηση τον κοσμο εξαιτιας του φρουτου του λο που περα απο την αθανασια αναφερει μπορει να αλλαξει και σωμα με αλλον
ειμαι σχεδον σιγουρος πως το natural treasure ειναι ο ροτζερ εξαλου δεν ξερουμε που ειναι το σωμα του

#16473 Spaceman

Spaceman

    Commander from Hell

  • Members
  • 338 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPeiraias

Καταχωρήθηκε 18 Οκτώβριος 2021 - 17:02

Το διάβασα και σε ξένο forum, αλλά γιατί τόση βεβαιότητα για τον θάνατο του Sabo;



#16474 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Οκτώβριος 2021 - 14:31

ο σαμπο ειναι ζωντανος σιγουρα

#16475 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Οκτώβριος 2021 - 12:56

O Sabo δεν έχει πεθάνει.
Ο Bb δεν είπε ποτέ ότι πάει Mary Geoise, εκτός αν δεν θυμάμαι κάτι καλά.
Το πτώμα του Ρότζερ το έχει δει όλος ο κόσμος σε λάιβ μετάδοση.
Το πτώμα του Wb το πήρε ο Shanks.
Να δίνει ο Shanks dna στον Vegapunk και να παίρνει κρασιά; Πιθανό

#16476 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Οκτώβριος 2021 - 14:59

ο blackbeard οταν διαβασε στις εφημεριδες οτι ο σαμπο πεθανε τους ειπε παμε να φυγουμε να παρουμε το φρουτο μην πεσει στα χερια του ναυτικου...επισης το πτωμα του ροτζερ το εχει σιγουρα η κυβερνηση

#16477 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Οκτώβριος 2021 - 21:25

Youtube Video

 

Δεν περιμένω να κάτσει κανείς να δει 6 ώρες κριτικής στο One Piece, αλλά αν το κάνει κάποιος, θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες.

 

Ο συγκεκριμένος YouTuber είναι μέλος της One Piece κοινότητας στο YouTube και σκόπευε καιρό να κάνει αυτό το video. Είμαι και μέλος στο discord του και έχω μιλήσει μαζί του. Ελπίζω να μην τον κρίνετε πολύ αυστηρά όσοι το δείτε.



#16478 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 00:08

ο blackbeard οταν διαβασε στις εφημεριδες οτι ο σαμπο πεθανε τους ειπε παμε να φυγουμε να παρουμε το φρουτο μην πεσει στα χερια του ναυτικου...επισης το πτωμα του ροτζερ το εχει σιγουρα η κυβερνηση

Ναι , για το φρούτο είπε όχι για MG.
Ε για να το λες.


Θα κάνω μια προσπάθεια για το βίντεο αν και δεν παίζει να δω 6 ώρες. Θα πω ότι συμφωνώ με τον τίτλο γιατί το New World πέρα από το Zoo,το Wano(ως τώρα) και καμιά 30ρια chapter στο WC είναι κακό.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από teo13: 21 Οκτώβριος 2021 - 00:11


#16479 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 09:13

Youtube Video

 

Δεν περιμένω να κάτσει κανείς να δει 6 ώρες κριτικής στο One Piece, αλλά αν το κάνει κάποιος, θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες.

 

Ο συγκεκριμένος YouTuber είναι μέλος της One Piece κοινότητας στο YouTube και σκόπευε καιρό να κάνει αυτό το video. Είμαι και μέλος στο discord του και έχω μιλήσει μαζί του. Ελπίζω να μην τον κρίνετε πολύ αυστηρά όσοι το δείτε.

 

ΛοΛ στη περιγραφή λέει ότι είναι το part1. Επίσης το πρώτο chapter έχει τίτλο Opening Statement and Thesis, πτυχιακή έκανε ο φίλος. Θα το ξεκινήσω και βλέπουμε. Ελπίζω να μην έχει πολλά spoilers γιατί είμαι καμιά κατοσταριά επεισόδια πίσω.  :beaten:


rsrGbGx.gif

#16480 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 09:23

ΛοΛ στη περιγραφή λέει ότι είναι το part1. Επίσης το πρώτο chapter έχει τίτλο Opening Statement and Thesis, πτυχιακή έκανε ο φίλος. Θα το ξεκινήσω και βλέπουμε. Ελπίζω να μην έχει πολλά spoilers γιατί είμαι καμιά κατοσταριά επεισόδια πίσω.  :beaten:

Θα είναι γύρω στα 4-5 parts απ' ότι έχει πει. Το συγκεκριμένο καλύπτει μέχρι το Punk Hazard.

Part 2: Dressrosa & Zou

Part 3: Wholecake Island & Reverie

Part 4: Wano

 

Τα υπόλοιπα parts θα είναι μικρότερα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα >2 ώρες.

 

Αν και έχω δει το βίντεο, δεν θυμάμαι αν έχει πολλά spoilers. Δεν νομίζω. Μπορεί στην αρχή να αναφέρει γενικά 1-2 πράγματα για το Wano Arc. Αλλά κυρίως μιλάει για πράγματα μέχρι το Punk Hazard.



#16481 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 10:28

Ok, μέχρι το part2 είμαι οκ, έχω τελειώσει το Wholecake Island αν δω και το Reverie που είναι μικρό είμαι κομπλε και για το τρίτο. :gotit:


rsrGbGx.gif

#16482 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 15:45

στο new world εχει παρει την κατω βολτα το μανγκα αλλα αγαπαω τοσο πολυ το οπ που συνεχιζει και μ αρεσει
το καλυτερο αρκ στο νεο κοσμο ειναι το zoo και μετα το punk hazard σε αυτα τα αρκ δεν μπορουσα να περιμενω το επομενο τσαπτερ..
εχει αρκετα κακα ο οντα...καταρχην περνει πολλα μπρεικς(δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο)αλλα εφοσον περνεις πολλα μπρεικς δεν γινεται να μ κανεις τοσο μεγαλα αρκς...παντα μετα απο ενα σημειο λεω αντε να τελειωνουμε να παμε στο επομενο....
υπερβολικα αχρηστα πανελς...εχω βαρεθει να βλεπω πανελς να τρεχει περα δωθε ο κοσμος και εχω βαρεθει να βλεπω τοσους νεους τριτοτεταρτους χαρακτηρες σε καθε αρκ...κανε φοκους σε λιγους και καλους...χεστηκα να δω τα τσιρακια του οροτσι
επισης καθυστερει τα παντα...βλεπω το μανγκα 10 χρονια...θυμαμαι ημουν 15 χρονων οταν ο τζινμπε μιλησε για τους νεους αντμιραλς...εφτασα 25 και ακομα να τον δειξει τον εναν.Σαντζι και ζορο σε κανονικο 1β1 οπως παλια και οχι με νουμπακια τυπου πικα δεν ξερω και εγω ποσα χρονια πανε που εχω να τους δω...επιτελους το θυμηθηκε και βλεπουμε να παλευουν στο γουανο με δυνατους αντιπαλους

#16483 AnimeWeed

AnimeWeed

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Οκτώβριος 2021 - 15:54

επισης εχω βαρεθει να βλεπω γκουφη εμφανισεις...πως ειναι ετσι το design των 9 scabbards μονο ο ντεντζιρο και η κικου εχουν ωραιο κινεμον καντζουρο ασουρα κτλπ αστο καλυτερα...υποτιθεται μπλεκεις σε ενα αρκ με σαμουραι μαφια κυβερνηση και μ βαζεις γκει σαμουραι πολυχρωμα χρωμματα εναν σογκουν μικι μαους τελειος...ο οντεν σαν τον γκουφι εκανε...ΚΑΝΤΩ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΛΕΟΣ

#16484 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Οκτώβριος 2021 - 04:18

To Wano μέχρι στιγμής είναι "εντάξει". Έχουμε κάποια Oda tropes να εμφανίζονται πάλι, όπως το έμμεσο timer, το οποίο το έχει χρησιμοποιήσει υπερβολικά πολύ τελευταία, αλλά σε γενικές γραμμές αυτό είναι το πρώτο arc του New World που θυμίζει "παλιές καλές εποχές" του One Piece, με εξαίρεση τις μάχες που νομίζω γενικά ότι τελείωσαν πολύ γρήγορα, κάτι το οποίο δυστυχώς ήταν λογικό με τόσο τεράστιο κάστ, το οποίο ο Oda όσα χρόνια και να περάσουν, δείχνει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί.

 

Το Wano είναι επίσης ένα πολύ καλό παράδειγμα του τι δεν μου αρέσει στις μάχες και την πλοκή του post-timeskip One Piece: Το γεγονός ότι οι καλοί νικάνε χωρίς "λογική" πλέον, απλώς επειδή ο Oda πρέπει να μαζέψει την πλοκή που έχει απλώσει υπερβολικά πολύ και συνεπώς οι μάχες είναι απλώς ένα δευτερεύον απαραίτητο κακό.

 

Συγκρίνετε την μάχη του Luffy με τον Kaido με την μάχη του Luffy με το Crocodile, καθώς το Wano ειλικρινά θυμίζει πολύ το Arabasta arc στην γενική δομή του και στην "σημαντικότητά" του όσο αφορά το σύμπαν της σειράς.

 

-Στη Arabasta o Luffy παίζει ξύλο με τον Crocodile, μαζεύει ένα κάρο φάπες και θα πέθαινε αν δεν τον έσωζε κάποιος την τελευταία στιγμή, επιστρέφει και παίζει δεύτερη φορά ξύλο με τον Crocodile, ξαναμαζεύει ένα κάρο φάπες, σχεδόν πάλι πεθαίνει αλλά καταφέρνει να ανακαλύψει την μόνη αδυναμία του και την τρίτη φορά εκμεταλλεύεται την καινούρια του γνώση ώστε να νικήσει τον Crocodile, ξανά-μανά σχεδόν πεθαίνει και σώζεται στο τσακ από την Robin η οποία κουβαλούσε πάνω της για πολύ λογικούς λόγους το αντίδοτο στο δηλητήριο, δεδομένης της πλοκής.

 

-Στο Wano o Kaido μονοχιτάρει τον Luffy με το καλημέρα, δεν τον σκοτώνει για (ας πούμε) λογικούς λόγους, ο παππούς στην φυλακή του δείχνει μια καινούρια τεχνική haki, ο Luffy πάλι παίζει ξύλο με τον Kaido, μαζεύει πάλι ένα κάρο φάπες, σώζεται στο τσακ από το πλήρωμα του Law και επιστρέφει για τον τρίτο γύρο κάνοντας match το Haki του Kaido σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκαλέσει το yonko sky splitting εφέ.

 

Ποια είναι η διαφορά; Ότι στην πρώτη περίπτωση η πορεία του Luffy από "είμαι παιδί της φάπας" στο "νικάω με τα βίας και με το ζόρι έναν κακό δυνατότερο από εμένα" έχει λογική συνέχεια, βγάζει νόημα και συνεπώς δεν φαίνεται σαν asspull, παρόλο το φυσικό plot armor, και δεν ενοχλεί. Σε κάθε διαδοχικό duel με τον Crocodile, ο Luffy μαθαίνει ή εκμεταλλεύεται κάτι καινούριο ώστε να τον νικήσει στο τέλος.

 

Στην μάχη με τον Kaido, τι ακριβώς έχει κάνει ο Luffy μέχρι στιγμής ώστε να φτάσει το χάκι του να κοντράρει του Kaido σε τέτοιο βαθμό ώστε να εμφανιστεί το yonko effect; Απολύτως τίποτα. Η μόνη τεχνική που έμαθε απέτυχε στο να κάνει κάτι ιδιαίτερο και ο Luffy κάνει power up γιατί το απαιτεί η πλοκή, καθώς ο Oda ακόμα δεν έχει ιδέα πως ο Luffy θα μπορέσει να νικήσει "λογικά" τον αντίπαλο του, γιατί δεν τον "ενδιαφέρει". Η επικείμενη ήττα του Kaido, εκτός αν συμβεί κάτι πολύ ανατρεπτικό μοιάζει "φτηνή".

 

Την ίδια άποψη έχω και για την μάχη με τον Karakuri, ο οποίος έλεγχε όλη την μάχη από την αρχή ως το τέλος και έχασε εν τέλει μόνος του γιατί η πλοκή απαιτούσε να χάσει.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Osama Bin Laden: 22 Οκτώβριος 2021 - 23:49


#16485 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 312 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Οκτώβριος 2021 - 09:03

Cahpter 1029 "The Tower" (TCB Scans)