Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ερωτήσεις για το "κλέψιμο" του Internet


  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 16 June 2008 - 15:11

Μου δημιουργήθηκε η απορία από τότε που ένας γείτονας (άκουσα) απόκτησε net χωρίς σύνδεση, και όλως τυχαίος, την ίδια μέρα άρχισα να έχω προβλήματα με το net μου.

Καταρχάς το κλέψιμο internet, γίνεται κυριώς από pc/laptops που λαμβάνουν (κλέβουν) σήματα από άλλα μοντεμ (χωρίς να το θέλει αναγκαία ο χρήστης) , και έτσι αποκτούν internet, χωρίς έχουν κάποια σύνδεση.Αυτό έχει καταντήσει πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας, και πολλοί το κάνουν. Αλλά μου έχει δημιουργήσει διάφορα ερωτήματα.Αυτά είναι τα εξής: (Παρακαλώ μόνο όσοι γνωρίζουν να απαντίσουν)

1) Γίνεται να κλέψεις internet από κάποιον που δεν έχει wireless σύνδεση?
2) Εφώσον σου κλέψουν, πέφτει η ταχύτητά σου?
3) Είναι παράνομο?
4) Μπορείς (και αν μπορείς, πως) να καταλάβεις ότι σου κλέβουν?
5) Μπορείς να το σταματήσεις?

Ακούω.....

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#2 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 16 June 2008 - 15:44

Μου δημιουργήθηκε η απορία από τότε που ένας γείτονας (άκουσα) απόκτησε net χωρίς σύνδεση, και όλως τυχαίος, την ίδια μέρα άρχισα να έχω προβλήματα με το net μου.

Καταρχάς το κλέψιμο internet, γίνεται κυριώς από pc/laptops που λαμβάνουν (κλέβουν) σήματα από άλλα μοντεμ (χωρίς να το θέλει αναγκαία ο χρήστης) , και έτσι αποκτούν internet, χωρίς έχουν κάποια σύνδεση.Αυτό έχει καταντήσει πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας, και πολλοί το κάνουν. Αλλά μου έχει δημιουργήσει διάφορα ερωτήματα.Αυτά είναι τα εξής: (Παρακαλώ μόνο όσοι γνωρίζουν να απαντίσουν)

1) Γίνεται να κλέψεις internet από κάποιον που δεν έχει wireless σύνδεση?
2) Εφώσον σου κλέψουν, πέφτει η ταχύτητά σου?
3) Είναι παράνομο?
4) Μπορείς (και αν μπορείς, πως) να καταλάβεις ότι σου κλέβουν?
5) Μπορείς να το σταματήσεις?

Ακούω.....


1)Εαν εχεις router εχει επιλογη για ασυρματο αν δεν κανω λαθος και αν ειναι ενεργοποιημενη τοτε ο αλλος μπορει να σου κλεψει internet.
2)Ναι γιατι κατεβαζει και αυτος και μοιραζεται η συνδεση
3)Ναι αλλα ολοι το κανουν
4)Νομιζω πως μπορεις αν δεις αν συνδεονται και αλλοι.Νομιζω οτι αν πας και δωσεις σε κονσολα netstat -a σου δειχνει τις συνδεσεις
5)Ναι απενεργοποιοντας το wireless στο router

#3 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 16 June 2008 - 16:10

Μήπως ξέρεις πως μπορώ να το απενεργοποιήσω?

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#4 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 16 June 2008 - 16:10

Το netstat -a όλα τα ports που έιναι ανοιχτά στο pc + όλες τις συνδέσεις που έχουν γίνει.

Αν θες να δεις αυτούς που είναι συνδεδεμένοι στο router σου (με το wireless) θα πας στο web interface του (συνήθως στην διεύθυνση 192.168.1.1 ή κάτι παρόμοιο) και θα ψάξεις στο status ή στο wireless για "Wireless Clients Connected" ή κάτι παρόμοιο. Αν υπάρχει άνω του ενός τότε κάτι δεν πάει καλά.

Αν ισχύει τότε ξαναπές μας, και καλύτερα δώσε και μοντέλο router αν θες ακριβείς οδηγίες.

Χωρίς wireless κλοπή δεν γίνεται. Και με wireless ανοιχτό, αν το router έχει encrypted συνδεση (wep/wpa κλπ) δεν είναι εύκολο να σε κλέψει ο άλλος (εκτός αν έχει αίμα hacker :bleh:)

Edit: Γενικά το router το ελεγχεις από το web interface του που είπα παραπάνω. Αν θες να απενεργοποιήσεις το wifi θα το κάνεις από τις wireless ρυθμήσεις του router.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#5 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 16 June 2008 - 16:21

Wireless module function
Τελικά αυτό ήταν ήταν enabled. Άμα το κάνω disable, δεν θα έχω πρόβλημα?
(και φαντάζομαι δεν θα με επηρεάσει?)

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#6 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 16 June 2008 - 16:30

ΝΑι κάνε το disable και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εαν όμως χρειάζεσαι wireless τότε θα πρέπει να βάλεις κάποιο password και να ενεργοποιήσεις την ασφάλεια από το router. Ολα τα router έχουν κάποιες επιλογές για την ασφάλεια των wireless δικτύων.

#7 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 16 June 2008 - 16:30

Εφόσων εσύ παίρνεις σύνδεση από το router μεσω καλωδίου, δεν θα σε επηρεάσει.
Αν όμως χρησιμοποιείς το wireless o ίδιος, τότε υπάρχουν άλλοι τρόποι να "κλείσεις" τον άλλο χωρίς να "κλείσεις" και εσύ.

Edit: Already said...

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#8 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 16 June 2008 - 16:44

Εντάξει guys το έκανα disable (το modem συνδέεται μέσω καλωδίου).
Thank you all for your help!!!
Mods:lockulocku: if u feel like it

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#9 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 June 2008 - 17:13

Problem Solved :lockulocku:

E5VV38U.jpg