Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Buso_Renkin


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Harlock_24

Harlock_24

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 30 May 2008 - 15:13

Posted ImageΗ ιστορια αρχιζει οταν ενας μαθητης Kazuki Muto παιθενει στην προσπαθεια του να σωσει μια κοπελα απο ενα τερας.Την επομενη μερα ξυπναει κανονικα να παει σχολειο πιστευωντας οτι ηταν ονειρο ο θανατος του, μεχρι τη στιγμη που επιτηθετε σ'αυτον και την αδερφη του ενα τερας.
Τοτε εμφανιζετε η κοπελα που εσωσε το προηγουμενο βραδυ Tokiko Tsumura, τον σωζει και του εξιγει οτι αντικατεστισε την καρδια του με ενα "Kakugane".
Το "Kakugane" ειναι στην ουσια οπλο το οποιο περνει αναλογη μορφη με το ατομο που το χρισημοποιει.
Επισης η Tokiko του εκσιγει οτι το τερας που του επιτεθηκε ειναι homunculus και οτι τα Kakugane ειναι ο μονος τροπως να τα νικησουν.
Αν και η Tokiko δεν θελει να εμπλακει ο Kazuki στον πολεμο εναντιον των homunculus αλλα ο ιδιος αποφασιζει να βοηθισει.

Η ιστορια βεβαια δεν εξελισετε μονο γυρο απο τα homunculus,αλλα δεν λεω περισωτερα για την εξελιξη.
Ανετα μεσα στο τοπ 10 μου.
Πολυ καλο ανιμε, με ομορφη εξελιξη, καθολου βαρετο, πολλες και καλες μαχες, 26 επισοδια.
Το μανγα αποτι διαβασα το εχει κανει ο ιδιος που εκανε και το kenshin.

BTW ειναι το πρωτο thead που βαζω μη με κραξετε πολυ.

Edited by Harlock_24, 30 May 2008 - 15:20.


#2 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 30 May 2008 - 15:20

δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα...το animation ήταν πολύ καλό και το σενάριο είχε ορισμένα καλά σημεία αλλά απο κει και πέρα δεν μπορώ να πω πως ήταν και κάτι τρομερό.Ως shounen-fan όμως παραδέχομαι πως γενικότερα ήταν μία αξιόλογη σειρά σ αυτόν το είδος anime.
Posted Image

#3 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 30 May 2008 - 15:49

δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα...το animation ήταν πολύ καλό και το σενάριο είχε ορισμένα καλά σημεία αλλά απο κει και πέρα δεν μπορώ να πω πως ήταν και κάτι τρομερό.Ως shounen-fan όμως παραδέχομαι πως γενικότερα ήταν μία αξιόλογη σειρά σ αυτόν το είδος anime.


Same here
Βέβαια μπορώ να πω ότι ένα από τα μεγάλα "πλεονεκτήματα" της σειράς δεν είναι άλλο από την Tokiko. I love her!!!!

Posted Image


#4 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 30 May 2008 - 21:26

δΕΝ μπορω να πω οτι μου αρεσε.
Οι διαλογοι τα ονοματα και το βαθος των χαρακτηρων ηταν σκ@Τ@.
Ειδικα στο σημειο

Spoiler:

ντραπηκα πραγματικα που το εβλεπα.
drop στο λαστ επισοδειο, Ναι, αποφασισα να μην δω το τελευταιο επ , τοσο δε μου αρεσε, + δεν μπηκα καν στον κοπο να το δω σε ποιοτητα ανωτερη του 50mb rmvb.

Edited by Eze, 30 May 2008 - 21:34.

Signature Removed

#5 anime-dono

anime-dono

    Back again ^_^

  • Members
  • 489 posts

Posted 31 May 2008 - 09:26

μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά αλλά δεν μου έρεσε που προσπάθησαν να χωρέσουν τόσα πολλά στο τελικό επ.:bahhh:

#6 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 31 May 2008 - 09:32

Το έβγαλαν οι E-D σε DVD-rip .Όσοι ενδιαφέρονται ,υπάρχει στο bot toys

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#7 Kevin_Jim

Kevin_Jim

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 31 May 2008 - 14:30

Αν και μου θύμιζε πολύ Bleach. Μου άρεσε. Αλλά αφού δεν είχε tragic end όπως τα περισσότερα Anime που βλέπω τον τελευταίο καιρό παίρνει ένα +1 από εμένα.

#8 donald13

donald13

    living on the dark side..

  • Members
  • 483 posts

Posted 31 May 2008 - 15:07

Νομίζω πως άλλο είχαν στο μυαλό τους και άλλο τους βγηκε στην πορεία... Το τελικό αποτελεσμα ήταν κατω του μετρίου. Κλασσικό σενάριο shounen που θυμιζε χιλιαδες άλλα.. Τραγική περίπτωση το οπλο του πρωταγωνιστή , μια απο τις χειρότερες ιδέες στην ιστορία των anime. Aκόντιο? Σπαθί? Ειχε και μπερτα...:blurah5:.
Drop στο επεισόδιο 15.
Μοναδική καλή αναμνηση η πολύ καλη σχεδιαση των χαρακτηρων !
Posted Image

#9 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 01 June 2008 - 15:44

Το manga δεν ήταν και τόσο δημοφιλές ετσι, το σταμάτησαν.
Ακόμα και αν είμαι μεγάλος fan του Watsuki μπορώ να πω πως μπορούσε να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά απο αυτήν...

Το έφαγε η σύγκριση με το Rurouken πιστεύω. :emptyonexg1:

PS. έχω την εντύπωση οτι είχαμε τόπικ για το Busou Renkin αλλα δεν μπορώ να το βρω.

LfNX0dh.png


#10 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 29 June 2008 - 00:18

Καλό αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.
Το είδα ευχάριστα και αυτό μου αρκούσε.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#11 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 29 June 2008 - 00:25

ολοκληροθηκε το Manga...απλα το εκοψαν απο το περιοδικο...
βγηκε σε τομους το τελος...(9 & 10)

προσωπικα λατρεψα το manga και μου αρεσε το ανιμε...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#12 MononokeHime

MononokeHime

    Carpe Diem

  • Members
  • 7 posts

Posted 23 November 2008 - 12:57

Άρχισα να το βλέπω λόγω Nobuhiro Watsuki, μου είχε αρέσει πολύ το rurouken και στο τελευταίο τεύχος του manga στο ShounenJump είχε και λίγες σελίδες απο buso renkin για διαφήμιση... Βέβαια αρχικά όταν το είδα το παράτησα μετά απο 2 eps, μου φάνηκε ελαφρό και η υπόθεση έμοιαζε κλεμμένη απο bleach.. Το ξανάπιασα εντελώς τυχαία πριν κάτι μήνες και σε λίγες μέρες το είχα τελειώσει! Οι λόγοι που το υπολογίζω στα αγαπημένα μου : 1)Έχει πολύ ωραίο σχέδιο με μεγάλη ποικιλία. (σε μερικούς χαρακτήρες ίσως φαίνεται υπερβολικό και καμιά φορά κακόγουστο
Spoiler:
αλλά πιστεύω οτι εκεί ο watsuki-sensei απλά ήθελε να σχεδιάσει όσα δεν μπορούσε στο rurouken) 2) Η Tokiko. Την θεωρώ απο τους καλύτερους γυναικείους χαρακτήρες anime, καμία σχέση με τα στερεότυπα που βλέπουμε συνήθως 3) Το storyline. Παρότι έχει φανερές αδυναμίες απο άποψη πρωτοτυπίας και ρεαλισμού
Spoiler:
τα μηνύματα και οι ανατροπές τις καλύπτουν επαρκώς 4) Το opening theme! Ήταν το πρώτο theme που μου άρεσε τόσο ώστε να το κατεβάσω για να το ακούω σε άσχετες στιγμές!:blush2: