Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Δυτικά RPG εναντίον Ιαπωνικών RPG


  • Please log in to reply
162 replies to this topic

Poll: Προτιμάτε τα Ιαπωνικά ή τα Δυτικά RPGs; (90 member(s) have cast votes)

Προτιμάτε τα Ιαπωνικά ή τα Δυτικά RPGs;

  1. Δυτικά (30 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Ιαπωνικά (60 votes [66.67%] - View)

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 02 May 2008 - 13:44

Πολύ απλά, τι παίζετε κυρίως;
Αμερικάνικα που έχουνε σαφέστατα εκπληκτικά γραφικά, αχανείς κόσμους, εκατοντάδες υπο-αποστολές και καλό game play;
Ή μήπως Ιαπωνικά που έχουνε σχεδόν πάντα πολύ καλό σενάριο και χαρακτήρες με προσωπικότητα;

Επειδή δεν ξέρω πως, αν θέλει κανένας mod να ξεκινήσει και poll ή να μου πει πώς να το κάνω ο ίδιος.

#2 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 02 May 2008 - 14:07

Ιαπωνικά ftw!!Δεν λέω,τα άλλα όπως είπες γραφικάρες και gameplay αλλά σπάνια συναντάς κάποιο στο οποίο να έχεις πάνω από ένα κύριο χαρακτήρα.Υποτίθεται κιόλας ότι καθορίζεις εσύ την προσωπικότητά του,αλλά στην ουσία δεν υπάρχει ψυχογραφία πουθενά.Ενώ στα γιαπωνέζικα!!!Είναι σαν να βλέπεις ταυτόχρονα anime!Γνωρίζει τον πρωταγονιστή,άλλους τόσους χαρακτήρες και την αλληλεπίδρασή τους...Και έχουν και κορυφαία story όπως είπες.
Posted Image

#3 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 02 May 2008 - 14:21

γιατι παιζεις gothic η Oblivion τοτε?
ΧΕΧ

η μονη επαφη που ειχα με RPG ηταν το Diablo που ξεφευγει λιγουλακι και το αθλιο Lineage
δεν ειμαι RPG gamer

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#4 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 02 May 2008 - 15:48

Εγω,δυστυχως δεν εχω κ τρελλη εμπειρια απο Ιαπωνικα Rpg's...
Απο μικρος εχω ξεσκιστει στα Αμερικανικα(Eotb1,2,3-Gothic-Ravenloft-Menzoberrazan,and many-many more...)
Τα λιγα Ιαπωνικα που εχω παρατηρησει,δεν μου αρεσανε αρκετα για να τα τελειωσω..Καπου εχανα το ενδιαφερον μου....Οποτε ψηφιζω τα σιγουρα,δηλ
Αμερικλανικα...:hahaha:
Posted Image

#5 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 02 May 2008 - 15:58

τι αμερικανικα ρε παιδια...?Δυτικα τα λενε...τα κορυφαια δυτικα rpg ειναι ευρωπαικα.ειναι πολλα για να κατσω να γραφω τιτλους,αλλα το gothic ειναι ευρωπαικο.

επισης το Diablo δε το λες rpg...το βαζουν στα action rpg αλλα ενα σφαξιδι ειναι....:nosey:

επισης2 ποτε στα ιαπωνικα δεν επιλεγεις κλαση ή εχει εναλλακτικα σεναρια(οσα εχω δει εγω τουλαχιστον) αλλα εχεις ετοιμους χαρακτηρες και ανεβαζεις επιπεδα δυναμης,το ακριβως αντιθετο στα ευρωπαικα.

#6 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 02 May 2008 - 16:04

Ιαπωνικά και γω, λόγο του ότι έχουν πολύ καλύτερους χαρακτήρες, με προσωπικότητα κτλ. και η ιστορία είναι σχεδόν πάντα πολύ καλή, όπως είπαν και παραπάνω. Αυτά για μένα είναι τα πιο σημαντικά σε ένα RPG.

#7 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 02 May 2008 - 16:13

Θα συμφωνήσω με τον Serestrum οτι το poll πρεπει να αλλάξει σε δυτικά rpg αφού μεγάλο μέρος από αυτά προέρχονται από την Ευρώπη (δεν είναι όλα america or east/japan να έχουμε και την ευρώπη στο μυαλό μας καμιά φορά).
Having said that έχω ευχαριστηθεί αρκετά jap rpgs αλλά όπως είπε και κάποιος παραπάνω είναι σαν να παρακολουθείς anime σε παιχνίδι με οτι καλό και κακό μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Προσωπικά επειδή για μένα παιχνίδι ρόλων σημαίνει κυρίως να αλλάζω τον χαρακτήρα/ες ανάλογα τις καταστάσεις και να μην είναι προκαθορισμένη η προσωπικότητα και οι πράξεις απο πρίν (όπως στα jap rpgs) προτιμώ τα δυτικά rpgs games. Επίσης επειδή πολλά από τα δυτικά rpgs προέρχονται από αντίστοιχα pen&paper έχουν συνήθως σημαντικό βάθος στο κόσμο τους. Τα ιαπωνικά εμβαθύνουν κυρίως στους χαραστήρες.

edit: αν το poll δεν αλλάξει δεν έχει νόημα να ψηφίσω αφού τα rpg που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο προέρχονται απο ευρωπαικά game studios
Go figure...
Posted Image

#8 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 02 May 2008 - 16:26

βαλτε και μια δοση ρεαλισμου στα δυτικα ενω ειναι ανυπαρκτος στα ιαπωνικα...

δεν περνω θεση απλα το αναφερω.

#9 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 02 May 2008 - 16:46

Ιαπωνικά φυσικά. Υπάρχει άλλη εταιρία RPG εκτός από την Square-Enix???(FF Κάφρος HERE!!!!)

Posted Image


#10 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 02 May 2008 - 17:06

RPG να ναι και ότι να ναι!:hahaha:

Πάντως και τα μεν και τα δε έχουν τα ωραία τους,τελευταία μου αρέσουν τα ιαπωνικά...

#11 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 02 May 2008 - 17:08

Δεν διαχωρίζω τα rpgs σε ανατολικά και δυτικά. Τα διαχωρίζω σε ποιοτικά και στη σαβούρα...


ΥΓ: Γράφω τα ιδια με τον Darth. Πρέπει να postαρες λίγο νωρίτερα...

#12 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 02 May 2008 - 17:21

To θέμα είναι να υπάρχει ποιότητα. Τι κι αν είναι Final Fantasy 6 τι κι αν είναι Planescape: Torment το καλό πράγμα μένει.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#13 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 02 May 2008 - 17:22

Ιαπωνικά εννοείτε!!!
Απλά τα παιχνίδια που βγάζει η Ιαπωνία είναι απλά υπέροχα!!!

και το αγαπημένο μου όλων των εποχών Shadow Hearts Covenant!!! :thatsit:

Tiger-stock-blog-header.jpg


#14 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 02 May 2008 - 17:24

Το Torment imo ήταν άθλιο,ειδικά όταν μου έκαναν τη σύγκριση με neverwinter τράβαγα τα μαλλιά μου...

btw Niko,το έγραωα 2 λεπτά πριν από σένα :hahaha:

#15 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 02 May 2008 - 17:32

τα 2 παιχνιδια που αναφερεις εχουν διαφορα 3 χρονων...και στ οχωρο των video games 3 χρονια ειναι πολλα...