Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μαγειρική και anime


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 April 2008 - 13:57

Καλησπέρα. Σε αυτό το thread θα μπορούσαμε να καταθέσουμε απόψεις(άτοκα) για την ιδιαίτερα στενή σχέση που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα στη μαγειρική και στα anime. Σε αρκετές σειρές(xxxHoliC, Burst Angels, Dragonball, Καμπαμαρού, Bleach, Paranoia Agent) η μαγειρική, χωρίς βέβαια να αντικαθιστά το κεντρικό σενάριο, είναι δυναμικά παρούσα. Το κορεάτικο barbeque που τρώνε οι Vizard κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσης του Ichigo που κάνει την εμφάνισή του καί στο Paranoia Agent στους διαλόγους των δυο αστυνομικών.
Επίσης στα Dragonball και Καμπαμαρού, οι πρωταγωνιστές τρώνε ΠΑΡΑ πολύ. Είναι κάποιου είδος χιούμορ αυτό; Και βέβαια στο εξαιρετικό xxxHoliC έχουμε ακόμα και περιγραφές των συστατικών αλλα και τον τρόπο παρασκευής του φαγητού.
Είναι κάποιο είδος τεχνοτροπίας στη δημιουργία anime, η ενσωμάτωση στη κεντρική ιστορία πλήθους γαστριμαργικών στοιχείων ή είναι κάτι που γίνεται ασυνείδητα απο τους δημιουργούς;

#2 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 10 April 2008 - 16:40

Μη ξεχνάς και και το One Piece....(O Luffy τρώει πάρα πολύ και επίσης η μαγειρική παίζει μεγάλο ρόλο.....(Ολόκληρο επεισόδεια έχουν αφιερωθεί στον sanji και τη μαγειρική του)) Προσδίδει και γέλειο στις σειρές που οι chars τρώνε πολύ after all.....

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#3 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 April 2008 - 16:43

Naruto: ο Naruto τρώει Ramen από ένα συγκεκριμένο μαγαζί και είχαν και 2-3 filler επεισόδια για το συγκεκριμένο μαγαζί.

Death Note: O L είναι πάντα με κάτι γλυκό στο χέρι, από γλυφιτσούρια μέχρι παγωτά και δεν συμμαζεύεται. Ο Ryuk τρελλαίνεται για μήλα.

#4 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 10 April 2008 - 16:52

Και ο Kabamaru έχει αδυναμία στο yakisoba *drooling*

Το θέμα είναί ότι τα γλυκά τους αν και φαίνονται πολύ νόστιμα όχι μόνο στα άνιμε αλλά και στις φωτογραφίες, από γεύση συνήθως απογοητεύουν όποιον έχει συνηθίσει τη ζάχαρη. Έχω πειραματιστεί σε πολλούς καλοπροαίρετους, ανυποψίαστους ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα ότι το mochi έχει για γέμιση
Spoiler:


Νομίζω ότι με το να βάζουν τα φαγητά τους στα άνιμε προωθούν ένα κομμάτι του πολιτισμού τους. Είναι εγγύηση ότι οι άνιμε φανς θα δοκιμάσουν ιαπωνική κουζίνα ευκαιρίας δοθείσης.

#5 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 10 April 2008 - 16:53

Απίστευτο...ο Darkchilde μόλις πόσταρε τα μοναδικά 2 πράματα που ήθελα να πω εγώ...ντροπή σου...

#6 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 10 April 2008 - 17:14

Απίστευτο...ο Darkchilde μόλις πόσταρε τα μοναδικά 2 πράματα που ήθελα να πω εγώ...ντροπή σου...


Μην ξεχνας την σχεση του Mello με τις σοκολατες:fromabove:

Posted ImagePosted Image


#7 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 April 2008 - 19:02

Απίστευτο...ο Darkchilde μόλις πόσταρε τα μοναδικά 2 πράματα που ήθελα να πω εγώ...ντροπή σου...


Είμαι η Darkchilde :Blissfull:

Yakisoba που είπε η himawarinosekai: I love it...

#8 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 10 April 2008 - 21:51

μακαροναααααααααδα !!! μεταξυ μας noodles.
ο σογκοκου με τοσο φαγητο εχει αποκτησει δικο του τηλεοπτικο χρονο - εκπομπη μαγειρικης κριτικης .

ο ζορο ,του ουν πις , απο ενα σπεσιαλ , πριν το τωρινο αρκ ντυμενος ριζομπαλα , εχει πολυ πλακα .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#9 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 11 April 2008 - 16:31

Και ας μην ξαεχνάμε το Yakitate Japan. Όλες οι χώρες έχουν το εθνικό τους ψωμί και η Ιαπωνία όχι. Κάποιος λοιπόν θα πρέπει να το φτίαξει!



#10 archeria

archeria

    pudding is delicious

  • Members
  • 87 posts

Posted 14 April 2008 - 17:57

Πρέπει οποσδήποτε να αναφέρουμε το Yakite Japan! ως το καλύτερο anime για μαγειρική(οκ,φουρνους έχουνε και ζαχαροπλάστες αλλά και αυτά είναι παρακλάδια της μαγειρικής) Ο τίτλος είναι πολύ πετυχημένος Ja- pan (το ψωμί της Ιαπωνίας) Μπράβο σου Namida! Χαίρομαι που το ξέρεις!
69 επεισόδεια με απίστευτες συνταγές.....:wooi2:

Εκείνο το melon pan θέλω πραγματικά να το δοκιμάσω...Αν κανείς βρει ακριβώς τη συνταγή από την Ιαπωνία να μου τη στείλει.

#11 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 14 April 2008 - 21:43

Και βέβαια μη ξεχνάμε το Ouran Highschool Host Club. Και εκεί μιλάνε πολύ για φαί. Επίσης, στο Minami-ke. Γενικά, σε όλες τις shoujo σειρές μιλάνε αρκετά για φαί. Βέβαια και οι Naruτοι δε πάνε πίσω. Ειδικά οι μπαρμπεκιές του Chouji!:hahaha:

Εγώ πορώθηκα με διάφορα άνιμε και έφτιαξα onigiri. Αγόρασα το ειδικό ρύζι μαζί με το φύκι και μου βγήκαν ωραία! Με σολωμό καπνιστό και wasabi μέσα. Φτιάχνω συχνά και norimaki. Βέβαια τη πρώτη φορά που δεν ήξερα ακόμα πόσο καίει το wasabi, έβαλα πολύ. Παίρνω λοιπόν μια μπουκιά και γίνομαι ηφαίστειο! Απο τη μύτη κόντεψε να μου βγεί. :burningbe3:Λέω λοιπόν σε εκείνη τη φάση out loud "Αυτό δεν ήταν norimaki, αυτό ήταν nagasaki!":hot:

#12 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 15 April 2008 - 08:26

Εκείνο που ξεχνάμε πάντα είναι το πράσινο τσάϊ, την παρασκευή του αλλά και την πολύ όμορφη τελετή που έχουνε οι Ιάπωνες για το συγκεκριμένο.
Όποιος έχει είτε παρακολουθήσει είτε πάρει μέρος στην εν λόγω τελετή θα καταλάβει πόσο όμορφη και, αν και φαίνεται περίπλοκη, πόσο απλή είναι.

#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2008 - 08:33

εγώ ξέρω στο θέμα φαγητού αυτοί είναι τρώνε πιο πολύ και από εμάς (τουλάχιστον στα anime) και δεν ξέρω αλλα γιατί κάνουν praise τόσο την λαιμαργία?

#14 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 15 April 2008 - 14:49

Το να τρώς καλά είναι σημάδι ευτυχίας και είναι σημαντικό. Βέβαια καλά δε σημαίνει γύρους που θα σε κάνουνε τέρας. Αμα προσέχεις τη φόρμα σου με γυμναστική και δραστηριότητες, μπορείς να απολαμβάνεις και φαγητό. Αφού εκεί είναι όλη μέρα σχολείο και έξω σε βόλτες. Οπότε, τρώνε ότι θέλουν.:hahaha:

#15 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 15 April 2008 - 15:39

Βασικά, ό,τι φαΐ και να τρώνε, πάντα βάζουν και λαχανικά μέσα. Γι'αυτό και κάθε τους πιάτο είναι ολοκληρωμένο από μόνο του και η σαλάτα δε είναι και 100% απαραίτητη. Επίσης δε μαγειρεύουν το κρέας όπως εμείς, που τρώμε τη μπριζόλα ξεροψημένη.

Πίσω στα anime, εξυψώνουν το φαγητό επειδή:

1) είναι κλισέ (ένας Θεός ξέρει πώς ξεκίνησε)
2) βγάζει γέλιο