Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Our DnD [τίτλος αργότερα] ((OOC συζήτηση))


  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 08 April 2008 - 10:36

Ανάλυση:



DM
- dmvagos

Players [so far]
- Spawn_I
- Ptomahawk
- Six Winged Angel
- Jimakos
- Ephialtes


Τρόπος παιχνιδιού [όπως σκέφτομαι]

- Ιστορία, ανάλυση χαρακτήρων, RP -> εδώ [σε ένα τόπικ που θα ανοίξω αφού μου στείλει ο dmvagos το setting]

- character sheets [για να έχουμε reference] -> Index page

rolls -> giantitp.com σε ένα τοπικ που θα δημιουργήσω εκεί για να "ρίχνουμε"

Θα φτιάξω και ένα άλλο τόπικ για Out Of Character συζήτηση και διευκρινήσεις. Και να μιλάει και όποιος άλλος θέλει. Στο In Character Topic θα μιλάμε μόνο εμείς και θα σβήνονται τα άσχετα.

Ο DM θα κανονίσει για πόσες θέσεις θα είναι το πάρτυ. Αν χρειαστεί ή υπάρχει δυνατότητα για πάνω από 5 άτομα [τόσοι είμαστε εδώ τουλάχιστον] θα υπάρχει πρόσκληση για όποιον ενδιαφέρετε.


περιμένω απαντήσεις παιδάκια... λιγο ακόμα και το έχουμε


5 άτομα είναι ιδανικός αριθμός για το πάρτυ, αλλά πιστεύω 2-3 ακόμη μπορούν να συμμετέχουν, εφ'όσον δεν έχει προχωρήσει πολύ η ιστορία.
Πριν δώσω ιστορία θέλω να ξέρω τους χαρακτήρες του party και αν θέλετε να γνωρίζεστε από πριν. Συγκεκρκιμένα race, class και alignment. Αν ο παίκτης έχει / πρέπει να έχει patron deity (π.χ. Cleric) θα ήθελα να ξέρω και αυτή τη λεπτομέρεια.
Σημαντικό: Αν δεν γνωρίζεστε από πριν, προτείνω να έχουμε κρυφά alignments ώστε να υπάρξει in-party role playing. Αυτό θα το δούμε στα κανονιστικά. Οπότε pm me your character basics plz.
Attributes θα δώσω εγώ μια βασική εξάδα για όλους. Ο καθένας ας τα κάνει ό,τι θέλει.
Για το setting το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι θα παίξουμε planescape (η κοσμολογία που παρουσιάζεται στα Core Rulebooks), έκδοση 3,5. Έτσι περιοιρίζω κάπως τις διαθέσιμες θεότητες, αλλά αν κάποιος θέλει κάποια θεότητα εκτός planescape ας μου δώσει link ή βιβλίο στο οποίο βρίσκονται λεπτομέρειες για να κάνω την προσαρμογή (αν γίνεται).

I think that's all for now....


Δλδ. στηριζόμαστε στα 3 βασικά βιβλία της 3.5

θα γνωριζόμαστε ή οχι [ερώτηση προς τους υπόλοιπους]

μέχρι τώρα έχω παίξει rogue και λίγο ranger... Αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι σε wizard/sorcerer [με πολλές απορίες] ΑΝ δε θέλει κάποιος άλλος πιο έμπειρος...


μιλάτε

#2 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 08 April 2008 - 10:44

Θέλω να συμπληρώσω ότι ναι μεν στηριζόμαστε στα Core Rulebooks αλλά θα συζητήσω κάθε πρόταση των παικτών.

Αν αποφασιστεί party που τα μέλη γνωρίζονται από πριν τα alignments θα είναι γνωστά. Αν δεν γνωρίζονται τα μέλη, μπορεί κάποιος παίκτης να δηλώσει φανερά το alignment του αν το θέλει.

Μιας και δεν είναι όλοι πλήρως εξοικιωμένοι με το παιχνίδι προτείνω να ξεκινήσουμε lvl 5. (3rd lvl spells for spellcasters)
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#3 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 08 April 2008 - 12:21

Εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να μην γνωρίζονται μεταξύ τους οι characters. Για βιβλία οκ έχω 15 giga από αυτά :P.
Για χαρακτήρα τώρα, προσανατολίζομαι σε κάτι ανάμεσα σε Monk,Warmage(Complete Arcane), Swordsage(Tome Of Battle-Book Of Nine Swords) ή μπορεί να ακολούθήσω κάποια προσέγγιση μέσω dual class ανάμεσα στους 2 τελευταίους.
Posted Image

#4 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 09 April 2008 - 00:09

χμμμμ
εγω δεν εχω παιξει ποτε dnd αλλα αν θελετε παιξτε με και μενα
:wooi2:
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#5 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 April 2008 - 07:27

@dmvagos

κάνε μια καλή και συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο να έχουμε μία γενική εικόνα

Spoiler:

__________________

#6 Jimakos

Jimakos

    Starting... The Game!

  • Members
  • 60 posts

Posted 09 April 2008 - 07:58

Wizard ειναι το αγαπημένο μου και δει elf, κατά προτίμηση drow.
Αν θέλει να παίξει κάποιος άλλος wizard ή sorcer μπορώ να κινηθώ σε druid
ή barbarian ή multi τους, αν ταιριάζει στο campain. Αν όχι τότε βλέπουμε
στην πορεία :D
Githyanki ή githzerai επιτρέπονται (μιας και είπες planescape...); Με τι αλλαγές και τι καμπάνες;;;

#7 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 April 2008 - 09:34

πάω τότε για rogue που έχω και μία μικρή εμπειρία...

#8 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 09 April 2008 - 11:11

Spoiler:


Sorry για τα αγγλικά αλλά να απαντάω στα ελληνικά σε αγγλικές ερωτήσεις μου φαίνεται κομματάκι περίεργο :D
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#9 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 09 April 2008 - 11:31

μια χαρά το πήγες...

απορία. πόσο είναι το typical gold aquired till 5th level?

#10 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 09 April 2008 - 11:35

μια χαρά το πήγες...

απορία. πόσο είναι το typical gold aquired till 5th level?


Υπάρχει πίνακας που δίχνει κ καλά πόσο περίπου gold έχουν μαζέψει οι παίκτες από τις περιπέτειές τους μέχρι κάποιο lvl. Τώρα συγκεκριμένα για το 5ο είναι 4000 gp (gold pieces).
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#11 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 11 April 2008 - 10:25

τα starting attributes πότε και πως θα τα δώσεις;;;

άντε να φτιάχνουμε τους chars σιγά σιγά...

edit: και χρήματα;

κάπου λες 4κ αλλά το βιβλίο λέει 9κ για lvl 5? ή μου τα είπαν λάθος;

#12 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 11 April 2008 - 14:57

9k λέει για το lvl 5 αλλά πάντα είναι πολλά :P δεν μου έχει τύχει να παίξω χωρίς να μας το μειώσει το ποσό ο dm.
Posted Image

#13 Sorafin

Sorafin

    ~TheSorcerer~

  • Members
  • 64 posts

Posted 11 April 2008 - 15:06

θέλω και εγώ να μπώ άμα γίνεται , παίζω ΔνΔ εδώ και 4 χρόνια, και παίζω παράλληλα σε κανονικό...
Posted Image

#14 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 11 April 2008 - 15:17

Το ξανατσέκαρα και είναι 4k, ή κατά μέσο όρο 5332gp για κάθε μέλος τετραμελούς ομάδας.

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm με τα στοιχεία του χαρακτήρα που ζήτησα παραπάνω. Starting attributes κοινά για όλους: 18,17,16,15,14,14. O extra πόντος του lvl 4 δεν έχει υπολογιστεί, μπορείτε να τον προσθέσετε όπου εσείς θέλετε.
Οι επίδοξοι spellcasters παρακαλώ να περιοριστούν στα spell lists του PHB για να μπορώ να έχω καλύτερη εποπτεία των δυνατοτήτων τους. Αν υπάρχει κάποιο spell εκτός PHB το οποίο θέλουν οπωσδήποτε να έχουν στη λίστα τους ας μου πουν και θα το συζητήσουμε.
Μην ποστάρετε ανοιχτά τους χαρακτήρες σας για να μπορούμε να διορθώνουμε λεπτομέρειες εύκολα και για να έχουμε κρυφά alignments αν αποφασιστεί το party να μην γνωρίζεται.

Κάτι τελευταίο. Μην σας φαίνονται λίγα τα λεφτά. Στο lvl 5 δεν υπάρχει πρόσβαση και σε τίποτα βαρβάτα αντικείμενα για να ξοδευτείτε. Όπλα μέχρι +1 (no special abilities), armor masterwork quality το πολύ. Να είστε σίγουροι όμως ότι οι εχθροί θα είναι ψιλοματσωμένοι (kill--->loot--->get rich).

Μέχρι τώρα έχω:
No code has to be inserted here.
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#15 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 12 April 2008 - 22:00

Δλδ οι χαρακτηρες ειναι καπως ετσι???

Originally Posted Sorafin
θέλω και εγώ να μπώ άμα γίνεται , παίζω ΔνΔ εδώ και 4 χρόνια, και παίζω παράλληλα σε κανονικό...

ολοι παιζουμε σε κανονικο (ετσι νομιζω), φυσικα και δεν θα ειναι το βασικο σου game μα παιξεις

Posted ImagePosted Image