Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θα πέσει πολύ ξύλο


  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 22 April 2010 - 13:33

Πριν 2-3 βδομάδες είδα το Little Big Soldier του Jackie Chan.

Απολαυστικός ο Jackie ακόμα μία φορά σε αυτό που κάνει καλύτερα, physical comedy και αγαθός κεντρικός ήρωας. Χωρίς πολύ ξύλο και χωρίς ιδιαίτερο story, αλλά βλέπεται ευχάριστα για το feel-good και heart-warming χαρακτήρα της ταινίας. Πολύ καλή η ερμηνεία και από τον δευτεραγωνιστή Lee-Hom Wang.
Posted Image
Posted Image

#92 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 22 April 2010 - 20:53

Αυτή την περίοδο είδα:
Once upon a time in China 3: Ο Jet Li ως Wong Fei Hung είναι πολύ καλός. Ωραία η ανάπτυξη των χαρακτήρων, η κωμωδία και η ατμόσφαιρα. Η ταινία όμως αλλάζει τελείως (υπερβολή) κατευθυνση σεναριακά στο μέσο της, με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται τόσο καλά το "κεντρικό σενάριο" και το τέλος να είναι βιαστικό και απότομο. Από άποψη μαχών δε με ικανοποίησε 100%, αφού έχει περισσότερες σκηνές με λεοντοκεφαλές παρά καθαρό ξύλο. Εντυπωσιακές και διαφορετικές όταν τις πρωτοβλέπεις, αλλά όχι όσο διασκεδαστικές όσο το ξύλο.7
Μοnkey Kung-Fu: Aπλό story,λίγη κωμωδία και εκπληκτικό ξύλο, τί καλύτερο για να περάσεις ευχάριστα 90 λεπτά; Ο κακός της υπόθεσης δίνει ρέστα με το staff. 7,7
Νinja: Πιο μούφα και από το Ninja Assasin. 3
36th Chamber of Shaolin: Ο κεντρικός ήρωας ίσως να είναι και ο πιο πορωμένος με την προπόνηση χαρακτήρας, που έχω δει. Οι σκηνές training στο ναό των Shaolin είναι επικές. Το τέλος το χαλάει λίγο μιας και ήταν αρκετά βιαστικό (λες και δεν έπρεπε να περάσουν το δίωρο) και περίμενα κάτι πιο epic στην τελευταία μάχη. 7,5
Return to the 36th Chamber: Καμία σχέση και σύγκριση με το the 36th Chamber. Η κωμωδία δεν βγάζει και ιδιαίτερο γέλιο (σχεδόν καθόλου) και οι σκηνές μάχης είναι λίγες.Μία πρωτοτυπία την έχουν όμως, όπως και οι σκηνές προπόνησης, ανάμεσα τους και ο καλύτερος τρόπος για να λούσεις τα μαλλιά σου, αρκεί να έχεις πηγάδι. 6
Disciples of the 36th Chamber: Στο ίδιο στυλ με το 36th Chamber, με αρκετές δόσεις κωμωδίας που όμως είναι ευχάριστες και όχι χαζές. Η τελική σκηνή έχει επικό ξυλίκι. 7,5
14 Blades: Πώς γίνεται ένα τόσο απλό story, που θα μπορούσε να αποτελεί βάση για μία επική ταινία, κατόρθωσαν να το κάνουν τόσο μπερδεμένο και ότι να'ναι, ώστε να μην καταλαβαίνω τί γίνεται για τουλάχιστον μία ώρα; Ο Donnie Yen επιβλητικός, μερικές ωραίες σκηνές μάχης, καλή παραγωγή αλλά τίποτα παραπάνω. Αφού κύριε σκηνοθέτα θες να μας κάνεις να νιαστούμε για τους χαρακτήρες, αφιέρωσε χρόνο σε character development και κάνε το σενάριο πιο στρωτό, χωρίς τόσα plotholes ή έστω βάλε κι άλλο ξύλο. 6

Πάω τώρα για undisputed και τα υπόλοιπα Οnce upon a time in China.


τα περισσότερα που αναφέρεις είναι έτσι όπως τα λες. Μόνο στο monkey Kung Fu διαφωνούμε.Πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο καλό.

Aπό τα Undisputed το δεύτερο είναι το καλύτερο.Παίζει και Ο Jai White άλλωστε.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#93 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 22 April 2010 - 23:23

Ένα δίκιο το έχεις για το Monkey Kung Fu XD. Ίσως να έπρεπε να γράψω καθόλου σενάριο. Απλά μου άρεσαν απίστευτα οι μάχες και η χορογραφία τους. Σίγουρα το 7,7 του Monkey Kung Fu δεν έχει καμία σχέση με το 7 του Once upon a time in China 3, μιας και το Monkey Kung Fu είναι ουσιαστικά μία σειρά από μάχες που ψιλοσυνδέονται μεταξύ τους με μια υποψία σεναρίου. Το 7,7 ήταν το πόσο το απόλαυσα.
Θα έπρεπε να το είχα ξεκαθαρίσει στο post μου...
Αν τώρα έχεις διαφωνία για το πόσο καλές είναι οι μάχες στο Monkey Kung Fu, εκεί πάω πάσο. Καθένας με τα γούστα του.

#94 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 28 April 2010 - 23:31

Τί κάπνιζαν όταν γύριζαν το Once upon a time in China IV; Μία φωνή μέσα μου λέει να μη δω τα υπόλοιπα 2 και μάλλον θα την ακούσω...
Το Undisputed το είχα ξαναδεί πριν κάποια χρόνια στο Star. Τώρα δε μου άρεσε και τόσο πολύ. Όταν όλη την ταινία περιμένει να δεις έναν αγώνα και τελικά είναι απλά καλός, ε απογοητεύεσε. H τελευταία σκηνή ήταν ωραία όμως.
To Undisputed 2 ήταν σίγουρα πολύ καλύτερο, αλλά και πάλι δε χόρτασα να βλέπω ξύλο.
Spoiler:
Καλός ο Jai White αλλά ο Scott Adkins είναι ο star της ταινίας. To Βlood and Bone μου άρεσε περισσότερο.

Πριν 2-3 βδομάδες είδα το Little Big Soldier του Jackie Chan.

Απολαυστικός ο Jackie ακόμα μία φορά σε αυτό που κάνει καλύτερα, physical comedy και αγαθός κεντρικός ήρωας. Χωρίς πολύ ξύλο και χωρίς ιδιαίτερο story, αλλά βλέπεται ευχάριστα για το feel-good και heart-warming χαρακτήρα της ταινίας. Πολύ καλή η ερμηνεία και από τον δευτεραγωνιστή Lee-Hom Wang.

Indeed απολαυστική και ευχάριστη ταινία
Spoiler:


Και κάτι ψιλοάσχετο με το thread αλλά το Centurion είναι πολύ καλό. Γρήγορη ταινία, με ωραία τοπία και μπόλικη βία.

#95 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 April 2010 - 23:56

Το δες ρε το Centurion ; Εγώ γενικά τρελαίνομαι για το Νηλ Το Στρατηγό και το περιμένω πως και πως αυτό.Είναι τόσο καλό;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#96 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 29 April 2010 - 00:16

Το ευχαριστήθηκα απίστευτα. Πολύ σφαξίδι με αρκετά πρωτότυπους τρόπους και τεστοστερόνη στο full.

#97 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 30 April 2010 - 14:57

Youtube Video

Το νέο Ιαπωνικό τρέηλερ των expendables.Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα έχουν χωρέσει όλη την αντρίλα του κόσμου...Κάτι τέτοια βλέπω και δεν μπορώ να περιμένω.

Επίσης, ορίστηκε ημερομηνία εξόδου για το machete.3 Σεπτεμβρίου κύριοι.Βάλτε την καλά στο μυαλό σας.Είναι η μέρα που ο ύψιστος Στήβεν επιστρέφει με κινηματογραφική ταινία.Σχεδόν κλαίω απ την συγκίνηση...

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#98 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 08 May 2010 - 01:04

Αυτές τις μέρες δεν ξέρω τι με έπιασε και είδα δύο ταινίες από αυτές που έχει χρηματοδοτήσει ο φορέας WWE ,που είναι η παναμερικάνικη ένωση αθλητών του κατς.

Το πρώτο ήταν το Wrong side of town.Άθλιο ,τραγικό ,απαράδεκτο.Είδα κι εγώ Batista στο trailer και λέω θα είναι καλό.Αμ δε...

Το άλλο ήταν το The Marine με τον John Cena.Επίσης άθλιο.Είδα το uncut ελπίζοντας ότι θα ήταν κάτι καλό ,αλλά μιλάμε για την ύψιστη βαρεμάρα.Μιάμιση ώρα για να δείξει μια σκηνή 30 δευτερολέπτων που ήταν μέτρια.Μακριά.

Τα τελευταία που θα δω με παλαιστές θα είναι το Unrivaled και το 12 Rounds.Αν και αυτά είναι μπαρούφα ,δεν τους ξανακάνω τη χάρη.

Είδα και το High Kick Girl.Μια λέξη το πειργράφει κατάλληλα.ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ.Άθλιο editing ,χάλια χορογραφίες και πουθενά αδρεναλίνη.Δεν ξέρω αν φταίει το καράτε γι αυτό μιας και πλέον έχουμε χορτάσει ή ίσως επειδή δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο το Myai Thai ή οι κινέζικες πολεμικές τέχνες ,αλλά ήταν απελπιστικά βαρετό.Παίζουν και οι δύο τύποι που έπαιξαν στο Kuro Obi και μερικές ομορφούλες γιαπωνέζες,αλλά αυτό δεν αρκεί για να σώσει την τραγική κατάσταση.Μακριά κι από δω.

Επίσης ,είδα το Killer μια από τις πρώτες ταινίες του John Woo.Πολύ καλό! Παρά τα 20 χρόνια του ,εξακολουθεί να είναι έπος.Από τις καλύτερες περιπέτειες που έχω δει ποτέ.Το bodycount της ταινίας είναι 127 νομίζω.Και επίσης θέλω να δω το hard boiled.Εκεί έχει bodycount 307!

Υ.Γ:Το θρεντ ειναι γενικά και για περιπέτειες όχι μόνο για martial arts films.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#99 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 12 May 2010 - 20:12

Eίδα το Director's Cut του Fearless. Mε κούρασε.
Επίσης είδα τοDistrict 13. Βρε τους Γάλλους! Το είχα παρεξηγήσει το parkour, νόμιζα ότι το κάνουν τυπάκια στο στυλ των skaters, αλλά τελικά είναι badass και πολύ θεαματικό. Η ταινία είναι απλά από τις καλύτερες περιπέτειες που είδα τον τελευταίο καιρό. Το sequel χάνει αρκετά. Πήγαν να το κάνουν περίπλοκο σεναριακά αλλά δεν τους βγήκε. Αρκετά καλό, πάντως.

Επίσης ,είδα το Killer μια από τις πρώτες ταινίες του John Woo.Πολύ καλό! Παρά τα 20 χρόνια του ,εξακολουθεί να είναι έπος.Από τις καλύτερες περιπέτειες που έχω δει ποτέ.Το bodycount της ταινίας είναι 127 νομίζω.Και επίσης θέλω να δω το hard boiled.Εκεί έχει bodycount 307!


Oκ μπαίνουν στη λίστα.

#100 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 24 May 2010 - 03:04

Είδα πριν λίγο το Valhalla Rising που μου πρότεινε ένας φίλος. Οι χαρακτήρες μιλάνε ελάχιστα, το σενάριο δεν κατάλαβα ποιό είναι. Ενας σκλάβος απελευθερώνεται σκοτώνοντας τα αφεντικά του και μετά πάει να κατακτήσει την Ιερουσαλήμ με ενα μάτσο παλαβούς.
Αλλού πήγαιναν και αλλού καταλήγουν τελικά. Η συνέχεια στις οθόνες σας...

#101 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 24 May 2010 - 20:15

Το Valhalla Rising είναι ένα φιλοσοφικό ταξίδι βασισμένο στις σταυροφορίες και στην ανακάλυψη νέων εδαφών με θρησκοληπτικές, τυχοδιωκτικές και υπαρξιακές επεκτάσεις. Δεν έχει σχέση με το thread.

btw, o Mads Mikkelsen έδωσε ρέστα για ακόμα μια φορά κι ας μην έβγαλε άχνα σε όλη την ταινία.

Edited by sunday, 24 May 2010 - 20:29.

Posted Image


#102 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 10 June 2010 - 22:37

Mετά από καιρό είδα ξυλοταινία. Το Undisputed 3 Redemption. Ήταν και γ@μω!!! Σοβαρά αν δεν το έχετε δει, σπεύστε άμεσα. Scott Adkins και Marko Zaror δίνουν ρέστα στις ξυλοσκηνές και οι χαρακτήρες που παίζουν είναι ένας και ένας στην μπαντασεριά. Φάση είχε και ο Αμερικάνος. Αν κάτι έλειπε από το Undiputed 2 ήταν περισσότερο ξύλο, αλλά το Undisputed 3 ήταν χορταστικότατο σε αυτόν τον τομέα. 8,5
Spoiler:


Περιττό να αναφέρω ότι η ταινία δεν θα προταθεί ούτε για όσκαρ σεναρίου αλλά ούτε και o Scott Adkins για α' ανδρικού.


#103 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 19 June 2010 - 09:03

Eίδα το A-Team.

Δεν έχει πολύ ξύλο ,αλλά είναι μια από τις πιο άμυαλες και διασκεδαστικότερες ταινίες που έχω δει ποτέ.Βέβαια όταν λέμε άμυαλες εννοούμε τελείως braindead.Υπάρχει σκηνή που
Spoiler:


Αλλά είναι τόσο μα τόσο διασκεδαστική που ήταν από τις λίγες φορές που άξιζε όλη την τιμή του εισιτηρίου.Το μοναδικό κακό βέβαια είναι ότι έβαλε τον πήχη πάρα πολυ ψηλά για τις καλοκαιρινές άμυαλες περιπέτειες.Προβλέπω οι Expendables να τα βρίσκουν σκούρα να το ξεπεράσουν.

Όλοι οι action fans δείτε το στον κινηματογράφο.Θα τραβάτε τα μαλλιά σας μετά όταν θα το βλέπετε σε DVD (ή Blu Ray)

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#104 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 21 July 2010 - 11:35

Eίδα καλό πράμα τώρα που τελείωσε η εξεταστική.


Undisputed 3: Scott προσκυνώ την ευλιγισία σου ,τους κοιλιακούς σου και όλη την αντρίλα που βγάζεις.Επική ταινία ,πολλά μπράβο στον σκηνοθέτη Isaac Florentine που έχει ξανασυνεργαστεί με τον Adkins ,αλλά εδώ δίνει ρέστα.Οποιοσδήποτε φαν του ξύλου πρέπει να το δει αυτό.Κάπου διάβασα ότι είναι η ταινία που σώζει την τιμή των Αμερικάνικων ταινιών ξύλου.Απόλυτα αληθής δήλωση.

PS: Ετοιμάζεται νέα ταινία από τον Florentine πάλι με τον Scott Adkins πρωταγωνιστή που θα είναι η πρώτη που θα περιέχει την ισραηλινή πολεμική τέχνη Karv Maga.Αδημονώ.

Baramui Fighter H ιστορία του Choi Baedal ,του Κορεάτη που εισήγαγε το πιο άμεσο είδος καράτε που υπάρχει.Η σκηνές της προπόνησης είναι απίστευτες και η τελική μάχη είναι πολύ καλή.Μια κλωτσιά του ,εάν δεν την απέφευγες και έβγαζες άμυνα ,είτε σου έσπαγε το χέρι, είτε σου εξάρθωνε τον ώμο.Τρομακτικότατο.
Οι παλαιά τριλογία Bullfighter είναι βασισμένη στη ζωή του.

Ιp Man Επιτέλους το είδα κι αυτό.Donnie Yen απίστευτος όπως πάντα, οι σκηνές ξύλου ρεαλιστικές (και μιλάμε για wuxia οπότε αυτό ακούγεται οξύμωρο) και οι ηθοποιοί καλοί.Πάρα πολύ καλό.

Ip Man 2Ουσιατικά είναι το Rocky 4 της Κίνας.Τελεία και παύλα.Δεν ξέρω κατά πόσον είναι και αυτό αληθινή ιστορία ή κατά πόσον συνέβησαν αυτά που αναφέρει ,χάνει πάντως σε θέμα ρεαλισμού ,αλλά κερδίζει σε συναίσθημα.Είναι λίγο διαφορετικό από το πρώτο,μπορεί να μην αρέσει τόσο πολύ.

Flashpoint Καλός Donnie Yen σε μια μέτρια ταινία ,με απίστευτα γρήγορη σκηνοθεσία αλλά σενάριο 6ης δημοτικού.Πολύ καλή η τελευταία σκηνή ξύλου.

Ninja Πάλι του Florenitne είναι μαζί με τον Adkins.Η απόλυτη καλτιά.Μου θύμισε τις επικά καμένες ταινίες με νίντζα που έβλεπα μικρός.Καμία λογική ,καμία συνέχεια ,απίστευτο γέλιο όμως.Χαρακτηριστικό παράδειγμα,είναι ο νίντζα πάνω στην οροφή ενός τετραώροφου κτιρίου και είναι παντού περικυκλωμένος. Ε τι κάνει τότε ; ΒΓΑΖΕΙ ΦΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΕΙ.
Αυτό πρέπει να το δεις με καλή παρέα για να το ευχαριστηθείς και θα ρίξεις απίστευτο γέλιο.

Το μόνο που δεν έχω δει ακόμα είναι το Merantau που ψάχνω εδώ και καιρό την ινδονησιακή UNCUT έκδοση ,αλλά δεν μπορώ να τη βρω.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#105 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 15 August 2012 - 11:16

Δύο χρόνια πριν ήταν το τελευταίο post εδώ!Πώς ξεχάστηκε έτσι το thread αυτό;

Anyways, είδα την προηγούμενη βδομάδα το The Raid.Δεν είμαι κάνας παλιός του είδους αλλά το συγκεκριμένο ήταν ελεεινά καλό.Μίαμιση ώρα ξύλο με γαμάτη χωρογραφία και δυνατή "we are fucked" ατμόσφαιρα.Σε αυτό το τελευταίο μου θύμισε πολύ το Rec που λατρεύω αλλά καμία σχέση με το συγκεκριμένο προφανώς.

Άντε θα πάει και για τριλογία αν πάνε καλά ενώ ετοιμάζεται ήδη το αμερικανικό remake.Δείτε το ρε!

Edited by Hellraider, 15 August 2012 - 11:17.