Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Visual Novels


  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1 Lolki

Lolki

    Shinigami και δερνει

  • Members
  • 40 posts

Posted 25 March 2008 - 02:40

Είναι choose your own adventure παιχνίδια. Ιστορίες των οποίων η διαδρομή, εξέλιξη και κατάληξη τους εξαρτάται απο τις επιλογές του παίχτη.
Άλλα είναι κατάληλλα για όλους, άλλα είναι μόνο για ενήλικες (eroge).
Πολλά απο αυτά έχουν μεταφερθεί σε anime, όπως το Tsukihime και τo Kimi ga Nozomu Eien.

Έχετε κανένα που προτείνετε;

Το καλύτερο για μένα γενικώς είναι το Ever17
Δημοσιευμένη  εικόνα

και απο eroge το A Drug That Makes You Dream
Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 posts

Posted 28 June 2008 - 22:14

Τα καλύτερα visual novel είναι το Yume Miru Kusuri A Drug That Makes You Dream και το Fate stay night για εμενα τα έχω και τα δυο και τώρα θέλω να βρω το Tsukihime και την μετάφραση του Clannad!Σου προτείνω το Yin Yang καλό έχω ακούσει ότι είναι αν και δεν το έχω δει ακόμα!


#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 29 June 2008 - 00:13

Uh μόνο το True Love έχω παίξει.. κι αυτό μάλιστα πριν αρχίσω να ασχολούμαι με anime. Επειδή ήταν hentai και ήμουν 13. You know how these things go.
Καλό ήταν πάντως.

#4 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 posts

Posted 30 June 2008 - 15:50

Ένα από τα καλύτερα visual novel είναι και το Crescendo έχει πολύ καλό σχέδιο και plot!

#5 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 30 June 2008 - 16:02

Μπορεις να δοκιμασεις επισης και το Anima Mundi της παλαι ποτε Hirameki. Ειχα διαβασει οτι ειχαν κανει εκπληκτικη δουλεια στο voice acting...
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#6 qwerty

qwerty

    Searching for a sunrise

  • Members
  • 27 posts

Posted 30 July 2009 - 01:52

(Ξεθάβω εν γνώση μου θέμα 1 χρόνου).

Το Ever17 είναι το καλύτερο που έχω διαβάσει, το συνιστώ ανεπιφύλαχτα σε όλους όσους ασχολούνται με visual novels. Μην αφήσετε όμως να σας κάνουν spoilers! Η πλοκή είναι το Α και το Ω.

Εγώ άρχισα αυτές τις μέρες το キラ☆キラ (βγήκε μεταφρασμένο από τους mangagamer http://www.mangagamer.com/main/Titles/Details/2609C708-8684-42E1-92F0-17ED568F3CED/kirakira)
Αρκετά ενδιαφερόν/αστείο για το είδος του μπορώ να πω, πέφτει και σε κατάλληλη περίοδο ("τέλειωσε το K-on και τώρα πως θα ζήσουμε"). Μ'αρέσει να παίζω χωρίς walkthrough οπότε δε ξέρω σε ποιο path βρίσκομαι ακόμα, αν και νομίζω είναι αρκετά νωρίς. Οι χαρακτήρες και ο πρωταγωνιστής είναι αρκετά συμπαθείς και ισορροποιμένοι. Είδωμεν.

The trick to herding sheep is to have an open heart.

#7 Koshin

Koshin

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 30 July 2009 - 16:11

Phantom of the inferno!? Περιμενω γνωμες και αποψεις απο οσους ασχοληθηκαν :)

#8 qwerty

qwerty

    Searching for a sunrise

  • Members
  • 27 posts

Posted 30 July 2009 - 16:32

Το DVD version από Hirameki International λες;
Δε ξέρω, με ξενέρωσε λίγο η video version και λίγο ότι το είχαν "πειραγμένο" και το άφησα πολύ νωρίς (διάβαζα και το Heaven's Feel από Fate/Stay Night εκείνη τη περίοδο, που χρόνος).
Πάντως θα το πιάσω σίγουρα κάποια στιγμή, μόνο και μόνο επειδή είναι Nitro+. Προηγείται βέβαια προς το παρόν Umineko και Chaos;Head (Άτιμο πτυχίο μου έχεις φάει τη "ζωή")

Μιας και πιάσαμε Nitro+ να τολμήσω να ρωτήσω γνώμες πάνω στο Saya no Uta;

The trick to herding sheep is to have an open heart.

#9 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 31 July 2009 - 01:04

Yπαρχει καποια περιπτωση να κατεβασω ενα νοβελ που θελω για το Pc μου; Με τορρεντ η ξερω γω τι;

Η πρεπει να χω κονσολα καταλληλη και λοιπα;

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#10 qwerty

qwerty

    Searching for a sunrise

  • Members
  • 27 posts

Posted 31 July 2009 - 01:19

Φυσικά. Τα περισσότερα είναι για pc άλλωστε. Για ποιο ενδιαφέρεσαι μην μπορώ να βοηθήσω; (Αν είναι ενάντια στους κανόνες ή κάτι τέτοιο στείλε μου ΠΜ)
The trick to herding sheep is to have an open heart.

#11 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 31 July 2009 - 02:55

Tι εννοεις εναντια σους κανονες; ειμαστε η δεν ειμαστε anime disrtibution network?

ας το κανουμε και visual novel d.n. αλλωστε εγω ενδιαφερομαι για visual novels που υπαρχουν και σε ανιμε :P

Σου ειμαι υποχρεη, αν μπορεις να με νοηθησεις με το novel του Clannad (+after story), του Κανον και του Ouran .. Eχω αρκετες καλες γνωσεις Ιαπωνικων αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πιο βολικος ο χειρισμος στα Αγγλικα (και παλι κατα προτιμηση ομως.. αν δεν υπαρχουν μεταφρασμενα και παλι οκ ειναι)..

1000 ευχαριστω :D

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#12 qwerty

qwerty

    Searching for a sunrise

  • Members
  • 27 posts

Posted 31 July 2009 - 13:41

Δεν έχω ασχοληθεί με κάποιο από τα 3 ακόμα αλλά here it goes:

Kanon
Κατέβασε αυτό http://www.anirena.com/viewtracker.php?action=download&id=23941 και στη συνέχεια πέρνα το translation patch που θα βρεις εδώ http://radicalr.pestermom.com/patch/Kanon.7z

Clannad
Η μετάφραση του έχει ολοκληρωθεί αλλά μένει το editting από baka-tsuki. Αν περιμένεις θα το έχεις και αυτό.
(Το RAW πάντως είναι αυτό: http://www.seedpeer.com/download/clannad_full_voice/efc8fe2110f1264dd72caa8cac4a0d5f07854c70)

Το Ouran Host Club δεν βασίζεται σε VN αλλά βγήκε μετά από τη σειρά. Είναι για PS2. Πρέπει να υπάρχει RAW αλλά δε ξέρω κατά πόσον μπορείς να το παίξεις χωρίς "τσιπαρισμένο" PS2.

Ελπίζω να βοήθησα.
The trick to herding sheep is to have an open heart.

#13 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 31 July 2009 - 23:52

Βασικά επιτρέπετε η διακίνηση Visual Novel με δύο προυοποθέσεις, να μην είναι licensed Στην Ελλάδα και να μην περιέχουν eroge (πορνο ειδή). Το ξέρω γιατί το είχα ρωτήσει και εγώ.

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#14 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 03 August 2009 - 13:26

Φυσικα όμως πιστεύω ότι από αυτό το thread δεν πρέπει να λείπει και η φετινή επιτυχία του Umineko No Naku Noro Ni. Ένας λάτρης του συγκεκριμένου είδους παίχνιδιών δεν θα πρέπει να το παραλέιψει. Μια ομάδα το μεταφράζει οπότε πρόβλημα δεν θα υπάρχει

#15 qwerty

qwerty

    Searching for a sunrise

  • Members
  • 27 posts

Posted 03 August 2009 - 21:53

Ναι, είναι και τα 4 πρώτα μεταφρασμένα και στο C76 στις 15/8 βγαίνει και το 5ο (και λογικά σε κάνα μήνα θα το μεταφράσουν και αυτό).

Το キラ☆キラ τελικά τα σπάει!!! Τελείωσα το route της Kirari. Πολύ γέλιο και κλάμα. Δε το περίμενα τόσο καλό.

The trick to herding sheep is to have an open heart.