Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Manga στα ελληνικά από την Anubis


  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#856 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 18 September 2011 - 09:14

Βγήκε το Shaman King 9.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#857 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 02 December 2011 - 20:07

Posted Image


Το όνομά του είναι Γκατς, γνωστός ως Μαύρος Ξιφομάχος κι είναι ένας τρομερός πολεμιστής. Στόχος του είναι να πάρει εκδίκηση από τις ανόσιες δυνάμεις που τον σημάδεψαν κι ιδιαίτερα τον Γκρίφιθ, έναν από τους δαίμονες της Χείρας του Θεού. Ο Γκρίφιθ, όμως, ήταν κάποτε άνθρωπος και αρχηγός της Συντροφιάς του Γερακιού, ενός από τα πιο διάσημα μισθοφορικά στρατεύματα, αξιωματικός του οποίου ήταν κι ο Γκατς. Παρ' όλο που είναι ένας από τους άγριους κι ικανούς πολεμιστές, ο Γκατς δεν ήταν προετοιμασμένος να αντιμετωπίσει τον Νοσφεράτου Ζοντ, ένα υπεράνθρωπο τέρας που θερίζει τους συντρόφους του σαν τα στάχυα. Ακόμη κι οι συνδυασμένες προσπάθειες του Γκατς και του Γκρίφιθ δεν μπορούν να σταματήσουν το πλάσμα αυτό... κάτι, όμως, που κρέμεται γύρω από το λαιμό του Γρίφιθ ίσως να αρκεί...

~

Posted Image


Τι ζητά ο μεγάλος αδερφός του Ιτάτσι από το Ναρούτο; Γιατί εμφανίστηκε ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια και ποιο είναι το σκοτεινό παρελθόν που κρύβει; Καθώς ο Τζιράγια εκπαιδεύει το Ναρούτο να ξεπεράσει τα όριά του, μυστικά του παρελθόντος αποκαλύπτονται και ένας μυστηριώδης σινόμπι, που θα μπορούσε να αλλάξει τα πάντα, έρχεται στο προσκήνιο...

~

Posted Image


Ο Λάιτ Γιαγκάμι είναι ένας άριστος μαθητής λυκείου - ο οποίος, όμως, πλήττει αφόρητα. Όλα αλλάζουν όταν βρίσκει το Deathnote, ένα «Τετράδιο Θανάτου». Αν το όνομα κάποιου ανθρώπου γραφτεί στις σελίδες του τετραδίου αυτού, ο συγκεκριμένος άνθρωπος θα πεθάνει. Έτσι, ο Λάιτ έχει βάλει στόχο να χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του τετραδίου για να απαλλάξει τον κόσμο από το κακό...

Ο Λάιτ - δουλεύοντας ως το νεότερο μέλος του γραφείου πληροφοριών της ΕΑΔ και της Ελ - έχει σχεδόν επιτύχει να δημιουργήσει τον ιδανικό του κόσμο. Αλλά τα χρόνια της αδιαφιλονίκητης επιτυχίας του τον έχουν εφησυχάσει. Με την απαγωγή της αδερφής του της Σάγιου και την απαίτηση ως λύτρα του Τετραδίου Θανάτου της ΕΑΔ, ο Λάιτ πρέπει να ταξιδέψει στην άλλη άκρη του κόσμου και να αντιμετωπίσει τους δύο νέους αντιπάλους του, καθέναν με διαφορετικό τρόπο. Ο Λάιτ με την ευστροφία του θα μπορέσει να αντικρούσει αυτή τη νέα απειλή ή θα αναγκαστεί να επιλέξει μεταξύ των φιλοδοξιών του και της ζωής των μελών της οικογένειάς του;

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#858 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 February 2012 - 15:19

φτασανε 5το τομο berserk? :orly:...nice nice ! xD
フカフカ

#859 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 03 February 2012 - 15:28

Naruto: Η Επιλογή της Τσουνάντε | Anubis.gr
Η εκπαίδευση του Ναρούτο με τον Τζιράγια εντατικοποιείται. Ο Ναρούτο καλείται να μάθει νέες τεχνικές, οι οποίες θα θέσουν σε δοκιμασία όχι μόνο την αντοχή του, αλλά και την αποφασιστικότητά του. Στο μεταξύ ο Οροτσιμάρου χρησιμοποιεί απειλές για να εξαναγκάσει μια θρυλική γυναίκα νίντζα και μια από τους πιο ισχυρούς σινόμπι που βγήκαν ποτέ από το Κονοχαγκακούρε, να τον βοηθήσει. Το τραγικό παρελθόν της, όμως, πρόκειται να διαδραματίσει κάποιο ρόλο στην καταστροφή του μέλλοντος του Ναρούτο;


3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#860 size

size

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 10 April 2012 - 00:34

Εμαθα οτι τωρα βγαινει και το 19 στο ναρουτο και εμαθα οτι η θα συνεχηστει κανονικα και μεσα στο μηνα θα κυκλοφορηση

#861 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 11 April 2012 - 00:10

Προς μεγάλη μου (ευχάριστη) έκπληξη είδα ότι βγήκε και το love hina το 9, μετά από δεν ξέρω και γω πόσο καιρό (σίγουρα χρόνο και). Πάλι καλά, γιατί πίστευα ότι έχουν εγκαταλείψει αυτή τη σειρά



#862 olesos

olesos

    Anime/Manga Veteran

  • Members
  • 525 posts

Posted 11 April 2012 - 00:33

To Rurouni Kenshin το καινούργιο θα το βγάλουν κάποτε??????????????/

MbcN7u5.png
 


#863 size

size

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 11 April 2012 - 01:18

Αυτο δεν το εχω ακουσει αλλα σιγουρα το ναρουτο βγανει μεσα στο μηνα

#864 Makurokurosuke

Makurokurosuke

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 29 April 2012 - 18:26

Γειά σας παιδιά.Έπεσα τυχαία τελείως στο forum σας και άρχισα να χαζεύω...Έπεσα σε αυτό το Thread και αποφάσισα να κάνω λογαριασμό ,μόνο και μόνο για να σχολιάσω εδώ....!
Θέλω να πω 2 πράγματα,δεν ξέρω αν το έχει σχολιάσει κάποιος άλλος( δεν διάβασα και τις 58 σελίδες..!)

-Πολλοί σχολιασαν,γιατί να διαβάσει κανείς στα ελληνικά manga αντί να το διαβάσει στα αγγλικά...Συγνώμη ρε παιδιά,αλλά τι είναι τα manga,αγγλικά??Η ελληνική γλώσσα είναι μια πάρα πολύ πλούσια γλώσσα και δεν καταλαβαίνω αυτό το "ξενόφερτο είναι καλύτερο" κόμπλεξ.

-Πριν μου πείτε "ναι,αλλά οι έλληνες μεταφράζουν από τα αγγλικά άρα είναι μετάφραση της μετάφρασης". Απαντάω και εδώ,επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,οτι πολλοί απο τους μεταφραστές είναι ελληνοιάπωνες.Κοινώς η μετάφραση γίνεται από τη μια μητρική γλώσσα,στην άλλη. Δεν είναι όλα τα τεύχη όμως,σε κάποιες σειρές τα πήραν μετά,τσεκάρετε και τα ονόματα .

Ελπίζω να τα ξανασκεφτείτε κάποιοι πριν τα ακυρώσετε τελείως :)

Edited by Makurokurosuke, 29 April 2012 - 19:37.


#865 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 29 April 2012 - 18:37

Καλός τον :)
Δε ξέρω σε πόσες σειρές το κάνουν αυτό, συγκεκριμένα πάντος με το ναρούτο που χει τύχει να διαβάσω η μετάφραση δε μπορώ να πω οτι με εικανοποίησε...τώρα αυτο γενικως με τα αγγλικά 8έμα συνή8ειας είναι πιστεύω, αλλα οκ! Απτήν άλη το Berserk που δα τώρα τελευτέα είχε αρκετα καλύτερη μετάφραση. Πρωσωπικά 8α προτιμούσα σύγουρα να δίαβαζα το original κατευ8ίαν, αλλα ιαπωνικα δε ξέρω τοσο καλα...τωρα αγγλικα με έχουν βολέψει και γενικώς ειναι έλαχιστες οι περιπτώσεις "κακής μετάφρασης"! Προσωπικά δεν τα ακιρώνω τα ελληνικα...ισα ισα, απλά δεν τα 8εωρώ τοσο καλα.

Απτην αλη, η πατατιά που κάνουνε είναι που κα8οντε και πιανουνε σειρες που δεν εχουν τελιωσει ακόμα και δε αναμένεται να τελιωσουν και συντομα...(με ελάχιστες εξερέσεις) 8α το προτιμούσα αν πιάνανε τελιωμένες σειρές πιο πολύ...όπως και αν χει δεν έχουμε καμιια βιομηχανεία για να μεταφράζονται γρήγορα αυτα, όπως και να το κάνουμε τα κεφάλαια που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικα ειναι πολύ λιγα :)

Edited by GhostPrince, 29 April 2012 - 18:41.

フカフカ

#866 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 30 April 2012 - 16:06

Νέο Κένσιν ρε παιδιά!

#867 JoojiNeko

JoojiNeko

    Who the hell do you think I am?!

  • Members
  • 2 posts

Posted 16 July 2012 - 21:47

Γειά σας παιδιά.Έπεσα τυχαία τελείως στο forum σας και άρχισα να χαζεύω...Έπεσα σε αυτό το Thread και αποφάσισα να κάνω λογαριασμό ,μόνο και μόνο για να σχολιάσω εδώ....!
Θέλω να πω 2 πράγματα,δεν ξέρω αν το έχει σχολιάσει κάποιος άλλος( δεν διάβασα και τις 58 σελίδες..!)

-Πολλοί σχολιασαν,γιατί να διαβάσει κανείς στα ελληνικά manga αντί να το διαβάσει στα αγγλικά...Συγνώμη ρε παιδιά,αλλά τι είναι τα manga,αγγλικά??Η ελληνική γλώσσα είναι μια πάρα πολύ πλούσια γλώσσα και δεν καταλαβαίνω αυτό το "ξενόφερτο είναι καλύτερο" κόμπλεξ.

-Πριν μου πείτε "ναι,αλλά οι έλληνες μεταφράζουν από τα αγγλικά άρα είναι μετάφραση της μετάφρασης". Απαντάω και εδώ,επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,οτι πολλοί απο τους μεταφραστές είναι ελληνοιάπωνες.Κοινώς η μετάφραση γίνεται από τη μια μητρική γλώσσα,στην άλλη. Δεν είναι όλα τα τεύχη όμως,σε κάποιες σειρές τα πήραν μετά,τσεκάρετε και τα ονόματα .

Ελπίζω να τα ξανασκεφτείτε κάποιοι πριν τα ακυρώσετε τελείως Posted Image


Κατά τη γνώμη μου όμως πολλές φορές κάτι που μπορεί να εκφραστεί με άνεση στην Αγγλική ή την Ιαπωνική δε μπορεί τόσο εύκολα να εκφραστεί στην Ελληνική..Πιστεύω γι' αυτό υπερισχύει η άποψη πως το ξενόφερτο είναι και καλύτερο. Άσε που απ' όσο ξέρω οι περισσότερες μεταφράσεις γίνονται από Έλληνες κι όχι απο Ελληνοϊάπωνες οπότε λογικά μεταφράζονται από την Αγγλική στην Ελληνική καθώς σπάνια βρίσκεις κάποιον που να ξέρει Ιαπωνικά στην Ελλάδα...:P

#868 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 16 July 2012 - 21:59

Εγώ πάντως ξέρω σίγουρα για το Death note ότι μεταφράζεται από τα ιαπωνικά στα ελληνικά, καθώς η δασκάλα μου των ιαπωνικών ήταν μεταφράστρια, Ελληνίδα που συνεργαζόταν με ελληνοιαπωνιδα που συμβούλευε για διάφορες λέξεις που ειναι δύσκολο να μεταφραστούν από τα ιαπωνικά στα ελληνικά, είτε για για διάφορα λογοπαίγνια π.χ. που είναι δύσκολο να τους δώσεις μια σωστή απόδοση
Posted Image

#869 Billy-4-

Billy-4-

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationΡόδος

Posted 02 August 2012 - 18:59

Ξέρει κάνεις αν έχουν σταματήσει τη μετάφραση; Το λέω γιατί έχουν να βγάλουν από το Μάρτιο...

#870 Paliakoudis

Paliakoudis

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 06 August 2012 - 11:27

Λογικά θα πηγαίνουν όλο και πιο αργά... Πριν 2 μήνες πήρα τηλ. να ρωτήσω για το Death Note 10, και μου είχαν πει την επόμενη βδομάδα, 3 βδομάδες το πολύ και ακόμα. Γι αυτό το παράτησα και παίρνω μόνο αγγλικά από Viz... :( Και δε νομίζω να έχει κανένας την εντύπωση ότι τα μεγάλης διαρκείας μάνγκα χωρις τέλος(naruto, bleach) ή πχ rurouni kenshin - berserk θα τα ολοκληρώσει... Το πολύ πολύ το Death Note και αυτό με δυσκολία... :canthelp: