Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Walt Disney


  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#16 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 01 March 2008 - 20:58

Ahem... στον κόσμο του animation δεν υπάρχουν μόνο η Disney και η Ιαπωνία... υπάρχουν κι άλλοι... :thatsit:


ειπα εγω ποτε το αντιθετο? αλλα αυτα τα δυο δεν υποτιθεται οτι συγκρινονταν πριν? η SakuSuki ειπε συγκεκριμενα

λατρεύω την disney αλλά όπως και να το κάνουμε τα anime είναι καλύτερα. . .


disney on the one hand, anime on the other

φυσικα και υπαρχουν και αλλοι που πολλες φορες ειναι και καλυτεροι αλλα νομιζω δεν λεμε γι αυτους τωρα...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#17 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 01 March 2008 - 21:27

...και μετα ριξε μια ματια και στις προσφατες ταινιες disney και αιτιολογησε καταλληλως...

ειδικα στην πιο pixar(/digital) φαση που υπαρχει τελευταια μετα την trinity nemo-monsters inc.-cars το χαος...



συγνωμη αλλα θεωρεις πως το νεμο, το μανστερς , αυτα τα αμαξακια και κατι αλλα τελευταια του ειδους τους ειναι καλα; το Μουλαν το λες καλο ;
σε σχεση με τα ανιμε ειναι καθαρες ανοησιες.
1. οι χαρακτηρες ειναι τυποποιημενοι και ετσι φτιαγμενοι που να ταυτιζεται για να ο καθενας με εναν απο τους χαρακτηρες για χρησιμοθηρικους λογους.
2.το σεναριο ειναι κλασσικο και βαρετο .
3.το οτι η εικονα ειναι διαφορετικη δεν σημαινει τιποτα αυτο.

τωρα δεν μου ερχεται τιποτα αλλο, αλλα δεν θελει πολυ μυαλο να σκεφτει καποιος πως συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα. Τα κεινουμενα ''δυτικου'' τυπου ειναι εγκλωβισμενα στο '' μαρκετινγκ '' και αποβλεπουν σε ενα συγκεκριμενο κοινο και αρα δεν προσεγγιζουν στη θεματολογια στο ελαχιστο.

#18 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 March 2008 - 21:54

^ Yosh! Έπιασα λαβράκι. :kill4u:

Πείσε με ότι στα anime δεν υπάρχουν τέτοιες ανοησίες.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#19 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 01 March 2008 - 22:36

το thread αυτο δεν ειναι για να κανουμε συγκρηση anime με τα cartoon του Walt
σκεφτητε τι απηχηση και τι νοημα περνουσε στον κοσμο ο disney οταν εκανε τα πρωτα του κινουμενα σχεδια...
τωρα το τι βγαζει η εταιρια Disney ειναι αλλο θεμα καποια ειναι καλα καποια οχι
σκεφτητε και τις σειρες της Disney παρα πολλες ηταν απλα κορυφαιες.αγαπημενες μου timon και pumba,Duck tales...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#20 Carnival Of Rust

Carnival Of Rust

    Anime Newbie

  • Members
  • 51 posts

Posted 01 March 2008 - 22:42

Ναι μεν τα ανιμε σπουδαία μπλα μπλα μπλα.

Αλλά το θέμα έγινε για άλλο λόγω ειδάλλως θα έβαζα τίτλο δυτικά καρτουν VS ανιμε.
Posted Image

#21 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 01 March 2008 - 23:09

συγνωμη αλλα θεωρεις πως το νεμο, το μανστερς , αυτα τα αμαξακια και κατι αλλα τελευταια του ειδους τους ειναι καλα; το Μουλαν το λες καλο ;
σε σχεση με τα ανιμε ειναι καθαρες ανοησιες.
1. οι χαρακτηρες ειναι τυποποιημενοι και ετσι φτιαγμενοι που να ταυτιζεται για να ο καθενας με εναν απο τους χαρακτηρες για χρησιμοθηρικους λογους.
2.το σεναριο ειναι κλασσικο και βαρετο .
3.το οτι η εικονα ειναι διαφορετικη δεν σημαινει τιποτα αυτο.

τωρα δεν μου ερχεται τιποτα αλλο, αλλα δεν θελει πολυ μυαλο να σκεφτει καποιος πως συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα. Τα κεινουμενα ''δυτικου'' τυπου ειναι εγκλωβισμενα στο '' μαρκετινγκ '' και αποβλεπουν σε ενα συγκεκριμενο κοινο και αρα δεν προσεγγιζουν στη θεματολογια στο ελαχιστο.


ναι! μπορει μεν απο τοτε που εγινε η αρχη με το Toy Story και η disney αρχισε να συνεργαζεται στενα με pixar και να βγαζει μαζικα "ψηφιακες" ταινιες να ειναι ελαχιστο το υλικο που αξιζει -ειδικα σε συγκριση με παλιοτερα- αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι εχουν βγει μερικες καλες ταινιες απο κει.. οι 3 που ανεφερα θεωρω οτι ειναι οι καλυτερες της (disney) τον τελευταιο καιρο..

η Μουλαν ειναι παλαιοτερη ταινια και ειναι επισης απο τις καλες.. not digital κανονικο animation..
σκεψου οτι η disney εχει θρεψει πολυ περισσοτερο κοσμο απο τα anime.. δε νομιζω να υπαρχει ατομο εδω μεσα που δεν εχει δει εστω μια ταινια σαν πιτσιρικι.. επισης δεν μπορω να καταλαβω προς τι ολη αυτη η "μαζοποιηση".. ουτε ολες οι ταινιες της disney ειναι αριστουργηματα ουτε ολα τα anime..
οι χαρακτηρες και το σεναριο ειναι θεμα που εξεταζεται σε καθε ταινια ξεχωριστα καθε φορα..

το θεμα της εικονας το θεωρω ακυρο.. το animation ως πρακτικη/τεχνη εχει ενα δισεκατομμυριο διαφορετικους τροπους με τους οποιους μπορει να "υλοποιηθει"..ακομα και μεσα στον χωρο των ανιμε βλεπουμε τρελες διαφοροποιησεις.

αντιστοιχα μπορω να γυρισω κι εγω και να σε ρωτησω "δηλαδη το dragonball π.χ. τι παραπανω ειχε σε ουσια απο τον dumbo το ελεφαντακι?"
apples and oranges αλλα κατι τετοιο λες ουσιαστικα..

η τελευταια σου παραγραφος μου φαινεται πως σκιαγραφει απολυτα ενα μεγαλο κομματι των ανιμε.. το fanservice δηλαδη τι ειναι αν οχι "μαρκετινγκ που αποβλεπει σε ενα συγκεκριμενο κοινο και αρα δεν προσεγγιζουν στη θεματολογια στο ελαχιστο" ??? ποσα doujinshi δεν κυκλοφορουν εκει εξω εκμεταλλευομενα ακριβως αυτο? σκεψου οτι για καθε "ποκαχοντας 2" και "ο κρονκ εχει κεφια" (a.k.a. ανουσιες ταινιες που εκμεταλλευονται ενα ονομα για λογους μπαζας) υπαρχουν αντιστοιχα πολυ περισσοτερα anime... δεν μπορει να συγκριθει η παραγωγη του ενος με του αλλου.. (ασε που η disney ειναι μονο μια εταιρια.. τα ανιμε ειναι κοτζαμαν χωρος)

και βασικα ολο αυτο που λεμε ειναι ακυρο και ασταθμητο.. απο τη μια εχουμε μια εταιρια με πανω κατω συγκεκριμενη θεματολογια κι απο την αλλη μια ολοκληρη βιομηχανια με θαλασσες υλικου και καθε καρυδιας καρυδι μεσα... η συγκριση δεν υπαρχει λογω μη αντιστοιχιας, οχι ποιοτητας..

το αφηνουμε εδω γιατι ξεφυγαμε πολυ...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#22 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 01 March 2008 - 23:52

χωρις πλακα, καιρο ειχα να γελασω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
ευχαριστω.


Μην γίνεσαι ηλίθιος. :P

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι δεν πιστεύω ότι η Disney είναι κάτι το οποίο μπορεί να απασχολήσει κάποιον μεγαλύτερο σε ηλικία. Εγώ μεγάλωσα με Disney, και ως παιδί, από τότε που θυμώμουν τον εαυτό μου έβλεπα Disney. Θεωρώ ότι τα 90s' της Disney είναι ό,τι ποιοτικότερο μπορεί να δει ένα παιδί, αφού προβάλει απλές αξίες και σε καμία περίπτωση δεν προωθεί κάτι που βλάπτει την προσωπικότητά του. Και ακόμα και για κάποιον μεγαλύτερο, είναι ένας ευχάριστος τρόπος να περάσει τον χρόνο του, πέρα των καταθληπτικών/υπερευχάριστων, καμμένων/υπερβολικά σοβαρών, ειδυλιακών/νατουραλιστικών Άνιμε.

Σε ευχαριστώ που σέβεσαι τις απόψεις μου.

Όσο για την διαμάχη Anime vs Disney: Ηρεμίστε. Είναι σαν να γίνεται σύγκριση τύπου "Naruto vs Sony", καμία λογική απολύτως. Και ακόμα και να γινόταν, οκ, είναι σαν να λέμε "Shounen Anime vs Cartoon". Η Disney απευθύνεται σε παιδιά. Είναι παιδική/χαβαλέ. Και αν είναι να συγκρίνουμε σε αυτούς τους τομείς, η Disney πιστεύω ότι είναι κατά πολύ ανώτερη. Για παράδειγμα, ποιά η σύγκριση μεταξύ του Lion King και του Pokemon, ή του Hercules και του Digimon; Θεωρώ επίσης ότι είναι περίπου 666² φορές πιο ενδιαφέρον και εποικοδομιτικό να βλέπεις House of Mouse αντί για Lucky Star.
Αυτά

oR4yYRl.gif


#23 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 02 March 2008 - 18:26

το Moulan τα σπαει! EPIC DISNEY MOVIE!!εχει οτι κανει ενα παιδικό animation καλο!
και γαμω ειναι. Το νεμο και το cars δεν μου αρεσε το monsters ομως γαματο και έξυπνο σαν σεναριο.
και τα Shrek ειναι γαματά (ασχετο οτι ειναι dreamworks αλλα γενικά το αναφέρω για να μην λεμε οτι ολα τα Cgi κτλ ειναι μαπα)!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 02 March 2008 - 19:11


Και επειδή αδικούμε μαζοποιόντας τα όλα, η αλήθεια είναι ότι ακόμα βγαίνουν κάποια αξιόλογα έργα, όπως το The Pirates of Caribean (το πρώτο τουλάχιστον ήταν καθαρή τέχνη - ΚΑΘΑΡΗ).


Μας δουλεύεις :nosey:
Δε λέω πλάκα είχε αλλά όχι και τέχνη ~
rsrGbGx.gif

#25 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 02 March 2008 - 22:17

Μας δουλεύεις :nosey:
Δε λέω πλάκα είχε αλλά όχι και τέχνη ~

μην λες τετοια πραγματα.
θα σε πει ΗΛΙΘΙΟ.

Posted Image


#26 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 03 March 2008 - 11:40

Μηπως να επικεντρωθουμε στο θεμα μας και να αφησουμε τις προσωπικες διαμαχες για το msn:nosey:?

#27 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 08 April 2008 - 19:49

Πριν πω κι εγω τη γνωμη μου, παραθετω κατι ασχετο αλλα ενδιαφερον κατα την ταπεινη μου αποψη. Τον Disney τον ειχαν κατηγορησει επειδη (ακουσον ακουσον) προεβαλλε λαθος προτυπα οικογενειας στα παιδια. Του στυλ πως μπορει ο Ντοναλντ να εχει ανηψακια και να μην εχει αδερφη, γιατι το λυκακι εχει μονο πατερα , γιατι να υπαρχει μονο γιαγια Ντακ και τετοια κουλα....
Ανεξαρτητα απο το αν οι ταινιες της disney εχουν χασει σε ποιοτητα (πραγμα που για μενα δεν ειναι απολυτο) δεν παυουν να ειναι ταινιες διαχρονικες, που μας μεγαλωσαν ουσιαστικα, που εκαναν πολλους απο εμας να αγαπησουμε τα cartoon . Απο τις αγαπημενες μου ειναι το βιβλιο της ζουγκλας και η Παναγια των Παρισιων (και στην Πενταμορφη τρομαζα εκει που η μαγισσα γινοταν δρακος και φωναζε''εγω ειμαι η ιδια η κολαση'' :P:P)

#28 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 09 April 2008 - 12:34

(και στην Πενταμορφη τρομαζα εκει που η μαγισσα γινοταν δρακος και φωναζε''εγω ειμαι η ιδια η κολαση'' :P:P)


Νομίζω εννοείς την Ωραία Κοιμωμένη. :P

Το άλλο είναι η Πεντάμορφη και το Τέρας. Η μόνη ταινία κινουμένων σχεδίων που προτάθηκε για Όσκαρ καλύτερης ταινίας, παρακαλώ!:thatsit:

#29 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 09 April 2008 - 13:15

και στην Πενταμορφη τρομαζα εκει που η μαγισσα γινοταν δρακος και φωναζε''εγω ειμαι η ιδια η κολαση'' :P:P)

εμένα ήταν η αγαπημένη μου σκηνή :hahaha: όντως ο Walt Disney ήταν ανεπανάληπτος και ταινίες σαν τις δικές του μοναδικές...ήταν τέχνη που όμως δεν συγκρίνεται με τα anime (personal opinion:P ) αλλά δεν παύει να είναι τέχνη...

Η μόνη ταινία κινουμένων σχεδίων που προτάθηκε για Όσκαρ καλύτερης ταινίας

δικαιολογημένα :P ακόμα την βλέπω με την μικρή ξαδέρφη μου :wis: είναι κάποιες απ αυτές τις ταινίες που επειδή τις βλέπαμε μικροί όπως και να το κάνουμε μας έμειναν...
Posted Image

#30 scrooge1991

scrooge1991

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 11 July 2008 - 22:52

Posted Image

DISNEY ΚΑΙ ΠΑΛΙ DISNEY. ΟΜΟΡΦΙΑ, ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΜΑΓΕΙΑ, ΚΑΛΟΣΥΝΗ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, ΤΡΑΓΟΥΔΙ... Δε μου αρέσει που στα anime απασχολούνται με θρησκευτικούς αναλογισμούς, δείχνουν γυμνό, είναι και ασχημοι όλοι οι ήρωες... Είναι λίγο σατανιστικά. (Χωρίς να θέλω να προσβάλλω αυτά που βλέπετε, τη γνώμη μου λέω απλώς, δε θέλω να γίνομαι εριστικός)

Posted Image

Edited by scrooge1991, 14 August 2008 - 16:20.