Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Υπαρχει θεος ;


  • This topic is locked This topic is locked
617 replies to this topic

Poll: Υπαρχει θεος ; (168 member(s) have cast votes)

Υπαρχει θεος ;

  1. ναι (666 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  2. οχι (777 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  3. δεν ξέρω (888 votes [38.10%])

    Percentage of vote: 38.10%

Vote

#16 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 February 2008 - 19:07

Εκτός του ότι βλέπω ατέρμονη τη συζήτηση, τα πράγματα έχουν δείξει ότι τέτοιου είδους συζητήσεις πολύ σπάνια τσουλάνε σε ένα forum. Μακάρι να διαψευστώ και να δείξουμε ότι έχουμε επίπεδο σαν forum, απλώς να έχετε υπόψην σας ότι οι κλειδαριές έχουν μεγαλύτερο sensitivity για αυτό το θέμα. :hahaha:
1

#17 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 26 February 2008 - 19:09

εγω λεω τσου, αλλα kenny αμα ο Haruhiismος εχει Mikuru για Highpriestess ειμαι μεσα!!


σορρυ YKKP αλλα το ποσταρες ενω απαντουσα ^^

#18 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 26 February 2008 - 19:10

λοιπον, μεχρι τωρα 14 ποστ και κανεις δεν ειπε κατι σοβαρο
Θεος? οχι δεν υπαρχει, τα περισσοτερα φαινομενα γυρω μας πλεον εξηγουνται απο τις επιστημες
εχουμε την ταση να μπερδευουμε την δικια μας αναγκη για αφεση αμαρτιων στο τελος, και βοηθεια κατα τη διαρκεια με την υπαρξη μιας παγκοσμιας παντοδυναμης κλπ οντοτητας
θεοι υπαρχουν μονο οσο τους δημιουργουν καποιοι στο μυαλο τους. Ο Chuck Norris ειναι η μονη εξαιρεση

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#19 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 February 2008 - 19:14

λοιπον, μεχρι τωρα 14 ποστ και κανεις δεν ειπε κατι σοβαρο
Θεος? οχι δεν υπαρχει, τα περισσοτερα φαινομενα γυρω μας πλεον εξηγουνται απο τις επιστημες
εχουμε την ταση να μπερδευουμε την δικια μας αναγκη για αφεση αμαρτιων στο τελος, και βοηθεια κατα τη διαρκεια με την υπαρξη μιας παγκοσμιας παντοδυναμης κλπ οντοτητας
θεοι υπαρχουν μονο οσο τους δημιουργουν καπιοι στο μυαλο τους. Ο Chuck Norris ειναι η μονη εξαιρεση


Kutgw. :bahhh:

Looks destined for lock, μέχρι και ο Κέννυ (και γω εδώ που τα λέμε) σπαμάρει. :cry5:

1

#20 pershs

pershs

    ΚΑΡΙΟΛΗΣ

  • Members
  • 206 posts

Posted 26 February 2008 - 19:15

¨Οπως είπε και κάποιος άλλος "με βάση τις εμπειρίες μου μέχρι τώρα πιστεύω ότι υπάρχει

Spoiler:
"
"[FONT="]Αφού η μ@λακια πάει σύννεφο ας μοιραστούμε ομπρέλες" [/FONT]
[FONT=Arial Black]ΚΑΡΙ0ΛΗΣ[/FONT]
Posted Image

#21 JiMi-ClouD-

JiMi-ClouD-

    Mendoxe...

  • Members
  • 300 posts

Posted 26 February 2008 - 19:15

εγω δεν πιστεβω οτι υπαρχει θεος...αν θελετε και δικαιολογηση απο προσωπικα βιωματα...δεν γινετε να υπαρχει και να γινονται τοσες πολλες αδικιες...και ειδικα δεν πιστβω στ οτι οταν πεθαινουν μερικοι "ηθελε να τους παρει μικρους και βλακειες...με εξοργιζουν...απο την αλλη σκεφτειτε οτι ο ανθρωπος αποδεδειγμενα βγηκε απο τον πιθηκο...η κατι τετοιο..οποτε ημασταν κατωτεροι οργανισμοι πιο παλια π εξελιχθηκαμε και γιναμε ετσι...και καποια αλλα ζωα θα μπορουσαν να ειναι στην θεση μας....αν υπαρχει παραδεισος τοτε πρεπει ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι να πηγαινουν εκει..ακομα και τ φυτα και τ ζωα...πραγμα π δν τ υποστηριζουν οι θρησκειες μ φαινεται...βασικα εκει π εχω καταλαηξει ειναι οτι ο θεος ειναι μια δημιουργια της αδυναμιας του ανθρωοπου και τιποτε παραπανω...θελει καποιος να τ συζητησουμε???ειμαι ανοιχτος και θα ηθελα
Posted ImagePosted ImagePosted Image

#22 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 26 February 2008 - 19:16

Σοβαρό επίπεδο; Τότε είναι που θα δούμε flames. Εγώ θέλω τη συζήτηση σε moe επίπεδο. Και ξεκινάω.

Δημοσιευμένη  εικόνα


τοτε καλα ειναι να εχεις μαζι σου καλου κακου και εναν πυροσβεστηρα.
το επιχειρημα μου ειναι πως αν δεν υπαρχει μια προοπτικη περα αυτης της ζωης που ζουμε
τοτε δεν υπαρχει καν λογος υπαρξης μας.
Ειναι σαν να λεμε ''μη υπαρξη'' - ''υπαρξη''-''μη υπαρξη''.
Κατι τελειως λαθος γιατι το καθετι στον κοσμο εχει ενα ρολο , εναν σκοπο στον κοσμο , ενα ''τελος'' , κατα Αριστοτελη, να εκτελεσει.
Τον λογο υπαρξης τον εχει ακομα και ενας μικροοργανισμος στη γη (αποσυνθεση νεκρων καταλοιπων κ.τ.λ.) , και δεν θα τον εχει ο ανθρωπος , ο οποιος ειναι ο πιο τελειος απο τα αλλα δημιουργηματα;

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 February 2008 - 19:19

εγω λεω τσου, αλλα kenny αμα ο Haruhiismος εχει Mikuru για Highpriestess ειμαι μεσα!!


σορρυ YKKP αλλα το ποσταρες ενω απαντουσα ^^

Are you kiddin' me? :P

Μιλάμε για το Holy Trinity εδώ πέρα.

Δημοσιευμένη  εικόνα

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 26 February 2008 - 19:24

εγω λεω τσου, αλλα kenny αμα ο Haruhiismος εχει Mikuru για Highpriestess ειμαι μεσα!!

Βασικά κοίτα η Mikuru προς το παρόν είναι for golden members only και κυρίως του Chief.

Πάντως για να υπάρχει Θεός πρέπει να κάνει πράγματα για τον κόσμο του:

Δημοσιευμένη  εικόνα
phmava.php

#25 touristas

touristas

    Anime Amateur

  • Members
  • 77 posts

Posted 26 February 2008 - 19:24

το αν υπαρχει θεος η οχι πιστευω οτι δεν μπορει να το απαντησει κανενας απο εμας το θεμα ειναι οτι παντα ο ανθρωπος θα εχει την αναγκη να πιστευει σε κατι μεγαλυτερο κατι το υπερφυσικο ολοι λιγο πολυ το χρειαζονται αυτο!
τωρα αν αυτα που συμβαινουν γυρω μας τα δικαιολογουμαι σαν θαυματα σαν "κατι" να εβαλε το χερακι του συμβαινει πιστευω ακριβως για τον λογο οτι δεν μπορουμε να πιστεψουμε οτι απλα ετσι εγινε.απλα θελουμε να λεμε οτι κατι ηθελε να γινει ετσι!

εγω πιστευω οτι αν υπαρχει θεος πρωτον ειναι κατι τελειως διαφορετικο με την εκκλησια και οτι εδω και καιρο εχει παψει να πιστευει στους ανθρωπους...(μεγαλες κουβεντες :P)

και για να τελειωσω ναι θα ηθελα να υπηρχε θεος ασχετα με το τι πιστευω και την απεχθεια που μου προκαλουν οι περισσοτεροι απο αυτους που λενε οτι αντιπροσωπευουν τον θεο στην γη

#26 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 February 2008 - 19:26

τοτε καλα ειναι να εχεις μαζι σου καλου κακου και εναν πυροσβεστηρα.
το επιχειρημα μου ειναι πως αν δεν υπαρχει μια προοπτικη περα αυτης της ζωης που ζουμε
τοτε δεν υπαρχει καν λογος υπαρξης μας.
Ειναι σαν να λεμε ''μη υπαρξη'' - ''υπαρξη''-''μη υπαρξη''.
Κατι τελειως λαθος γιατι το καθετι στον κοσμο εχει ενα ρολο , εναν σκοπο στον κοσμο , ενα ''τελος'' , κατα Αριστοτελη, να εκτελεσει.
Τον λογο υπαρξης τον εχει ακομα και ενας μικροοργανισμος στη γη (αποσυνθεση νεκρων καταλοιπων κ.τ.λ.) , και δεν θα τον εχει ο ανθρωπος , ο οποιος ειναι ο πιο τελειος απο τα αλλα δημιουργηματα;


Ο άνθρωπος δεν είναι πιο τέλειος από τα άλλα δημιουργήματα, απλά είναι πιο έξυπνος. Το κάθε ζώο και το κάθε μέρος της φύσης έχει μία λειτουργία και σε αυτήν έχει προσαρμοστεί μέσα από μία σειρά μεταλλάξεων και της εξέλιξης των ειδών. Είναι φυσική, βιολογία, χημεία, μαθηματικά... Η βάση όλου του σύμπαντος, και η βάση των πάντων είναι τα μαθηματικά. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην βασίζεται στα μαθηματικά.

Εαν εννοείς θεό όπως οι θρησκείες, τότε δεν πιστεύω σε κανέναν θεό. Δεν έχω δεί κανέναν θεό πουθενά, και δεν έχω δεί ούτε έχω ακούσει για πραγματικό θαύμα ποτέ. Ούτε έχω βοηθηθεί από ανώτερες ή άλλες δυνάμεις. Εαν υπάρχει θεός όπως στις θρησκείες τότε σίγουρα δεν ενδιαφέρεται, και προσωπικά

Spoiler:


#27 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 26 February 2008 - 19:35

Ο άνθρωπος δεν είναι πιο τέλειος από τα άλλα δημιουργήματα, απλά είναι πιο έξυπνος. Το κάθε ζώο και το κάθε μέρος της φύσης έχει μία λειτουργία και σε αυτήν έχει προσαρμοστεί μέσα από μία σειρά μεταλλάξεων και της εξέλιξης των ειδών. Είναι φυσική, βιολογία, χημεία, μαθηματικά... Η βάση όλου του σύμπαντος, και η βάση των πάντων είναι τα μαθηματικά. Δεν υπάρχει τίποτα που να μην βασίζεται στα μαθηματικά.

Εαν εννοείς θεό όπως οι θρησκείες, τότε δεν πιστεύω σε κανέναν θεό. Δεν έχω δεί κανέναν θεό πουθενά, και δεν έχω δεί ούτε έχω ακούσει για πραγματικό θαύμα ποτέ. Ούτε έχω βοηθηθεί από ανώτερες ή άλλες δυνάμεις. Εαν υπάρχει θεός όπως στις θρησκείες τότε σίγουρα δεν ενδιαφέρεται, και προσωπικά

Spoiler:



Εισαι το ειδωλο μου.... οτι ηθελα να πω, το καλυψες.:nod:



#28 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 26 February 2008 - 19:41

εγω δεν πιστεβω οτι υπαρχει θεος...αν θελετε και δικαιολογηση απο προσωπικα βιωματα...δεν γινετε να υπαρχει και να γινονται τοσες πολλες αδικιες...και ειδικα δεν πιστβω στ οτι οταν πεθαινουν μερικοι "ηθελε να τους παρει μικρους και βλακειες...με εξοργιζουν...απο την αλλη σκεφτειτε οτι ο ανθρωπος αποδεδειγμενα βγηκε απο τον πιθηκο...η κατι τετοιο..οποτε ημασταν κατωτεροι οργανισμοι πιο παλια π εξελιχθηκαμε και γιναμε ετσι...και καποια αλλα ζωα θα μπορουσαν να ειναι στην θεση μας....αν υπαρχει παραδεισος τοτε πρεπει ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι να πηγαινουν εκει..ακομα και τ φυτα και τ ζωα...πραγμα π δν τ υποστηριζουν οι θρησκειες μ φαινεται...βασικα εκει π εχω καταλαηξει ειναι οτι ο θεος ειναι μια δημιουργια της αδυναμιας του ανθρωοπου και τιποτε παραπανω...θελει καποιος να τ συζητησουμε???ειμαι ανοιχτος και θα ηθελα


1) για τον πιθηκο συμβατικα ισχυει ακομα , ουσιαστικα εχει καταρρηφθει .
βρεθηκε ανθρωπινο πτωμα παλαιοτερο απο της χρονολογιας απο την οποια θεωρειται πως εμφανιστηκε ο ανθρωπος
2) αδικιες , θανατος κ.τ.λ. : ο

Γιατί ένας καλός Θεός επιτρέπει το κακό;

Η τέταρτη αντίρρηση έχει να κάνει με τα δεινά που πλήττουν πολλές φορές αθώους. «Πώς ένας πανάγαθος και παντοδύναμος Θεός επιτρέπει την αδικία και τον πόνο αθώων;» ρωτούν. Η βία, η σκληρότητα, ο θάνατος και η αρρώστια χτυπούν πολλές φορές αθώους και - σύμφωνα με τους αθεϊστές- ένας αγαθός Θεός δεν θα το επέτρεπε. Συνεπώς –κατ’ αυτό το επιχείρημα- είτε ο Θεός είναι παντοδύναμος αλλά δεν είναι καλός ή ο Θεός είναι καλός αλλά δεν είναι παντοδύναμος.
Είναι όμως λάθος πως Θεός δεν υπάρχει αν τα δεινά πλήττουν αθώους. Και αυτό γιατί είναι πιθανόν τα δεινά να μας αξίζουν, εξαιτίας της αμαρτίας, διότι αυτή είναι που τα προκάλεσε και επίσης το έλεος του Θεού είναι που πολλές φορές μας γλιτώνει από περισσότερα. Ακόμη, αυτό που πρέπει να αποδείξουν δεν είναι ότι υποφέρουν αθώοι, αλλά ότι τα δεινά δεν πρόκειται να δικαιώσουν τους λόγους για τους οποίους ο Θεός τα επιτρέπει. Τα δεινά δεν θα έχουν την τελευταία λέξη στην ιστορία του ανθρώπου. Αυτός δεν είναι ο καλύτερος δυνατός κόσμος που θα μπορούσε να υπάρχει, αλλά είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος για να προκύψει ο καλύτερος δυνατός κόσμος. Μήπως όμως αν τα δεινά αποτελούν την μέθοδο του Θεού για τον καλύτερο δυνατό κόσμο, θα ήταν λάθος να προσπαθήσουμε να τα σταματήσουμε ή να τα εξαλείψουμε; Όχι. Τα δεινά δεν προωθούνται από τον Θεό, αλλά απλά επιτρέπονται. Ο Θεός ποτέ δεν δημιούργησε έναν κόσμο γεμάτο δεινά και δυστυχία. Η δυστυχία και τα δεινά οφείλονται στην αμαρτία του ανθρώπου. Γι’ αυτό ο Θεός τελικά «θα εξαλείψει κάθε δάκρυ…και ο θάνατος δεν θα υπάρχει πλέον× ούτε πένθος, ούτε κραυγή, ούτε πόνος δεν θα υπάρχουν πλέον× επειδή τα πρώτα παρήλθαν» (Αποκάλυψη 21:4).
3) η επιστημη δεν εχει καμμια σχεση , αυτη αναλυει μονο το ''πως'' και οχι το ''γιατι'' και το ''ποιος''.

#29 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 26 February 2008 - 19:42

οχι δεν υπαρχει, τα περισσοτερα φαινομενα γυρω μας πλεον εξηγουνται απο τις επιστημες

Εξηγησε μου πως δημηουργηθηκε αυτη η so called αρχικη συμπηκνομενη υλη..για να γηνει big bang κτλ.
Λεω εγω τωρα που πιστευω...αλλα αφου λες πως ολα εξηγουνται...
Εμενα δεν μου το εξηγησε κανας επιστημονας αυτο...

θεοι υπαρχουν μονο οσο τους δημιουργουν καποιοι στο μυαλο τους.

Ναι οντως...αυτο κανω...ομως η θεληση αυτη με εχει κανει να πιστευω..
------------------------
Οχι δεν πιστευω επιδη ετσι με εμαθαν οι γονεις και οι παπουδες ετσι...
Εγω το διαλεξα...
----------------------------------

δεν γινετε να υπαρχει και να γινονται τοσες πολλες αδικιες...

Αν μηλας για χριστιανισμο να διαβασεις θρησκευτηκα και μετα να ξαναποστάρεις...ή τουλαχιστον αυτα που ελεγαν οι μαλ#κες οι προφητες...

κατα Αριστοτελη

eleos

--------------
Και για να τελειονουμε υπαρχει θεος και εχει γινει ιδη η δευτερα παρουσια(για τους χριστιανους)
Και για αυτους που δεν πιστευουν εχει γινει η πρωτη παρουσια στις 4/1/1991
Spoiler:


#30 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 26 February 2008 - 19:46



eleos



αν εγραφα απλα ''τελος'' (σκοπος) καποιοι μπορει να μην το καταλαβαινανε.
:hahaha: