Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

The download poll.


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

Poll: πειτε μας την αληθειαααα. (135 member(s) have cast votes)

πειτε μας την αληθειαααα.

  1. Rapidshare / Megaupload etc. (27 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. IRC. (14 votes [10.37%] - View)

    Percentage of vote: 10.37%

  3. Torrents. (86 votes [63.70%] - View)

    Percentage of vote: 63.70%

  4. P2P ( Soulseek/Mule etc.) (3 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  5. Lolipowered (Direct) (5 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

Vote Guests cannot vote

#16 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 23 February 2008 - 18:23

Παλιά χρησιμοποιούσα IRC και μετά torrents αλλά από τότε που μπήκε η νέα σύνδεση χρησιμοποιώ κυρίως torrent ή το lolipower μιας και πιάνω 600-800 kb/s:wooi2:

Posted Image


#17 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 23 February 2008 - 18:38

Πανω απ'ολα megaupload ή rapidshare αν εχω πληρωμενο λογαριασμο.Διοτι ειναι ευκολο και απλο και γρηγορο.Βαζεις οσα επεισοδια θελεις σε καποιον download manager και εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.
Πρωτον πιανει τη μεγιστη δυνατη ταχυτητα.
Δευτερον δεν χρειαζεται να αλλαζεις αρχειο καθε λιγο και λιγακι,ειναι σχεδον σαν torrent!^^
Τριτον υπαρχει μια καποια μεγαλυτερη ποικιλια σε σχεση με το lolipower(καλο και αυτο αλλα πρεπει να αλλζεις αρχειο καθε λιγο και λιγακι και να κανεις και ανανεωση...)

Γενικα και τα ddl δεν με χαλανε αλλα ειναι δυσκολο να βρεις site με καλη ταχυτητα.To lolipower,το vnmanga(μονο αν πληρωσεις αξιζει) και το mangadownload(τζαμπα!) ειναι καλα sites.

Μετα ειναι το αγαπημενο μου irc.Αν και τελευταια που εχω επιδωθει στο κατεβασμα manga δεν το πολυχρησιμοποιω γιατι οι ταχυτητες του lurk ειναι λιγο απογοητευτικες...

Tα torrents ειναι κινδυνος θανατος,μονο για τα καινουρια καινουρια αρχεια πιανει ταχυτητα της προκοπης...Το χρησιμοποιω μονο για αμερικανικες σειρες και τα τελευταια επεισοδια μιας ongoing σειρας anime που παρακολουθω.

Με p2p παλια ασχολουμουν...Δεν ξερω και πολλα για αυτα αν και νομιζω για μουσικη ειναι καλα

#18 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 February 2008 - 18:50

Torrents για τα πάντα σχεδόν. Πάντα πρώτη επιλογή.

#19 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 23 February 2008 - 19:23

torrentz then rapidshit ;)

#20 Megemele

Megemele

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 23 February 2008 - 22:22

torrents μέχρι που ανακάλυψα την χαρά του να έχεις πιστωτική οπότε και αγόρασα rapidshare premium και απλα αν περασω τα 25 gb στις 5 μέρες τότε πάλι torrents αλλά απλά δεν μπορεί τίποτα να αντικαταστήσει την μαγεία του rapishare, uber ταχύτητες μπορείς και μπορείς να βρείς τα πάντα άν ξέρεις που να ψάξεις

#21 AquaLayzeR

AquaLayzeR

  • Members
  • 239 posts

Posted 23 February 2008 - 22:39

Πρώτα ψάχνω για DDL και αν δεν βρώ αναγκαστηκά torrent αλλά ποτέ rapidshare ,megaupload e.t.c (ειδικά το δεύτερο) για anime μόνο για ταινίες και μουσική.

Posted Image


#22 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 23 February 2008 - 22:43

Bittorrent protocol all the way. Δεν χρειάζεται να είσαι μπροστά στο pc για να κατεβάσεις πολλά αρχεία, το ένα μετά το άλλο. Βέβαια, για ταχύτητες, επιλέγω XDCC ή DDL. Τελευταία επιλογή είναι τα rapidshit/megacrapload. Δε γουστάρω ούτε split files, ούτε toolbars.


Agreed. Κι επειδή δουλεύω τα πρωϊνά, αφήνω τον υπολογιστή στο σπίτι ανοιχτό να κατεβάζει... Και της δουλειάς τον αφήνω ανοιχτό να κατεβάζει όταν δεν είμαι στην δουλειά...
Xdcc δεν έχω χρησιμοποιήσει, και ddl σπάνια, συνήθως για updates προγραμμάτων όπως Nero κλπ. Την περισσότερη ώρα στο σπίτι είτε είμαι εκτός υπολογιστή είτε τον χρησιμοποιώ για συγκεκριμένα πράγματα (εκτός από fora εννοείται) και δεν έχω την ώρα να κάθομαι από πάνω για ddl...
Rapidshit/Megacrapload δεν τα δουλεύω καθόλου, για τους παραπάνω λόγους που είπε ο Kenny.

#23 Megemele

Megemele

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 23 February 2008 - 22:50

hmmm πολλούς torrent fan βλέπω!! Εγώ ένιωσα οτί πέθανε το torrent community από τότε που οι καθυστερημένοι καναδοί, που το μόνο που ξέρουν είναι να πουλάνε γάλα στο σακί, έκλεισαν το Demonoid :(

#24 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 24 February 2008 - 01:25

Για μεγαλα αρχεια (ταινιες, ολοκληρα αλμπουμ, ετ σετερα) torrents
Για κανενα σκετο τραγουδι P2P

Posted Image


#25 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 24 February 2008 - 01:41

Torrents κυρίως...Απλά πετάς το torrent file στον client και τέλειωσε η υπόθεση...
Αν βέβαια είναι μικρό το αρχείο και υπάρχει στο rapidshare το κατεβάζω από εκεί (τσεκάρω τπτ greekz κιετς).Και για κάνα mp3 χρησιμοποιώ dc++... (μακριά από limewire και τέτοια ενώ στο emule δε βρίσκω αυτά που θέλω τόσο εύκολα όσο παλιότερα)
Go figure...
Posted Image

#26 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 24 February 2008 - 02:54

Περισσοτερο torrent,κατι ψηλα eMule και πολυ ψηλα limeware.
Posted Image

#27 Christos0b

Christos0b

    lalalalala...

  • Members
  • 22 posts

Posted 24 February 2008 - 03:23

Με μια καλη (δλδ οχι ελληνικη :D ) τα torrents ειναι απιαστα και εχουν ολα τα "extra" αναλογως το client (preview,resume κλπ κλπ).
Ειδικα οταν κατεβαζεις μαζικα εαν υπαρχει bandwidth δεν εχεις λογο να ασχοληθεις με irc / ddl ουτε καν rapidshare κλπ.
Βεβαια το πως βρισκεις αυτο που 8ελεις ειναι αλλο θεμα ... :D


I love the sound of you walking away ...

#28 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 24 February 2008 - 04:25

Torrents for the win

Posted Image



#29 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 24 February 2008 - 08:56

Παλιά συνήθιζα να κατεβάζω τα πάντα από torrents, αλλά πλέον δεν πιάνω καθόλου ταχύτητες (~10KB/s, ενώ έχω 2mbit) και αγόρασα megaupload ώστε να κατεβάζω ότι θέλω με 210KB/s ;)

#30 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 24 February 2008 - 12:01

Torrents for speed, safety and because you can forget it actually and deal with it when it will be downloaded, so you can close your PC anytime.

But also sometimes loli because minor small programs it's easier just to right click save them or sometimes some softwares need upgrades with ddl.

Rapishare and same classes are last cause i hate banners and toolbars and it's annoying to let you pay for download something that others share.
Emule and same stuff NO way cause i hate viruses :P
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"