Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tenjou Tenge


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 Lockie

Lockie

    Psycho Otacku

  • Members
  • 137 posts

Posted 02 July 2008 - 19:34

Καλα δε θ;α πείραζε εκτός απο το ωραίο σχέδιο, τις χαρισματικές γκόμενες, το θεό Shin και τις εκπληκτικές μάχες, να είχε ένα concept πιο αξιόλογο και καθαρο. Ανάθεμα κι αν κατάλαβε κανείς τι γινόταν και γιατί γινόταν. :nosey:


μα αυτο ηταν όλο το νοημα...brainless fighting... και γαματες γκομενες και γκομενοι...για πασα ενδιαφερομενο...
και κοιτα υποθεση στο past chapter είχε...όχι πολυ αλλα είχε...
όπως όλα τα Shounen που ξερουμε και αγαπαμε...:drink:

Posted Image
I shall conquer the universe...

#32 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 06 December 2008 - 01:36

Το είδα και το καταφχαριστήθηκα! Ό,τι καλύτερο για σειρά με ξέφρενη δράση, χωρίς σενάριο, χαρακτήρες χωρίς σοβαρά κίνητρα και βεβαίως fanservice σε λογικές δόσεις! Απο χαρακτήρες, ξεχώρισε ο Tawara
Spoiler:
και η ροζομαλούσα Emi
Spoiler:
.
Κατα τη γνώμη μου, ενα must see για οσους θέλουν ενα "ελαφρύ" anime, χωρίς ομως υπερβολικές δόσεις slice of life.

#33 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 06 December 2008 - 12:10

Το είδα και το καταφχαριστήθηκα! Ό,τι καλύτερο για σειρά με ξέφρενη δράση, χωρίς σενάριο, χαρακτήρες χωρίς σοβαρά κίνητρα και βεβαίως fanservice σε λογικές δόσεις! Απο χαρακτήρες, ξεχώρισε ο Tawara

Spoiler:
και η ροζομαλούσα Emi
Spoiler:
.
Κατα τη γνώμη μου, ενα must see για οσους θέλουν ενα "ελαφρύ" anime, χωρίς ομως υπερβολικές δόσεις slice of life.


ναι είναι πολύ καλό...και αν θες τη γνώμη μου, το φλας μπακ! που κρατάει και αρκετά επεισόδιο ανεβάζει την σειρά πολύ...
αλλά γενικότερα έχει υπόθεση και πολύ καλή μάλιστα,καλύτερες μάχες και όλα αυτά στο μάνγκα που προφανός δεν τελειώνει εκει. είναι και ένα από τα πιο καλοσχεδιασμένα μάνγκα...
απλά δεν ξέρω τι πάθανε και κόψανε την σειρρά χωρίς λόγο...
Posted Image
Spoiler:

#34 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 06 December 2008 - 14:18

Εγώ το είδα δεν μου άρεσε επειδή η μισή ιστορία ήταν με αναμνήσεις και δεν εδείξε τους αγώνες που υποτήθετε ότι θα έκαναν!:chigau:

#35 mihalakis21

mihalakis21

    Natsu Dragonil

  • Members
  • 280 posts

Posted 06 December 2008 - 14:57

το anime στην αρχη μου αρεσε πολυ αλλα με το που αρχισαν τα ατελειωτα flashbacks για το παρελθον ξενερωσα αγρια και το παρατησα αφου ειχα δει τα 20 πρωτα επισοδεια.το manga πολυ ανωτερο με εξαιρετικη πλοκη και καταπληκτικες μαχες. κακως δεν συνεχισαν το anime. πιστυεω θα γινοταν πολυ καλο.

edit: το opening πολυ πρωτο btw
Posted Image

#36 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 06 December 2008 - 15:01

Tο manga δεν εχει σταματησει απλα ο Oh! Great αποφασισε να επικεντρωθει στο Air Gear για λιγο καιρo.Eιμαι καπως δεμενος με αυτη τη σειρα καθως ηταν απο τις πρωτες που ειχα αποκτησει απο dl/dvd τεχνικες κλπ που τωρα φαινονται τοσο αυτονοητες αλλα πανε 4 χρονια.

Παντως και το Manga και το Anime εχουν τα δικα τους + κατ εμε.

Το anime εχει πετυχημενο soundrack,ωραιο animation και μερικες σκηνες αποκτανε αλλη υποσταση animated αλλα δυστυχως χανει απο τα αποτομο τελος που αφηνει απειρα κενα στην ιστορια που τοσην ωρα προσπαθουσε να αναπτυξει μεσω flashbacks.

To manga παλι δεν εχει καθολου λογοκρισια οποτε να περιμενετε τα παντα απο sex και βια,εχει σαφως καλυτερη αναπτυξη χαρακτηρων και ουσιαστικα η πενα του oh!Great σε κανει να ξεχνας οτι δεν ειναι στατικο comic.Eπισης γινεται παρουσιαση πολλων ακομα χαρακτηρων απο οσους εδειξε στο anime και η ιστορια το προχωραει.Οπως ειπα και πριν η σειρα βρισκεται καπως παγωμενη τωρα αλλα δεν νομιζω να την παρατησει γιατι ουσιαστικα ηταν απο τα εργα χαρη στο οποιο πολυς κοσμος γνωρισε τον Oh!Great.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#37 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 07 December 2008 - 00:09

Καλά, παράτησε το μέτριο Tenjou Tenge και επικεντρώθηκε στο άθλιο Air Gear ; Είναι τρελοί αυτοί οι Ιάπωνες.

Κι εγώ το βρήκα με αρκετή φάση για τους λόγους που αναφέρετε αλλά το ότι δεν έχει σενάριο ήταν φοβερό μείον. Και όταν λέω σενάριο, δεν ενοώ τα ατελείωτα φλασμπακ. Άσε που αμέσως μόλις φτάνει στο παρόν, το μανγκα μετά κάνει κι άλλη αναδρομη και φτου απ' την αρχή!

Το μόνο πράγμα που φαίνεται να αλλάζει με την πάροδο της ιστορίας είναι η ψυχεδέλια που όλο και αυξάνεται με τρελάρες χαρακτήρες και ανελέητο σφαξίδι.

#38 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 20 December 2008 - 23:18

μου ειπανε να μην δω το ανιμε, αλλα να διαβασω το πολυ δυνατο manga. αγορασα τον πρωτο τομο απο τον Konata χτες, και μου αρεσε τοσο πολυ που ηδη τσιμπησα σε ηλεκτρονικη μορφη μεχρι τον 17ο τομο...

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#39 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 23 December 2008 - 21:57

tenjou tenge ftw!(one of the top 3 mangas ever)κ οποιος διαφωνει..., ε να παει..να το διαβασει!:P,βγηκε κ το 120 σε raw(οσοι διαβαζετε το μανγκα)



Posted Image






#40 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 09 February 2009 - 20:05

Λέτε η MADHOUSE μετά το Hajime no Ippo να θυμηθεί και αυτο εδώ;:blingeye2:και ακόμα καλύτερα να κάνει ένα remake...

Ενώ το manga είναι ένα από τα αγαπημένα μου shonen η μεταφορά του ήτανε αρκετά μέτρια(για τους λόγους που είπαν οι αποπάνω).:nosey:


#41 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 10 February 2009 - 01:58

tengou tenje απο τα καλυτερα martial anime μετα απο το αγαπημενο μου kenichi φυσικα...
το μονο κακο στη σειρα ητανε το ποσο αποτομο power up εκαναν οι πρωταγωνιστες

#42 kelborn3

kelborn3

    Toki

  • Members
  • 2,054 posts

Posted 10 February 2009 - 09:41

Εγω ακουσα απο το καλο μου φιλο soul eater να δω το εκπληκτικο αυτο ανιμε.
Spoiler:

Posted Image


#43 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 12 February 2009 - 05:13

Spoiler:

Posted Image
Spoiler:

#44 ChopperFan93

ChopperFan93

    Anime Amateur

  • Members
  • 122 posts

Posted 02 October 2010 - 22:41

Μετά απο αρκετό καιρό αφού το άρχισα λόγω Γ λυκείου τελείωσα και γω τη σειρά αν και με ανάμεικτα συναισθήματα.Η όλη ιδέα του "σχολείο για ξυλίκι" είναι πάρα πολύ καλή και με έφτιαξε αρκετά στην αρχή και ακόμα περισσότερο όταν είδα οτι έχει αρκετό βάθος και προοπτική.Όταν άρχισαν τα επεισόδια που διαδραματίζονται 2 χρόνια πριν χαλάστηκα κάπως αφού ήταν κατα τη γνώμη μου πολλά και
Spoiler: Anime Spoiler

Κατα τ'άλλα κορυφαίο humor ειδικά στα τελευταία επεισόδια,το fanservice υπερβολικό μεν αλλά να δίνει ανάλαφρο feeling και το ξύλο να δίνει και να παίρνει φυσικά.Γενικά το βρήκα ευχάριστο και το συστήνω...:ureshii:
Posted Image

#45 SandySama

SandySama

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 04 October 2010 - 04:30

Εμένα μου άρεσε, αν μη τι άλλο δεν εχω ξαναδεί τόσο τέλεια σχεδιασμένα γυναικεία πόδια σε anime...

Θα διαβασω κ το manga αφού λέτε ότι είναι καλό!