Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει... [γενική συζήτηση]


  • Please log in to reply
5827 replies to this topic

#5416 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 01 September 2017 - 09:51

Έχω δει άπειρες φορές να παίζεται παλέρμο σε διάφορα forums.! Shall I give it a chance? Yes! Μπορώ να συμμετέχω;


wdasa.png


#5417 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 10 September 2017 - 15:51

Ισχύει ακόμα? Αν ναι, μέσα και εγώ. Θα επιλέξω χαρακτήρα μόλις μαζευτεί ο απαραίτητος αριθμός παικτών.


Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#5418 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 October 2017 - 16:09

Αγωνιστικές καλησπέρες.

 

Επειδή έχει πέσει λίγο ο κόσμος αλλά βλέπω πολλούς να μπαίνουν και να ρίχνουν μια ματιά, ποστάρω απλώς για να θυμίσω πως ναι, το Παλέρμο του Δεκέμβρη θα γίνει και όχι, δεν έχω ξεχάσει το sig και το avatar απλώς γιατί είναι υπέροχα.:P

Θα ξαναποστάρω σε έναν μήνα, στις εννιά Νοέμβρη, ώστε να κάνει πάλι bump το thread και κατά την την διάρκεια του Νοέμβρη θα κάνω bump πιο τακτικά μέχρι να ανοίξουν οι εγγραφές, ώστε να το δουν όσο το δυνατόν περισσότεροι περαστικοί που μπορεί να ενδιαφέρονται.

 

Να θυμίσω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

 

1) To συγκεκριμένο Παλέρμο είναι αρκετά ειδική περίπτωση και ως εκ τούτου χρειάζονται 18-22 συμμετοχές για λόγους ισορροπίας. Ίσως να λειτουργήσει και με λιγότερους αν είμαστε αρκετοί αλλά όχι "πολύ" λιγότεροι από 18.

2) Είναι γενικά κάτι το οποίο δεν έχετε ξαναδει από πάρα πολλές απόψεις.

 

Και οι παρακάτω διευκρινίσεις:

 

α) Υπάρχουν τουλάχιστον δύο παρατάξεις (π.χ. αθώοι-δολοφόνοι) που δεν μπορούν να νικήσουν μαζί.

β) Δεν μπορώ να σας πω ψέματα σε οτιδήποτε και να με ρωτήσετε. Αυτό υπάρχει σαν κανόνας εν μέρει γιατί στο προηγούμενο παιχνίδι που διοργάνωσα, μπορούσα να λέω "ψέματα" σαν GM με την μορφή χρωμάτων που δεν αντιστοιχούσαν στο alignment του παίκτη που το είχε (π.χ. οι δολοφόνοι εάν πέθαιναν δεν εμφανίζονταν στην λίστα με κόκκινα γράμματα).

γ) Οι ρόλοι, λειτουργούν ακριβώς όπως περιγράφετε στο pm ρόλου που θα σας σταλεί. Επίσης, όλοι σχεδόν οι παίκτες έχουν ρόλο.

δ) Παρ'ότι η ιστορία τους παιχνιδιού είναι βασισμένη στην "Αλίκη στην Χώρα τον Θαυμάτων", εσείς θα επιλέξετε χαρακτήρες από το anime/manga της επιλογής σας (ή την γκάμα μέσων που θα αποφασίζουμε κατά την διάρκεια των εγγραφών, τελοσπάντων) όπως γίνεται συνήθως, όχι από το σύμπαν των ιστοριών της Αλίκης. Το πως θα δέσουν οι χαρακτήρες σας με το γενικό concept είναι δικιά μου δουλειά και δεν πρέπει να σας ανησυχεί (αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει).

 

Για ό,τι απόριες έχετε ποστάρετέ τες και θα τις δω.



#5419 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 October 2017 - 16:30

Αντε, με επεισες. Οταν θα ανοιξουν οι εγγραφες, θα παρω μερος σιγουρα :D

 

Το banner ειναι πολυ ομορφο btw :33


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5420 Super Sayan Girl

Super Sayan Girl

    Sesshomaru~sama

  • Members
  • 108 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 22 October 2017 - 19:44

Μια ερώτηση: εγώ που έχω παίξει Παλέρμο μόνο με τραπουλόχαρτα θα μπορέσω να παίξω σε αυτό ή θα χάσω τον μπούσουλα; 


TMWsBT7.png        


#5421 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 22 October 2017 - 20:37

Παρ'ότι σαν διαδικασία είναι αρκετά πιο περίπλοκη και εγκεφαλική από αυτό με τα τραπουλόχαρτα, η βασική ιδέα είναι ίδια: Οι αθώοι πρέπει να βρουν τους δολοφόνους που κρύβονται αναμέσα τους πριν οι δολοφόνοι τους ξεκάνουν όλους.

 

Γενικά, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Ρίξε μια ματιά στο πως έχουν παιχτεί παλαιότερα Παλέρμο εδώ, κυρίως το Παλέρμο που διοργάνωσε η Kai το καλοκαίρι (Η νύχτα πέφτει στην .aNiMe//GR town: Welcome to Dogra World II : Rabbit Game) και το Παλέρμο που είχε διοργανώσει η μπουγάτσα παλαιότερα (Η νύχτα πέφτει στο Hogwarts: The Council of the Room of Requirement), τα οποία πιστεύω ότι είναι ωραία δείγματα "τυπικών" Παλέρμο.



#5422 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 28 October 2017 - 23:06

μέσα και εγω!


wdasa.png


#5423 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 November 2017 - 21:50

Καλησπέρες. Έχει μείνει ένας μήνας μέχρι τις εγγραφές, οπότε, όπως και είχα πει πριν ένα μήνα, κάνω bump την γενική ώστε να την δουν τυχόν περαστικοί (και να επιβεβαιώσω ότι είμαι ακόμα ζωντανός).

 

 

Να θυμίσω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

 

1) To συγκεκριμένο Παλέρμο είναι αρκετά ειδική περίπτωση και ως εκ τούτου χρειάζονται 18-22 συμμετοχές για λόγους ισορροπίας. Ίσως να λειτουργήσει και με λιγότερους αν είμαστε αρκετοί αλλά όχι "πολύ" λιγότεροι από 18.

2) Είναι γενικά κάτι το οποίο δεν έχετε ξαναδει.

 

Και οι παρακάτω διευκρινίσεις:

 

α) Υπάρχουν τουλάχιστον δύο παρατάξεις (π.χ. αθώοι-δολοφόνοι) που δεν μπορούν να νικήσουν μαζί.

β) Δεν μπορώ να σας πω ψέματα σε οτιδήποτε και να με ρωτήσετε. Αυτό υπάρχει σαν κανόνας εν μέρει γιατί στο προηγούμενο παιχνίδι που διοργάνωσα, μπορούσα να λέω "ψέματα" σαν GM με την μορφή χρωμάτων που δεν αντιστοιχούσαν στο alignment του παίκτη που το είχε (π.χ. οι δολοφόνοι εάν πέθαιναν δεν εμφανίζονταν στην λίστα με κόκκινα γράμματα).

γ) Οι ρόλοι, λειτουργούν ακριβώς όπως περιγράφετε στο pm ρόλου που θα σας σταλεί. Επίσης, όλοι σχεδόν οι παίκτες έχουν ρόλο.

δ) Παρ'ότι η ιστορία τους παιχνιδιού είναι βασισμένη στην "Αλίκη στην Χώρα τον Θαυμάτων", εσείς θα επιλέξετε χαρακτήρες από το anime/manga της επιλογής σας (ή την γκάμα μέσων που θα αποφασίζουμε κατά την διάρκεια των εγγραφών, τελοσπάντων) όπως γίνεται συνήθως, όχι από το σύμπαν των ιστοριών της Αλίκης. Το πως θα δέσουν οι χαρακτήρες σας με το γενικό concept είναι δικιά μου δουλειά και δεν πρέπει να σας ανησυχεί.

 

 

Ό,τι απόριες έχετε ποστάρετέ τες εδώ και θα τις δω.

 

Επίσης, Erudinam, δεν μπορείς να συμμετάσχεις. Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για το ποιος μπορεί να συμμετάσχει και ποιος όχι και δυστυχώς δεν τις τηρείς.



#5424 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 10 November 2017 - 02:41

Osama θύμισέ το μου σ ένα μήνα, βγαίνω απ τη σύνταξη για χάρη σου, ξεχνάω γέρος άνθρωπος


Edited by OdyMonaxos, 10 November 2017 - 02:42.


#5425 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 November 2017 - 00:21

Bump για τυχόν περαστικούς.

 

Λίγο παραπάνω από μια εβδομάδα έμεινε. :P



#5426 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 December 2017 - 05:26

1. Babba


Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#5427 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 December 2017 - 11:38

1. Babba για να πάνε καλά οι εγγραφές :P

 

Καααι ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

 

Να θυμίσω ότι ισχύουν τα παρακάτω:

 

 

 

1) To συγκεκριμένο Παλέρμο είναι αρκετά ειδική περίπτωση και ως εκ τούτου χρειάζονται 18-22 συμμετοχές για λόγους ισορροπίας. Ίσως να λειτουργήσει και με λιγότερους αν είμαστε αρκετοί αλλά όχι "πολύ" λιγότεροι από 18.

2) Είναι γενικά κάτι το οποίο δεν έχετε ξαναδει.

 

Και οι παρακάτω διευκρινίσεις:

 

α) Υπάρχουν τουλάχιστον δύο παρατάξεις (π.χ. αθώοι-δολοφόνοι) που δεν μπορούν να νικήσουν μαζί.

β) Δεν μπορώ να σας πω ψέματα σε οτιδήποτε και να με ρωτήσετε. Αυτό υπάρχει σαν κανόνας εν μέρει γιατί στο προηγούμενο παιχνίδι που διοργάνωσα, μπορούσα να λέω "ψέματα" σαν GM με την μορφή χρωμάτων που δεν αντιστοιχούσαν στο alignment του παίκτη που το είχε (π.χ. οι δολοφόνοι εάν πέθαιναν δεν εμφανίζονταν στην λίστα με κόκκινα γράμματα).

γ) Οι ρόλοι, λειτουργούν ακριβώς όπως περιγράφετε στο pm ρόλου που θα σας σταλεί. Επίσης, όλοι σχεδόν οι παίκτες έχουν ρόλο.

 

 

Για όποιον δεν έχει ξαναπαίξει επίσης να διευκρινίσω:

 

-To παιχνίδι μπορεί να πάρει μέχρι και ένα μήνα από τότε που τελειώνουν οι εγγραφές και αρχίζει. Συνήθως δεν παίρνει τόσο πολύ, αλλά έχετε το υπόψην σαν

-Το παιχνίδι απαιτεί συμμετοχή. Εάν δηλώσετε ότι θα παίξετε να είστε σίγουροι ότι δεν θα το παρατήσετε. Άτομα που δεν ποστάρουν "αυτοκτονούνται" ώστε να συνεχιστεί ομαλά η ροή του παιχνιδιού. Μην είστε αυτόχειρες. Η αυτοκτονία είναι κακή.

 

Δηλώνετε συμμετοχή ποστάροντας τον χαρακτήρα που θέλετε να παίξετε, μια εικόνα του και από ποια σειρά ή franchise κρατάει η σκούφια του. Οι συμμετοχές κλείνουν είτε την Τετάρτη 13/12 είτε την Παρασκευή 15/12, ανάλογα με το πόσους μαζέψουμε και πόσο γρήγορα.

 

edit: Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή και να διαλέξετε χαρακτήρα αργότερα.

 

Λίστα παικτών

1) Babba (?/?)

2) Black Kaiser (?/?)


Edited by Osama Bin Laden, 09 December 2017 - 21:14.


#5428 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 09 December 2017 - 11:53

Γιεα, sign me up. Πάντως επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να αυτοκτονήσω, Osama.



#5429 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 December 2017 - 12:06

Γιεα, sign me up. Πάντως επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να αυτοκτονήσω, Osama.

 

Εντάξει Kaiser, θα το έχω υπόψην μου όταν αναγκάζω το χέρι σου.

 

 

Επίσης, ναι, μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή και να διαλέξετε χαρακτήρα αργότερα. Κατηγορώ τον Kaiser για αυτό.



#5430 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 09 December 2017 - 12:43

Ok δηλώνω συμμετοχή και επιφυλάσσομαι για τον χαρακτήρα. Ερώτηση. Ο χαρακτήρας μπορεί να είναι μόνο από anime/manga?


xbJ3b2w.jpeg