Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ψαχνω για Artist....


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#31 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 30 September 2009 - 17:46

Πρώτα πας και γράφεις οτι οι αποδοχές του καλλιτέχνη θα είναι όσο στην Ιαπωνία, και μετά τα 50 ευρώ σου φαίνονται πολλά; Προφανώς για να ψάχνεις για κάποιον σημαίνει οτι εσύ δεν μπορείς να το κάνεις, επομένως δεν έχεις ιδέα του πόσο χρονοβόρο και δύσκολο είναι για κάποιον να κάνει έστω και μία σελίδα... Αυτό είναι σαν να υποτιμάς την δουλειά κάποιου.

Επίσης βλέπω οτι έχετε σκοπό να το εκδώσετε και να το πουλήσετε κάτι το οποίο δε γίνετε στο φωτοτυπάδικο του μπαρμπα-Λάμπρου για 20 ευρώ, θα χρειαστούν 300~500 ευρώ για να τυπωθούν x αντίτυπα. Θα πωληθούν όσα αντίτυπα όσα χρειάζονται για να καλυφθούν όλα αυτά τα έξοδα; Θα βρείτε κορόιδο για να παίρνει 5 ευρώ για 1 σελίδα;
Δυστυχώς δέν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, ειδικά στη χώρα μας όπου τα comics για τους περισσότερους δε θα γίνει τίποτα περισσότερο απο hobby.

LfNX0dh.png


#32 inkynebula

inkynebula

    is in the Dark Side

  • Members
  • 41 posts

Posted 30 September 2009 - 18:03

ρε φιλε 'νταξει ειπαμε ακριβεια αλλα οχι και ετσι 30 - 50 ευρο ι σελιδα στο κομικ? τοτε δεν θα το αγοραζες 15-20 ευρο αλλα 1500 ευρο:borednn9: .... για βαλε 100 σελιδες:OMG3: :unlucky:OMG!!!!! χαχαχαχα:drink:

sry φιλε αλλα τι εισαι?? syoujyo δεν το καταλαβα :ureshii:

syoujyo-κοριτσι.
και οσο αστειο και αν σου φαινεται, σκεψου ποσες ωρες δουλειας ειναι. αλλα και παλι σου ειπα απο κομιξ δεν ξερω, σου λεω τιμες που παιζουν σε μεμονομενα σκιτσα, εικονογραφηση κλπ. που στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια μου.
οσο για το ποσο κανει ενα κομικ, αν μιλας για αυτοεκδοση (φανζιν κλπ) κανει πχ 5 ευρω και απο αυτο αν μονο τα 3-4 ειναι η εκτυπωση και το να τα πας σε ενα μαγαζι με κομιξ να τα πουλαει σημαινει -30%, σκεψου ποσο κερδος μενει. Αν μεινει. Γιατι πολλες φορες μπαινεις και μεσα. Οσο για τα κομιξ που κανουν 15-20 ευρω, οπως και τα παιδικα παραμυθια και οτιδηποτε αλλο εχει εικονογραφηση/σκιτσα, εκδιδονται απο εκδοτικο οικο, ο οποιος αναλαμβανει τα παντα, απο γραφιστες, εικονογραφους, τυπογραφους, διανομες, προωθηση, και φυσικα την πληρωμη ολων αυτων.
Που σημαινει οτι οταν υπαρχει μαζικη παραγωγη και κεφαλαιο, πεφτει το κοστος.
Αν μπορεις να τα εχεις αυτα, μαγκια σου. :ureshii:
Αν οχι, οι επιλογες ειναι τρεις:
Ή πας καπου που εκδιδουν κομιξ και βρισκεις ακρη με καποιο τροπο,
ή κανεις αυτοεκδοση οπου ουτε εσυ, ουτε και ο κομικαδορος θα εχετε κερδος, και θα το κανετε γιατι γουσταρετε, εχετε πολυ ελευθερο χρονο κλπ.
ή ψαχνεις ψαχνεις ψαχνεις και τελικα καποτε ισως βρεις καποιον που να κανει τη δουλεια φτηνα και οπως ακριβως θελεις, γιατι τελικα σε αυτον τον κοσμο καπου υπαρχει παντα καποιος για το καθε πραγμα.
:tensai:
δεν ξερω αν βοηθησα, απλα σου λες με απλα λογια τα λιγα που εχω δει για το πως κινηται αυτος ο χωρος. Και ο χωρος των κομιξ στην Ελλαδα δυστυχως δεν κινηται και πολυ.:emptyonexg1:

#33 redarion

redarion

    Jugdement day.....

  • Members
  • 52 posts

Posted 01 October 2009 - 16:05

Πρώτα πας και γράφεις οτι οι αποδοχές του καλλιτέχνη θα είναι όσο στην Ιαπωνία, και μετά τα 50 ευρώ σου φαίνονται πολλά; Προφανώς για να ψάχνεις για κάποιον σημαίνει οτι εσύ δεν μπορείς να το κάνεις, επομένως δεν έχεις ιδέα του πόσο χρονοβόρο και δύσκολο είναι για κάποιον να κάνει έστω και μία σελίδα... Αυτό είναι σαν να υποτιμάς την δουλειά κάποιου.

Επίσης βλέπω οτι έχετε σκοπό να το εκδώσετε και να το πουλήσετε κάτι το οποίο δε γίνετε στο φωτοτυπάδικο του μπαρμπα-Λάμπρου για 20 ευρώ, θα χρειαστούν 300~500 ευρώ για να τυπωθούν x αντίτυπα. Θα πωληθούν όσα αντίτυπα όσα χρειάζονται για να καλυφθούν όλα αυτά τα έξοδα; Θα βρείτε κορόιδο για να παίρνει 5 ευρώ για 1 σελίδα;
Δυστυχώς δέν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, ειδικά στη χώρα μας όπου τα comics για τους περισσότερους δε θα γίνει τίποτα περισσότερο απο hobby.



λοιπον φιλαρακο να ξερεις κατι αν νομιζεις πως οι Mangaka "τρωνε" απο τα σκιτσα τους κανεις μεγαλο λαθος... ελαχιστοι το εχουν καταφερει αυτο..... σκεψου λιγο 100 σελιδες για κομικ η για μανγκα απο 50 ευρο η μια παει 5000 .... λοιπον βρες μου κοροιδο που θα δωσει τοσα πολλα???? και στον μπαρμπα κατι δεν θα παμε ... για france και πανω .... γιατι ελλαδα @@ με 10 κοματια και αν θα αγοραζονται και ολα τα αλλα στην πειρατεια.....
και πιστεψε με ξερω και αναγνωριζω το επιπεδο δυσκολιας. επισης για να πληρωνεσε 50 ευρο την σελιδα πρεπει να εχεις ενα ονομα ο Ακιρα και ο Οντα για πχ αυτη τοσο θα πρεπει να επερναν..... και αφου κανανε επιτυχια .

syoujyo-κοριτσι.
και οσο αστειο και αν σου φαινεται, σκεψου ποσες ωρες δουλειας ειναι. αλλα και παλι σου ειπα απο κομιξ δεν ξερω, σου λεω τιμες που παιζουν σε μεμονομενα σκιτσα, εικονογραφηση κλπ. που στην τελικη αυτη ειναι η δουλεια μου.
οσο για το ποσο κανει ενα κομικ, αν μιλας για αυτοεκδοση (φανζιν κλπ) κανει πχ 5 ευρω και απο αυτο αν μονο τα 3-4 ειναι η εκτυπωση και το να τα πας σε ενα μαγαζι με κομιξ να τα πουλαει σημαινει -30%, σκεψου ποσο κερδος μενει. Αν μεινει. Γιατι πολλες φορες μπαινεις και μεσα. Οσο για τα κομιξ που κανουν 15-20 ευρω, οπως και τα παιδικα παραμυθια και οτιδηποτε αλλο εχει εικονογραφηση/σκιτσα, εκδιδονται απο εκδοτικο οικο, ο οποιος αναλαμβανει τα παντα, απο γραφιστες, εικονογραφους, τυπογραφους, διανομες, προωθηση, και φυσικα την πληρωμη ολων αυτων.
Που σημαινει οτι οταν υπαρχει μαζικη παραγωγη και κεφαλαιο, πεφτει το κοστος.
Αν μπορεις να τα εχεις αυτα, μαγκια σου. :ureshii:
Αν οχι, οι επιλογες ειναι τρεις:
Ή πας καπου που εκδιδουν κομιξ και βρισκεις ακρη με καποιο τροπο,
ή κανεις αυτοεκδοση οπου ουτε εσυ, ουτε και ο κομικαδορος θα εχετε κερδος, και θα το κανετε γιατι γουσταρετε, εχετε πολυ ελευθερο χρονο κλπ.
ή ψαχνεις ψαχνεις ψαχνεις και τελικα καποτε ισως βρεις καποιον που να κανει τη δουλεια φτηνα και οπως ακριβως θελεις, γιατι τελικα σε αυτον τον κοσμο καπου υπαρχει παντα καποιος για το καθε πραγμα.
:tensai:
δεν ξερω αν βοηθησα, απλα σου λες με απλα λογια τα λιγα που εχω δει για το πως κινηται αυτος ο χωρος. Και ο χωρος των κομιξ στην Ελλαδα δυστυχως δεν κινηται και πολυ.:emptyonexg1:


μαζι σου γλυκια μου ... αλλα εγω μονος δεν παω ... σε εκδοτικο οικο θα το παω αλλα με σχεδια ..... ty anyway ....

Edited by Kenny, 01 October 2009 - 23:34.
merged

Posted Image

#34 inkynebula

inkynebula

    is in the Dark Side

  • Members
  • 41 posts

Posted 01 October 2009 - 19:05

λοιπον φιλαρακο να ξερεις κατι αν νομιζεις πως οι Mangaka "τρωνε" απο τα σκιτσα τους κανεις μεγαλο λαθος... ελαχιστοι το εχουν καταφερει αυτο..... σκεψου λιγο 100 σελιδες για κομικ η για μανγκα απο 50 ευρο η μια παει 5000 .... λοιπον βρες μου κοροιδο που θα δωσει τοσα πολλα???? και στον μπαρμπα κατι δεν θα παμε ... για france και πανω .... γιατι ελλαδα @@ με 10 κοματια και αν θα αγοραζονται και ολα τα αλλα στην πειρατεια.....


:himitsu: γιατι λοιπον δεν πας να βρεις εναν ιαπωνα μανγκακα να σου κανει τη δουλεια;

οχι τιποτε αλλο, αλλα εδω ειναι ελλαδα και παιζουν τιμες ελλαδας, και στην ιαπωνια τιμες ιαπωνιας (κοινη λογικη)

... γιατι οπως εσυ λες οτι αντε να βρεις κοροιδο να δωσει τοσα, αλλο τοσο δεν θα βρεις ευκολα κοροιδο να παρει ψιχουλα...


και πιστεψε με ξερω και αναγνωριζω το επιπεδο δυσκολιας. επισης για να πληρωνεσε 50 ευρο την σελιδα πρεπει να εχεις ενα ονομα ο Ακιρα και ο Οντα για πχ αυτη τοσο θα πρεπει να επερναν..... και αφου κανανε επιτυχια .


Τι ακριβως ξερεις? εδω γελαμε: χαχαχαχαχα
Και τι ακριβως αναγνωριζεις? και εδω γελαμε αφου σου φαινονται πολλα 50 ευρω η σελιδα... χαχαχχαχα λοιπον.
Να δεις που στο τελος θα μας βγεις και comic artist undercover ετσι για να ψαρωσεις συναδελφους...

Επειδη εγω ομως ΞΕΡΩ και ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ οτι δεν εχεις ιδεα απο ολα αυτα, σου λεω οτι το να σκιτσαρει καποιος ειναι κατι που θελει υπομονη, εμπνευση, χερι, δουλεια, και χρηματα.
Γιατι ακομα και η εφαρμοσμενες τεχνες για τον αποδεκτη ειναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ.


... αλλα εγω μονος δεν παω ... σε εκδοτικο οικο θα το παω αλλα με σχεδια .....


:erk: δηλαδη θα κατσει νομιζεις καποιος να δουλεψει πανω σε κειμενο που ΙΣΩΣ θελησει καποιος εκδοτικος;


αλλα φανταζομαι οτι εισαι πολυ σιγουρος για το τι θελουν οι εκδοτικοι...:orly:

και καπου εδω λεω να το κλεισουμε το θεμα γιατι θα αρχισω τo flaming και δεν αξιζει να με banαρουν για μια συζητηση αυτου του επιπεδου... :bahhh:

Edited by inkynebula, 01 October 2009 - 19:19.


#35 redarion

redarion

    Jugdement day.....

  • Members
  • 52 posts

Posted 05 October 2009 - 10:13

πολυ ωραια τα λες..... δλδ στο μονο θεμα που διαφωνεις ειναι τα λεφτα???

και αν θες να μιλησουμε απο κοντα... γιατι ετσι να πεταει ο ενας μπηχτες στον αλλον δεν μου παει , ελα να τα πουμε απο κοντα να καταλαβεις καλυτερα τη θελω και τη εχω σκεφτει σχετικα με το θεμα του εκδοτικου οικου.... και για να μν με περασεις για κανενα τρελο βιαστη , η για κανενα τρελο ****** δωσε διευθυνση (mail) να στειλω φοτο....
Posted Image

#36 inkynebula

inkynebula

    is in the Dark Side

  • Members
  • 41 posts

Posted 05 October 2009 - 11:05

πολυ ωραια τα λες..... δλδ στο μονο θεμα που διαφωνεις ειναι τα λεφτα???

και αν θες να μιλησουμε απο κοντα... γιατι ετσι να πεταει ο ενας μπηχτες στον αλλον δεν μου παει , ελα να τα πουμε απο κοντα να καταλαβεις καλυτερα τη θελω και τη εχω σκεφτει σχετικα με το θεμα του εκδοτικου οικου.... και για να μν με περασεις για κανενα τρελο βιαστη , η για κανενα τρελο ****** δωσε διευθυνση (mail) να στειλω φοτο....

διαφωνω με τη νοοτροπια σου γενικοτερα.
επισης, οπως προανεφερα, εικονογραφος ειμαι, και ο,τι κομιξ κανω, φτανουν το πολυ σε επιπεδο φανζιν και ειναι δικα μου. οποτε δεν υπαρχει λογος να σε δω απο κοντα για να μου αποδειξεις οτι δεν εισαι κανενας τρελος και να μου πεις τι εχεις σκεφτει για την εκδοση του.
Το αν εσυ δεν θελεις να καταλαβεις 2-3 πραγματα που σου ειπα, αρχικα απο απλο ανθρωπινο ενδιαφερον, και μετα γιατι αυτα που ελεγες δεν ειχαν καμια υποσταση και μειωναν τον χωρο, ειναι δικο σου θεμα.
Μην φανταζεσαι και οτι δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια... τωρα για σενα δεν ξερω, για να φτανεις στο σημειο να θες να βρεθουμε και να μου στειλεις φωτογραφια (!) σου... ειναι τουλαχιστον γελοιο.
:orly:

Edited by inkynebula, 05 October 2009 - 12:06.


#37 redarion

redarion

    Jugdement day.....

  • Members
  • 52 posts

Posted 05 October 2009 - 20:47

χαχαχαχα μου αρεσει η θετικη ενεργεια που εκπεμπεις :D θα σε δω στο mall αν ερθεις......
Posted Image

#38 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 06 October 2009 - 09:18

Περι χρημάτων: στα περιοδικά μεγάλης κυκλοφορίας (πχ PC Master και 9 που ξέρω στάνταρ τιμές) η ταρίφα είναι 100€ η σελίδα κόμιξ. Γενικά, αυτό που παίζει στους εκδοτικούς όμως είναι 10-15% επί των πωλήσεων να πηγαίνουν στους καλλιτέχνες. Οπότε, αν βρείτε καλλιτέχνη να το κάνει, καλύτερα να μοιράσετε από τώρα τα ποσοστά, με δεδομένο όμως το ότι μπορεί και να μη βρείτε εκδοτικό οίκο.
Μπορείτε επίσης να εκτυπώσετε 100-200 κομμάτια σε digital ή φωτοτυπάδικο και να στηθείτε σε έναν πάγκο στο επόμενο comicdom και να τα πουλήσετε. Δε θα βγάλετε σημαντικό κέρδος μάλλον, αλλά με τη σωστή τιμή και προώθηση θα βγάλετε άνετα τα έξοδά σας.

#39 redarion

redarion

    Jugdement day.....

  • Members
  • 52 posts

Posted 07 October 2009 - 16:03

Περι χρημάτων: στα περιοδικά μεγάλης κυκλοφορίας (πχ PC Master και 9 που ξέρω στάνταρ τιμές) η ταρίφα είναι 100€ η σελίδα κόμιξ. Γενικά, αυτό που παίζει στους εκδοτικούς όμως είναι 10-15% επί των πωλήσεων να πηγαίνουν στους καλλιτέχνες. Οπότε, αν βρείτε καλλιτέχνη να το κάνει, καλύτερα να μοιράσετε από τώρα τα ποσοστά, με δεδομένο όμως το ότι μπορεί και να μη βρείτε εκδοτικό οίκο.
Μπορείτε επίσης να εκτυπώσετε 100-200 κομμάτια σε digital ή φωτοτυπάδικο και να στηθείτε σε έναν πάγκο στο επόμενο comicdom και να τα πουλήσετε. Δε θα βγάλετε σημαντικό κέρδος μάλλον, αλλά με τη σωστή τιμή και προώθηση θα βγάλετε άνετα τα έξοδά σας.



φιλε μου τα παντα παιζουν ...... εγω δεν εφτιαξα το thread αυτο για να διαφωνησω ουτε εχω ορεξη... εγω εχω την διαθεση να συζητησω με οποιον ενδιαφερεται .... εγω θα ειμαι στο mall αν τυχει και σας δω μιλαμε και χαβαλεδιαζουμε:hero:
Posted Image

#40 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 07 October 2009 - 19:40

φιλε μου τα παντα παιζουν ...... εγω δεν εφτιαξα το thread αυτο για να διαφωνησω ουτε εχω ορεξη... εγω εχω την διαθεση να συζητησω με οποιον ενδιαφερεται .... εγω θα ειμαι στο mall αν τυχει και σας δω μιλαμε και χαβαλεδιαζουμε:hero:

Και καλά κάνεις, εγώ σου λέω γενικά τί παίζει για να κάνεις τα κουμάντα σου και καλή συνενόηση, όχι για να σου την πω. Ίσα ίσα που καταλαβαίνω την κατάστασή σου πολύ καλά γιατί στο ίδιο ταψί χορεύω κι εγώ.

#41 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 07 October 2009 - 20:39

Ωρα για το οφφ τοπικ μου.....

Εγώ άμα δεν δω τέτσουγια και σέιγια θα κανω απεργία πείνας..αν και σε βλέπω να βλέπεις ντέμιαν σείριο κτλ πολύ νορίτερα..μαλλον θα σε προλάβω τελικα...χεχεχε
Posted Image
Spoiler:

#42 redarion

redarion

    Jugdement day.....

  • Members
  • 52 posts

Posted 27 October 2009 - 16:29

Ωρα για το οφφ τοπικ μου.....

Εγώ άμα δεν δω τέτσουγια και σέιγια θα κανω απεργία πείνας..αν και σε βλέπω να βλέπεις ντέμιαν σείριο κτλ πολύ νορίτερα..μαλλον θα σε προλάβω τελικα...χεχεχε



lol... pou se esi re?? xaxaxaxaxa

sry for the greeklish.... alla exw win7ven kai den mporo na grapso .....
Posted Image

#43 anaktas

anaktas

    Wannabe Mangaka

  • Members
  • 334 posts
  • LocationGreece

Posted 01 December 2009 - 19:00

σκοπος ενας εχουμε το story,τωρα χρειαζομαστε εναν artist για να μπορεσουμε να το φτιαξουμε σωστα.
επαγγελματικα αν παει καλα το ολο πραμα θα το συζητησουμε....
τωρα το τι ειδους για αρχη θελουμε δειγματα τις δουλειας του/της και βλεπουμε αν μας κανει η οχι.
το ειδος ειναι action κατα βαση και story σε δευτερο σταδιο..(γενικα)
τωρα τι ενοεις με το "να σας εμπτιστευτουμε" εγω για εναν artist ψαχνω για να συνεχισω το project μου τπτ αλλο.... πειτε μας τι θελετε να μαθετε και αν μπορουμε να σας ενημερωσουμε..



Εχω ειδη αρχισει ενα μανγκα με τον φιλο μου. Εγω εχω το σχεδιο και την ιστορια και αυτος την μεταφραση.
Κοιτα αμα θες τα ποστ μου . :hi:

#44 Asaph

Asaph

    Okama's way

  • Members
  • 158 posts

Posted 04 December 2009 - 12:33

Διαβαζα τα προηγουμενα και σορρυ για την εισβολη.
Ειμαι σκιτσογραφος/comic-artist και οπως σου ειπε η Ινκινεμπουλα οι πληρωμες στην Ελλαδα ετσι ειναι.
Το περιοδικο 9 (με το οποιο συνεργαζομαι και δνε τα βγαζω απο το μυαλο μου) δινει το μινιμουμ 80 ευρω την σελιδα κομικ. Εαν εχεις πολυσελιδο κομικ η τιμη πεφτει φυσικα.

Ειναι τρελλη δουλεια ειδικα αν μιλαμε για καποιον που πρπει να κανει ολοκληρο βολιουμ μανγκα. Ακομα κ χωρις χρωμα και παλι ειναι πολλα λεφτα. Και ο καθε καλλιτεχνης θελει εξασφαλιση για το οτι θα πληρωθει. Ας μην ειρωνευομαστε λοιπον αν δεν ξερουμε πως λειτουργει το πραγμα.
Και δεν ισχυει το "ποιος εισαι ρε φιλε? ο Οντα-σενσει?". Κaμια σχεσι. Η δουλεια ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ. Kαι η δουλεια ειτε πληρωνεται με ποσοστα αφου εχεις εξασφαλισει τον εκδοτη σου, ειτε με μετρητα/σε δοσεις.

Αλλο θεμα. Πατε λετα για Ιαπωνια. Πρωτον, για τους ιαπωνες εισαι gaijin. Αν δεν ξερεις τι σημαινει θα σου πω εγω. Ξενος. και οι ιαπωνες δεν γουσταρουν ξενους. Ειδικα στα μανγκα τους που ειναι τελειως ιαπωνοκρατουμενος τομεας. Αλλο να πας για χαμαλικι ρεζιντεντ σε μανγκακα να σου μαθει (και τοτε τηα κανεις μπακγκραουντς μεχρι να γινεις 40 χρονων και) και αλλο να πεις "γεια σας ηρθα απο τη gurisha με το μανγκα μου, εδωστε το". Ουτε μπαη μπαη δεν θα σου πουν.

Σορρυ για το rant αλλα φουντωσα με αυτα που ειδα.

#45 inkynebula

inkynebula

    is in the Dark Side

  • Members
  • 41 posts

Posted 04 December 2009 - 14:49

Διαβαζα τα προηγουμενα και σορρυ για την εισβολη.
Ειμαι σκιτσογραφος/comic-artist και οπως σου ειπε η Ινκινεμπουλα οι πληρωμες στην Ελλαδα ετσι ειναι.
Το περιοδικο 9 (με το οποιο συνεργαζομαι και δνε τα βγαζω απο το μυαλο μου) δινει το μινιμουμ 80 ευρω την σελιδα κομικ. Εαν εχεις πολυσελιδο κομικ η τιμη πεφτει φυσικα.

Ειναι τρελλη δουλεια ειδικα αν μιλαμε για καποιον που πρπει να κανει ολοκληρο βολιουμ μανγκα. Ακομα κ χωρις χρωμα και παλι ειναι πολλα λεφτα. Και ο καθε καλλιτεχνης θελει εξασφαλιση για το οτι θα πληρωθει. Ας μην ειρωνευομαστε λοιπον αν δεν ξερουμε πως λειτουργει το πραγμα.
Και δεν ισχυει το "ποιος εισαι ρε φιλε? ο Οντα-σενσει?". Κaμια σχεσι. Η δουλεια ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ. Kαι η δουλεια ειτε πληρωνεται με ποσοστα αφου εχεις εξασφαλισει τον εκδοτη σου, ειτε με μετρητα/σε δοσεις.

Αλλο θεμα. Πατε λετα για Ιαπωνια. Πρωτον, για τους ιαπωνες εισαι gaijin. Αν δεν ξερεις τι σημαινει θα σου πω εγω. Ξενος. και οι ιαπωνες δεν γουσταρουν ξενους. Ειδικα στα μανγκα τους που ειναι τελειως ιαπωνοκρατουμενος τομεας. Αλλο να πας για χαμαλικι ρεζιντεντ σε μανγκακα να σου μαθει (και τοτε τηα κανεις μπακγκραουντς μεχρι να γινεις 40 χρονων και) και αλλο να πεις "γεια σας ηρθα απο τη gurisha με το μανγκα μου, εδωστε το". Ουτε μπαη μπαη δεν θα σου πουν.

Σορρυ για το rant αλλα φουντωσα με αυτα που ειδα.


πες'τα ρε Asaph, μπας και καταλαβουν μερικοι οτι ειναι δουλεια, και δεν ειναι και καθολου ευκολη. Απλα ειναι μια δουλεια που μας ευχαριστει.

Κανεις δεν κανει εικονογραφησεις και κομιξ απλα και μονο επειδη του ειχαν πει στο σχολειο οτι κανει ωραιες ζωγραφιες και λεει "α ευκολο ειναι-ας γινω ΖΩΓΡΑΦΟΣ".
Αυτοι ειναι που τα παρατανε πριν κλεισουν μηνα σε μια σχολη, ή μολις τους πει ενας αφεντικος οτι καποιο σχεδιο θελει διορθωση. Μετα καθονται σπιτακι τους, και ψαρωνουν τα ακομα πιο ασχετα ξαδερφακια/ανιψια/φιλους/γονεις/και λοιποι συγγενεις
για να εχουν καποιον να τους λεει οτι κανουν παπαδες. ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ. (για να μην πω οτι θα πληρωναν κιολας).

Εννοειται οτι δεν εχω σκοπο να θιξω κανενα που απλα γουσταρει να σχεδιαζει, ή κανει καποια συνεργασια με φιλο, πραγματικα προσπαθει, κλπ. και ειλικρινα, θαυμαζω τους αυτοδιδακτους, μιλαω για μια συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων που ολοι μας εχουμε συναντησει καπου και ειναι αυτοι που μονο καλα θελουν να ακουνε, και χαλι θα γινουν να τους πατησεις για να φανουν παραεξω χωρις να βγαλει καλους ο... ποπος τους.
Στην ιδια ομαδα, ανηκουν και αυτοι που νομιζουν πως με καποιο μαγικο τροπο μπορουμε να αποτυπωσουμε σε μια στιγμη και χωρις κοπο ,την εικονα που εχουμε στο μυαλο μας.

Και επειδη εχω σιχαθει σχολια του τυπου:

"αμα το κανεις στο ΚΟΜΠΓΙΟΥΤΕΡ θα μου χρεωσεις λιγοτερο;"

δεν ανεχομαι πια απο ασχετους μαθηματακια για το αν 30 ευρω ειναι πολλα, και ποσα νομιζεις οτι παιρνουν οι μανγκακα.
Αν μπορω να βοηθησω καποιον με οσα εχω μαθει/παθει μεχρι τωρα, ευχαριστως.
Οπως επισης να βοηθηθω και εγω απο καποιον που εχει μαθει/παθει αλλα τοσα.

Αλλα οχι απο παιδακια που ψαχνουν artist (lol) και φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν εχουν ιδεα, και δεν σεβονται την δουλεια καποιου που στην τελικη για αυτους θα δουλεψει.

Τζιζους. Get a life. :smokingg: