Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tim Burton! Αγαπημένη ταινία...


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

Poll: Αγαπημένη ταινία του Tim Burton (96 member(s) have cast votes)

Αγαπημένη ταινία του Tim Burton

  1. Σκαθαροζούμης (7 votes [7.22%])

    Percentage of vote: 7.22%

  2. Ψαλιδοχέρης (26 votes [26.80%])

    Percentage of vote: 26.80%

  3. Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης (16 votes [16.49%])

    Percentage of vote: 16.49%

  4. Batman 1 & 2 (6 votes [6.19%])

    Percentage of vote: 6.19%

  5. Ο Μύθος του Ακέφαλου Καβαλάρη (10 votes [10.31%])

    Percentage of vote: 10.31%

  6. Πλανήτης των Πιθήκων (2 votes [2.06%])

    Percentage of vote: 2.06%

  7. Big Fish (11 votes [11.34%])

    Percentage of vote: 11.34%

  8. Η Νεκρή Νύφη (10 votes [10.31%])

    Percentage of vote: 10.31%

  9. Τσάρλυ και το Εργοστάσιο Σοκολάτας (2 votes [2.06%])

    Percentage of vote: 2.06%

  10. Άλλο (7 votes [7.22%])

    Percentage of vote: 7.22%

Vote Guests cannot vote

#1 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 08 February 2008 - 12:33

Με αφορμή την καινούργια ταινία του τιμ Μπάρτον ''ο δαιμονικος μπαρμπερης'', είχα την ιδέα από ένα άλλο Φόρουμ και δημιούργησα αυτό το τόπικ !
Σίγουρα είναι γνωστός στούς περισσότερους μέσα στο site διότι ξεχωρίζει από την πολύ καλή και ίσως καρτουνίστικη σκηνοθεσία που έχει στις περισσότερες από τις ταινίες του ,με τις οποίες και πολλοί από εμάς έχουμε μεγάλωσει...

Posted ImagePosted Image
  • Σκαθαροζούμης
  • Ψαλιδοχέρης
  • Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης
  • Batman 1 & 2
  • Ο Μύθος του Ακέφαλου Καβαλάρη
  • Πλανήτης των Πιθήκων
  • Big Fish
  • Η Νεκρή Νύφη
  • Τσάρλυ και το Εργοστάσιο Σοκολάτας
  • Άλλο
Δυστυχώς κατά την γνώμη μου η καινούργια ταινία του δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες που έχουμε όλοι μας για τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη!

Δείτε στο μπλόκ μου που εχω δημιούργησει ένα πλήρες ριβιού της καινούργιας ταινίας ''Sweeney Todd''
:

Cool-Stuff.Gr


Εμένα η αγαπημένη μου ταινία ήταν ο ψαλιδοχέρης:nod:...ψηφιστε στο poll και πειτε και την δική σας γνώμη !!!

#2 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 08 February 2008 - 12:54

Για μενα η καλυτερη του δημιουργια ηταν η ταινια μικρου μηκους Vincent...εξου και στο πολλ ψηφισα "αλλο". Πιστευω οτι ενας καλλιτεχνης, ειτε σκηνοθετης, ειτε animator (στην περιπτωση του Burton και τα δυο) μπορει να μεγαλουργησει οταν εχει να φτιαξει μικρης διαρκειας βιντεο, και αυτο γιατι, δεν χανει την μπαλα στην πορεια. Ο ψαλιδοχερης ηταν πολυ ωραια ταινιουλα, αλλα ο Σκαθαροζουμης ηταν απλα απαιχτη! Ολες του οι ταινιες διεπονται απο αυτο το μακαβριο μαυρο χιουμορ και απο την ιδια αισθητικη, και αυτο τον κανει ξεχωριστο. Η ταινια του που δε μου αρεσε καθολου γιατι την βρηκα κατι περισσοτερο απο σαχλη, ηταν "Ο μυθος του Ακεφαλου Καβαλαρη". Πιστευω πως ενα τετοιο σεναριο θα επρεπε να το αναλαβει αλλος, γιατι θα εβγαινε μια πολυ ενδιαφερουσα ταινια τρομου, αντ'αυτου, με την συνεργασια του Burton βγηκε κατι ενδιαμεσο σε κωμωδια και σε τρομου, που ομως εμενα προσωπικα, δεν με αφησε να ευχαριστηθω ουτε το ενα σκελος, ουτε το αλλο...

Κατα τ'αλλα,πιστευω πως αυτο το τοπικ θα επρεπε να βρισκεται στο subforum T.V& κινηματογραφος, για να ειμαστε πιο ακριβεις...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#3 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 February 2008 - 12:55

Λοιπόν, προσωπικά μ'αρέσει ο Burton. Και σας προτείνω να πάρετε και το βιβλιαράκι του "The Death of Oyster Boy and Other Stories". Είναι μικρό διαβάζετε εύκολα και σου μένει...

Όσο για αγαπημένες ταινίες του Tim Burton... Δεν μου άρεσε τόσο πολύ ο Πλανήτης των Πιθήκων, και το μόνο που δεν έχω δεί (ακόμα) είναι το Big Fish και το Sweeny Todd, που μόλις βγήκε στους κινηματογράφους.

Θα έλεγα πάντως ότι αγαπημένες μου ταινίες είναι: Ψαλιδοχέρης, Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης, Νεκρή Νύφη, Μύθος του Ακέφαλου Καβαλλάρη, Τσάρλυ και το Εργοστάσιο Σοκολάτας.

Και ναι μου αρέσουν οι συνεργασίες που έχει κάνει με τον Johnny Depp. Και πιστεύω ότι μάλλον θα μουα ρέσει και το Sweeny Todd.

#4 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 08 February 2008 - 13:00

ψηφισα ακεφαλο, γιατι και ντεππ και μπαρτον ειναι σε τρελα κεφια.
αμα ειχες και Sweeny Todd ισως να μπερδευομουν λιγουλακιε γιατι η σκηνοθεσια ειναι καταπληκτικοτατη.
Posted Image

#5 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 February 2008 - 13:11

Δύσκολη απόφαση. Ψήφισα τελικά Ψαλιδοχέρη, επειδή ο Ψαλιδοχέρης αντιπροσωπεύει το διαφορετικό που πολλές φορές οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αποδέχονται, επειδή φοβούνται.

#6 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 08 February 2008 - 13:13

Ψηφισα την Νυφη γιατι νομιζω οτι εινα η πιο Burtonesque ταινια του..

Το Sweeney Todd το ειδα χθες... Ειναι ταινια που την αγαπας η την μισεις... Υπαρχουν οι ανθρωποι που τους αρεσουν τα μιουζικαλ και αυτοι που τα μισουν. Για να αγαπησεις αυτη την ταινια πρεπει να σου αρεσουν και το στυλ του Burton και τα μιουζικαλ. Οσοι δεν ανηκετε σε αυτη την κατηγορια, μπορει και να φυγετε απο την αιθουσα...

Εμενα μου αρεσουν και τα μιουζικαλ και ο Burton, οποτε γενικα μου αρεσε. Σαν σκηνοθεσια, φωτογραφια, και ερμηνειες, ειναι απαιχτο. Εκει που μας τα χαλαει ειναι η μουσικη και συγκεκριμενα τα τραγουδια. Τα τραγουδια του μιουζικαλ ειναι μετρια. Η ολη ατμοσφαιρα μου θυμισε το Woman In White του Webber, αλλα εκεινο ειχε τραγουδαρες. Το sweeney Todd εχει αδιαφορα τραγουδια που δεν πανε καλα με τους στιχους. Αυτο ειναι το ελλατωμα της ταινιας.

(Ασχετο) Βλεπω οτι επιτελους εγινα υπολοχαγος...
Posted Image

#7 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 posts

Posted 08 February 2008 - 13:15

Voted another one and that's Sweeney Todd.

Για μένα 1η η συγκεκριμένη ταινία 2o το Big Fish και μετά τον Ψαλιδοχέρη όλες οι άλλες.
Το Sweeney todd έχει απο όλα. Ατμόσφαιρα, πλοκή, σενάριο, διαλόγοι (έστω και μουσικοί λέγαν περίεργα πράγματα) και κουλτούρα εποχής, καταπληκτικοί χαρακτήρες, σπλάτερ και ένας παράξενος και τρελαμένος με την εκδίκηση κουρέας και απο την άλλη μια ξεμαλιασμένη ερωτευμένη κάναν ένα απίστευτο ντουέτο.
Προσωπικά η ταινία με κράταγε όλη την ώρα σε εγρύγορση και άσχετα που δεν μου αρέσουν τα musicals το συγκεκριμένο ήταν αρκετά ενδιαφέρον με αποτέλεσμα όταν τελείωσε η ταινία να μην έχω το συνηθισμένο κακόκεφο ύφος που είχαν μερικοί και μερικοί.

Η ταινία είναι ένα μιουσικαλ και προτάθηκε και για όσκαρ στην κατηγορία καλύτερης ταινίας/μιούσικαλ και ο Johny πιστέυω οτι θα το αξίζει το αγαλματάκι μετά απο αυτη την ερμηνεία, αλλά χωρίς να έχω δεί τους υπόλοιπους υποψήφιους ίσως και να μην κρίνω σωστά.
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#8 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 08 February 2008 - 13:20

Batman. the best. απο τις πρωτες ταινιες που ειδα στη ζωη μου και η πρωτη που ειδα στο cinema. ο ακεφαλος και το Big Fish ειναι πιο ωραιες ταινιες αλλα ο νυχτεριδανθρωπος ειναι αξια σταθερη και παντοτινη.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#9 Zouz0una

Zouz0una

    Black Butterfly

  • Members
  • 39 posts

Posted 08 February 2008 - 13:29

Ψήφισα δαγκωτό ψαλιδοχέρη.. :congrats:

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν οτι γενικά μ'άρεσαν οι συνεργασίες που έχει κάνει με τον Johnny Depp..Πέρα απο τον Ψαλιδοχέρη όμως αγαπημένες ταινίες είναι και το Τσάρλυ και το Εργοστάσιο Σοκολάτας και το Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης.. Γενικά καθεμία απο τις ταινίες είχε κάτι δικό της που την έκανε ωραία.. Βέβαια προσωπικά ο ακέφαλος καβαλάρης και ο πλανήτης των πιθήκων δεν μ'άρεσαν.. Στον πλανήτη με ξενέρωσε για να είμαι ειλικρινής το τέλος και γενικά με κούρασε λίγο η ταινία, όσο για τον μύθο του ακέφαλου καβαλάρη..Απλά δεν μου έκανε Click..
Τη νύφη την είδα 2 φορές και μ'άρεσε.. Όταν την δώ άλλες 10,μπορεί και να μετανιώσω και να αλλάξω το vote μου.. .:hahaha: (Πλακίτσα)

Go go Tim Burton!!!:wooi2:

I can't talk about it! It's so horrible! They were-- they were-- the milk!
Posted Image
Oh God, the milk!


#10 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 February 2008 - 13:31

Νύφη, εννοείται.

Επίσης, thread moved.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#11 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 08 February 2008 - 13:45

WHAT'S THIS??!
only i voted for nbc???
best musical ever
WHAT'S THIS?!?


(Big Fish also mastepiece)
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#12 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 08 February 2008 - 14:00

Το Sweeney Todd το ειδα χθες... Ειναι ταινια που την αγαπας η την μισεις... Υπαρχουν οι ανθρωποι που τους αρεσουν τα μιουζικαλ και αυτοι που τα μισουν. Για να αγαπησεις αυτη την ταινια πρεπει να σου αρεσουν και το στυλ του Burton και τα μιουζικαλ. Οσοι δεν ανηκετε σε αυτη την κατηγορια, μπορει και να φυγετε απο την αιθουσα...


Η σκηνοθεσία της συγκεκριμένης ταινίας συμφωνώ επίσης πως ήταν πολύ καλή ,όμως δυστυχώς επρόκειτο για μουσικαλ και όπως λες και έσυ τα τραγούδια δεν σταθηκαν στο ύψος της όλης ταινίας ...Προσωπικά έχω δει μιούζικαλ που μου αρέσουν και άλλα που δεν μου αρέσουν και το βασικό συστατικό ενός μουσικαλ είναι η μουσική, η οποία και έλειπε .Τι να κανω εγώ λοιπόν μια δίωρη ταινία που έχει ως σκοπό την ανάδειξη ενός μουσικού κομματιού μέσω μιας χωρίς αμφισβητηση όμορφης σκηνοθεσίας αμα η ίδια η μουσική είναι άσχημη ?

Ο Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης για παράδειγμα ήταν ένα οπτικοακουστικό θέαμα...Κι αυτό γιατί είχε καταπληκτικη μουσική επένδυση πέρα από την πολύ καλή σκηνοθεσία

SITE » Cool-Stuff.Gr

#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 February 2008 - 14:01

big fish for me, he is the only movie after a long time that reminded me what Burton is all about.
charlie was poor compared the original

#14 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 08 February 2008 - 14:18

ναι οντως ο Gene Wilder ειναι απιαστος στην συγκεκριμενη ταινια

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#15 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 08 February 2008 - 14:20

Ακέφαλος καβαλάρης (Legend of Sleepy Hollow) for me.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni