Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cyborgs versus Magic


  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: you prefer ... (76 member(s) have cast votes)

you prefer ...

  1. cyborgs (17 votes [22.37%])

    Percentage of vote: 22.37%

  2. wizards (59 votes [77.63%])

    Percentage of vote: 77.63%

Vote Guests cannot vote

#31 Demeter

Demeter

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 22 March 2008 - 18:28

Κατά τη γνώμη μου τα μαγικά πλάσματα είναι απείρως καλύτερα απο τα ρομποτοειδή. Καταρχάς όταν έχεις ένα χαρακτήρα με μαγικές ιδιότητες, έχεις απέναντί σ μία προσωπικότητα και είναι ενδιαφέρον να παρατηρείς το πως αντιδράει στα διάφορα ερεθίσματα γνωρίζοντας οτι έχει υπερφυσικές δυνάμεις. Δηλαδή το πόσο επηρεάζει η ηθική τ τις ενέργειές του. Επίσης οι μαγικές δυνάμεις είναι συνήθως κάτι που αναπτύσσεται συνεχώς, οπότε δν ξέρεις ποτέ ποια είναι τα όρια του χαρακτήρα.
Τα cyborgs on the other hand "σκέπτονται" με βάσει το λογισμικό τους και οι δυνατότητες τους αν και συνήθως πολύ μεγάλες, είναι περιορισμένες. Άντε να τς κάνουνε και κανά update που και που για να λένε ότι εξελίσσονται.

#32 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 23 March 2008 - 00:02

Μισό λεπτό, Cyborg εννοούμε την ένωση βιολογικού όντος με μηχανικά μέρη, που μπορεί να μην είναι στον εγκέφαλο αλλά σε άλλα μέρη του σώματος ή μόνο σε ένα μέρος του εγκεφάλου. Ένα cyborg δεν αποτελείται μόνο από το λογισμικό του αλλά και από την βιολογική του φύση (ανθρώπινη εαν πρόκειται για άνθρωπο).

Demeter, εσύ εννοείς ρομπότ ή ανδροειδές και όχι cyborg.

#33 Demeter

Demeter

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 23 March 2008 - 14:53

είπα ρομποτοειδή, δηλ. τεχνητά μέλη κτλ κτλ... δν ξέρω γιατί αλλά σε όλες τις περιπτώσεις (που έχω δεί εγώ και βάσει τούτων κρίνω) όταν βρίσκονται σε κίνδυνο/θυμώνουν, τότε υπερισχύει ο τεχνητός τους εαυτός έναντι του ανθρώπινου... και είναι αρκετά προβλέψιμα..

#34 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 March 2008 - 15:02

Ε ρε Ghost In The Shell που σας χρειάζεται... :hahaha:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#35 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 March 2008 - 15:36

Cyborg στο χαλαρό. Βλέπετε η μαγεία δημιουργήθηκε για να βλάπτει/ωφελεί και σε γενικές γραμμές να επηρεάζει, οργανικές μορφές ζωής. Τί να την κάνεις τη fireball αν απέναντί σου έχεις ατσάλι και νανορομπότ;

#36 mAs_81

mAs_81

    Anta baka?

  • Members
  • 150 posts

Posted 23 March 2008 - 15:47

Σιγουρα θα προτιμησω τη μαγεια απο την τεχνολογια..Οπου μπλεκεται το μαγικο στοιχειο δημιουργειται μια ατμοσφαιρα που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ,κ με εξιταρει ακριβως επειδη δεν μπορει να εξηγηθει επιστημονικα....
Παρτε κ ενα Wizard να γουσταρετε:
Spoiler:

Posted Image

#37 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 23 March 2008 - 16:05

Posted Image
Henrietta-chan is a cyborg!

#38 Demeter

Demeter

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 27 March 2008 - 19:32

Cyborg στο χαλαρό. Βλέπετε η μαγεία δημιουργήθηκε για να βλάπτει/ωφελεί και σε γενικές γραμμές να επηρεάζει, οργανικές μορφές ζωής. Τί να την κάνεις τη fireball αν απέναντί σου έχεις ατσάλι και νανορομπότ;




το ατσάλι λιώνει σε μεγάλες θερμοκρασίες. κι εγώ προσωπικά έχω αγάπη στις Fireballs..Posted Image

#39 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 March 2008 - 19:43

το ατσάλι λιώνει σε μεγάλες θερμοκρασίες. κι εγώ προσωπικά έχω αγάπη στις Fireballs..Posted Image

θα σου ελεγα τωρα που εχεις αγαπη αλλα nvm...:wooi2:
@kenny τους Χρειαζετε πραγματικα....:hahaha:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#40 LoupGarou

LoupGarou

    Utopia's Avenger

  • Members
  • 46 posts

Posted 30 March 2008 - 14:45

Aν και ειμαι fan και των 2 κατηγοριων επελεξα πολυ δυσκολα τα mechs,androids,gundams,κουβαδες,κονσερβες και παει λεγοντας...Και αυτο επειδη δεν υπαρχει επιλογη ''Με αρεσουν και τα 2''...Ωστοσο θα συμφωνησω 1000% με αυτους που προηγηθηκαν εμου και προτειναν τον υπεροχο συνδιασμο και αρμονια μεταξυ των 2 κατηγοριων στο στυλ final fantasy(γνησιο fanboy τι να κανουμε...:P) και τοσων αλλων ιαπωνικων RPG και anime με cyberpunk και steampunk περιβαλλοντα(machines are weak against lighting spells:P)...Τελος θα προτεινω το νεο σχετικα anime StraitJacket που δειχνει μια ενδιαφερουσα εναλλακτικη θεωρια για την τεχνολογια ως απορροια της μαγειας...Τελος εχω να δηλωσω οτι μαγεια δεν ειναι μονο το D&D και οι συμβιοτικες πανοπλιες δεν ειναι ''mechs'':df13952b:...Οποιος καταλαβει καταλαβε...
[SIGPIC]Posted Image
[/SIGPIC]

#41 Demeter

Demeter

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 30 March 2008 - 16:40

[quote name=''Zauk[Lain'];148032']θα σου ελεγα τωρα που εχεις αγαπη αλλα nvm...:wooi2:




:oo: τι θες να πεις? κλ, κλ θα ερθω καμιά μέρα με το broomstick και θα σε
κυνηγάω!!!

#42 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 25 April 2008 - 19:32

[quote name='Demeter'][quote name=''Zauk[Lain'];148032']θα σου ελεγα τωρα που εχεις αγαπη αλλα nvm...:wooi2:




:oo: τι θες να πεις? κλ, κλ θα ερθω καμιά μέρα με το broomstick και θα σε
κυνηγάω!!![/quote]
Mε την οπισθεν να ερχεσε μονο plz:hahaha::hahaha::hahaha:
Cyborgs RULEZZZZ
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#43 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 25 April 2008 - 20:22

Αλλαζω την ψηφο μου και λεω Cyborgs
σαν τον λογιστη Ανδρεου
Spoiler:

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#44 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 25 April 2008 - 20:28

Αλλαζω την ψηφο μου και λεω Cyborgs
σαν τον λογιστη Ανδρεου

Spoiler:

Ετσι ετσι ...Ελα και αλοι μαζι μας...:hahaha:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#45 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 28 April 2008 - 12:21

Η δικιλα μου ψήφος πάει στους wizards γιατί, πάντα(από εποχές dbz) μισούσα τα androids, cyborgs κ.λ.π. όσο τίποτα άλλο...

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.