Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Witch Hunter Robin


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Steiner_Zidane

Steiner_Zidane

    Anime Freak

  • Members
  • 319 posts

Posted 07 January 2006 - 21:33

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς το έχουν δει αλλά πρόκειται για τρομερή σειρά. O τίτλος είναι πάρα πολύ παραπλανητικός, το anime δεν έχει ούτε μάγισσες με σκουπόξυλα κτλ :( ούτε Batman και Joker. :lol: Είναι sci-fi.In modern-day Japan, magic use has become almost commonplace. A technique called CRAFT is used by those with supernatural ability. Those who use CRAFT for evil purposes are branded as witches and are hunted down by the STNJ, an elite organization of hunters designed to end the threat to Japan’s populace. The STNJ team is comprised of five hunters: Amon, a brooding, skilled leader, Karasuma, an eager rookie, Michael, a computer expert, Doujima, a slacker, and Sakaki, a hunter with the CRAFT power of scrying. A mysterious sixth member joins the team; a gentle girl named Robin, who, with her amazing fire-wielding ability, brings awe, confusion, and a whole lot of intrigue to the STNJ.Posted ImageΤην τέλειωσα πριν λίγο και μπήκε στη λίστα των all-time favorites. Στα πρώτα επεισόδια (μέχρι το 11 το κάθε επεισόδιο είναι αυτόνομο) η πλοκή εξελίσσεται ομαλά και προσέχεις κυρίως την συμπαθητική πρωταγωνίστρια (ναι, είναι Η Robin και όχι ο Robin) και βέβαια την εικαστική πλευρά του WHR που είναι φοβερή. Ο συνδυασμός των χρωμάτων, το animation, ο σχεδιασμός και η ατμόσφαιρα είναι το πιο δυνατό σημείο του anime.. Από τη μέση και μετά της σειράς το σενάριο "τραβά γκάζι" και αρχίζουν οι ανατροπές με το κάθε επεισόδιο να μην είναι πια ανεξάρτητο αλλά συνέχεια του άλλου. Το σενάριο πραγματικά είναι πολύ καλό και ολοκληρωμένο, ενώ επιτέλους βλέπουμε μια μπερδεμένη πλοκή που στο τέλος ξεμπλέκεται τελείως, χωρίς να αφήνει ερωτηματικά όπως πολλά άλλα anime... Επιπλέον, έχει και μηνύματα που είναι πολύ εύστοχα. Τι άλλο να πω; Δείτε το!Α, όσοι το έχετε δει, θα ήθελα να γράψετε τι ακριβώς πιστεύετε ότι έγινε στο τέλος. :lol: Posted ImageΥΓ. ΔΕΝ συστήνεται σε όσους θέλουν μόνο δράση και γρήγορους ρυθμούς. Το WHR έχει μεν πολλές action σκηνές αλλά δεν είναι αυτό το βασικό στοιχείο της σειράς.

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 January 2006 - 14:19

Arhika, gamto intro ena apo ta kalitera pou eho dei ever. Apo shedio, atmosfaira klp apla respect, olo to neo-gothic skiniko einai apsogo. Apo ipothesi mou arese arketa apla genika apo rithmo mpazei ligoulaki kanontas to se kapoia simeia vareto, eutihos meta ti mesi anevainei arketa kai ginetai mia arketa kali seira. Telos gia osous to paroun fansub apo ricebox tha diapistosoun tin apisteuti douleia pou ehoun kanei kratontas oli ti seira se hamilo filesize peripou 3gb an thimamai kala horis tin paramikri apoleia poiotitas.ps: Gia to telos den mporo na po kati giati paei kairos apo tote pou tin eho dei opote den thimamai kai poli kala poio simeio ennoeis, isos ama kaneis ena mikro spoileraki na thitmitho o gerontas :oops:ps2: Osoi eiste sinithismenoi se vromoxilo beware :shock:ps3: Favorite episode itan mou fainetai to 8 i kapou ekei, euto me ta korakia, epic :lol:
rsrGbGx.gif

#3 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 09 May 2006 - 13:16

Απιστευτη σειρα που δεν σε κερδιζει απο την πρωτη στιγμη, αλλα σιγουρα δεν την αφηνεις κιολας! Ειναι η σειρα που θελω να βαλω να δω οταν εχω παθει βραχυκυλωμα απο το πολυ action, mecha, samurai anime κ.λ.π, η' απλα εχω μελαγχολικη διαθεση.


===>SPOILER :x SPOILER :x SPOILER<===

Κατα την ταπεινη μου αποψη στο τελος δεν πεθαινουν. Βεβαια δεν το δειχνει ξεκαθαρα, αλλα αυτη την εντυπωση μου αφησε
All hail the machine
Posted Image

#4 just reaper

just reaper

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 10 May 2006 - 12:59

Πόσα επεισόδια είχε συνολικά;

#5 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 11 May 2006 - 12:02

26 επεισοδια :D
Απ'οσο ξερω δεν βγηκε συνεχεια ουτε καποιο OVA, οποτε αυτο ειναι
All hail the machine
Posted Image

#6 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 26 November 2006 - 20:24

Ξεθάβω το θέμα αυτο διότι πρώτον το τελείωσα πριν λίγο καιρο το συγκεκριμένο ανιμε και δευτερον βλέπω λιγα ποστς για ενα τόσο καλο ανιμε. Ο σχεδιασμός και η ατμόσφαιρα του σε τραβάει σαν μαγνήτης, η υποθεση του και η ολη εξέλιξη σε κρατάει σε αγωνία.Στο τέλος ποιά πιστεύετε οτι ηταν η ενιγματική φιγούρα που βγήκε απο το ταξι?

#7 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 19 June 2007 - 15:56

Χαίρεται και από μένα. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 22 από τα 26 επεισόδια.Είναι αρκετά καλό anime. Σκοτεινό, gothic, καθόλου παιδικό και αρκετά ενδιαφέρον στόρυ.
Άσχετο: ο hacker (ονόματι Michael) μου θυμίζει απίστευτα τον hacker απο την αμερικάνικη σειρά Nikita!!!
Finished... I expected a better end :( But it was still a nice one. Not childish at all

#8 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 June 2007 - 16:39

Εμένα πάλι δεν με κέρδισε ιδιαίτερα.. Στην πρώτη προσπάθεια μάλιστα το παράτησα κάπου στο 5. Ήταν ένα μέτριο anime, με story που βελτιώνεται στην πορεία, ωραία ατμόσφαιρα αλλά λίγο..αργό σε πολλά σημεία. Πολλά επεισόδια μάλιστα, ιδίως στην πρώτη 13άδα έχουν ακριβώς το ίδιο μοτίβο, και η πραγματική πλοκή εξελίσσεται για 1 άντε βία 2 σκηνές. Άσε που πολλούς χαρακτήρες - ειδικά τις κοπέλες του πλην της Robin- τις βρήκα απίστευτα συνηθισμένες και χωρίς προσωπικότητα. Ίσως τελικά να μην με κέρδισε γιατί οι χαρακτήρες του, πλην του δίδυμου των πρωταγωνιστών δεν αναπτύχθηκαν καθόλου..
Θα πρότεινα να το δει κάποιος, χωρίς όμως να έχει μεγάλες απαιτήσεις και με την προϋπόθεση να έχει σκοπό να το δει ολόκληρο.
Δεν το θεωρώ κακό, απλώς λίγο.. Η ατμόσφαιρα είχε τρομερές δυνατότητες που πιστεύω εν τέλει έμειναν ανεκμετάλλευτες.
(personal opinion, μην με φάτε ζωντανό)

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#9 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 23 July 2007 - 04:19

Το τελείωσα πρόσφατα κι ενώ συνολικά μου άρεσε πολύ μπορώ να πω ότι στην αρχή με κούρασε κάπως... Θα πω κι εγώ ότι η πλοκή είναι αρκετά αργή και πως αυτό που κυρίως με κράτησε μέχρι το 11ο επεισόδιο ήταν αφενός η πολύ όμορφα δοσμένη σκοτεινή ατμόσφαιρα και αφ'ετέρου η υπέροχη μουσική της σειράς - ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που είδα το ΟΡ και ED μιας σειράς ακριβώς όσες φορές ΄σα είναι και τα επεισόδια της!!
Μετά το 11ο βέβαια το όλο μοτίβο της σειράς - αυτοτελή επεισόδια χωρίς ιδιαίτερη ουσία που απλά τα βλέπεις για να τα δεις - αλλάζει και αποκτά μια ομοιογένεια και μια εξέλιξη πλοκής κι αυτό είναι καλό γιατί μετά από τόσο περίμενε (11 επ δεν είναι και λίγα) ο θεατής επιτέλους δικαιώνεται...!

Άσχετο: ο hacker (ονόματι Michael) μου θυμίζει απίστευτα τον hacker απο την αμερικάνικη σειρά Nikita!!!


Βασικά εμένα πάλι τα πάντα μου θύμισαν αυτή τη σειρά... Ακόμη και το τελευταίο επ... ^^;

Posted Image



#10 auron12

auron12

    Starting...

  • Members
  • 29 posts

Posted 11 September 2007 - 00:46

Θα ξεκινησω να την βλέπω συντομα,μολις τελειωσω το basilisk που βλεπω αυτο τον καιρο.Παντως απο οτι εχω δει και ακουσει, πρεπει να ειναι πολυ καλη σειρα με καλο σχεδιο και animation.

#11 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 11 September 2007 - 08:06

Η σειρά κάνει "κοιλιά" εξ' αρχής, σε βαθμό να αναρωτιέσαι αν υπάρχει κάποιος λόγος δημιουργίας αυτού του anime. Αν αντέξεις μέχρι το 12-13 σου βγαίνει σε καλό. Γιατί από εκεί και μετά αρχίζει η ουσία του WHR. Πίστευω πως είναι θέμα υπομονής... και όποιος αντέξει.

#12 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 12 September 2007 - 21:17

Η σειρά κάνει "κοιλιά" εξ' αρχής, σε βαθμό να αναρωτιέσαι αν υπάρχει κάποιος λόγος δημιουργίας αυτού του anime. Αν αντέξεις μέχρι το 12-13 σου βγαίνει σε καλό. Γιατί από εκεί και μετά αρχίζει η ουσία του WHR. Πίστευω πως είναι θέμα υπομονής... και όποιος αντέξει.


να ηταν πολλα τα eps να ελεγα παει στο καλο καπου κουρασε το ανιμε αλλα σε 26αρα σειρα την "κοιλία" που την ειδες? Ξεκιναει ωραια και κλεινει με ενα ικανοποιητικο τελος imo παντα υπαρχουν αλλα ανιμε πιο ανουσια και βαρετα απο το αυτο οποτε λεω οτι το whr στεκεται καλα στα ποδια του εγω θα προτεινα να το ξαναδεις παντως αν το τελειωσες το ανιμε μια δευτερη φορα ποτε δεν κανει κακο :D

#13 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 14 September 2007 - 21:26

να ηταν πολλα τα eps να ελεγα παει στο καλο καπου κουρασε το ανιμε αλλα σε 26αρα σειρα την "κοιλία" που την ειδες? Ξεκιναει ωραια και κλεινει με ενα ικανοποιητικο τελος imo παντα υπαρχουν αλλα ανιμε πιο ανουσια και βαρετα απο το αυτο οποτε λεω οτι το whr στεκεται καλα στα ποδια του εγω θα προτεινα να το ξαναδεις παντως αν το τελειωσες το ανιμε μια δευτερη φορα ποτε δεν κανει κακο :D


Ε φαίνεται πως πάντα στους κανόνες υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Φαίνεται πως γίνονται "κοιλιές" και από την αρχή! Γιατί εγώ βαρέθηκα την ζωή μου με τα πρώτα μισά επεισόδια... Εξακολουθώ να πιστεύω πως η δράση ξεκινά από το 2ο μισό και μετά, αλλά δεν υπάρχει και καμιά "μεγαλειώδης" κορύφωση που θα με σοκάρει... είναι μια μέτρια σειρά. Τουλάχιστον για μένα. Και επειδή ακριβώς είναι μέτρια, θα το σκεφτώ πολύ για να την ξαναδώ...

#14 Balsa-san

Balsa-san

    bored to write english

  • Members
  • 62 posts

Posted 22 September 2007 - 17:31

Η σειρά είναι μέτρια,το είχανε πει άλλωστε k οι παραγωγοί τις όταν φτιάξανε το Ergo Proxy,ότι δεν έχουνε κάνει τα ίδια λάθη.
Οι χαρακτήρες είναι χωρίς βάθος μέχρι ένα σημείο,όπως k το story είναι μονο αποστολές.Στην αρχή μου άρεσε πολύ μα πάντα κάπου δεν μπορούσα να δω πολλά επεισόδια ,με έπαιρνε η ύπνος.>.< Μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη σειρά αν είχανε μεγαλύτερο budget επίσης.Γενικά μου άρεσε πάντως,δεν μπορώ να πω.
Posted ImageDanzai no hana Guilty sky....

#15 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 23 September 2007 - 07:38

βλεπω υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις. :nosey:
επειδη ομως κατι διαβασα για πολλα σκοταδια και γκοθικ καταστασεις αποφασισα να κατεβασω το batch torrent που βγηκε χτες-προχτες στο tokyotoshokan. καλη υπομονη~26 Χ 250ΜΒ :gn2: