Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mononoke


  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 January 2008 - 20:30

Δεν το πιστεύω ότι δεν είχαμε thread για αυτό..

Θα αφήσω την παρουσίαση στον Kenny, μιας και οι παρουσιάσεις δεν είναι το φόρτε μου. (Read: βαριέμαι και δεν έχω και χρόνο :P)

Για όσους δεν το πήραν πρέφα όμως:

Posted Image

YATTA! ^_^

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#2 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 21 January 2008 - 09:56

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό το άνιμε. Αφού το τελείωσε και ένα πολύ καλό group θα το κατεβάσω να το δω.
Posted Image

#3 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 21 January 2008 - 10:00

Έχει βγει κάνα batch με όλα τα επεισόδια, ή μόνο των SHS στο boxtorrents έχουμε διαθέσιμο?

オオカミの中心部


#4 Raziel666

Raziel666

    Trolling is srs bzns

  • Members
  • 326 posts

Posted 21 January 2008 - 12:39

@Mardarb: προτείνονται ανεπιφύλακτα οι Black-Sheep (όπου μεταφράζει η runpsicat των Anime-Kraze) και έχουν και αναλυτικότατες σημειώσεις σε pdf για κάθε επεισόδιο. Μπορείς να τα βρεις στο IRC channel τους με πολύ γρήγορες ταχύτητες!
Brighter Death Now
Posted Image
エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death

Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

#5 retsudo

retsudo

    Anime Freak

  • Members
  • 369 posts

Posted 21 January 2008 - 13:29

Εκπληκτικο anime!
Εχω κατεβασει την εκδοση των SHS απο το Fansub TV, και το εχω δει ηδη 2 φορες.
1 δεν φτανει για το καταλαβεις ολο το μεγαλειο του!
Μαζι με τον Zetsubou Sensei ειναι οι 2 πιο προτοτυποι τιτλοι του 2007

Posted Image

#6 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 21 January 2008 - 13:40

Ραζ το ξέρω ρε συ, αυτό ρωτούσα.
Θέλω αποκλειστικά b-sheep [την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση για shs...] αλλά ρωτούσα για batch torrent εφόσον μόνο αυτό μπορώ να διαχειριστώ εξ αποστάσεως... Καταραμένη 56αρα μου χεις φάει τη ζωή!

オオカミの中心部


#7 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 21 January 2008 - 19:26

Δυστυχώς so far batch torrent δεν έχω βρεί, και το χειρότερο, τα stand alone torrents που βρήκα από black sheep τα μισά είναι dead. Irc μονόδρομος atm..

Πάντως όλο και κάπου θα ανεβούνε, που θα πάει..

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#8 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 21 January 2008 - 20:01

εγω το κατεβασα πριν κανα 20αρι μερες απο batch σε πριβε τρακερ.
βεβαια αλλο το θεμα που δεν το ειδα ολο ακομα.
παντως αν και ο κεννυς λεει τα "δικα του" δεν ειναι τραγικη η διαφορα b-sheep κ SHS.
αλλα αμα ο αλλος εμενει στις λεπτομερειες.

Posted Image


#9 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 22 January 2008 - 01:05

Είναι θέμα αρχής πλέον να προτιμώ anything other than shs...

オオカミの中心部


#10 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 25 January 2008 - 02:06

Επιτέλους κατέβηκαν όλα τα επισόδεια απο μπλάκ σίπ...

http://isohunt.com/torrents/?ihq=black+sheep+mononoke ήταν το μόνο που βρήκα, άργησαν αλλά κατεβήκαν.

Μερικά torrent έχουνε και το pdf με τα notes των black sheep μαζι με το επισόδειο.

Όσο για τη διαφορά shinsen με black sheep.. εμένα μου φαίνετε η μέρα με τη νύχτα..

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#11 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 25 January 2008 - 02:17

Επιτέλους κατέβηκαν όλα τα επισόδεια απο μπλάκ σίπ...

http://isohunt.com/torrents/?ihq=black+sheep+mononoke ήταν το μόνο που βρήκα, άργησαν αλλά κατεβήκαν.

Μερικά torrent έχουνε και το pdf με τα notes των black sheep μαζι με το επισόδειο.

Όσο για τη διαφορά shinsen με black sheep.. εμένα μου φαίνετε η μέρα με τη νύχτα..


Καλύτερα κατεβάστε τα από το irc.Κατεβαίνουν σφαίρα.Εγώ μέσα σε 2-3 ώρες τα είχα κατεβάσει όλα.(παίζει ρόλο και η σύνδεση βέβαια)

Posted Image


#12 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 18 March 2008 - 06:57

Ερώτηση, OST μόνο ένα έχει βγει? Θα βγει άλλο? Ένα με 14 track που υπάρχει, έχει διάφορες ελλείψεις (πχ το κομμάτι που ακούγεται προς το τέλος του δεύτερου επισοδείου).

#13 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 19 March 2008 - 02:26

Α... Και κάνοντας μια σύγκριση στο συγκεκριμένο Anime πάντα, Shinsen με Black Sheep, μπορώ να πω ότι η μετάφραση των shinsen μαρέσει περισσότερο...

To image quality είναι ξεκάθαρα καλύτερο σε Black Sheep, αλλά στα δύο πρώτα eps τουλάχιστον που έκανα τη σύγκριση, μπορεί των Black Sheep να είναι πιο accurate η μετάφραση και με πιο πλούσιο λεξιλόγιο, αλλά πολλές φορές νιώθω ότι για χάριν ακρίβειας μιας πρότασης χάνουν το συνολικό νόημα.

ΠΧ, με το boku anata-wa i που λέει το zashiki-warashi νομίζω θέλει να δηλώσει συμπάθεια, affection, οπότε το Ι love you των shinsen μου κολάει πιο πολύ από το I choose you των black Sheep (καλά, δε ξέρω αμα φταίει το ότι μου έφερε κάτι σε pokemon...).

Γενικώς agreed οι Shinsen δεν είναι καλοί, και η εικόνα είναι κάπως πιο θολή απότι θα έπρεπε, αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον αυτή τη φορά, κάνανε καλή δουλειά με τη μετάφραση.


Plus Mr. Medicine Seller sounds so much cooler than.... Mr. Apothecary (???)

#14 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 19 March 2008 - 02:38

Κι εγώ, όλως περιέργως, ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τους blurrers. Σημαντικό παράγοντα έπαιξε η διαφορά στο μέγεθος μεταξύ των 2 groups και ελλείψη χώρου και χαλασμένου DVD-R... SHS.

Και, ω ναι, το Mr. Medicine Seller είναι πιο cool αν και θα προτιμούσα το Mr. Medicine Man.

Posted Image


#15 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 25 April 2008 - 04:00

*necromantic reviving spell*

introduction: καθομαι και βλεπω Suzumiya Haruhi.. ειναι πολυ νωρις για να κρινω ακομα αλλα so far μου τη δινει απιστευτα το ποσο χαζη (φαινεται να) ειναι η Mikuru

γι αυτο λοιπον για να ξεδωσω και να ερθω στα ισια μου εβαλα να δω για 80κοστη (πανω-κατω) φορα το Mononoke..

[καψιμο, πορωση, φανατισμος]
παω για τριτη φορα σερι σημερα, και καθε φορα που το βλεπω ειναι σαν να μην το χω ξαναδει ποτε στη ζωη μου..
Medicine Seller και τα μυαλα στα καγκελα, στο μιξερ, στον τοιχο, στην μπαλκονοπορτα, οπου θελετε!
και μπορω να υποβαλλω μια προταση γαμου στον Takahiro Sakurai παρακαλω???? μεχρι και το επιθετο το εχει.. ευχαριστω πολυ! :deadga6:
το Mononoke ειναι απο τα πιο ομορφα πραγματα που εχω δει ποτε γενικως και προσωπικα αμφιβαλλω ως προς το ανποσο καλυτερο μπορει να βγει ενα animated εργο..
αν υπαρχει καποιος εκει εξω που δεν το εχει δει ας κανει μια χαρη στον εαυτο του κι ας ριξει μια ματια...
:nod2::nod2::nod2:
[/καψιμο, πορωση, φανατισμος]

και πειτε τιποτα για το ιδιο το ανιμε you guys.. ειναι κριμα να χαραμιζεται σε fansub talk αυτο το thread imho...:emptyonexg1:

*resumes raking the net for fanart*

Posted Image

Spoiler: &#33909