Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Οδηγός για manga στην Αθήνα


  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#31 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 24 December 2007 - 00:48

Πάντως η διαφορά του Fnac με το Public είναι ότι στο Public έχει ποικιλία που δεν έχει το Fnac και οι δύο όροφοί του με βιβλία ΜΟΙΑΖΟΥΝ με βιβλιοπωλείο και όχι με ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ.
Αντιπαθώ το Fnac ακριβώς επειδή όταν θέλω να αγοράσω βιβλία θέλω ο χώρος να μοιάζει με βιβλιοπωλείο και όχι με σούπερ μάρκετ. Σπάνια αγοράζω από το Fnac, γι αυτόν τον λόγο. Το Public μου έδωσε την αίσθηση του βιβλιοπωλείου, και ελπίζω να συνεχίσει να φέρνει manga και comics διότι βρήκα και κάποια άλλα πράγματα που δεν βρίσκονται εύκολα ούτε στο Internet.

Edit: Berserk είχε στο Public.

#32 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 24 December 2007 - 00:55

Berserk παίζει να βρούμε σε κανένα από αυτά?

soλaris και dojo έχει σιγουρα τορα ποια volume θες δεν ξέρω
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#33 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 December 2007 - 02:27

Berserk παίζει να βρούμε σε κανένα από αυτά?


Στο Solaris τις περισσότερες φορές που έχω πάει, έχει όλους τους τόμους από Berserk. Το θέμα είναι πως με ονομαστική τιμή 14$ (10€) ο τόμος, το Solaris χρεώνει τον καθένα ~17€

E5VV38U.jpg


#34 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 24 December 2007 - 04:51

Εμμμ, 14,90 ήταν η τιμή του vol. 2 την Πέμπτη...

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#35 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 24 December 2007 - 09:23



Στο Solaris τις περισσότερες φορές που έχω πάει, έχει όλους τους τόμους από Berserk. Το θέμα είναι πως με ονομαστική τιμή 14$ (10€) ο τόμος, το Solaris χρεώνει τον καθένα ~17€

phantom κάθε φορά σχεδόν σε όλα τα κόμιξ είναι η τιμη σε δολάρια μετατραμένη σε ευρώ συν 2-3 δολάρια στο solaris και σχεδόν σε όλα τα καταστήματα... δεν μπορείς να ζητάς να είναι τιμές αμερικής αφού μην ξεχνας αγοράζουν από αγγλία όπου έχουναγοράσει απο αμερική...
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#36 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 December 2007 - 17:21

Εμμμ, 14,90 ήταν η τιμή του vol. 2 την Πέμπτη...

Ίσως να μείωσε τις τιμές. Μακάρι να είναι έτσι, αν και έχω την εντύπωση πως όσο προχωράει η σειρά, τόσο πιο πολύ κοστολογείται ο τόμος από το Solaris.

phantom κάθε φορά σχεδόν σε όλα τα κόμιξ είναι η τιμη σε δολάρια μετατραμένη σε ευρώ συν 2-3 δολάρια στο solaris και σχεδόν σε όλα τα καταστήματα... δεν μπορείς να ζητάς να είναι τιμές αμερικής αφού μην ξεχνας αγοράζουν από αγγλία όπου έχουναγοράσει απο αμερική...

Ναι, το ξέρω αυτό. Δεν είπα πως πρέπει να πουλάνε όσο αναγράφεται πάνω στο τεύχος, απλά αναφέρω την διαφορά με την ονομαστική τιμή (που ομολογουμένως είναι αρκετά μεγάλη).

E5VV38U.jpg


#37 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 24 December 2007 - 18:26

Προμηθεύτηκα το 4o Volume του απίστευτου Trinity Blood από τα Fnac εχτές (άλλο αν το είχα παραγγείλει πριν 1+ μήνα) στην τιμή των 6.95euro! Βγάλτε τα συμπεράσματα σας... Τι αξίζει τελικά, η μεγάλη βιτρίνα ή καλή τιμή; Για τους δύσπιστους έχω και την απόδειξη... :)

Συγκεκριμένα αγόρασα το 4ο volume του Trinity Blood και το 1ο volume της νουβέλας του Trinity "Reborn on the Mars"! Πλήρωσα σύνολο 12 euro... Πως το είπατε το άλλο; Solaris; :D

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#38 Kyo

Kyo

    Anime Newbie

  • Members
  • 59 posts

Posted 25 December 2007 - 17:26

Fnac και public παρολο που δεν ασχολουνται 100% με το 8εμα των manga εχουν τις χαμηλοτερες τιμες τα - ειναι στο Public no viz=no naruto,one piece,bleach kai αλλα κλασσικα shonen.Και Fnac λιγα πραγματα...

Προσωπικα εδω και καιρο περνω απο net...Solaris δεν λεω εχει ποικιλια αλλα ειναι ακριβο.Θυμαμαι ειχα παραγγειλει τα GTO the early years τον Φεβρουαριο-Μαρτιο και τα φεραν Αυγουστο το ωραιο με θυμη8ηκαν οτι ειχα παραγγειλει και πηραν τηλεφωνο:P βεβαια τα ειχα παρει απο το net μεχρι τοτε και 6 ευρω φ8ηνοτερα μαζι με τα μεταφορικα...16 κατι εχει το ενα στο σολαρις...Ενα ακομα κακο του σολαρις ειναι οτι μπορει να εχει ποικιλια αλλα ειναι απο ενα κομματι πχ 1-10 χ 1 οποτε ετσι και δν εχει το 3-4 και δν εχεις καρτα για νετ η δν μπορεις να το βρεις αλλου πρεπει να περιμενεις καιρο :P .

Τιλτ εχει μετρια-καλη ποικιλια και σιγουρα στα περισσοτερα πιο φ8ηνο απο σολαρις(δν παυει και εκει ομως να εχει ακριβα μανγκα).Φερνει και πιο συχνα πραγματα.

Ακομα ενα ειναι το comicworld στο Χαλανδρι kai Κορυδαλλο comicworld

Σόλωνος 29 & Αν. Παπανδρέου, Χαλάνδρι, τηλ. 210 6856070

Αγ. Βαρβάρας 1& Ξενοφώντος, Κορυδαλλός, τηλ. 210 4957843
Τιμες πανω κατω οπως και τα προαναφερθεντα.

Ιn conclusion αμα προκειται να παρετε μανγα και σε ποσοτητα 3-4 αξιζει το νετ ειδικα to amazon πχ πηρα απο το amazon του καναδα το naruto shadow box Amazon.ca: Fall 2007 Naruto Box Set, Volumes 1-27: Books: VIZ Media (συλλεκτικο πακετο) μονο 114 μαζι με μεταφορικα Εxpress το χα σε 2 μερες απλα και μονο δειτε στο λικν περι τινος προκειται.Αλλες φορες πληρωνω απο amazon λογω promo(how it is promo dunno:P) ta 3 apo ta 4...Γενικα μανγκα απο δω μονο αν περασω για βολτα και ειναι ενα κομματι που ειτε ειχα ξεχασει στο order ειτε μου λειπει.Αλλα πανω απο ενα μακρια..

#39 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 26 December 2007 - 14:58

Να ρωτήσω guyz?
Με apparel τί παίζει?
Εννοω ποια απο τα παραπάνω μαγαζιά φέρνουν φιγούρες, αφίσες, μπλουζάκια κτλ?
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#40 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 26 December 2007 - 16:01

Να ρωτήσω guyz?
Με apparel τί παίζει?
Εννοω ποια απο τα παραπάνω μαγαζιά φέρνουν φιγούρες, αφίσες, μπλουζάκια κτλ?

φιγούρες έχει σίγουρα solaris αλλα πρέπει ναπετύχεις εποχή που θα φέρει αυτό που θές και δίπλα σε αυτό το clip art που έχει anime και φιγούρες jemma πρέπει να έχει φιγούρες τώρα για μπλουζάκαι δεν ξέρω
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#41 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 December 2007 - 16:24

Μπλουζάκια φέρνει στο Solaris. Έχω δεί κατά καιρούς.

#42 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 26 December 2007 - 18:56

Και άλλα μαγαζιά τόσο comicshops όσο και "μπλουζακερί" φέρνουν ανιμε/manga wear. Πάντως από τα comic shops μπορεί κανείς να παραγγείλει μπλουζάκια. Ζήτησε το Previews και πες τους να σου δείξουν σε ποιο σημείο γράφει για τα νέα μπλουζάκια που βγαίνουν, όπως και αν έχουν τη δυνατότητα να παραγγείλουν από προηγούμενα τεύχη.

(Το Previews είναι ένας τεράστιος μηνιαίος κατάλογος με τις νέες κυκλοφορίες σε κόμικς/manga/κουκλάκια/t-shirts κλπ κλπ κλπ).

#43 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 26 December 2007 - 19:33

Και άλλα μαγαζιά τόσο comicshops όσο και "μπλουζακερί" φέρνουν ανιμε/manga wear. Πάντως από τα comic shops μπορεί κανείς να παραγγείλει μπλουζάκια. Ζήτησε το Previews και πες τους να σου δείξουν σε ποιο σημείο γράφει για τα νέα μπλουζάκια που βγαίνουν, όπως και αν έχουν τη δυνατότητα να παραγγείλουν από προηγούμενα τεύχη.

(Το Previews είναι ένας τεράστιος μηνιαίος κατάλογος με τις νέες κυκλοφορίες σε κόμικς/manga/κουκλάκια/t-shirts κλπ κλπ κλπ).


ναι τα ξερω...
Δυστυχώς όμως φέρνουν πολύ λίγα κομμάτια και θα πρέπει να τα παρακολουθείς ώστε να προλάβεις να πεις να σου παραγγείλουν ωραίο σχέδιο..
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#44 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 26 December 2007 - 19:40

Νομίζω πως υπάρχει και online το Previews πάντως, οπότε ίσως από κει μπορείς να δεις τι βγαίνει και να κάνεις τις παραγγελίες σου από το τηλέφωνο.
Προσωπικά βρίσκω το Dojo πολύ, έως πάρα πολύ, εξυπηρετικό πάντως. Ό,τι και να έχω ζητήσει, ακόμα και προηγούμενα τεύχη από κόμικς μου το έχουν φέρει και με έχουν ειδοποιήσει και με e-mail.

#45 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 28 December 2007 - 14:52

Μετά από πολύ καιρό ενημέρωσα λίγο τον οδηγό.

Έβαλα τρόπο προσέγγισης για το Tilt και πρόσθεσα το Comicworld (περισσότερες πληφοροφορίες στο αρχικό), αφού έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από μάνγκα για να μπει στον οδηγό.

Επίσης όποιος μπορεί να δώσει παραπάνω πληροφορίες για το Comicworld, ας μου στείλει pm ή ας απαντήσει εδώ.
Posted Image