Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#90676 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 October 2020 - 10:02

Αν έχω καταλάβει καλά και δεν ορκίζομαι κιόλας δεν καταδικάστηκε η ίδια η Χρυσή Αυγή ως εγκληματική οργάνωση αλλά τα στελέχη της ως διευθύνοντες εγκληματική οργάνωση στα σπλάχνα του κόμματος. Ίσως είναι semantics αλλά έχει σημασία γιατί δεν είναι όλοι όσοι ήταν μέλη της Χρυσής Αυγής και μέλη της εγκληματικής οργάνωσης. Η δικογραφία περιελάμβανε όλους όσους για τους οποίους υπήρχαν στοιχεία για συμμετοχή στην οργάνωση, εκ νέου συλλήψεις μελών για συμμετοχή δεν έχει νόημα αφού όπως προείπα δεν προέκυψε η συμμετοχή στην εγκληματική. Βέβαια αν δεν έχει περάσει η παραγραφή (για κακουργήματα σίγουρα όχι) και βγουν στοιχεία και για κάποιον/ους ακόμα θα σχηματιστεί νέα δικογραφία. Επομένως συλλήψεις στα τυφλά δεν μπορούν να γίνουν, δεν υπάρχει νόημα.

 

Δεν την πληρώνει το όργανο ακριβώς, την πληρώνουν οι διευθύνοντες την εγκληματική οργάνωση και οι συμμετέχοντες σε αυτήν επομένως μια χαρά την έφαγε το κεφάλι.

 

Για τις φυλακές και εγώ προσανατολίζομαι στην κατάργησή τους αν και δεν υπάρχει κανένας νομικός πολιτισμός πουθενά για κάτι τέτοιο ακόμα. Σε πρώτη φάση θα ήθελα να καταργηθεί η φυλάκιση για μη βίαια εγκλήματα πχ κατά της περιουσίας (εκτός από τη ληστεία που είναι κλοπή με χρήση βίας). Ο εγκλεισμός μοιάζει μονόδρομος όμως για βίαιους θύτες που δεν έχουν μεταμελήσει και είναι πιθανό να επαναλάβουν τα ίδια αν είναι ελεύθεροι. Η ελευθερία θεωρώ είναι υπέρτατο αγαθό οπότε η στέρησή της θα έπρεπε να περιορίζεται αυστηρά σε βίαιους θύτες και αυτό με πρϋποθέσεις όπως η αναμόρφωση των "σωφρονιστικών" ιδρυμάτων ώστε να επιτελούν όντως κοινωνικό έργο αναμόρφωσης με ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, και ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης και τη μείωση των ποινών ώστε να υπάρχει περιθώριο επανένταξης.

 

Για τις κωλοτούμπες τί να πω ρε παιδιά, χάιδεψαν το φιδάκι, το τάισαν, το πότισαν και μετά έκανε αυγουλάκια και σοκαρίστηκαν. Δεν σοκάρομαι με την ίδια την κωλοτούμπα, ήταν αναμενόμενη αλλά με το θράσος τους.


xbJ3b2w.jpeg


#90677 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 08 October 2020 - 11:35

mono μια ερωτηση τωρα που εισαι ζεστη στα πραγματα.

η γυναικα μου πριν αρκετα χρονια (πανω απο 5)δουλεψε για ενα φεγγαρι σε καφε που παρανομα ειχε φρουτακια μεσα ως ταμιας.προφανως και εγινε ντου προφανως και την τσιμπισαν και μετα απο δικη εφαγε στο κεφαλι 3 χρονια με αναστολη.καπακια εκανε εφεση και απο τοτε εχει φαει 4-5 αναβολες..

ερωτηση πρωτη.μπορει να περνει αναβολες επ αοριστον η εχει ενα οριο αναβολων?γιατι εχει κουρασει και θελουμε να τελειωνουμε με αυτο.

και ερωτηση 2η.μπορει με καποιο τροπο να ακυρωσει την εφεση και να κλεισει το θεμα?

η ολη φαση ειναι οτι επειδη ειναι απο αλλη χωρα και εχει δικαιωμα εδω και ενα χρονο να παρει ελληνικη ιθαγενεια(ελληνικη ταυτοτητα κλπ) εχουν κολησει τα διαδικαστικα στο αρμοδιο τμημα γιατι τους βαραει οτι εκρεμει η εφεση και δεν εχουν τελεσιδικη αποφαση!

εντωμεταξυ εχει εναν δικηγορο τρομπα ο οποιος πριν χρονια πληρωθηκε ενα ποσο απο τον πατερα της για να μην χρειαστει να ζητησει απο την γυναικα μου αλλα λεφτα.ο πατερας της πριν μερικα χρονια απεβιωσε και απο τοτε εχει βρει πατημα και μας το παιζει δυσκολος στα τηλεφωνα και μας περνει η σηκωνει τηλεφωνο μονο οταν φτανει η ωρα του δικαστηριου.,και ενω λεω να τον παρω να του κανω κουβεντα για λεφτα και αν θελει και αλλα,εχει μουλαρωσει η γυναικα μου και δεν θελει λεει γιατι εχει  παρει πολλα.(δεν μου λεει ποσο εντωμεταξυ γιατι ξερει οτι αν μαθω οτι εχει πληρωθει πολυ θα τον κοπαναω μεχρι να φτυσει τα ρεστα :madtodeath: !


Edited by vectrapearl, 08 October 2020 - 11:38.

                                                                       


#90678 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 08 October 2020 - 11:37

Αν έχω καταλάβει καλά και δεν ορκίζομαι κιόλας δεν καταδικάστηκε η ίδια η Χρυσή Αυγή ως εγκληματική οργάνωση αλλά τα στελέχη της ως διευθύνοντες εγκληματική οργάνωση στα σπλάχνα του κόμματος. Ίσως είναι semantics αλλά έχει σημασία γιατί δεν είναι όλοι όσοι ήταν μέλη της Χρυσής Αυγής και μέλη της εγκληματικής οργάνωσης. Η δικογραφία περιελάμβανε όλους όσους για τους οποίους υπήρχαν στοιχεία για συμμετοχή στην οργάνωση, εκ νέου συλλήψεις μελών για συμμετοχή δεν έχει νόημα αφού όπως προείπα δεν προέκυψε η συμμετοχή στην εγκληματική. Βέβαια αν δεν έχει περάσει η παραγραφή (για κακουργήματα σίγουρα όχι) και βγουν στοιχεία και για κάποιον/ους ακόμα θα σχηματιστεί νέα δικογραφία. Επομένως συλλήψεις στα τυφλά δεν μπορούν να γίνουν, δεν υπάρχει νόημα.

 

Δεν την πληρώνει το όργανο ακριβώς, την πληρώνουν οι διευθύνοντες την εγκληματική οργάνωση και οι συμμετέχοντες σε αυτήν επομένως μια χαρά την έφαγε το κεφάλι.

 

Για τις φυλακές και εγώ προσανατολίζομαι στην κατάργησή τους αν και δεν υπάρχει κανένας νομικός πολιτισμός πουθενά για κάτι τέτοιο ακόμα. Σε πρώτη φάση θα ήθελα να καταργηθεί η φυλάκιση για μη βίαια εγκλήματα πχ κατά της περιουσίας (εκτός από τη ληστεία που είναι κλοπή με χρήση βίας). Ο εγκλεισμός μοιάζει μονόδρομος όμως για βίαιους θύτες που δεν έχουν μεταμελήσει και είναι πιθανό να επαναλάβουν τα ίδια αν είναι ελεύθεροι. Η ελευθερία θεωρώ είναι υπέρτατο αγαθό οπότε η στέρησή της θα έπρεπε να περιορίζεται αυστηρά σε βίαιους θύτες και αυτό με πρϋποθέσεις όπως η αναμόρφωση των "σωφρονιστικών" ιδρυμάτων ώστε να επιτελούν όντως κοινωνικό έργο αναμόρφωσης με ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, και ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης και τη μείωση των ποινών ώστε να υπάρχει περιθώριο επανένταξης.

 

Για τις κωλοτούμπες τί να πω ρε παιδιά, χάιδεψαν το φιδάκι, το τάισαν, το πότισαν και μετά έκανε αυγουλάκια και σοκαρίστηκαν. Δεν σοκάρομαι με την ίδια την κωλοτούμπα, ήταν αναμενόμενη αλλά με το θράσος τους.

 

 

Θα σου πω που ειναι η .... ουτε κάν διαφωνία μου, ο σκεπτικισμος μου μαλλον:

 

  • Για λιγα μαδερια, μολοτωφ και κινητά(!) εχει τυχει επανειλλημενως να (προ)φυλακιζονται για χρονια ανθρωποι, οι οικογενειες τους, οι φιλοι τους κτλ. επειδη υπηρχε υπονοια Αναρχιας αρα αυτοματως και τρομοκρατιας... Εδω ολα εγιναν πολύ τυπικά. Απο την αλλη ισως και καλυτερα για να μη δινεις και δικαιωματα, αλλά δεν μπορω, κατι με ενοχλει. 
  • Δεν εχω καταπιει οτι δικαστηκαν ως εγκληματιες και οχι ως τρομοκρατες.
  • Για εμενα τα κεφαλια βρισκονται μεσα στο ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ, υψηλά κλιμακια του στρατου και της αστυνομιας. Αλλά και μεγαλοεργολαβους και οικοπεδουχους (η Ε.Ο. Εκκλησια αναμεσα των) που ειχαν συμφερον να υποτιμησουν τις αντικειμενικες αξιες καποιων περιοχων. Ολοι αυτοι ειναι μια χαρα και θα βρουν αλλα αυγά να κλωσησουν. Αλλά κατανοώ οτι ο Μιχαλολιάκος ειναι μια καλή αρχή και χαιρομαι.
  • Αυτος που σκοτωσε εν βρασμώ ψυχης μια φορα στη ζωη του και για να καλυφθει εκανε διαφορα φριχτα πραγματα στο πτωμα τυπου τεμμαχισμος, βιτριολι κτλ. ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνος (και βιαιος κατ'εμέ) απο τα τσιρακια του COO της νοβαρτις που οριζανε τις τιμες των φαρμακων για θεραπειες καρκινου σε απροσιτα ποσά για την πλειοψηφεια. THIS is motherfucking violence! Επιπλέον, δεν εχω πειστει απο τα προσπαθειες επανενταξης που λειτουργουν μακρια απο τις κοινωνιες που υποτιθεται θα επανενταχτουν.

Αυτάααα...  :Blissfull:

 

@ Vectrapearl ναι τωρα θα με μαθεις...  :kakaka:


stasou%2520mygdala.jpg


#90679 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 October 2020 - 12:04

  • Αυτος που σκοτωσε εν βρασμώ ψυχης μια φορα στη ζωη του και για να καλυφθει εκανε διαφορα φριχτα πραγματα στο πτωμα τυπου τεμμαχισμος, βιτριολι κτλ. ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνος (και βιαιος κατ'εμέ) απο τα τσιρακια του COO της νοβαρτις που οριζανε τις τιμες των φαρμακων για θεραπειες καρκινου σε απροσιτα ποσά για την πλειοψηφεια. THIS is motherfucking violence! Επιπλέον, δεν εχω πειστει απο τα προσπαθειες επανενταξης που λειτουργουν μακρια απο τις κοινωνιες που υποτιθεται θα επανενταχτουν.

 

Εμπρός αδέρφια ...

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#90680 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 08 October 2020 - 15:48

2020, the year that keeps on giving.

 

Αν γλυτώσουμε και από τον Trump δεν θέλω κάτι άλλο. Κρατάω μικρό καλάθι για αυτό βέβαια.


phmava.php

#90681 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 08 October 2020 - 15:51

Εμπρός αδέρφια ...

Youtube Video


Επειδη διαφωνεις ή επειδη το σοβαρεψαμε πολύ ξερωγω;

Edited by Lord Leon, 08 October 2020 - 15:52.

stasou%2520mygdala.jpg


#90682 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 October 2020 - 17:39

Εεεε; Πλάκα κάνω μωρέ.
rsrGbGx.gif

#90683 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 October 2020 - 17:46

Ενιωσα πως μεταφερθηκα 10 χρονια πριν με τους Αγανακτισμενους, που δεν υπηρχε κορωνοιος! Ουτε καν αναφερθηκε στη διαδηλωση αυτη η λεξη απο τα ΜΜΕ! Βεβαια θα ακυρωσουν την παρελαση παρολα αυτα και κλεινουν Ιωαννινα και Κοζανη που ειναι #1 εθνικος κινδυνος σε σχεση με Αθηνα για διαδοση....Ενας λογος που δεν ανοιγω καν τηλεοραση και ραδιο ακουω μονο στο αμαξι που μαλλον και εκει μονο μουσικη θα βαζω απο δω και στο εξης....



#90684 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 October 2020 - 20:19

mono μια ερωτηση τωρα που εισαι ζεστη στα πραγματα.

η γυναικα μου πριν αρκετα χρονια (πανω απο 5)δουλεψε για ενα φεγγαρι σε καφε που παρανομα ειχε φρουτακια μεσα ως ταμιας.προφανως και εγινε ντου προφανως και την τσιμπισαν και μετα απο δικη εφαγε στο κεφαλι 3 χρονια με αναστολη.καπακια εκανε εφεση και απο τοτε εχει φαει 4-5 αναβολες..

ερωτηση πρωτη.μπορει να περνει αναβολες επ αοριστον η εχει ενα οριο αναβολων?γιατι εχει κουρασει και θελουμε να τελειωνουμε με αυτο.

και ερωτηση 2η.μπορει με καποιο τροπο να ακυρωσει την εφεση και να κλεισει το θεμα?

η ολη φαση ειναι οτι επειδη ειναι απο αλλη χωρα και εχει δικαιωμα εδω και ενα χρονο να παρει ελληνικη ιθαγενεια(ελληνικη ταυτοτητα κλπ) εχουν κολησει τα διαδικαστικα στο αρμοδιο τμημα γιατι τους βαραει οτι εκρεμει η εφεση και δεν εχουν τελεσιδικη αποφαση!

εντωμεταξυ εχει εναν δικηγορο τρομπα ο οποιος πριν χρονια πληρωθηκε ενα ποσο απο τον πατερα της για να μην χρειαστει να ζητησει απο την γυναικα μου αλλα λεφτα.ο πατερας της πριν μερικα χρονια απεβιωσε και απο τοτε εχει βρει πατημα και μας το παιζει δυσκολος στα τηλεφωνα και μας περνει η σηκωνει τηλεφωνο μονο οταν φτανει η ωρα του δικαστηριου.,και ενω λεω να τον παρω να του κανω κουβεντα για λεφτα και αν θελει και αλλα,εχει μουλαρωσει η γυναικα μου και δεν θελει λεει γιατι εχει  παρει πολλα.(δεν μου λεει ποσο εντωμεταξυ γιατι ξερει οτι αν μαθω οτι εχει πληρωθει πολυ θα τον κοπαναω μεχρι να φτυσει τα ρεστα :madtodeath: !

 

Οι αναβολές γίνονται μόνο για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. ο σύνήγορος υπεράσπισης έχει δίκη σε ανώτερο δικαστήριο όπως το Μεικτό Ορκωτό) ή για λόγους υγείας άρα τις αναβολές τις παίρνει ο δικηγόρος. Εξαίρεση είναι η αποχή των δικηγόρων και όταν κλείνουν τα δικαστήρια λόγω εκλογών. Α βέβαια μπορεί να έχει πάρει αναβολή λόγω ωραρίου, δηλαδή να μην έχουν προλάβει να φτάσουν στη δική σας υπόθεση. Τέσπα, αν φταίει ο δικηγόρος αλλάξτε τον, ειδικά αν σας κάνει νερά. Αν φταίει ότι παίρνει πάντα μεγάλο αριθμό και δεν φτάνει ποτέ, λογικά με μια αίτηση στον εισαγγελέα μπορεί να πάρει μικρό αριθμό και να προλάβει να δικαστεί όπου θα αναφέρονται οι λόγοι (δηλ. πολλαπλές αναβολές και ότι συντρέχει παραχώρηση ιθαγένειας). Εμπάσει περιπτώσει γνώμη μου προσωπική είναι ότι ο δικηγόρος σου οφείλει να σου εξηγεί τα περί της υπόθεσής σου και μάλιστα αν το ψάξω σίγουρα θα το αναφέρει και στον Κώδικα Δεοντολογίας. Αν αποφασίσετε να αλλάξετε δικηγόρο, μπορώ να ρωτήσω μερικούς γνωστούς.

 

Κοίτα δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά δεν μπορείς να πάρεις ιθαγένεια με πολιτογράφηση αν έχεις καταδικαστεί τελεσίδικα μέσα στην τελευταία δεκαετία οπότε την έφεση πρέπει να την κερδίσετε οπωσδήποτε. No pressure.

 

 

 

 

Θα σου πω που ειναι η .... ουτε κάν διαφωνία μου, ο σκεπτικισμος μου μαλλον:

 

  • Για λιγα μαδερια, μολοτωφ και κινητά(!) εχει τυχει επανειλλημενως να (προ)φυλακιζονται για χρονια ανθρωποι, οι οικογενειες τους, οι φιλοι τους κτλ. επειδη υπηρχε υπονοια Αναρχιας αρα αυτοματως και τρομοκρατιας... Εδω ολα εγιναν πολύ τυπικά. Απο την αλλη ισως και καλυτερα για να μη δινεις και δικαιωματα, αλλά δεν μπορω, κατι με ενοχλει. 
  • Δεν εχω καταπιει οτι δικαστηκαν ως εγκληματιες και οχι ως τρομοκρατες.
  • Για εμενα τα κεφαλια βρισκονται μεσα στο ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ, υψηλά κλιμακια του στρατου και της αστυνομιας. Αλλά και μεγαλοεργολαβους και οικοπεδουχους (η Ε.Ο. Εκκλησια αναμεσα των) που ειχαν συμφερον να υποτιμησουν τις αντικειμενικες αξιες καποιων περιοχων. Ολοι αυτοι ειναι μια χαρα και θα βρουν αλλα αυγά να κλωσησουν. Αλλά κατανοώ οτι ο Μιχαλολιάκος ειναι μια καλή αρχή και χαιρομαι.
  • Αυτος που σκοτωσε εν βρασμώ ψυχης μια φορα στη ζωη του και για να καλυφθει εκανε διαφορα φριχτα πραγματα στο πτωμα τυπου τεμμαχισμος, βιτριολι κτλ. ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνος (και βιαιος κατ'εμέ) απο τα τσιρακια του COO της νοβαρτις που οριζανε τις τιμες των φαρμακων για θεραπειες καρκινου σε απροσιτα ποσά για την πλειοψηφεια. THIS is motherfucking violence! Επιπλέον, δεν εχω πειστει απο τα προσπαθειες επανενταξης που λειτουργουν μακρια απο τις κοινωνιες που υποτιθεται θα επανενταχτουν.

Αυτάααα...  :Blissfull:

 

@ Vectrapearl ναι τωρα θα με μαθεις...  :kakaka:

Για τα πρώτα τρία που θέτεις θα με βρεις σύμφωνη. Η απονομή της δικαιοσύνης επιτελεί πολιτικό ρόλο και ανάλογα γέρνει η ζυγαριά. Είχα μεγάλη συζήτηση χθες για το θέμα γιατί εγκληματική και όχι τρομοκρατική, σίγουρα θα έχουν γραφτεί και άρθρα (υποθέτω?) καταλήγω πολύ χοντρικά ότι δεν υπήρχε κίνδυνος για την άρχουσα τάξη. Όλοι οι υπόλοιποι δεν θα πληρώσουν ποτέ εκτός αν είμαστε διατεθειμένοι να συζητήσουμε για ένοπλη επανάσταση (στην ίδια συζήτηση χθες δεν τους είδα και πολύ ψημένους, όχι ότι εγώ πρακτικά είμαι έτοιμη για το βουνό λολ)

 

Τώρα για το θέμα της οικονομικής βίας προφανώς και δεν το συζητώ ότι πρόκειται για επαχθή καταπίεση. Πλην όμως, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι σε ένα παράλληλο σύμπαν καταδικάζονται τα βαμπιρ των πολυεθνικών, αν τους αφαιρέσεις την εξουσία που τους επρέτρεψε να κάνουν αυτά τα εγκλήματα θεωρητικά μπορείς να τους αφήσεις στο δρόμο ελεύθερους και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Αυτός που τέλεσε ανθρωποκτονία είναι ένας άνθρωπος που αν αφεθεί ελεύθερος θα είχε τη δυνατότητα θεωρητικά να το ξανακάνει. Αυτό που θα κοιτούσα εγώ είναι η ευχέρεια της επανάληψης της βίαιης πράξης σε περίπτωση που κάποιος αφηνόταν ελεύθερος σε συνδυασμό με το βαθμό βιαιότητας και τις επιπτώσεις στο θύμα.

 

Η κοινωνική εργασία θα μπορούσε να συνδυαστεί με τον εγκλεισμό στις βαριές περιπτώσεις που αυτός κρίνεται απαραίτητος ή εμπάσει περιπτώσει άλλες μορφές επαφής με το κοινωνικό σύνολο προ της αποφυλάκισης προκειμένου για επιτυχημένη επανένταξη.

 

Μου αρέσει αυτή η συζήτηση για τις φυλακές γιατί σπάνια βρίσκω κόσμο που θα πεις "μήπως να το ξαναδούμε με τις φυλακές ?" και δεν θα σε κοιτάξει σαν ούφο.


xbJ3b2w.jpeg


#90685 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 08 October 2020 - 21:33

Ενιωσα πως μεταφερθηκα 10 χρονια πριν με τους Αγανακτισμενους, που δεν υπηρχε κορωνοιος! Ουτε καν αναφερθηκε στη διαδηλωση αυτη η λεξη απο τα ΜΜΕ! Βεβαια θα ακυρωσουν την παρελαση παρολα αυτα και κλεινουν Ιωαννινα και Κοζανη που ειναι #1 εθνικος κινδυνος σε σχεση με Αθηνα για διαδοση....Ενας λογος που δεν ανοιγω καν τηλεοραση και ραδιο ακουω μονο στο αμαξι που μαλλον και εκει μονο μουσικη θα βαζω απο δω και στο εξης....

Μένω Κοζάνη αυτόν τον καιρό. Γιατί όμως είναι νούμερο 1; Λόγω κρύου;

wdasa.png


#90686 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 08 October 2020 - 21:55

Σπέρα guys από την κοσμάρα μου.

 

O τυπάς έκανε ωραίο προγραμματάκι:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/750707-h300s-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-backup-voip-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/page/5/
 


Edited by pc_magas, 09 October 2020 - 08:54.


#90687 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 09 October 2020 - 08:56

Οι αναβολές γίνονται μόνο για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. ο σύνήγορος υπεράσπισης έχει δίκη σε ανώτερο δικαστήριο όπως το Μεικτό Ορκωτό) ή για λόγους υγείας άρα τις αναβολές τις παίρνει ο δικηγόρος. Εξαίρεση είναι η αποχή των δικηγόρων και όταν κλείνουν τα δικαστήρια λόγω εκλογών. Α βέβαια μπορεί να έχει πάρει αναβολή λόγω ωραρίου, δηλαδή να μην έχουν προλάβει να φτάσουν στη δική σας υπόθεση. Τέσπα, αν φταίει ο δικηγόρος αλλάξτε τον, ειδικά αν σας κάνει νερά. Αν φταίει ότι παίρνει πάντα μεγάλο αριθμό και δεν φτάνει ποτέ, λογικά με μια αίτηση στον εισαγγελέα μπορεί να πάρει μικρό αριθμό και να προλάβει να δικαστεί όπου θα αναφέρονται οι λόγοι (δηλ. πολλαπλές αναβολές και ότι συντρέχει παραχώρηση ιθαγένειας). Εμπάσει περιπτώσει γνώμη μου προσωπική είναι ότι ο δικηγόρος σου οφείλει να σου εξηγεί τα περί της υπόθεσής σου και μάλιστα αν το ψάξω σίγουρα θα το αναφέρει και στον Κώδικα Δεοντολογίας. Αν αποφασίσετε να αλλάξετε δικηγόρο, μπορώ να ρωτήσω μερικούς γνωστούς.

 

Κοίτα δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά δεν μπορείς να πάρεις ιθαγένεια με πολιτογράφηση αν έχεις καταδικαστεί τελεσίδικα μέσα στην τελευταία δεκαετία οπότε την έφεση πρέπει να την κερδίσετε οπωσδήποτε. No preassure

thanks mono.

κοιτα αναβολη εχουμε παρει μια φορα γιατι ειχαν παρει τηλ για βομβα αλλξ φορα γιατι ειναι και ενας αλλος τυπας που τον εχουν μεσα για ιδιοκτητη(προφανως αφτοφορακιας)ο οποιοσ δεν ειναι και στα πολυ καλα του δεν εχει και λεφτα για διηγορο και του βαζει το κρατοσ οπου οι κοκομοιροι δεν βγαζουν ακρη με τον τθπο και τον παρατανε :canthelp: 

απο οσο ξερω ειναι να κερδιθει αλλιως δεν θα το τρεχαμε ακομα...
τεσπα ευχαριστω και παλι και αν χρειαστουμε αλλον δικηγορο θα σε ενημερωσω :blingeye2:


                                                                       


#90688 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 09 October 2020 - 11:46

https://ninthriddle.com/levels/adrift/thatsit.html

 

βοηθήστε με να λύσω αυτον τον γρίφο. Ξέρω ότι ειναι qr code και το σκαναρα και μου βγάζει μια άλλη εικονα. Ξέρω όμως από το hint ότι ένα κομμάτι της πρώτης εικονας είναι χρήσιμο. Δηλαδή, τα τετραγωνάκια. Τί μπορούν να σημαίνουν?


wdasa.png


#90689 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 09 October 2020 - 12:43

Υπάρχει ένα τραγούδι μέσα στην πρώτη εικόνα, το Unveil από Creo. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αυτό.

 

Edit: Στον κώδικα της σελίδας έχει ως comment με πράσινα γράμματα ότι παίζει και γκρι στην εικόνα. Μήπως να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις του χρώματος στο gimp?

 

Ωραίο φαίνεται πάντως, ίσως αργότερα ασχοληθώ και εγώ


xbJ3b2w.jpeg


#90690 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 09 October 2020 - 13:05

το Unveil είνια στάνταρ σε κάθε πίστα. να φανταστώ έχεις λύσει παρόμοιους ? το λέω επειδη κοιταξες το source code.

 

τα στοιχεία που έχω είναι ως εξης.

 

 

το qr code δίνει αυτη την εικόνα

https://ninthriddle.com/levels/adrift/thatsit.html

 

το hint στην πίστα λέει οτι ενα κομμάτι της πρωτης εικονας ειναι ακόμη χρήσιμο. προφανώς, εννοεί τα άσπρα τετραγωνάκια.

 

και τα στοιχεια του source code είναι

 

black and white and gray?

 

εχω δοκιμάσει με gimp να τα κάνει γκρι αλλα τίποτα. εχω κοιτάξει και Exif viewer αλλά τίποτα. επίσης έχει ενα λινκ που λέει ότι για χρειάζεται password kai username. το Username είναι το αντίθετο του password. λογικα το password είναι η λυση του γρίφου. δηλαδή, πρωτα λυνουμε αυτο που έχουμε για να βρουμε το pass και μετα ασχολουμαστε με το αντιθετο του password


Edited by Erudinam, 09 October 2020 - 13:46.

wdasa.png