Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Fullmetal Alchemist


  • Please log in to reply
475 replies to this topic

#1 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 30 October 2007 - 02:33

Αν και είναι διαδεδομένη η φήμη ότι παρόλο που το anime είναι πολύ καλό, το manga είναι ακόμα καλύτερο, still δε βλέπω και πολύ κίνηση γι'αυτό ανοίγω αυτό το topic. Ας αρχίσουμε με τα γνωστά.

Posted Image

In this world, there exist people with special abilities to manipulate objects and transform those objects into other objects. These people are known as alchemist. However, this manipulation process does not come without cost, as the basic alchemy rules stated that something with equivalent cost is needed to perform the manipulation.

The main character is a famous alchemist named Edward Elric, who loses his little brother Alphonse in an accident. Edward manages to contain his brother`s soul in a large piece of armor suit. But by doing so Edward loses his arm and leg, so now they are on a journey to regain their original bodies.(from AnimeNFO).


Να πω λοιπόν ότι μέχρι ενός σημείου είναι σα να βλέπεις τα γεγονότα του anime με άλλη σειρά και μικροαλλαγές που δεν ενοχλούν κανέναν. Τα πράγματα αλλάζουν όμως από τη στιγμή που (από πλευράς πλοκής) το anime αρχίζει και αποκαλύπτει το πραγματικό του plot με σκοπό να τελειώσει στα 50κάτι επισόδεια. Αντίθετα στο manga ακόμα και τώρα παρουσιάζονται νέοι χαρακτήρες (χωρίς αυτό να γίνεται κουραστικό, αντίθετα σου εξηγεί more, πχ μάθαμε ποιος μένει εκεί Βόρεια που μας είχαν πρήξει στο anime ότι είναι επικίνδυνα κλπ και τελικά δεν χρειάστηκε να πάνε καν:wis:)(YΓ: Αυτό δεν ήταν spoiler)
Aν και τώρα μάλλον και εδώ πλησιάζει το τέλος. Είμαστε κάπου στο chapter 76 αν δεν κάνω λάθος και νομίζω ότι τα πιόνια για την τελευταία παρτίδα έχουν διαλεχθεί, καθώς και οι κινήσεις είναι στο μυαλό των 'παικτών'.
Anyway αν σας άρεσε το anime, θα το λατρέψετε, χάνει λίγο από αυτό το 'μελαγχολικό' στοιχείο του anime αλλά βάζει + σε όλα τα υπόλοιπα^^:congrats:

Posted Image


#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 30 October 2007 - 02:47

wasn't 76's ending just OMFGWTF?:oo:
Spoiler: 76


#3 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 30 October 2007 - 03:04

wasn't 76's ending just OMFGWTF?:oo:

Spoiler: 76


Spoiler: Yeah..

Posted Image


#4 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 30 October 2007 - 09:49

βασικά δεν έχω δει το άνιμε πολύ και διαβάζω μόνο το μάνγκα το οποίο και με έχει αφήσει με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Έχει πάρα πολύ χιούμορ, καλό σχέδιο και μια τρομερή πλοκή. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το άνιμε γιατι δεν το έχω δει πολύ , αλλά γενικότερα είμαι υπέρ του να διαβάζεις πρώτα το μάνγκα και μετά το άνιμε. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί μέχρι και το 14 για τους ενδιαφερόμενους...

#5 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 16 November 2007 - 15:49

77 out^^
Although I didn't like how 'it' was done, τελικά δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε κι όλας. Μάλιστα το chapter μου φάνηκε μικρό:congrats:

Posted Image


#6 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 16 November 2007 - 19:50

Έχω διαβάσει το manga και έχω δεί λίγο από το anime, όμως όσο είδα από το anime με ξενέρωσε σε σχέση με το manga, γιατί αφενός προτιμώ πάντα τα manga και αφετέρου πιστεύω ότι το anime έχανε σε κάποιες αστείες σκηνές που στο manga είχα πέσει κάτω από τα γέλια!
Σε όσους δεν έχουν διαβάσει το manga το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί όχι μόνο έχει πολύ πλάκα αλλά το συνδιάζει με πολύ καλή πλοκή και άκρως ενδιαφέροντες χαρακτήρες (ακόμα και ψιλοκομπάρσους)

#7 ilektra

ilektra

    nightmares in my sleep

  • Members
  • 19 posts

Posted 16 November 2007 - 20:06

Μου αρεσε το anime οσο εχω δει....αλλα δεν εχω διαβασει το manga.
Μαλλον παιζει ρολο το οτι δεν το εχω διαβασει οπως διαβαζω στα προηγουμενα σχολια......

#8 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 16 November 2007 - 21:35

Μου αρεσε το anime οσο εχω δει....αλλα δεν εχω διαβασει το manga.
Μαλλον παιζει ρολο το οτι δεν το εχω διαβασει οπως διαβαζω στα προηγουμενα σχολια......


Aντικειμενικά είναι ωραία και τα 2. Απλά επειδή το manga έχει πιο normal εξέλιξη γεγονότων, it's better:wooi2:

Posted Image


#9 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 19 November 2007 - 00:44

υπερβολικα καλυτερο το manga μπορω να πω ^^ αν και λατρεψα το anime μιλαμε για πολυ πιο ολοκληρωμενη δουλεια σε οποιοδηποτε επιπεδο και να κοιταξεις.

for the record:
ξεκινησα να διαβαζω κατα τις 12 το μεσημερι και εως τωρα με καποια διαλειμματα ειμαι στο chapter 76 ενα πριν το τελος XD γυρω στις 2800 σελιδες :oo:

πιστευω οτι ειδικα αυτο το Manga αξιζει να το διαβασεις αφου δεις το anime, δε αντεχεις να το αφησεις θες να δεις πραγματικα τι εγινε...

παω νανι τωρα γιατι τα φτυσα ( εγω και τα ματακια μου) ας ειναι καλα που εχω 1650*1050 resolution και χωραγε ολοκληρη η σελιδα χωρις να ειναι μικρη.
:wis:

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 November 2007 - 03:30

Δεν ξέρω κατά πόσον θα με ενδιαφέρει το manga, μιας και η σειρά μου άρεσε μόνο όταν σταμάτησε να το ακολουθεί. Ίσως κάποια στιγμή να του δώσω μία ευκαιρία.

E5VV38U.jpg


#11 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 18 December 2007 - 04:12

Μόλις διάβασα το 78^^Aπό τα πιο ενδιαφέρον chapter που διαβάσαμε lately θα έλεγα. And the irony
Spoiler:

Hohenheim ftw. Ενώ στο anime τον είχα ψιλοαντιπαθίσει όπως ο Ed.

Posted Image


#12 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 24 January 2008 - 18:30

79 was a bit disappointing...don't ya think? "that" was too easy.
And double post:oo:

Posted Image


#13 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 17 March 2008 - 03:30

cowsgomoomoomoo post!!

81 is out!

#14 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 17 March 2008 - 08:56

To οποίο τα σπαγε:wooi2:
Spoiler:

Posted Image


#15 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 17 March 2008 - 14:51

ed classic 'berserker' mode ( short who is sort midgets?? :P)

φαση ειχε εγω θελω να δω τι θα γινει
Spoiler: