Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Βλέποντας anime στον δρόμο


  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 15:55

Ποιοί από σας βλέπουν anime στο κινητό τους ή στο φορητό media player τους (π.χ. iPod) ενώ είναι στην δουλειά τους, στο λεωφορείο, στο μετρό, στα ταξίδια, στις διακοπές κ.ο.κ. ;

Eγώ, προσωπικά πέρσυ το φθινόπωρο που πήρα ένα Sony Ericcson W700i που είχε όλα κι όλα 256MB (συν τ' ότι δεν έχει και την τεράστια οθόνη) έβαζα 5λεπτα-10λεπτα επεισόδια anime (όπως το Digi Charat και το Ιppatsu Kikimusume), σπέσιαλ επεισόδια ίδιας διάρκειας (π.χ. από One Piece και Card Captor Sakura) και φυσικά AMVs σαν κι αυτά που μου έδειχνα οι φίλοι μου όταν είχα μια μπακατέλα κινήτο και τους ζήλευα (και να φανταστείς ότι μέχρι τότε δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις με τα κινητά). Πιο μετά (για την ακρίβεια, φέτος τον Ιανουάριο) πήρα ένα iPod 80 GB όπου μπορώ να βάλω τα κέρατά μου από anime (και μου περισσεύει και χώρος για το χρησιμοποιώ ως φορητό σκληρό δίσκο). Και για την δουλειά μου όπου την περισσότερη ώρα κάθομαι (κυρίως στις απογευματικές βάρδιες) και βαριέμαι κυριολεκτικά την ζωή μου το iPod είναι ο καλύτερός μου σύντροφος. Εννοείται και για τις διακοπές όπου πλέον αντι να χρειάζεται να κουβαλάω μια μίνι στοίβα με manga όπως έκανα πάντα το iPod αρκεί. Άντε, το πολύ-πολύ να πάρω κανα και Newtype (αν έχω εύκαιρο κανα τεύχος που δεν έχω ξαναδιαβάσει).

Ιδού μερικές σειρές που ολοκλήρωσα στο iPod:
- Maison Ikkoku (στο PC είχα δει αρκέτα επεισόδιο αλλά μετά το παράτησα στην άκρη μιας και το 'βλεπα σιγά-σιγά)
- RAY - The animation (στο PC είχα δει τα 3 πρώτα επεισόδια αλλά μετά διαπίστωσα ότι στην συνέχεια γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον)
- A Little Snow Fairy Sugar (από τις πρώτες σειρές που κατέβασα όταν έβαλα ADSL το καλοκαίρι για να 'χω να βλέπω στο χαλαρό στο iPod)
- Panyo Panyo Digi Charat (το ίδιο και μ' αυτήν την σειρά)
- Blame! (αν και το 'χω εδώ και χρόνια δεν είχα καταξιωθεί να κάτσω να το δω κι ήταν αρκετά ενδιαφέρον)
- Someday's Dreamers (από τις πρώτες σειρές που κατέβασα όταν έβαλα ADSL. είδα μερικά επεισόδια στο PC για να πάρω μια γεύση και συνέχισα να το βλέπω στο iPod μιας και δεν είναι action για να χρειάζεται να το βλέπεις στο PC ώστε να το απολαμβάνεις καλύτερα)

Ποια σειρά ξαναείδα από την αρχή:
- FLCL (ναι, το 'χω ήδη δει παλιότερα σε πανάθλια ποιότητα κι όταν το πήρα από DVD-bootleg κοπιά έβλεπα τα καλύτερα σκηνικά ξανά και ξανά. αλλά όταν το πήρα στην συνέχεια σε fansub που ήταν σε mkv format με εξτρά reference notes δεν έχασα την ευκαιρία και το ξαναδα ολόκληρο από την αρχή για δεύτερη φορά. σ' αντίθεση με άλλες σειρές που όταν τις βλέπω τις σβήνω από το iPod, το FLCL έχει παραμείνει ακόμα στο iPod. να δω πότε θα βγάλω καμια pre-paid card για να τ' αγοράσω κι original.)

Kαι τέλος, ποιές σειρές βλέπω αυτόν τον καιρό στο iPod:
- Fist of the North Star (είμαι στο 70κάτι επεισόδιο. είχα δει αρκετά επεισόδια στο PC.)
- Dragonball (είμαι στο 90κάτι επεισόδιο. είχα δει αρκετά επεισόδια στο PC.)
- Sumomo mo momo mo (πρόσφατα το κατέβασα. είχα δει τα 3 πρώτα επεισόδια στο PC και δεν μου πολυγέμισε το μάτι. όταν το συνέχισα στο iPod, όμως, είδα ότι στην συνέχεια έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.)

#2 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 October 2007 - 16:04

Μπορώ να διαβάσω στο δρόμο,όχι όμως να δώ σειρά.Εκεί μετρά και ο ήχος,δεν νομίζω να άντεχα.Γενικά,νομίζω χάνει το feeling.
Posted Image

#3 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 October 2007 - 16:12

Μου αρέσει να ξαπλώνω και να βλέπω... Άλλωστε γι αυτό σύνδεσα τον φορητό στην τηλεόραση!

#4 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 08 October 2007 - 16:46

that's right, ανεση=απαραιτητη προυποθεση να δω ταινιες/ανιμε/σειρες κτλ.

ασε που ετσι και πορωθω ειναι στανταρντ οτι θα ερθει ο καθε ξεκουδουνος/η να με ρωτησει "για Συνταγμα που παω" ή τουλαχιστο να δει τι κοιταω με τετοια αφοσιωση...:nosey:


#5 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 08 October 2007 - 17:57

i watch,κυριως τωρα στη σχολη,οταν περιμενω να αρχισει καποιο μαθημα ή στο λεωφορειο,in my PSP..ειδικα τωρα που παιζει και σε μεγαλυτερο reso ειναι damn sweet ^^

#6 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 08 October 2007 - 18:44

Προσφατα ημουν Α8ηνα και επειδη δεν ειχα το βραδυ υπολογιστη ειχα φροντισει να περασω στο Ν95 ανιμε ωστε να τα βλεπω οταν κοιμαμαι..μια χαρα...

#7 djagil

djagil

    Anime Fan

  • Members
  • 127 posts

Posted 08 October 2007 - 19:10

Δηλαδή δε είμαι ο μόνος τρελός που γυρνάω στους δρόμους διαβάζωντας...
:fromabove:--> my chain <--:fromabove:

#8 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 08 October 2007 - 21:14

Εγώ άμα θέλω θέλω να χαλαρώσω,να ξαπλώσω κ.τ.λ απλά γυρνάω την οθόνη,σηκώνω το κοθώνι (μέχρι να με πάρει ο ύπνος:P)..και βλέπω μια χαρά..άσχετα που απο τότε που έβαλα Internet ξέχασα πως είναι να βγαίνεις έξω..
Και στο σχολείο που είμαι κοιμάμαι άσχετα που είμαστε όλη μέρα σχεδόν στους Υπολογιστές..
Αλλά ΑΑΑΝΝ τύχει και είμαι έξω τότε βλέπω κάνα AMV στο κηνητό και γουστάρω γιατί αν είναι να δώ κανένα επισόδιο θα λιώσω και δεν λέει...
Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#9 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 22:29

Προσφατα ημουν Α8ηνα και επειδη δεν ειχα το βραδυ υπολογιστη ειχα φροντισει να περασω στο Ν95 ανιμε ωστε να τα βλεπω οταν κοιμαμαι..μια χαρα...

Πλάκα στην πλάκα όταν είμαι στην Αθήνα μόνο 1-2 φορές έχω δει anime στο iPod ενώ ήμουν στο κρεβάτι αλλά είχε τρομερή φάση (τότε είχα πρωτοπάρει το iPod, βλέπετε).

Θα σας φανεί κάπως ηλίθιο, αλλά έχει τύχει να δω το The Rapeman στο iPod ενώ ήμουν στην δουλειά. : Κι ήταν σ' ένα επεισόδιο όπου ένας φύλακας "μπιφτέκωνε" την κοπέλα του εν ώρα εργασίας και μου 'βαζε ιδέες έτσι (υπόψην ότι δουλεύω ως φύλακας) . :kill4u: Καλά, μην βαράτε!

#10 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 posts

Posted 08 October 2007 - 22:37

iPod 80 GB


Ψιλό offtopic αλλά το iPod ναι μεν έχει άπλετη χωρητικότητα αλλά από ότι έχω δει έχει πολύ μικρή οθόνη, συγκριτικά είναι πιο μικρή και από του DS. Κάνω λάθος?


Ontopic. Όχι δεν βλέπω στον δρόμο anime, εκτός και αν πρόκειται να πάω πολύωρο ταξίδι . Περνάει γρήγορα και ευχάριστα η ώρα. Πάντως μετατρέπω αρκετές φορές anime ώστε να τα δω στο PSP μου το βράδυ όταν ξαπλώνω.

#11 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 08 October 2007 - 22:41

: Κι ήταν σ' ένα επεισόδιο όπου ένας φύλακας "μπιφτέκωνε" την κοπέλα του εν ώρα εργασίας και μου 'βαζε ιδέες έτσι (υπόψην ότι δουλεύω ως φύλακας) . :kill4u: Καλά, μην βαράτε!


:hahaha::hahaha:Πραγματικά,δεν ξέρω τί να πώ..πρέπει να σε φοβόμαστε εσένα..:hahaha::hahaha:

:bike:(Και μια και ανέφερες οτι είσαι φύλακας ενέλαβε αρμοδιότητα εδώ που κάθε βράδυ έρχοντε οι Κ****μένοι με τα μηχανάκια και σπάν μπουκάλια και κάνουν Burnout..):bike:
Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#12 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 08 October 2007 - 22:43

Πλάκα στην πλάκα όταν είμαι στην Αθήνα μόνο 1-2 φορές έχω δει anime στο iPod ενώ ήμουν στο κρεβάτι αλλά είχε τρομερή φάση (τότε είχα πρωτοπάρει το iPod, βλέπετε).


Με τα ακουστικα απλα γ@μ3ι η ολη φαση...
οσο για το αλλο...σαν δε ντρεπεσαι....

#13 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 09 October 2007 - 00:31

Γιατί να ντρέπομαι; Λες κι είμαι το μοναδικό άτομο στο forum που βλέπει hentai (που να έβλεπα και συχνά όπως κάνουν άλλοι, δηλαδή). Αμέσως να με πειράξετε, παλιόπαιδα... :P

Kι αυτό που είπα ότι μου έβαζε ιδέες το The Rapeman το είπα για πλάκα. :D

#14 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 09 October 2007 - 00:38

φυσικα το "σαν δε ντρεπεσαι" ηταν αστειο...και εγω βλεπω hentai....Οff topic sorry

#15 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 09 October 2007 - 05:57

Εγω με τον λαπτοπ αλλα οχι παντα τοσο συχνα αλλα οταν μου δινεται η δυνατοτητα...
Διοτι δεν κραταει και πολυ