Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Neon Genesis Evangelion


  • Please log in to reply
723 replies to this topic

#31 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 18 October 2007 - 10:53

Κοίταξε αρχικά η Asuka ήταν έπος σε σχέση με όλους αυτούς εκεί πέρα. Αλλά δουλεύει στη NERV και έπρεπε να έχει και αυτή τα δικά της:hahaha:

Χα, σωστό! Επιβάλλεται κάθε εργαζόμενος της Nerv HQ να έχει τουλάχιστον 2134 ψυχολογικά προβλήματα, 3444 ανασφάλειες και άλλα τέτοια χαριτωμένα! Δε μας πειράζει όμως, γιατί έτσι μας αρέσουν! :lovulovu:

Να υποθέσω πως η Asuka είναι η αγαπημένη σου χαρακτήρας σωστά Sparda?

Posted Image


#32 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 October 2007 - 13:43

*cough* *cough*

guys.. Φοβερή η Asuka, (την έχω και στο signa) αλλά σαν τη Rei....

And I quote:

Rei is God
Rei is a divine creature and the creator of all things.There is Rei and only Rei.One day she will come from her heaven and take the whole universe back into her womb,where it belongs.Rei contacted Anno and declared her presence,thus ending all false religions.Once we were blind and now we can see.I am forming The First Church of Rei.Accept her as reality,or perish under her wrath.


:bike::fromabove:

Όσο για την μάχη της Asuka με τα MP Evas, απλά να πω ότι είναι αυτό το πρωτόγονο και brutal style μάχης που κάνει για μένα τις μάχες του Evangelion τόσο ξεχωριστές. Στην ουσία μετά από τόσα τεχνολογικά επιτεύγματα και την δημιουργία των Eva units, είναι το ωμό ξυλίκι μέχρι σφαγής αυτό που θα καθορίσει τα πάντα (τραγικό ε; xD), κάτι που μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Εinstein για τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο. Δηλαδή έχετε δει κανένα άλλο mecha anime με βία; :congrats:

#33 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 18 October 2007 - 18:22

Originally Posted by the_second_child
Να υποθέσω πως η Asuka είναι η αγαπημένη σου χαρακτήρας σωστά Sparda?


Ναι:wooi2:Από NGE τουλάχιστον είναι η μόνη που μου αρέσει πολύ^^


Originally Posted by Six Winged Angel
Στην ουσία μετά από τόσα τεχνολογικά επιτεύγματα και την δημιουργία των Eva units, είναι το ωμό ξυλίκι μέχρι σφαγής αυτό που θα καθορίσει τα πάντα (τραγικό ε; xD), κάτι που μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Εinstein για τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο. Δηλαδή έχετε δει κανένα άλλο mecha anime με βία; :congrats:


Κοίτα του αναγνωρίζω ότι γενικά ήταν καλή ιδέα. Γενικά όλο το anime βασίζεται σε μια αντίθεση. Κινδυνεύει ο κόσμος και με τι θα τον σώσουμε;
Spoiler:
. Ποιοι θα μας σώσουν; Ψυχολογικά ασθενείς άνθρωποι και 14χρονα. κλπ κλπ

Και φυσικά υπάρχουν πολλά anime mecha με βία. Aλλά το καθένα βασίζεται στα "robot". Εδώ είναι σα να βλέπω τον Kratos από το God of War με πανοπλοία να δέρνει:nosey:Kαι γενικά η ωμή βία αν πούμε ότι γενικά μου αρέσει η βία, δεν είναι ας πούμε η αγαπημένη μου.

Posted Image


#34 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 18 October 2007 - 18:55

*cough* *cough*

guys.. Φοβερή η Asuka, (την έχω και στο signa) αλλά σαν τη Rei....


Να υποθέσω πως θεωρείς τη σιωπή χρυσο? :borednn9:


Όσο για την μάχη της Asuka με τα MP Evas, απλά να πω ότι είναι αυτό το πρωτόγονο και brutal style μάχης που κάνει για μένα τις μάχες του Evangelion τόσο ξεχωριστές. Στην ουσία μετά από τόσα τεχνολογικά επιτεύγματα και την δημιουργία των Eva units, είναι το ωμό ξυλίκι μέχρι σφαγής αυτό που θα καθορίσει τα πάντα (τραγικό ε; xD)

Τραγικό αλλά cool! :wooi2:



Κοίτα του αναγνωρίζω ότι γενικά ήταν καλή ιδέα. Γενικά όλο το anime βασίζεται σε μια αντίθεση. Κινδυνεύει ο κόσμος και με τι θα τον σώσουμε;

Spoiler:
. Ποιοι θα μας σώσουν; Ψυχολογικά ασθενείς άνθρωποι και 14χρονα. κλπ κλπ

Το "ωραίο" της υπόθεσης είναι πως κανείς δεν το κάνει για να σώσει τον κόσμο, αλλά ο καθένας για τους δικούς του εγωιστικούς λόγους.

Posted Image


#35 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 October 2007 - 23:42



Να υποθέσω πως θεωρείς τη σιωπή χρυσο? :borednn9:

Και mythil μη σου πώ XD

Τραγικό αλλά cool! :wooi2:


"Evangelion" :wooi2:


Το "ωραίο" της υπόθεσης είναι πως κανείς δεν το κάνει για να σώσει τον κόσμο, αλλά ο καθένας για τους δικούς του εγωιστικούς λόγους.

lol όντως!! Βασικά το αγαπημένο μας μοβ διαολάκι το κάνει για να φτιάξει έναν καλύτερο κόσμο για τον Shinji iirc (αν και το αιώνιο god-like σώμα δεν μας χάλασε ε; :wis:)

Και φυσικά υπάρχουν πολλά anime mecha με βία. Aλλά το καθένα βασίζεται στα "robot". Εδώ είναι σα να βλέπω τον Kratos από το God of War με πανοπλοία να δέρνει:nosey:Kαι γενικά η ωμή βία αν πούμε ότι γενικά μου αρέσει η βία, δεν είναι ας πούμε η αγαπημένη μου.


εννοώ βία του στυλ, στα άλλα mecha anime, φεύγει ένα χέρι και τι έγινε; Εδω ouch..! xD
Anyway δεν μπορεί σε όλους να μας αρέσει το ίδιο ^^

#36 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 October 2007 - 00:10

Δηλαδή έχετε δει κανένα άλλο mecha anime με βία;


Ομολογουμένως όχι, επειδή πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει βία :nosey:. Τι βία να δεις σε μάχες με ρομπότ ? Θα δεις να φεύγουν χέρια - πόδια - εξαρτήματα - μηχανές - μικροτσιπς αλλά αίμα που να το δεις ? Μιλάμε για μηχανές, τι βία μπορεί να υπάρχει σε μια τέτοια κατάσταση ? :nosey:

E5VV38U.jpg


#37 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 19 October 2007 - 03:37

Ομολογουμένως όχι, επειδή πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει βία :nosey:. Τι βία να δεις σε μάχες με ρομπότ ? Θα δεις να φεύγουν χέρια - πόδια - εξαρτήματα - μηχανές - μικροτσιπς αλλά αίμα που να το δεις ? Μιλάμε για μηχανές, τι βία μπορεί να υπάρχει σε μια τέτοια κατάσταση ? :nosey:

Η ταινία mazinkaizer ήταν ιδίαιτερα αιματηρή πάντως (οχι με τα ρομποτ φυσικα)

Άλλα οταν πετσοκοβόταν ένα ρομπότ δεν χάναν την ευκαιρία να δέιξουν και πως πετσοκόβεται ο πιλότος απο τις λαμαρίνες:P
Posted Image


#38 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 19 October 2007 - 06:44

Ομολογουμένως όχι, επειδή πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει βία :nosey:. Τι βία να δεις σε μάχες με ρομπότ ? Θα δεις να φεύγουν χέρια - πόδια - εξαρτήματα - μηχανές - μικροτσιπς αλλά αίμα που να το δεις ? Μιλάμε για μηχανές, τι βία μπορεί να υπάρχει σε μια τέτοια κατάσταση ? :nosey:


that's my point xD

Καλά η ταινία mazinkaiser είναι εντελώς byebyeyiouxouuu :wooi2:

#39 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 19 October 2007 - 11:10

lol όντως!! Βασικά το αγαπημένο μας μοβ διαολάκι το κάνει για να φτιάξει έναν καλύτερο κόσμο για τον Shinji iirc (αν και το αιώνιο god-like σώμα δεν μας χάλασε ε; :wis:)

That's right! Καλά στο epi 19, που γίνεται τρελό berserk όμως, είχα μείνει! Κάγκελο τελείως! Ο Zeruel έφυγε απο εκεί που ήρθε! Να μάθει να μην messing με Asuka{και Rei} :fromabove:



εννοώ βία του στυλ, στα άλλα mecha anime, φεύγει ένα χέρι και τι έγινε; Εδω ouch..! xD
Anyway δεν μπορεί σε όλους να μας αρέσει το ίδιο ^^

Πράγματι, πολύ ouch! είχε πέσει. Ειδικά όταν το sync ratio έφτανε σε απίστευτα νούμερα!
Spoiler:

Posted Image


#40 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 19 October 2007 - 13:37

That's right! Καλά στο epi 19, που γίνεται τρελό berserk όμως, είχα μείνει! Κάγκελο τελείως! Ο Zeruel έφυγε απο εκεί που ήρθε! Να μάθει να μην messing με Asuka{και Rei} :fromabove:


Εγώ να δεις! Είχα πάθει τρελή πλάκα ειδικά με τα δόντια και το χέρι, που έβγαλα screencap τη φάτσα του Eva με τους επιδέσμους και την πέταξα στον Quajafrie λέγοντας "WHAT THE HECK IS THIS?!!? :oo:" Έφαγε καλά ο Zeruel, αλλά ήταν άξιος (χαρτί υγείας κανείς? :wooi2:)

Πράγματι, πολύ ouch! είχε πέσει. Ειδικά όταν το sync ratio έφτανε σε απίστευτα νούμερα!

Spoiler:

Καλά την στιγμή που πέφτει το Eva-02 στο έδαφος με το LoL περασμένο, αφού καρφωθεί στο έδαφος, γλυστράει λίγο το κεφάλι του προς τα κάτω, εκεί σχεδόν ένιωσα τον πόνο :terror2: μαζί με άλλες, και η σκηνή που ο Zeruel βγάζει τα χέρια της Asuka, άουτς xD
Anyway, πιστεύω πως μετράει στην "ψυχολογική" βία του show, το γεγονός ότι μπορείς να δεθείς με τους χαρακτήρες (και δεν μιλάω για τα ψυχολογικά προβλήματα xD) καθώς και η εντύπωση που δημιουργείται (σε μένα τουλάχιστον) ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί οποιοσδήποτε να πεθάνει.

Edited by Kenny, 13 May 2008 - 20:58.


#41 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 19 October 2007 - 15:36

Εγώ να δεις! Είχα πάθει τρελή πλάκα ειδικά με τα δόντια και το χέρι, που έβγαλα screencap τη φάτσα του Eva με τους επιδέσμους και την πέταξα στον Quajafrie λέγοντας "WHAT THE HECK IS THIS?!!? :oo:" Έφαγε καλά ο Zeruel, αλλά ήταν άξιος (χαρτί υγείας κανείς? :wooi2:)


Καλά είσαι! Ειδικά αν παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο epi σε dub , θα πεθάνεις! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο ΑΠΑΙΣΙΑ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ! Πάντως στο σημείο που ο Shinji έλεγε "Move, move!" έλεγα, καλά αν δεν κουνηθεί..! Εντύπωση μου έκανε πως εκεί που ο Zeruel ήταν απέναντι απο τα NERV HQ και έτοιμος να το διαλύσει το μαγαζάκι, η Misato κράτουσε το σταυρό της! Και τσουπ! Να το Eva-01 να save the day again!

Καλά την στιγμή που πέφτει το Eva-02 στο έδαφος με το LoL περασμένο, αφού καρφωθεί στο έδαφος, γλυστράει λίγο το κεφάλι του προς τα κάτω, εκεί σχεδόν ένιωσα τον πόνο :terror2: μαζί με άλλες, και η σκηνή που ο Zeruel βγάζει τα χέρια της Asuka, άουτς xD
Anyway, πιστεύω πως μετράει στην "ψυχολογική" βία του show, το γεγονός ότι μπορείς να δεθείς με τους χαρακτήρες (και δεν μιλάω για τα ψυχολογικά προβλήματα xD) καθώς και η εντύπωση που δημιουργείται (σε μένα τουλάχιστον) ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί οποιοσδήποτε να πεθάνει.


Ασε αυτή η σκηνή μου δημιούργησε "ψυχικό τραύμα", όποτε ακούω το Air βλέπω harpies αριστερά και δεξιά! Η μάχη πάντως ήταν εκπληκτική! Τα πήρε σβάρνα η Asuka!

Και ναι, την εντύπωση αυτή είχα και εγώ! Ευτυχώς που υπήρχε και η Misato στο #19, γιατί δεν νομίζω η Asuka να άντεχε το σοκ πως το pretty κεφαλάκι της πετάει στον αέρα!

Posted Image


#42 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 19 October 2007 - 21:56



Καλά είσαι! Ειδικά αν παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο epi σε dub , θα πεθάνεις! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο ΑΠΑΙΣΙΑ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ! Πάντως στο σημείο που ο Shinji έλεγε "Move, move!" έλεγα, καλά αν δεν κουνηθεί..! Εντύπωση μου έκανε πως εκεί που ο Zeruel ήταν απέναντι απο τα NERV HQ και έτοιμος να το διαλύσει το μαγαζάκι, η Misato κράτουσε το σταυρό της! Και τσουπ! Να το Eva-01 να save the day again!

Kαι στις δύο εκδοχές μου αρέσει αλλά στο Ιαπωνικό είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα τα ουρλιαχτά των Evas κλπ κάτι που μετράει πολύ στην ατμόσφαιρα και ειδικά του συγκεκριμένου επεισοδίου που το θεωρώ ίσως το καλύτερο της σειράς! (τώρα θυμήθηκα τι ξύλο πέφτει από την σκηνή που λες και μετά :nanana: αυτά είναι)

Ασε αυτή η σκηνή μου δημιούργησε "ψυχικό τραύμα", όποτε ακούω το Air βλέπω harpies αριστερά και δεξιά! Η μάχη πάντως ήταν εκπληκτική! Τα πήρε σβάρνα η Asuka!

Και ναι, την εντύπωση αυτή είχα και εγώ! Ευτυχώς που υπήρχε και η Misato στο #19, γιατί δεν νομίζω η Asuka να άντεχε το σοκ πως το pretty κεφαλάκι της πετάει στον αέρα!

Γιατί τον πόνο θα τον άντεχε; xD btw harpies "ακούω"...... evamonkey οr something? :wis:

#43 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 20 October 2007 - 00:57

Kαι στις δύο εκδοχές μου αρέσει αλλά στο Ιαπωνικό είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα τα ουρλιαχτά των Evas κλπ κάτι που μετράει πολύ στην ατμόσφαιρα και ειδικά του συγκεκριμένου επεισοδίου που το θεωρώ ίσως το καλύτερο της σειράς! (τώρα θυμήθηκα τι ξύλο πέφτει από την σκηνή που λες και μετά :nanana: αυτά είναι)


Και εμένα είναι ένα απο τα αγαπημένα μου επεισόδια! Καλά δε το συζητάμε, πράγματι το japanese είναι κλάσεις ανώτερο! Δε συμφωνείς πως η dub Ritsuko ουρλιάζει συνέχεια και περισσότερο στο συγκεκριμένο επεισόδιο?

btw harpies "ακούω"...... evamonkey οr something? :wis:

Δε ξέρω, μπορεί!
:wis:

Posted Image


#44 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 20 October 2007 - 07:54



Και εμένα είναι ένα απο τα αγαπημένα μου επεισόδια! Καλά δε το συζητάμε, πράγματι το japanese είναι κλάσεις ανώτερο! Δε συμφωνείς πως η dub Ritsuko ουρλιάζει συνέχεια και περισσότερο στο συγκεκριμένο επεισόδιο?

Ναι όντως xD Βασικά μπορώ να σου πω πως η dub Ritsuko μου άρεσε πιο πολύ απο του ιαπωνικού, και μάλλον είμαι ο μόνος, αλλά αν υπάρχει ένας λόγος για να δεις το dub αυτός σίγουρα είναι ο Gendo! :nod:

Δε ξέρω, μπορεί!

:wooi2:

#45 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 20 October 2007 - 13:07

Ναι όντως xD Βασικά μπορώ να σου πω πως η dub Ritsuko μου άρεσε πιο πολύ απο του ιαπωνικού, και μάλλον είμαι ο μόνος, αλλά αν υπάρχει ένας λόγος για να δεις το dub αυτός σίγουρα είναι ο Gendo! :nod:

Χα, όντως πρέπει να είσαι ο μοναδικός!
Ο Gendo ναι είναι αρκετά καλός, όπως και η Misato και καμία φορά η Asuka. Κατά τ'άλλα αντε γειά!!
Ευτυχώς που για το Rebuild έφεραν τη παλιά καλή φρουρά!--απο jap dub εννοώ--

Posted Image