Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σνομπισμός


  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 September 2007 - 19:26

Κάτι που έχω παρατηρίσε:υπάρχουν πολλά παιδιά που βλέπουν άνιμε τα οποία γενικά σνομπάρουν οτιδήποτε δεν ανήκει σε αυτό το είδος σχεδίου.Δλδ δεν μπορούν να δεχτούν να διαβάσουν ας πούμε 'Ζωντανούς Νεκρούς' ή 'X-Men' από τι στιγμή που δεν είναι γιαπωνέζικο.
Απ' την άλλη έχω παρατηρίσει από πολλούς φανατικούς άλλων ειδών σκίτσου μια τάση να βλέπουν τα άνιμε σαν κάτι το ρηχό,για χαζοχαρούμενα παιδάκια,εμπορικό με την κακή ένοια.

Εσείς που πιστεύετε ότι ωφίλετε αυτός ο ελιτισμός?Συμφωνίτε με αυτό ή όχι?
Posted Image

#2 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 10 September 2007 - 20:43

προσωπικα η συγκεκριμενη αντιμετωπιση μου σπαει ολιγον τι τα νευρα. πορωμενοι απο δω με τα ανιμε και ξερο ψωμι, πορωμενοι απο κει με τα ευρωπαικα (η οτι αλλο) hardcore σινεφιλ κινουμενα και κανουνε λες και εχουμε κατι να χωρισουμε. μη τρελαθουμε, σε ολα τα ειδη υπαρχουν διαμαντακια και-αλοιμονο-σκουπιδια. τωρα, το που βαζει ο καθενας την καθε ταμπελα ειναι υποκειμενικο θεμα, δεκτο και σεβαστο. αλλα ρε φιλοι, αφηστε και ενα παραθυρακι ανοιχτο για κατι εναλλακτικο. η μονοχνωτιλα και ο φανατισμος κανουν κακο στο νιονιο!


#3 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 10 September 2007 - 21:15

Ως anime viewer, έχεις πιάσει πάτο αν σου αρέσει το Kamisama Kazoku(ΚαΚά). Αν φτάσεις σε σημείο να σου αρέσει αυτό το πράμα...ακόμα και να δεις κάτι που να μην είναι harem μαλ@κία, δεν πρόκειται να περάσει τον extra uber thick εγκεφαλικό φλοιό σου.

#4 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 10 September 2007 - 21:56

Ως anime viewer, έχεις πιάσει πάτο αν σου αρέσει το Kamisama Kazoku(ΚαΚά).

Yπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσε αυτο?:oo:
*dai shock*

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 September 2007 - 22:55

Και για να επεκταθεί το θέμα και στα κόμικς, όποιος manga purist δεν έχει διαβάσει το Transmetropolitan του Warren Ellis, ή το Sandman του Neil Gaiman, για μένα έχει χάσει πολλά κεφάλαια από το θέμα "κόμικς".

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 September 2007 - 23:00

Και για να επεκταθεί το θέμα και στα κόμικς, όποιος manga purist δεν έχει διαβάσει το Transmetropolitan του Warren Ellis, ή το Sandman του Neil Gaiman, για μένα έχει χάσει πολλά κεφάλαια από το θέμα "κόμικς".


+1000,Kenny for president once more:hahaha:

Τρομερό κόμιξ.Βάλε μέσα και το Persepolis της Marjane Satrapi,το Bone του Jeff Smith,το Κοράκι,το 30days of night...δεν είναι κρίμα να τα χάνει κανείς αυτά?Και απ' την άλλη η πολέμιοι των μάνγκα χάνουνε ένα κάρο αξιόλογα πράγματα απ' το είδος.

Πάντως,η όλη φάση μου θυμίζεις πορωμένους μετταλλάδες που τσακώνονται για το ποιο συγκρότημα είναι το καλύτερο,αντί να κάτσει ο καθένας ξεχωριστά και να χαρεί αυτό που τον ενδιαφέρει.Δεν ξ'ερω αν με πιάνεις....

Υ.γ.Πριν ξέχασα να αναφέρω τη Χωματερή του Λέανδρου...must κι αυτό.
Posted Image

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 September 2007 - 23:13

απο ολες τις χωρες υπαρχουν ποιοτικοι τιτλοι και μαλακιες

Απλα διαχωριζεις τα ειδη. Σε οτι αφορα το animation για φεστιβαλ, καποιος που δεν ασχοληται δεν προκειται να γοητευτει ουτε απο τα ευρωπαικα ουτε απο τα ιαπωνικα φιλμακια.

Υπαρχουν και ευρωπαικοι εμπορικοι τιτλοι που εχουν και αυτοι χαλια ποιοτητα.

Απλα αν μια παραγωγη απο αλλη χωρα ειναι καλυτερη μιας Ιαπωνικης γιατι να μην τη δουμε και να την απορριψουμε.

Και εδω στην Ελλαδα αυτοι που ξερουν απο Ευρωπαικες παραγωγες ειναι μειοψηφια. Οι περισσοτεροι αρκουνται σε αμερικανικα και ιαπωνικα καρτουν (πολλες φορες του χειριστου ειδους).

Αν ημουν Ιαπωνας η Αμερικανος δεν θα με πειραζε. Αλλα ως Ευρωπαιος οφειλω να ξερω κατι παραπανω ακομα και αν η χωρα μου δεν εχει την πλουσια παραδοση στο animation οπως μια Γαλλια, Ρωσια, Πολωνια, Τσεχια κλπ

Οι Ιαπωνες animators εκτιμουν και οφειλουν πολλα στις ευρωπαικες παραγωγες αλλωστε.

#8 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 11 September 2007 - 01:02

καλα και παλι απο κομικ αυτα που ειπατε (αριστουργιματα ολα) δεν τρονε σνομπισμο....
αντε πες του αλλου να διαβασει batman που εχει απιστευτες ιστοριες!!(the long halloween , the killing joke (alan moore=god) , the cult , dark knight returns (MILLER!!))

καλα οσο για το σνομπ του φαν ανιμε/μανγκα προς τα αμερικανικα....πιστευω οι πιο πολλοι εδω μεσα στανταρ ειναι σνομπ προς αυτα...

αλλα τι να κανει κανεις...life goes on...
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#9 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 11 September 2007 - 01:05

Δεν ειμαι σνομπ απλα οι Ιαπωνες ειναι ετοι φωτως ποιο μακρια απο πλευρας σεναριου και σχεδιου απο τους Αμερικανους...

#10 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 11 September 2007 - 01:17

Alex ross και Μichael Turner δεν θα βρουν ποτε τα γιαπονεζικα manga (ειδικα ross)
και απο ιστορια ειδικα δεν τα φτανουν με τπτ!

τουλαχιστον οσα ανιμε εχω δει εγω τα μονα που ειχαν ουσιαστικο σεναριο ειναι το evangelion και το deathnote αντε πες και το fma σε καμια σχεση ομως δεν πιανονται με τα εργα του moore και του miller!

αλλα μαλλον το λες χωρις να τα εχεισ διαβασει αυτα και το κοιτας μονοπλευρα...:deadga6:
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#11 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 11 September 2007 - 01:28

Συμφωνώ με Champloo Mastah. Δεν έχω ασχοληθεί τόσο με animation εκτός Ιαπωνίας (αν και θέλω), αλλά όσον αφορά τα κόμικς, δεν μπορώ να ξεχωρίσω κόμικς ή manga. Και στο κάτω κάτω δεν βλέπω τον λόγο να τα ξεχωρίσω, αφού και τα δύο είναι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος. Περί εικονογραφημένω ιστοριών πρόκειται και το ένα και το άλλο.
Εννοείται πως υπάρχουν ορισμένες διαφορές στην τεχνοτροπία των μεν και των δε (πως διαβάζονται, το χρώμα κλπ) αλλά είναι και τα δύο κόμικς.

Σε άλλα σημεία μου αρέσουν τα manga, σε άλλα τα κόμικς. Αλλά αφού μου αρέσουν και τα δύο εξίσου δεν θα κάτσω να τα αναλύσω σαν διαφορετικά σύνολα ;)



Επίσης μιας και είδα την υππγραφή του Champloo το Civil War, ξέρω πως έχει κάνει άνω κάτω το σύμπαν της Marvel και ανυπομονώ να το διαβάσω :wooi2:

E5VV38U.jpg


#12 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 11 September 2007 - 02:11

Alex ross και Μichael Turner δεν θα βρουν ποτε τα γιαπονεζικα manga (ειδικα ross)
και απο ιστορια ειδικα δεν τα φτανουν με τπτ!


πολύ σωστό! γιατί ας πούμε εργο σαν αυτό που εχουν δώσει προσωπικότητες οπως ο Αlan Moore, o Alejandro Jodorowsky, ή o Will Eisner για παράδειγμα δεν αποτελεί κληρονομιά για όποιον ασχολείται με την 9η τέχνη, ανεξαρτήτως "σχολής";

κατά τη γνώμη μου ο σνομπισμός αυτός είναι το λιγότερο βλακώδης. σε όλα τα ρεύματα υπάρχουν διαμάντια που δεν θα ξεθωριάσουν ποτέ όπως κ απίστευτα σκουπίδια που δεν αξίζουν ούτε δευτερόλεπτο απ το χρόνο μας. και αυτό ισχύει παντού: από μουσική και άνιμε μέχρι πολιτική και θρησκεία, ο σνομπισμός που επιδεικνύεται είναι ακριβώς ο ίδιος του στυλ "το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου".

βέβαια, είναι απολύτως λογικό να μας αρέσει ένα είδος περισσότερο από ένα άλλο και να το υποσηρίζουμε για τους χ, ψ, ω λόγους του ο καθένας, η ευθεία όμως απόρριψη χωρίς καν πολλές φορές να ξέρουμε για τι πραγμα μιλαμε ή να το έχουμε δοκιμάσει είναι ένδειξη περιορισμένης αντίληψης (a.k.a. κλειστομυαλιάς)

για να βρισκόμαστε σε αυτό το forum προφανώς προτιμούμε τους ιάπωνες δημιουργούς. αυτό όμως δεν πρέπει να συνεπάγεται ότι έργο μη-σχιστομάτη πρέπει να καταλήγει αμέσως στην πυρά.

και για να το πάρουμε σε πιο απλό παράδειγμα, ας πούμε σε κάποιον αρέσουν πολύ τα γεμιστά. δεν κανουν όλοι τα ίδια γεμιστά. αλλιώς θα τα κάνει η μάνα του αλλιώς η θεία του, αλλιώς η γιαγιά του. δεν θα είναι όλα εξ' ίσου ωραία. σε κάποιον άλλο πάλι μπορεί να μην αρέσουν, να τα σιχαίνεται. μπορεί κάποια στιγμή να δοκιμάσει κάπου και εκείνα τα συγκεκριμένα να του αρέσουν. δεν πάει να πει οτι αλλαξοπίστησε κιόλας, αναγνωρίζει ομως την αξία των συγκεκριμένων γεμιστών.


Υ.Γ. λίγο κουλό το παράδειγμα αλλά ελπίζω κατατοπιστικό.....:wis:

Posted Image

Spoiler: &#33909


#13 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 11 September 2007 - 07:29

Προσωπικά, δεν σνομπάρω τίποτα. Δοκιμάζω τα πάντα σε τέτοια θέματα. Μάλιστα ένα από τα comic που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι το ιταλικό Dylan Dog, στο οποίο με μύησε ένας γνωστός μου στην Ιταλία. Είναι κρίμα που δεν έχει μεταφραστεί αυτό το πάρα πολύ καλό κόμικ στα ελληνικά. Είχαν κυκλοφορήσει 3-4 τεύχη του στα ελληνικά αλλά μετά κόπηκε. Μάλλον επειδή όλοι νόμιζαν ότι το εν λόγω ήταν παιδικό ενώ μόνο παιδικό και αθώο δεν είναι...

Δεν με ενδιαφέρει από που προέρχεται κάτι, με ενδιαφέρει να είναι καλό. Δεν έχει για μένα σημασία εαν το έβγαλε η Marvel ή το τάδε άγνωστο στούντιο της Ουγκάντα.

Δεν μπορώ να καταλάβω όταν κάποιος σνομπάρει ένα είδος χωρίς να το έχει δοκιμάσει. Π.χ. δεν μου αρέσει το death metal. Έχω όμως κάτσει και έχω ακούσει death metal, και αφού άκουσα, και είδα ότι το death metal γενικά δεν μου αρέσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί κάποιο κομμάτι, κάποιο συγκρότημα να μου αρέσει από το συγκεκριμένο είδος.

ΥΓ. Neil Gaiman: αγαπημένος πολύ. American Gods κανείς;

#14 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 11 September 2007 - 10:23

O ελιτισμός αυτός έχει να κάνει να κάνει προφανώς με το φανατισμό που έχει ο καθένας για το είδος κόμικς και κινουμένων σχεδίων που προτιμούν είτε αυτά είναι δυτικά (δηλ. αμερικάνικα κι ευρωπαϊκά) είτε ιαπωνικά. Toν έχω συναντήσει κι από τις δυο πλευρές αν κι από την πλευρά των anime/manga fans ύπαρχουν αρκετά άτομα που δεν λένε όχι για κανα South Park ή Family Guy. Αντιθέτως, οι cartoon/comics fans είναι πολύ πιο κολλημένοι και σνομπιστές λέγοντας ότι τα anime είναι μόνο βια, σεξισμός και mecha και μόνο οι πιο ανοιχτόμυαλοι θα δεχτούν να δουν έστω και καμια ταινία του Miyazaki ή κανα αξιόλογο OVA (π.χ. Karas και Kenshin) αρκεί να να τα βλέπει με παρέα (κοινώς, να του το βάλει να το δει ο φίλος του ο ανιμάς). Και μετά γκρινιάζουν γιατί ο απλός κόσμος σνομπάρει τα κόμικς. Τι υποκριτές, Θεέ μου!

Kαι να 'λεγα γι' αυτούς που διαβάζουν αριστουργήματα του Frank Miller και δεν συμαζεύεται πάει στο καλό! Αλλά αρκετοί απ' αυτούς είναι κολλημένοι στο να διαβάσουν τις σαρανταδυό παραλλαγές του Spiderman και του Batman. Λες και δεν υπάρχουν άλλα είδη κόμικς πέρα από τα superheroes της DC και της Marvel! Moυ το 'χε πει και καταστηματάρχης comics ότι αυτό το είδος πουλάει κατα κόρον. Ενώ από την πλευρά τους οι manga fans θα διαβάσουν και Rurouni Kenshin και Love Hina και Death Note...με δυο λόγια, έχουν την ποικιλία τους ως προς τα αναγνώσματά τους.

Kαλά, ακόμα χειρότεροι είναι οι cartoon fans: σνομπάρουν τα anime έχοντας ως βάση μόνο τα Gundam και τα Dragonball ενώ αυτοί κάθονται και βλέπουν ό,τι παιδικούρες τους σερβίρει το Cartoon Network.



Και για να προλάβω τυχόν replies από πλευράς cartoon/comics fans του forum:

Δεν προσπαθώ να ρίξω λάσπη στους cartoon/comics fans. Απλά σας παραθέτω ό,τι παρατηρώ από την πλευρά των σνομπ cartoon/comics fans οι οποίοι κατα την γνώμη μου είναι χειρότεροι απ' αυτούς που θάβουν γενικά τα κινούμενα σχέδια και τα κόμικς.

#15 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 11 September 2007 - 23:37

ΥΓ. Neil Gaiman: αγαπημένος πολύ. American Gods κανείς;



x319482570576723074018417502760923540284875285
:respect::respect::respect::respect::respect::respect:

Επος το American Gods! O Gaiman γραφει και απιστευτα βιβλια εκτος απο comics πραγμα που αρκετοι δυστυχως παραβλεπουν....

Posted Image

Spoiler: &#33909