Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Το καστρο του Τακεσι


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 03 August 2007 - 22:42

ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΤΑΚΕΣΙ
Posted Image
Το ευρηματικό και διασκεδαστικό τηλεοπτικό παιχνίδι του σκηνοθέτη Τακέσι Κιτάνο για μικρούς και μεγάλους.
Πηγή


_____________________________________________________



Το παρών thread έχει 2 θέματα, ένα τον σχολιάσμού της φοβερής και πολύ αστείας εκπομπής που προβάλει το ΣΚΑΪ-tv και της πρότασης δημιουργίας (ναι καλα) κάτι παρεμφερές με το κάστρο του τακέσι στην Ελλάδα!

Ποιες είναι οι πιθανότητες να γίνει μια εκπομπή σαν και αυτή στο Ελλάδιστάν..? Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν ανάλλογές στο παρελθόν, δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αν ναι σε ποια κανάλια..?

Τι θα λέγατε.. θα συμμετείχατε σε μια τέτοια διοργάνωση.. ή ακόμα θα βοηθούσατε την διοργάνωση αν είναι να δημιουργηθεί.??

_____________________________________________________



Σχολιάστε την εκπομπή σε αυτό το thread..

Ξεκινάω εγώ..

Στην σημερινή είδα κάτι πτώσεις φοβερές ειδικά εκεί με τους κυλύνδρους.. πωωω, κι όμως δεν μασάνε μια έτσι..??

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#2 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 03 August 2007 - 22:52

Θα έλεγα ότι έχει παιχτεί κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα ή μάλλον στην Ευρώπη με την συμμετοχή και της Ελλάδας, τα ''Παιχνίδια χωρίς σύνορα'', τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ (αν εξαιρέσεις ότι οι ομάδες που στέλναμε πατώνανε).
Το κάστρο του Τακέσι μου αρέσει να το βλέπω στην αρχή αλλά κάπου στη μέση της εκπομπής αλλάζω κανάλι...:nosey:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#3 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 03 August 2007 - 23:15

(offtopic)

Ποιες είναι οι πιθανότητες να γίνει μια εκπομπή σαν και αυτή στο Ελλάδιστάν..?

Γιατι Ελλαδισταν? προσωπικα προτημω τις εκπομπες μας απο αντιστοιχα σκουπιδια του εξωτερικου..., πιο πολυ γιατι δε παιζει πολυ προπαγανδα οπως εξω.

(οntopic)
Aρχικα ειχα σε περισοτερη εκτιμηση τον Τακεσι πριν απο αυτο (βλεπε κουκλες και Battle royal) δεν το βρηκα ουτε ιδιετερα εξυπνο αλλα ουτε και εφευρετικο το μονο καλο σημειο ηταν η ελληνικη μεταγλωτιση...

Δεν θα σημετηχα σε ενα τετοιο παιχνιδι ισως σε κατι τυπου DEAL που πεζουν και λεφτα.


ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#4 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 03 August 2007 - 23:31

Προσωπικά μ'αρέσει γιατί έχει πλακίτσα. Μάλιστα έχω συγγενείς που ενδιαφέρθηκαν για την Ιαπωνία (με ρώτησαν τι είναι αυτά τα ανιμε που βλέπω) επειδή τους άρεσει το Κάστρο του Τακέσι.

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 August 2007 - 08:02

έχει απίστευτο γέλιο αλλα πολύ φθηνά σκηνικά. τις προάλλες είδα ενα άλλο παρόμοιο και μου άρεσε περισσότερο.
ο πατέρας μου το βλέπει σχεδόν καθε μέρα. και ξέρετε κάτι ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΚΗΓΚΑΣ FTW βέβαι η ιδέα και το στυλ της μετάφρασης ειναι κλεμένο απο μια αντίστοιχη ιαπωνική εκπομπή που παίζετε στην Γαλλία. (αυτή που είπα ότι είδα).

#6 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 04 August 2007 - 09:14

Mπα μια φορα το ειδα υστερα απο προτροπες της κολλητης μου και δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε...-_-
Βαρετο ήταν,σχεδον επαναλαμβανομενο.Νταξ σε καποιους αρεσει να βλεπουν ανθρωπους να πεφτουν, αλλα για εμενα είναι κατι που με αφηνει αδιαφορη.
Τα παιχνιδια χωρις συνορα ήταν miles better γιατι ήταν πιο πρωτοτυπα,με καλυτερα σκηνικα και ο σκοπος τους δεν ήταν να αναδειξει αυτόν που θα φαει τα μουτρα του με τον πιο ηλιθιο τροπο.
Τεσπα,ίσως είναι και θεμα γουστου,αλλα για εμενα αυτου του τυπου οι ανουσιες και επαναλαμβανομενες "πλακες"(ο θεος να τις κανει...) είναι κατι βαρετο.Ακομη και αν ειναι japanese stuff δεν σημαινει οτι θα μου αρεσει.
(μαλλον ειμαι λιγο παραξενη που δεν γελαω με αυτα,απο τη στιγμη που για τους περισσοτερους ειναι αστεια, αλλα τι να κανω :P)

#7 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 04 August 2007 - 18:44

Καλά αν βαριέστε και θεωρείτε ανόητες τις τούμπες τους, που να δείτε τις υπόλοιπες εκπομπές του άρχων της σκουπιδοτηλεόρασης της Ιαπωνίας Τακεσι ....


Προσοχή, προϋποθέτουν γερό κάψιμο των εγκεφαλικών κυττάρων για αρχή. Μόνο η εκπομπή του D-1 ξεφεύγει (και πάλι ίσως)
Takeshi Kitano - Wikipedia, the free encyclopedia

To japanorama (όχι το japonorama) το έχετε δει; Δείτε το να πάρετε 1 γεύση :wis:

#8 stainless

stainless

    Sutenresusei

  • Members
  • 88 posts

Posted 26 August 2007 - 17:29

Είναι από τα λίγα πράγματα που είδα φέτος στην tv, τα υπόλοιπα ήταν πάλι κάποια ντοκιμαντέρ από το ΣΚΑΙ. Δεν το θεωρώ σαβούρα, ειδικά σε σύγκριση με αυτά που έχει να προσφέρει στο σύνολο της η Ελληνική τηλεόραση. Από την άλλη, ε δεν είναι και καμιά κουλτουριάρικη εκπομπή, όπως και να το κάνουμε. Παρ'όλ'αυτά, αν γινόταν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα θα δήλωνα χαλαρά συμμετοχή...

#9 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 26 August 2007 - 18:18

Το Σεπτέμβρη το έβλεπα κάθε μέρα φανατικά δεν έχανα επεισόδιο.Μου άρεσε πολύ.Μετά άρχισα να παίζω WoW και από τότε σταμάτησα να το βλέπω.Τώρα το βλέπω που και που αν το πετύχω.Πάντως τα παιχνίδια χωρίς σύνορα τα έσπαγαν αν το έδειχναν πάλι θα το έβλεπα στα σίγουρα μου άρεσαν πάρα πολύ.

Posted Image


#10 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 August 2007 - 18:33

Απο ότι άκουσα θα παιχτεί στον Σκάι μια νέα εκπομπή Ιαπωνική με το ίδιο στύλ...
ανυπομονώ και θεωρώ ότι τον έχετε υπερεκτιμήσει τον Τακέσι.

#11 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 27 August 2007 - 13:37

+1 erisabetsu

#12 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 29 August 2007 - 02:39

(offtopic)
Γιατι Ελλαδισταν? προσωπικα προτημω τις εκπομπες μας απο αντιστοιχα σκουπιδια του εξωτερικου..., πιο πολυ γιατι δε παιζει πολυ προπαγανδα οπως εξω.

Εγώ προτιμώ εκπομπές, παρά σκουπίδια ντόπια ή εισαγώμενα...

(οntopic)
Aρχικα ειχα σε περισοτερη εκτιμηση τον Τακεσι πριν απο αυτο (βλεπε κουκλες και Battle royal) δεν το βρηκα ουτε ιδιετερα εξυπνο αλλα ουτε και εφευρετικο το μονο καλο σημειο ηταν η ελληνικη μεταγλωτιση...


Μάλλον αγνοείς το γεγονός ότι το Takeshi's Castle είναι παραγωγής 1986-1989...
Όσο για την ελληνική μεταγλώττιση, κάποιες φορές ξεφεύγουν πολύ με αποτέλεσμα να γίνονται προσβλητικοί προς τους Ιάπωνες σαν λαός.

Δεν θα σημετηχα σε ενα τετοιο παιχνιδι ισως σε κατι τυπου DEAL που πεζουν και λεφτα.

Ο κλασσικός ο @@κας ο Έλληνας - Georgiou speaking... (Δεν αναφέρομαι προσωπικά, παρά στο φαινόμενο αυτό με τέτοιου είδους τηλεπαιχνίδια)
Posted Image
Posted Image

#13 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 29 August 2007 - 02:59

(offtopic)
Γιατι Ελλαδισταν? προσωπικα προτημω τις εκπομπες μας απο αντιστοιχα σκουπιδια του εξωτερικου..., πιο πολυ γιατι δε παιζει πολυ προπαγανδα οπως εξω.


Εχμ,ακόμη και εγώ που δεν πολυβλέπω τηλεόραση,και όταν βλέπω μουτζώνω τον εαυτό μου,έχω παρατηρίσει ότι το 99% των εκπομπών της χώρας είναι κάτι χειρότερο από σκουπίδια.Είτε μιλάμε για το 50-50
Spoiler:
,είτε το Παρά Πέντε
Spoiler:
,είτε τα τηλεπαιχνίδια,ειδήσεις,οτιδήποτε έχω δεί είναι:puke::puke:.Τουλάχιστον απ' όσα τσέκαρα.Το ότι κάτι έρχετε απ' έξω δεν σημαίνει ότι αν είναι χάλια δεν το προτιμούμαι απ' τα ελληνικά μας χάλια,τι λογική είναι αυτή?Όσο για την προπαγάνδα,επειδή δε ακούς τη λέξη αυτή για τα ελληνικά Μ.Μ.Μ.(Μεσα Μαζικής Μ@λ@κινσης),δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει;)Από προπαγάνδα άλλο τίποτα.

Δεν θα σημετηχα σε ενα τετοιο παιχνιδι ισως σε κατι τυπου DEAL που πεζουν και λεφτα.


Το οποίο θεωρίται εκπομπή επιπέδου και καλά και όχι σκουπίδι?:hihi2:
Posted Image

#14 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 29 August 2007 - 03:49

([COLOR=Red]offtopic)
Γιατι Ελλαδισταν? προσωπικα προτημω τις εκπομπες μας απο αντιστοιχα σκουπιδια του εξωτερικου..., πιο πολυ γιατι δε παιζει πολυ προπαγανδα οπως εξω.


2 λέξεις:

Αννίτα











































Πάνια
:yawn2:

Και x2 σε ότι είπε ο Red_Pyramid
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#15 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 August 2007 - 10:03

2 λέξεις:

Αννίτα [gaping void snipped] Πάνια
:yawn2:

You're gonna love this thread. :deadga6:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||