Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Suicide in Japan


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#31 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 29 January 2008 - 17:55

Το θεμα θρησκεια ισως ειναι ενας απο τους παραγοντες που οι Ιαπωνες ωθουνται σε τετοια κινηση..το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ εχουν θρησκεια...-δεν ειμαι θρησκος ανθρωπος- αλλα ξερω οτι το οτι σαν λαος εχουμε μια θρησκευτικη ομοιογενεια και αυτο πολλες φορες βοηθαει...Να εξηγηθω..μπορει οι Ιαπωνες να πηγαινουν σε βουδιστικους/ σιντοιστικους/ ακομη και χριστιανικους ναους, παρ'ολα αυτα, δεν ειναι πιστοι. Πηγαινουν μονο απο εθιμο. Η καθηγητρια μας, ειχε πει, οτι κατα μεγαλη πλειοψηφια ειναι αθεοι.Αυτο κατα συνεπεια εχει να μην μπορουν να αποτανθουν καπου για να ησυχασει η ψυχη τους, σε μια δυσκολη φαση της ζωης τους. Οχι οτι αυτο που εχουμε εμεις εδω το επικροτω..καθε αλλο. Αλλα ειναι αληθεια οτι οταν ενας ελληνας τα βρει σκουρα, κατεβαζει εικονες, χριστους και παναγιες. Ενας Ιαπωνας, αυτοκτονει. Παιζει σημαντικο ρολο και η υπερηφανεια τους βεβαια.Προτιμουν να τερματισουν τη ζωη τους, παρα να ατιμασουν την οικογενεια τους, το κουτελο τους, το ονομα τους. Ενας ελληνας, απλα θα ξεκινουσε απο την αρχη, καπου οπου δεν τον ξερει κανεις. Τεσπα..ειναι ολα τοσο συγκεχυμενα στο μυαλο μου, που δεν μπορω να εξηγησω το σκεπτικο μου καλυτερα...


Eιναι οπως λεγανε και στο South Park οτι οι Ιαπωνες ειναι soulless αλλα περα απο τα αστεια οπως λες πιστευουν απο συνηθεια και οχι απο πραγματικη πιστη οπως οι δυτικοι. Εαν διαβασεις το Tao te Ching που εχει επηρεασει σημαντικα τις περισσοτερες ασιατικες χωρες θα διακρινεις οτι αυτο που τους ξεχωριζει ειναι οι τυφλη πιστη του καθε ατομου στο γενικο συνολο και αυτο ειναι που τους εκανε στο παρελθον τοσο πετυχημενους σαν μαζικους στρατους και στο παρον ως μαζικους παραγωγους οποιουδηποτε προϊοντος. Μεσα ομως στην προσπαθεια να προχωρησουν σαν συνολο χανουν τον εαυτο τους δυστυχως...

#32 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 29 September 2008 - 18:17

...........................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 00:59.


#33 AnO!

AnO!

    ZINO-είσαι μέσα?

  • Members
  • 83 posts

Posted 29 September 2008 - 19:26

Δεν νομίζω ότι φταίει η έλλειψη θρησκείας. Σε αυτό το σημείο διαφωνώ τελείως. (Όσον αφορά τις θρησκείες, πιστεύω ότι καλύτερα χωρίς θρήσκευμα αλλά αυτό είναι μία άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.)


απο την μια συμφωνω με αυτο,μιας και εγω ειμαι αθρησκη,αλλα υπαρχουν καποια θεματα στα οποια η θρησκεια ή τουλαχιστον η πιστη σε κατι ανωτερο καταλαγιαζει καποιες καταστασεις...ετσι για παραδειγμα στην χωρα μας η αυτοκτονια θεωρειται ενα απ τα χειροτερα αμαρτηματα και δεν ειναι τοσο συχνη οσο εκει,οπου δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην θρησκεια τους.εξαλλου οπως εξαλλου προειπωθηκε δεν ειναι believers by heart οποτε χωρις να εχουν πιστη σε κατι ανωτερο δεν εχουν και ελπιδα για κατι καλυτερο

φυσικα ολα τα παραπανω δεν αναιρουν ουτε απενοχοποιουν ολα τα φρικτα εγκληματα που εχουνε γινει απο πολυ παλια στο "ονομα του Θεου"...
Posted Image
I'd make the vampire cry.Great.I felt like a superhero. Harry Dresden,breaker of monsters' hearts.
Spoiler: