Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

SALO ή 120 Μερες στα Σοδομα


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 29 July 2007 - 14:00

Σιγουρα μια απο της πιο σκληρες ταινιες του Παζολινι και του κινηματογραφου γενικοτερα, θεωρηται πως ειναι μια ταινια αριστουργημα, η μια τρισαθλια ταινια?

Πρωσοπικα ενστερνίζομαι τα λογια του Gao Xinjian...
O Παζολινι μας παρουσιαζει το σαγηνευτικο προσωπο του διαβολου....

Εκφραστε ελευθερα τις αποψεις σας και τις παρατηρησεις σας πανω στη ταινια.

Εδω ειναι το link η ταινια εχει πολυ σκληρες σκηνες γι αυτο προετοιμαστειτε καπως αν ενδιαφερεστε να δειτε το τραιλερ...

Posted Image

:w00t:
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 July 2007 - 14:09

Κοίτα, είναι αρκετά καλή ταινία, αλλά, όχι ευχαριστώ, δεν θα κάτσω να την ξαναδώ. Παραλίγο να ξεράσω όταν τους έκαναν τα βασανιστήρια... Νομίζω ότι από ένα σημείο και πέρα ο Παζολίνι παίζει με τα νεύρα του θεατή, στο στυλ "μέχρι που θα αντέξεις να βλέπεις ρε καθίκι;".

Να φανταστεί πάντως κανείς πως όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, χαρακτηρίστηκε ως πορνογραφική. Αν ήταν έτσι όλες οι τσόντες... :lol:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 29 July 2007 - 14:11

Κοίτα, είναι αρκετά καλή ταινία αλλά, όχι ευχαριστώ, δεν θα κάτσω να την ξαναδώ. Παραλίγο να ξεράσω όταν τους έκαναν τα βασανιστήρια... Νομίζω ότι από ένα σημείο και πέρα ο ΠΑζολίνι παίζει με τα νεύρα του θεατή, στο στυλ "μέχρι που θα αντέξεις;"


συμφωνω...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#4 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 29 July 2007 - 14:15

Άρχισα να την βλέπω αλλά δεν βρήκα ένα καλό λόγο να την συνεχίσω..
Μάλλον this type of cinema ain't my cup of tea...

#5 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 29 July 2007 - 14:18

Bασικα ειναι για ΠΟΛΥ γερα νευρα...σε κανει να σκεφτεσαι αιδιαστικα για το ανθρωπινο ειδος...
Λιγοι ανθρωποι μπορουν να την δουν απο την αρχη ως το τελος συνεχομενα...εγω την ειδα σε δοσεις.

Μια αλλη καταπληκτικη ταινια ελληνικη αλλα παρα πολυ δυνατη (για μενα τουλαχιστον) ΟΧΙ ομως για το γυμνο της ειναι το

ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ

http://www.blue-whitegt.com/details.php?id=32768
το torrent.

VIDEOS

YouTube - Spirtokouto - Ftiaxto Aircondition re!

Spoiler:




του Γιαννη οικονομιδη αποτις ποιο psycho ταινιες που εχω δει...:terror2:

SORRY για το offtopic !!αλλα αξιζει μια ματια...

#6 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 July 2007 - 17:34

οχι και απο τις καλυτερες ταινιες του Παζολινι, αν και βλεπεται αν εχεις δει αρκετα εργα.

Αλλα εδω ειναι για One Piece, Naruto και χολλυγουντιανες αμερικανικες σειρες και ταινιες, οποτε τετοια δεν εχουν περαση....

και οσοι ενδιαφερονται για παρομοια anime ριξτε μια ματια εδώ:

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=3619

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 July 2007 - 18:02

ο

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=3619


Hehe μακριά, όσοι δεν αντέχετε :oo:

#8 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 30 July 2007 - 09:01

Αλλα εδω ειναι για One Piece, Naruto και χολλυγουντιανες αμερικανικες σειρες και ταινιες, οποτε τετοια δεν εχουν περαση....


sorry ρε σι L δεν μου αρεσε το σχολιο...δλδ επειδι δεν μας αρεσει μια ταινια που τρωνε ΣΚΑΤΑ!!! εμεις ειμαστε αλλου επειπεδου? εμενα προσοπικα μου φενονται αυτες οι ταινιες απλα ταινιες για να κανουν θορυβο! οπος ειχε πει και ο Bulle σε αλλο topic αμα ειναι να κανω μια ταινια να γαμα* το χαμστερ μου να λενε ολοι ποπο αυτο ειναι τεχνη!!

δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα......ενταξει ωραιο το ακραιο αλλα τραβα τραβα καπου ξεχιλωνει!:deadga6:
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#9 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 30 July 2007 - 10:41

*

να γαμα* το χαμστερ μου να λενε ολοι ποπο αυτο ειναι τεχνη!!


*Βλεπε σημερινη κοινωνοια.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 July 2007 - 12:53

sorry ρε σι L δεν μου αρεσε το σχολιο...δλδ επειδι δεν μας αρεσει μια ταινια που τρωνε ΣΚΑΤΑ!!! εμεις ειμαστε αλλου επειπεδου? εμενα προσοπικα μου φενονται αυτες οι ταινιες απλα ταινιες για να κανουν θορυβο! οπος ειχε πει και ο Bulle σε αλλο topic αμα ειναι να κανω μια ταινια να γαμα* το χαμστερ μου να λενε ολοι ποπο αυτο ειναι τεχνη!!

δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα......ενταξει ωραιο το ακραιο αλλα τραβα τραβα καπου ξεχιλωνει!:deadga6:


αντιθετως εγω βλεπω το εμπορικο να παρατραβα.

Ολοι πχ εχουν ακουστα τη ταινια Simpsons, αλλα ποιος ξερει οτι στο σινεμα παιζεται και η βραβευμενη ταινια στις Καννες με τιτλο Persepolis; Τωρα για Ελλαδα ελπιζω να ερθει τελη του ετους αμεταγλωττιστη.

Τωρα μαλιστα με την αναλυση HD θα κανουν και πλαστικες επεμβασεις στους ηθοποιους για να φαινονται αθικτα τα νεανικα τους χαρακτηριστικά. Βέβαια οι θεατες δε θα βλεπουν τις γραφικες λεπτομερειες της πλαστικης επεμβασης στο προσωπο ή αλλού αλλά απλά θα θαυμαζουνε τον/την ηθοποιό στη μεγαλη οθονη να γελά στο κοινο και στους θαυμαστές. Ασε τα εκατομμυρια που ξοδευονται για τη παραγωγη και τις διαφημισεις. Τωρα θα μου πεις πιο ειναι λιγοτερο υποκριτικό.

Οσο για το τι ειναι τεχνη στο σινεμα, αν δεν εχεις δει και αλλες παρομοιες και περιθωριακες ταινιες, δεν θα σε βοηθησει να το καταλαβεις.


και για την ταινια καποιος ποσταρε στο imdb μια αναφορά της Wikipedia για το νεο-ρεαλισμο:


"The movement is characterized by stories set amongst the poor and working class, filmed in long takes on location, frequently using nonprofessional actors for secondary and sometimes primary roles. Italian neorealist films mostly contend with the difficult economical and moral conditions of postwar Italy, reflecting the changes in the Italian psyche and the conditions of everyday life: defeat, poverty, and desperation. Because Cinecittà (a complex of studios in Rome--the center of commercial filmmaking in Italy since 1936) was occupied by refugees, films were shot outdoors, amidst devastation. Neorealist films are generally filmed with nonprofessional actors (though, in a number of cases, well known actors were cast in leading roles, playing strongly against their normal character types in front of a background populated by local people rather than extras brought in for the film). They are shot almost exclusively on location, mostly in poor neighborhoods and in the countryside. The subject matter involves life among the impoverished and the working class. Realism is always emphasized, and performances are mostly constructed from scenes of people performing fairly mundane and quotidian activities, completely devoid of the self-consciousness that amateur acting usually entails. Neorealist films generally feature children in major roles, though their roles are frequently more observational than participatory."

Ελπιζω να βοηθησα.

#11 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 July 2007 - 12:55

Το πιάσαμε ότι είσαι κουλτουριάρης. Χαλάραξε τώρα.

#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 July 2007 - 13:03

Ισχύει ότι ο Παζολίνι δεν χρησιμοποίησε ποτέ επαγγελματίες ηθοποιούς;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 30 July 2007 - 14:32

αντιθετως εγω βλεπω το εμπορικο να παρατραβα.


Οσο για το τι ειναι τεχνη στο σινεμα, αν δεν εχεις δει και αλλες παρομοιες και περιθωριακες ταινιες, δεν θα σε βοηθησει να το καταλαβεις.



+100 στο πρωτο...
οσο για το δευτερο....

δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει οι περιθωριακες ταινιες να ειναι ντε και καλα αριστουργιματα! και επισης μπορεις να δωσεις εναν ορισμο για το περιθωριακες?
απλος προσοπικα πιστευω οτι λεγοντας κατι αριστουργιμα λογο του δημιουργου ειναι λαθος! και γενικα πιστευω πος ταινιες σαν και αυτην δεν εχουν νοημα στην δικι μου υπαρξη δεν μου προσφερε τπτ η ταινια , βεβεα σε καποιoν αλλο μπορει να προσφερε κατι αλλα κατα την δικη μου γνωμη δεν εχει λογο υπαρξης!

τεχνη δλδ ειναι οτι ξεφευγει απο τα δεδομενα και ειναι ακραιο?
αν ναι τοτε σε παρακαλω ασε με στην αγνοια μου να πιστευω οτι τεχνη ειναι κατι το μοναδικο για τον καθενα. Συμφωνα με τον δικο μου ορισμο αυτη η ταινια ειναι μονο ενα απαισιο "Πραμα" που δημιουργιθικε για να κανει ΣΑΛΟ

αυτα...

Υ.Γ : ελπιζω να μην ειμαι τελιος off topic...
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#14 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 30 July 2007 - 14:47

guys ... Παιζετε με τα ακρα... συγκρινετε ταινιες τυπου Σαλο με hollywood, και η αληθεια παντα ειναι καπου στη μεση,...

Το Σαλο ειναι μια πολυ ακραια ταινια αλλα δεν ειναι η μονη μιας και υπαρχουν και αλλες σαν και αυτην εξισου ωμες και διαστροφικες για καποιο λογο ομως ξεχωρισε, ισως η βαρυτητα του ονοματος( Πασσολινι)? ποιος ξερει...

Ειναι τρελο ομως να συγχεουμε ταινιες σαν και αυτες με αριστουργηματα του ανατολικου και ευρωπαικου κινηματογραφου και να τα αποκαλουμε ολα μαζι περιθωριακα, μια ενοια που χρησημοποιουσα πιτσιρικας για να ξεχωριζω...

Ταινιες οπως η τριλογια του Κισλοφσκι (μπλε, λευκη , κοκκινη) ή του Λαρς βον Τριερ ( αυτη της χρυσης καρδιας) μας διχνουν οτι μια ταινια ειναι ποιοτικη και εχει κουλτουρα επιπεδο και πολιτισμο χωρις να χρησημοποιηει τεχνασματα ακραιοτητας τυπου Σαλο, μεσα απο το πλανο το συναισθημα και την ερμηνεια υπαρχουν ταινιες που ξεχωριζουν για τη ποιοτητα και για το μυνημα που θεωρουν υποχρεωση τους να σου περασουν, το γιατι ομως αυτες χαραχτηριζονται περιθωριακες και αντιεμπορικες ειναι ενα αλλο καπελο, μηπως γιατι σου εξηγουν πως στο κοσμο αυτο πρεπει να κυνηγησεις την αξιοπρεπεια την αγαπη το σεβασμο και ανωτερα πνευματικα αγαθα... σε αντιθεση με το hollywood που αποτελει το κεντρικο επεξεργαστη μιας κερδοσκοπηκης κατευθηνομενης μηχανης που ακουει στο ονομα παγκοσμοιοπηση?

Το να συγχεουμε Ταινιες τυπου Σαλο , Καλιγουλα, Shortbus και οτιδηποτε παρεμφερες βγαζει καθε αδερφη σκηνοθετης με ταινιες που εχουν ενα ανωτερο οραμα και επιπεδο ειναι το λιγοτερο τραγικο....
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#15 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 30 July 2007 - 21:22

Δεν είναι και ΤΟΣΟ σκληρή η ταινία.Έχουν υπάρξει πιο ακραίες ταινίες με ανάλογο θέμα΄όπως το Q(άλλα παραδείγματα δεν θυμάμαι,δεν είμαι και φάν).Πέρα όμως αυτου,όσο αφορά την αξία της ταινίας της ίδιας δεν μπορώ να μαι αντεικειμενικός καθότι σιχένομαι και την ίδια και τις επιρροές της.Για όποιον δεν γνωρίζει το σενάριο είναι επηρεασμένο από τις απόψεις και τα έργα του Μαρκήσιου Ντε Σαντ,1 από τους πιο ιδιαίτερους αλλά τρομερά σαδιστικούς ανθρώπους στην ιστορία της ανθρωπότητας.Επειδή συχένομαι τον τυπο,δύσκολα δεν θα σιχαινόμουν και τη ταινία,όμως δεν είναι μόνο αυτό το αρνητικό της.Ο τρόπος που παρουσιάζετε η σχέση αφέντη-υποταγμένου είναι πολύ ρηχή και επιφανειακή,όπως και οι λόγοι που όσοι παίρνουν μέρος το θέλουν αυτό.Μου θυμίζει περρισσότερο κάτι σκουπίδια του τύπου 'Η κυρία και ο ναύτης' παρά ταινία με όραμα και άποψη.

Προσωπικός,δεν θα το προτεινα ούτε στο χειρότερο εχθρό μου.

Άσχετο,αλλά επειδή αναφέρθηκε το Persepolis,πηγαίνετε να διαβάσετε το κόμικ προτού βγεί στην Ελλάδα η ταινία.Πραγματικά υπέροχο.
Posted Image