Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Lucky Star


  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#1 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 11 May 2007 - 20:09

Posted Image


Having fun in school, doing together homework, cooking and eating, playing videogames, watching anime. All those little things make up the daily life of the anime- and chocolate-loving Izumi Konata and her friends which is portrayed here. Sometimes relaxing but more than often simply funny!

Πανω-κατω το παραπανω περιγραφει πληρως την υποθεση του Lucky Star,καθως δεν εχει υποθεση(:oo:).

Προκειται για κλασικο καμμενο comedy και προτεινεται κυριως σε πολυ καμμενα ατομα.
Το concept του μπορει να θυμισει εντονα το azumanga daioh (παρακολουθουμε τις καθημερινες ζωες μερικων j-school girls).Επιπλεον θυμιζουν το AD στοιχεια όπως τα εξωφρενικα θεματα ορισμενων συζητησεων (επι 8 λεπτα οι πρωταγωνιστριες συζητουσαν για τις μεθοδολογιες με τις οποιες τρωνε τα φαγητα τους) και η ευκολια με την οποια η παρεα περναει από το ένα θεμα στο άλλο.
Από τα κοριτσια βεβαια ξεχωριζει ανετα η πρωταγωνιστρια,η Konata,η οποια είναι ο κλασσικος τυπος του χιλιοκαμμενου otaku [ΜΜO-anime-manga-fan που αγοραζει anime figures και δουλευει σε cosplay-café:wooi2:].
Επισης,κατι που κανεις προσεχει ευκολα στο Lucky Star είναι οι αναφορες σε αλλα anime.Κατα την διαρκεια του 4ου επισοδειου μονο προσεξα αναφορες σε:The Melancholy of Haruhi Suzumiya,Shin-Chan,Pokemon,To Heart,FUMOFU και ενδεχομενος να μου ξεφυγαν και μερικα.Οι αναφορες όμως δεν σταματουν κατά την διαρκεια του επισοδειου,καθως στο ending theme, ακουμε κάθε φορα μια από τις πρωταγωνιστιες να τραγουδαει το ending theme ενός anime.
Και για να ‘’δεσει’’ το γλυκο,για τα τελευταια λεπτα κάθε
επισοδειου,παρακολουθουμε μια ενοτητα ονοματι Lucky Channel (που δεν εχω καταλαβει ακριβως τι είναι:hmmm:),αλλα περιλαμβανει μια super-kawai τυπισσα που μεταμορφωνεται σε psycho με αποτελεσμα ο βοηθος της να μην περναει και πολύ καλα...
Σε γενικες γραμμες το anime κινειται αναμεσα στο σουρεαλισμο και στον οτακισμο (oχι,δεν υπαρχει τετοια λεξη) και ειναι love-it-or-hate-it.


Αυτά,αν δεν το εχετε δει,σπευσατε,και μετα πειτε και τη γνωμη σας!

ΥΓ.Φημες που θελουν μερος του forum να εχει το (creditless) opening video στο i-pod του για να μπορει να το βλεπει οπου παει,ειναι απολυτως αληθεις:wis:

#2 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 May 2007 - 20:22

ΥΓ.Φημες που θελουν μερος του forum να εχει το (creditless) opening video στο i-pod του για να μπορει να το βλεπει οπου παει,ειναι απολυτως αληθεις:wis:


Το επιβεβαιώνω κι εγώ, το είδα με τα μάτια μου!:thatsit:
και αν το συνδυάσουμε με το παρακάτω σχόλιο

Προκειται για κλασικο καμμενο comedy και προτεινεται κυριως σε πολυ καμμενα ατομα.

να δούμε πότε θα τον ξαναδούμε ...:emptyonexg1:
Στα της σειράς τώρα.....
....
....
δεν την έχω δει!:fromabove:
spam ftw!:bleh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 11 May 2007 - 20:35

Raki*Sutaa ftwz :333
Μαζι με το hayate no gotoku και το gintama ειναι το holy trio των καμμενων-parody comedies που λατρευω ^^ :P

Konata for prezident \m/

#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 11 May 2007 - 20:43

Το βλέπω κι εγώ :nanana:
Και ναι είναι αρκετά κάψιμο... Γενικά εγώ θα το χαρακτήριζα κουτσομπολιό anime. Πάντως αν και γενικά άμα δεν υπάρχει ιστορία βαριέμαι απίστευτα, περιέργως μου φαίνεται ενδιαφέρον.

Επισης,κατι που κανεις προσεχει ευκολα στο Lucky Star είναι οι αναφορες σε αλλα anime.Κατα την διαρκεια του 4ου επισοδειου μονο προσεξα αναφορες σε:The Melancholy of Haruhi Suzumiya,Shin-Chan,Pokemon,To Heart,FUMOFU και ενδεχομενος να μου ξεφυγαν και μερικα.

Πρόσθεσε και Death Note, Kanon, Air... Πολύ πιθανόν να έχει και σε άλλα.

ΥΓ.Φημες που θελουν μερος του forum να εχει το (creditless) opening video στο i-pod του για να μπορει να το βλεπει οπου παει,ειναι απολυτως αληθεις:wis:

Εγώ έχω το κανονικό opening στο κινητό μου :P

#5 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 11 May 2007 - 22:35

Φοβερή σειρά.Εγώ τουλάχιστον τη λατρεύω.Και όπως είπε και η Yami-chan η Konata είναι όλα τα λεφτά.Δε μου φτάνει ένα επεισόδιο τη βδομάδα θέλω και άλλο:nanana:

Posted Image


#6 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 12 May 2007 - 12:53

Μήπως έχει κάποιος κανά link για direct download επειδή δεν έχω πρόσβαση σε torrent αυτήν την περίοδο.

Κοίταξα στο anime-eden αλλά δεν το έχει. :nanana:
Posted Image

#7 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 12 May 2007 - 13:14

Ένα καλό site για μη Lisenced anime είναι αυτό: http://www.fansub.tv/

#8 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 12 May 2007 - 13:32

Ευχαριστώ πάρα πολύ, άρχισα ήδη να κατεβάζω. Θα πω τις εντυπώσεις μου όταν δω την σειρά.
Posted Image

#9 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 14 May 2007 - 16:02

Αντίθετα με πολλούς άλλους, εγώ βρήκα το πρώτο επεισόδιο αρκετά διασκεδαστικό. Η Kagami είναι ήδη η αγαπημένη μου, αν και μου αρέσουν όλα τα κορίτσια το ίδιο. Το έχω παρατήσει όμως προς το παρόν λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά θα το ξαναπιάσω μετά τις εξετάσεις. ;)

Όσο για το opening... Μεγάλη φάση... Το έχω βάλει ringtone στο κινητό μου. XP

~ Storm ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#10 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 14 May 2007 - 18:51

Όσο για το opening... Μεγάλη φάση... Το έχω βάλει ringtone στο κινητό μου. XP

~ Storm ~


Τι να πω εγω!

Yami-chan sent me the video on youtube...and that was the beginning of the end...12hours...12HOURS περιμενα στο torrent και κατεβασα το OP σε high-quality!
Ειναι το καμαρι του iPod μου:lovulovu:

Ακομα δεν εχω δει τπτ απτο anime...8ελω να βγουν αρκετα γιατι τα καμμενα φευγουν γρηγορα:wis:

#11 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 May 2007 - 19:00

Μπα, δεν μ'άρεσε καθόλου. Χάλια είναι.

LfNX0dh.png


#12 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 14 May 2007 - 19:05

Μπα, δεν μ'άρεσε καθόλου. Χάλια είναι.


(Osaka style)

NANDE YANEN!!!:roar:

#13 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 14 May 2007 - 19:05

Yami-chan sent me the video on youtube...and that was the beginning of the end...12hours...12HOURS περιμενα στο torrent και κατεβασα το OP σε high-quality!
Ειναι το καμαρι του iPod μου:lovulovu:

Δώσε κι εμένα μπάρμπα! ^^

Μπα, δεν μ'άρεσε καθόλου. Χάλια είναι.

Τα φαινόμενα απατούν λοιπόν...

~ Στορμ ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#14 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 May 2007 - 19:07

(Osaka style)

NANDE YANEN!!!:roar:


Nice Tsukkomi man, nice. :riiight:

ps, πλάκα έκανα, φυσικά και μου άρεσε. XD

LfNX0dh.png


#15 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 14 May 2007 - 19:27

Δώσε κι εμένα μπάρμπα! ^^

~ Στορμ ~


Haaaaaaaiiii!!!!

*uploading on rapid*

http://rapidshare.com/files/31292641/Lucky_Star_-_OP1.avi.html

I exist to serve:hero: