Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Πόση την έχετε?....


  • Please log in to reply
306 replies to this topic

Poll: Τι σύνδεση έχετε στο Ίντερνετ; (444 member(s) have cast votes)

Τι σύνδεση έχετε στο Ίντερνετ;

  1. PSTN (4 votes [0.90%] - View)

    Percentage of vote: 0.90%

  2. ISDN (1 votes [0.23%] - View)

    Percentage of vote: 0.23%

  3. ADSL 768 (62 votes [13.96%] - View)

    Percentage of vote: 13.96%

  4. ADSL 1024 (118 votes [26.58%] - View)

    Percentage of vote: 26.58%

  5. ADSL 2048 (71 votes [15.99%] - View)

    Percentage of vote: 15.99%

  6. ADSL 4mbit (33 votes [7.43%] - View)

    Percentage of vote: 7.43%

  7. ADSL 8mbit ++ (130 votes [29.28%] - View)

    Percentage of vote: 29.28%

  8. CABLE (4 votes [0.90%] - View)

    Percentage of vote: 0.90%

  9. WIFI (14 votes [3.15%] - View)

    Percentage of vote: 3.15%

  10. T1 (2 votes [0.45%] - View)

    Percentage of vote: 0.45%

  11. T3 (5 votes [1.13%] - View)

    Percentage of vote: 1.13%

Vote Guests cannot vote

#61 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 03 June 2007 - 21:21

Αν όλα πάνε καλά σε 6 μέρες θα έχω 10Mbits(ονομαστική πάντα).


Nα ρωτησω,απο ένα δίκτυο που λέγεται netone θα την βάλεις?
Γιατί είδα κάτι διαφημίσεις ότι και καλα σου δίνει και πολύ συμφέρον πακετο.Δλδ 40 ευρώ το μήνα μαζι με αστικες κλήσεις or sth(αλλα δεν νομιζω να αναφερεται στο 10 MΒ :wis:).Αλήθεια εσένα πόσο θα σου κοστίσουν?Και είναι όντως πραγματικά αυτά που έλεγε στη διαφήμιση?

#62 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 03 June 2007 - 21:35

Από την Forthnet είναι η γραμμή μου. Είναι 39,9 € το μήνα μαζί με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

#63 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 03 June 2007 - 22:04

Seriously o_O??????
Και δεν έχεις κανένα πάγιο απο ote????
Τότε γιατί δεν αλλάζουν όλοι οι Έλληνες σε αυτή την σύνδεση???ο_Ο
Τώρα ανυπομονώ να πάω φοιτήτρια,γιατι εδώ στο χωριό μου δεν τη βλέπω αυτή τη συνδεση ούτε σε 10 χρόνια.Αλλα ευτυχώς έμειναν μόνο τρεις μήνες!!!!

#64 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 03 June 2007 - 22:28

Έχω 768. Πιάνω καλές ταχύτητες γι' αυτό και σκοπεύω να παραμείνω σ' αυτή την ταχύτητα προς το παρόν.

me 2...
δεν με χαλαει....

Από την Forthnet είναι η γραμμή μου. Είναι 39,9 € το μήνα μαζί με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

μου φαινεται καπως ονειρικο αυτο γιατι δεν το κανουν ολοι τοτε?

#65 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 03 June 2007 - 22:37

Τα 10Mbits δεν τα φτάνεις . Εγώ είμαι γύρω στα 8,5 σε speedtest Και το μεγαλύτερο νούμερο που έχω δει σε downloading είναι 1057KB/sec

#66 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 03 June 2007 - 22:38

μου φαινεται καπως ονειρικο αυτο γιατι δεν το κανουν ολοι τοτε?

γιατι το παραπανω υποστηρηζεται μονο απο το ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet,το οποιο ακομα δεν υπαρχει σε ολη την ελλαδα..:P
*i'm waiting for it to come over here too V_V*

και ναι,ολοκληρα 10mbit λιγο δυσκολα τα φτανεις...

#67 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 03 June 2007 - 22:43

Sorry και θεωρείται αποδεκτό να πιάνεις μόνο 100kB???Καλα τόσο έχω πιάσει και εγώ αρκετες φορές το πρωι και το βράδυ με την μίζερη 1024...
Καλα αληθεια μόνο μέχρι τόσο πιάνει?
Ακόμα και σε torrent ή στο mIRC???

#68 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 June 2007 - 22:57

Sorry και θεωρείται αποδεκτό να πιάνεις μόνο 100kB???Καλα τόσο έχω πιάσει και εγώ αρκετες φορές το πρωι και το βράδυ με την μίζερη 1024...
Καλα αληθεια μόνο μέχρι τόσο πιάνει?
Ακόμα και σε torrent ή στο mIRC???


Αν αναφέρεσαι στο Theo.gr έγραψε 1057KB/sec όχι 100:hihi2:

Posted Image


#69 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 June 2007 - 00:09

Μάγκες και μαγκιόρισσες, η προσφορά της Forthnet μου ακούγεται too good to be true. Καταρχήν, να ξεκινήσω από τα εύκολα. 10 MBps είναι το θεωρητικό μέγιστο που μπορείτε να πιάσετε. Από αυτό αφαιρείτε, λαμβάνοντας υπόψη διάφορα factors: 1) πόσο θα απέχετε από το τοπικό DSLAM. Όσο πιο μακρυά, τόσο πιο αργά. 2) Πόσοι clients θα εξυπηρετούνται από κάθε DSLAM. Ο λόγος που κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν πιάνετε καλές ταχύτητες είναι ακριβώς αυτός, τα DSLAM είναι πίτα.

Έχοντας αυτά στο μυαλό, σκεφτείτε τώρα ότι η Forthnet έχει βάλει αυτήν την προσφορά-κράχτη, και θα πέσουν όλοι σαν τις μύγες. Για την ακρίβεια ήμουν κι εγώ έτοιμος να κάνω αίτηση αλλά με φρέναρε φίλος μου εδώ στην Θεσσαλονίκη που μου είπε: "Forthnet; Ούτε να το σκέφτεσαι, 3 μήνες τώρα με δουλεύουν ότι θα ενεργοποιήσουν την σύνδεση 'μέσα στην βδομάδα'.". (Και δεν είναι μόνο αυτός, διαβάστε και στο insomnia.gr/ ... Έχουν πέσει αμέτρητες αιτήσεις και το μικρό προσωπικό της εταιρίας δεν τις προλαβαίνει πια.) Ε, όσο ισχυρό τηλεφωνικό δίκτυο κι αν έχει χτίσει η Forthnet μέχρι στιγμής, δεν μπορώ παρά να προβλέπω ότι, όταν ενεργοποιηθούν αυτές οι αιτήσεις, πάλι χάλια θα είναι οι ταχύτητες, γιατί και της Forthnet τα DSLAM θα είναι εξίσου πίτα.

Τώρα, για ποιο λόγο βάζει τέτοια προσφορα; Η Forthnet στο πρώτο τετράμηνο του 2007 είχε απώλειες ~5 εκ. €. Οι shareholders ζητάνε να ρεύσει χρημα αλλιώς θα πάνε τις επενδύσεις τους αλλού. Έτσι και η Forthnet, σε μια κίνηση "απελπισίας" θα έλεγα, βάζει αυτόν τον κράχτη για να μαζέψει κόσμο και να αποκτήσει extra εισροές, μπας και καλύψει τη χασούρα.

Να μου λείπει. Όταν αποκτήσει σοβαρό ιδιόκτητο δίκτυο, τότε θα τους προτιμήσω. Προς το παρόν κοιτάω άλλους ISPs που αποκτούν δικό τους δίκτυο, π.χ. ON, Vivodi (αν και γι' αυτούς έχω ακούσει τα μύρια όσα), HOL...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#70 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 04 June 2007 - 00:27

Αν αναφέρεσαι στο Theo.gr έγραψε 1057KB/sec όχι 100:hihi2:


Eεεε το παιδι μαλλον 1057kbts εννοουσε
Εγω όταν μιλάω για ταχύτητα τη μεταφράζω παντα σε bytes. :P
Δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος γενικα λεει 1024 και δεν λεει απλα 128,για να ακουγεται καλύτερα???:Blissfull:
Ετσι κι'αλλιως αν επιανε όντως 1057 ΚΒ τότε εδώ δεν θα ήταν η Ελλάδα.:deadga6:

#71 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 04 June 2007 - 09:49

Απλα ειναι δυο τρεις περιοχες στις οποιες αυτα που λενε γινονται αλλα στις περισσοτερες γινεται το ελα να δεις.Ενας φιλος μου ηθελε να βαλει το προγραμμα της forthnet alla εδω και ενα μηνα δεν εχουν δωσει σημαδια ζωης.Επισης τεο ετσι και παραπονεθεις Ξανα για το 1057κβ που κατεβαζεις θα ερθω να σε δειρω:hahaha::hahaha::hahaha:.Εμεις τι να που με ρε:uhh:

#72 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 05 June 2007 - 21:02

Eεεε το παιδι μαλλον 1057kbts εννοουσε
Εγω όταν μιλάω για ταχύτητα τη μεταφράζω παντα σε bytes. :P
Δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος γενικα λεει 1024 και δεν λεει απλα 128,για να ακουγεται καλύτερα???:Blissfull:
Ετσι κι'αλλιως αν επιανε όντως 1057 ΚΒ τότε εδώ δεν θα ήταν η Ελλάδα.:deadga6:

Kilobytes εννούσα, αν θέλεις ποστάρω και screenshot

Επισης τεο ετσι και παραπονεθεις Ξανα για το 1057κβ που κατεβαζεις θα ερθω να σε δειρω:hahaha::hahaha::hahaha:.Εμεις τι να που με ρε:uhh:


Δεν παραπονέθηκα, πληροφοριακά το είπα:riiight:

#73 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 06 June 2007 - 04:55

1024 αλλα σε κανα 3μηνο θα εχω 10αρα!!!!!

P.S.: Εμένα πάντως η forthnet μου ήρθε σε 4 μέρες....
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#74 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 06 June 2007 - 08:48

1024 αλλα σε κανα 3μηνο θα εχω 10αρα!!!!!


10άρα ποια 10άρα. Τώρα οι forthnet έβγαλε τους κόφτες και το μέγιστο που θα μπορεί να πιάσει κάποιος θα είναι 24Mbits(οι μόνοι που θα τα ποιάνουν θα είναι αυτοί δίπλα στα DSLAMs:nanana:).

#75 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 June 2007 - 10:02

10άρα ποια 10άρα. Τώρα οι forthnet έβγαλε τους κόφτες και το μέγιστο που θα μπορεί να πιάσει κάποιος θα είναι 24Mbits [...]

Αν αυτό είναι αλήθεια τότε το ξανα-μανα-σκέφτομαι για Forthnet. :o

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||