Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Infinite Ryvius


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 25 April 2007 - 19:26

INFINITE RYVIUS


Posted Image






Απο τον δημιουργό του γνωστού Gundam SEED, Hisashi Hirai και με σκηνοθεσία Goro Taniguchi(Planetes, Code Geass), μας έρχεται αυτό το διαμαντάκι των 26 επεισοδίων απο το Studio Sunrise(Cyborg 009, Mobile Suit Gundam SEED)




Υπόθεση

In 2197 a strong solar flare created a strange region of high gravity, called the Gedult, throughout the plane of the solar system, which crushes any ship that strays too far into it. Nonetheless, humanity has traveled through space and colonized all the planets. It is here, in 2225, that Kouji travels to the Bratica facility along with thousands of other young men and women, to train for every kind of career in space, from salvager to stewardess. All is not as simple as it seems, as enemies they didn`t even know they had threaten all their lives with sabotoage, and a mysterious and powerful ship appears as their salvation. But even this powerful ship, the Ryvius, can`t protect them from themselves...

Με άλλα λόγια...

Τι γίνεται όταν 487 παιδιά, που πηγαίνουν για εκπαιδευτικούς σκοπούς στο διάστημα, αναγκάζονται να επιβιώσουν ολομόναχα σε ένα άγνωστο διαστημόπλοιο, κάτω απο αντίξοες συνθήκες και να δέχονται επιθέσεις χωρίς να γνωρίζουν το λόγο; Πόση αντοχή μπορεί να έχει ένας άνθρωπος και ειδικά όταν μιλάμε για παιδιά;

Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image




Γιατί κανείς δεν απαντά στις κλήσεις βοηθείας που στέλνουν απελπισμένα καθόλη τη διάρκει του ταξιδιού τους; Τι είναι το Ryvius;

Posted Image Posted Image



Αυτό που γίνεται είναι να βλέπουμε σε μιά μικρογραφία της κοινωνίας, του κόσμου κατ’επέκταση, τον τρόπο που αντιδρούν τα μέλη που την αποτελούν στις παράλογες, ανεξήγητες και διαρκείς καταστάσεις ζωής ή θανάτου στις οποίες εκτέθεικαν ξαφνικά, χωρίς να το γνωρίζουν, χωρίς επιλογή. Βλέπουμε το πώς ένα παιδί γίνεται ενήλικας απο τη μιά στιγμή στην άλλη και, εν μέρει, τί σημαίνει αυτό. Βλέπουμε την απεριόριστη γκάμα συναισθημάτων του ανθρώπου.

Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image



Απο άποψη εικόνας και μουσικής τώρα.

Το οπτικό κομμάτι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο που να εντυπωσιάζει και να είναι άξιο ξεχωριστής αναφοράς, ενώ το σχέδιο είναι απλό και με μερικές ατέλειες. Επίσης παρατηρήθηκαν πολλά θολά frames πράγμα που μάλλον οφείλεται στα original DVDs και όχι σε θέμα encoding των KAA.
Απο την άλλη πλευρά, ο ήχος είναι το εντυπωσιακό κομμάτι της σειράς. Αποτελεί ένα μίγμα δυτικής μουσικής R&B/hip-hop με J-pop vocals. Αυτό είναι εμφανές στο OP, "DIS -", που ερμηνεύεται απο τη ιαπωνό-αμερικανίδα τραγουδίστρια Mika Arisaka, καθώς επίσης και τα πολλά θεματικά instrumentals που χρησιμοποιούνται στο (ηχητικό)παρασκήνιο.

Οι απαντήσεις στα υπόλοιπα ερωτήματα και το τι άλλο βλέπουμε στο φοβερό, κατα την αποψή μου, anime ΝΑ τα δείτε στο release των KAA.

It Hurts. Its Frightening. We Struggle. But still...We keep Forward.
This is Living.
To Live


Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 April 2007 - 17:38

Sorry αλλά για μένα μια από τις ποιο εκνευριστικές σειρές ever και κατα συνέπεια κάτω του μετρίου :deadga6:
rsrGbGx.gif

#3 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 26 April 2007 - 17:41

Ο λόγος;
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 April 2007 - 21:19

Πολύ απλά γιατί οι χαρακτήρες είναι από τους χειρότερους που έχω δεί, τα δύο άδερφια είναι πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλον, είδικα σε κάτι ψεύδο-δράμα καβγάδες. Από υπόθεση ξεκινάει καλά αλλά μετά μπλέκουν τα μπούτια τους με ρομάντζο τρίγωνα/τετράγωνα και σου διαλάνε την όλη ατμόσφαιρα. Τέσπα, περί όρεξεος πάντοτε, από άλλους έχω ακούσει ότι είναι απίστευτο, εμένα με εκνεύρισε αφάνταστατα.:uhh:
rsrGbGx.gif

#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,266 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 April 2007 - 00:31

ωραια παρουσιαση. και εμενα δε με εντυπωσιασε στους χαρακτηρες. Ισως αν βαζανε φωνες που να ανταποκρινονταν στην ηλικια τους.

Δηλ σε σχεση με σειρες οπως Twin Spica, Irresponsible Captain Tylor, Crest/Banner of the Stars (To Legend of Galactic Heroes ελπιζω καποτε να μπορεσω να το δω) υστερεί στους χαρακτηρες, αλλά οσον αφορα την πλοκη ειναι αρκετα καλή σειρά

Το ειχα δει από OGM rip των Animeforever.
Τη συνιστώ αλλά υπάρχουν και καλύτερες (βλεπε παραπανω)

#6 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 27 April 2007 - 00:57

Το anime είναι βασισμένο στο character development. Δεν έχω δει τα παραπάνω που αναφέρεις αν και κατεβάζω το crest of stars :>
Πάντως η αλήθεια είναι πως οι χαρακτήρες αν και παιδιά είναι σε φάση που είναι έτοιμα να βγούν στην παραγωγή άκα να πιάσουν δουλειά. Οπότε περιπλέκει λίγο το θέμα ηλικία, συμπεριφορά και φωνή.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 April 2007 - 12:39

Crest of the stars >>>>>>> Infinite Ryvius κατά πολύ μάλιστα, αν και δεν είναι τόσο κοντά από άποψη υπόθεσης.
rsrGbGx.gif

#8 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 05 May 2007 - 14:16

Ενδιαφέρον (pre)review. Γενικά την βρήκα πολύ καλή σειρά· με άγγιξε. Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την αλληλεπίδραση διαφόρων χαρακτήρων μεταξύ τους κάτω από δύσκολες συνθήκες.

Προσωπικά, μιας και αναφέρθηκε, δεν βρίσκω κανένα ιδιαίτερο σημείο σύγκρισης μεταξύ του Crest/Banner of the Stars (αμιγώς space opera) και του Infinite Ryvius. Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι εξελίσσονται αμφότερα στο διάστημα. Κατά τα άλλα διαφέρουν πολύ, τόσο στο σενάριο όσο και στους χαρακτήρες, κάτι στο οποίο το Crest of the Stars δεν εμβαθύνει και ιδιαίτερα πολύ (ντάξει, ενδιαφέρουσα η Lafiel κι η εξέλιξή της, αλλά μέχρι εκεί...).

OFF-TOPIC: Βλέπω και βαθμούς στο πλάι, ενδιαφέρον.
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)

#9 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 06 May 2007 - 11:09

Ωραίο το preview σου Nodsl και μου κίνησε την περιέργια να το δω.
Βέβαια από τα υπόλοιπα μέλη που απάντησαν ως τώρα έχει κριτικές κάτω του μετρίου αλλά μιας και ήδη το κατεβάζω εδώ και 4 μέρες(όπως και ότι άλλο σχεδόν βρήκα από τον tracker των KAA :nanana:) και αυριο θα έχει τελειώσει κάποια στιγμή θα το δω.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 06 May 2007 - 11:19

Το Ryvius είναι από τους τίτλους που δεν είχα καθόλου ακουστά, και έμεινα κάπως έτσι :oo: όταν το είδα. Από τους αγαπημένους μου τίτλους. Έχει 15+ ενεργούς χαρακτήρες, όμως δεν χάνει καθόλου. Θεωρώ την ανάπτυξη των χαρακτήρων από τα πιο σημαντικά στοιχεία που έχει η σειρά, άσχετα αν δεν μου άρεσε σχεδόν κανένας τους.
Όλοι οι χαρακτήρες είναι πολύ καλά δομημένοι, και ο όλος τρόπος που διαδραματίζεται είναι πολύ πρωτότυπος.

Βέβαια έχει και τα κλασικά τρίγωνα/τετράγωνα :P και το ακόμα πιο κλασικό "I want to protect her". Αυτά προσπαθούσα να τα προσπεράσω, αλλά ο τίτλος σαν overall είναι στα ΤΟΡ anime που έχω δει, επειδή παρουσιάζει το πως μπορεί ένας άνθρωπος να εθελοτυφλεί και να αλλάξει από την μία στιγμή στην άλλη, όταν του δοθεί εξουσία και βρίσκεται σε καταστάσεις που απειλείται η ζωή του

E5VV38U.jpg


#11 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 06 May 2007 - 12:44

Ωραίο το preview σου Nodsl και μου κίνησε την περιέργια να το δω.
Βέβαια από τα υπόλοιπα μέλη που απάντησαν ως τώρα έχει κριτικές κάτω του μετρίου αλλά μιας και ήδη το κατεβάζω εδώ και 4 μέρες(όπως και ότι άλλο σχεδόν βρήκα από τον tracker των KAA :nanana:) και αυριο θα έχει τελειώσει κάποια στιγμή θα το δω.



Seedάρω όσο μπορώ :P
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#12 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 06 May 2007 - 12:54

Seedάρω όσο μπορώ :P

Thanks NoDsl αλλά μάλλον φταίει και η σύνδεσή μου κατά ένα μέρος για τις χαμηλές ταχύτητες, 10-30 kb/s, που πιάνω για αυτό το torrent.

ΥΓ: Αλήθεια αφού δεν έχεις DSL όπως λέει και το nick σου, με pstn seedάρεις;:hahaha::bleh:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#13 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 15 September 2009 - 14:37

Pipirupirupipirupi!
Δύο χρόνια και κάτι μετά το τελευταίο post ήρθε η ώρα να πω κι εγώ τη δική μου άποψη.


Τη σειρά την ανακάλυψα τυχαία τις προάλλες καθώς έψαχνα για κάτι manga και μου κίνησε την περιέργεια. Αφού την "κατάπια" όλη μονομιάς(μέσα σε μια μέρα και τα 26 episodes....yes I got tons of free time) έχω να πω ότι τη λάτρεψα.

Μπορεί οπτικά να μην είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά η ιστορία, οι χαρακτήρες, η εξέλιξη αυτών, οι συνεχείς ανατροπές μέσα στο σύνολο και όλο το ψυχικό/συναισθηματικό υπόβαθρο της σειράς είναι από τα καλύτερα μέχρι σήμερα.

Μπορεί σε κάποιους να φανούν πρόσωπα και καταστάσεις εξαιρετικά ακραίες(ή ακόμα και εξωπραγματικές) όμως πραγματικά πιστεύω είναι ότι αν έβαζες πραγματικούς ανθρώπους στην ίδια ακριβώς κατάσταση θα είχες ένα αποτέλεσμα αρκετά κοντινό με αυτό της σειράς.

Η σειρά για μένα έχει πετύχει στο 100% τον σκοπό της(δλδ την απεικόνηση του στησίματος μιας κοινωνίας και η αλληλεπίδραση των ατόμων που την απαρτίζουν, τα παιχνίδια εξουσίας, τη δύναμη των στερεοτύπων στις σχέσεις(like the "I want to protect her" part PK), την τάση του ανθρώπου να δημιουργεί την δική του πραγματικότητα και να "διαφεύγει" σε αυτή κ.ά.)

Posted Image


#14 vtheofilis

vtheofilis

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 09 May 2010 - 22:37

Την είδα και εγώ μέσα σε μια μέρα....:kakaka:

Το κακό είναι ότι μου πήρε κάνα μήνα να την κατεβάσω....:sadist:

Αν και κάποιοι χαρακτήρες είναι εκνευριστικοί σε πολλά σημεία.... τους περισσότερους τους συμπάθησα στο τέλος....
Το σχέδιο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για την εποχή του, ούτε και ο ήχος (ίσως μεροληπτώ εξ' αιτίας της Hip hop ή ότι στο καλό είναι αυτό). Η ιστορία δεν είναι τόσο πρωτότυπη αλλά είναι καλά δοσμένη. Μαζί με τους χαρακτήρες δίνει όμως μια ενδιαφέρουσα σειρά, και προσωπικά δεν μου άφησε αναπάντητα ερωτήματα.