Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

X-DAY [Kanojo-tachi no X day]


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 April 2007 - 15:13

X-DAYS

Posted Image


Είδος: Drama, Shoujo
Manga-ka:
Setona Mizushiro
Ιστορία: Setona Mizushiro
Αριθμός Tankoubons: 2 Volumes
Αριθμός Σελίδων: 192

Πλοκή

Η Ρίκα Σαγκινούα (αλλίως γνωστή ώς 11), μαθήτρια λυκείου, έχασε τα
πάντα μετά από τραύμα στο πόδι της. Συμπτωματικά, μπαίνοντας στο
Chatroom του σχολείου της, συναντά τρεία μαθητές. Μαζί αποφασίζουν
να κάνουν ένα σχέδιο ανατύναξης του σχολείου, ο καθένας με τους
δικούς του λόγους.

Download Links

[URL="http://www.pakrite.co.nz/%7Eevilempire/X-Day/X-Day_Vol_01_by_Setona_Mizushiro%5bTokyoPop_Scans%5d_%5bSaD%5d.zip"]Volume 1[/URL]
[URL="http://www.pakrite.co.nz/%7Eevilempire/X-Day/X-Day_Vol_02_by_Setona_Mizushiro%5bTokyoPop_Scans%5d_%5bSaD%5d.zip"]Volume 2[/URL]

Σήμερα δίαβασα αυτό το καταπληκτικό Manga...
Μπορεί να ακούγεται χαζό, όμως μόνο αν το διαβάσετε θα καταλάβεται την ποιότητα για την οποία μιλάμε. Μόνο αυτό έχω να πώ
.


oR4yYRl.gif


#2 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 03 April 2007 - 15:42

μπράβο Ash :D Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον και Thanks για τα Dlinks :), ήδη πήγε για κατέβασμα
Περισσότερα αφού το διαβάσω :P

rrmr.png


#3 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 03 April 2007 - 19:18

Το διαβασα και γω. Πραγματικα πολυ καλο Μανγκα (αν και με μπερδεψε λιγο στο τελος) ,αλλα πολυ μικρο...
Posted Image

#4 cronogr

cronogr

    Anime Amateur

  • Members
  • 95 posts

Posted 03 April 2007 - 20:26

Χμμ πρέπει να είναι πολύ καλό μάνγκα αφου το διαβάζει ο ash θα το κατεβάσω και εγώ
Posted Image

#5 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 04 April 2007 - 04:49

Χμμ πρέπει να είναι πολύ καλό μάνγκα αφου το διαβάζει ο ash θα το κατεβάσω και εγώ


x2 :D

#6 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 04 April 2007 - 09:32

Παραβλέπω αυτή την ειρονία σας. Ας πούμε οτι δεν ξέρω τι είστε.

Το διαβασα και γω. Πραγματικα πολυ καλο Μανγκα (αν και με μπερδεψε λιγο στο τελος) ,αλλα πολυ μικρο...

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες; :

Ending
Spoiler:

oR4yYRl.gif


#7 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 04 April 2007 - 13:22

κοιτα συγνωμη ash m8 απλα η εμπειρια σου στα manga ειναι μικρη σε σχεση με του cronogr η αλλων πεδιων :D

#8 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 04 April 2007 - 14:35

λοιπόν το διάβασα και εγώ... και θα συμφωνήσω με τον neeTHREE....
Πολύ μικρό μου φάνηκε : Θα προτιμούσα να ανέλυε περισσότερο τους χαραχτήρες
και τα προβλήματα που τους απασχολούν καθώς και την προσωπική τους ζωή.
Παρόλα αυτά το τέλος μου άρεσε :P
Spoiler:

rrmr.png


#9 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 04 April 2007 - 16:54

Είναι γνωστό ότι ο crono-sama είναι ο most gerolas όσον άφορα τα manga στην Ελλάδα αλλά και στην Ιταλία!! Don't mess with him :@

#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 March 2010 - 07:12

*casting thread rez*

Γαμώτο τέτοια manga είναι κρίμα να τα τρώει το έρεβος. >_<

Anw να πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου οι οποίες είναι θετικότατες. Και για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι οι περιλήψεις των έργων της Mizushiro Setona τα αδικούν κατάφορα. Το ίδιο έγινε και με τα Kuro Bara Alice, Afterschool Nightmare και Kyuuso wa cheese no yomewomiru. Imo η συγκεκριμένη mangaka έχει κάνει και καλύτερες δουλειές αλλά σίγουρα σαν σύνολο είναι από τους τίτλους που αξίζει να διαβάσει κανείς.

Για να μην τα πολυλόγώ πρόκειται για μια σύντομη αλλά διεισδυτική ματιά στην σκοτεινή φάση της ζωής τεσσάρων διαφορετικών ατόμων καθένας από τους οποίους έχει τους δικούς τους λόγους για να θέλει να αποδράσει από τον φαύλο κύκλο της καθημερινότητάς τους. Το σχέδιο για να ανατινάξουν το σχολείο είναι μια συμβολική πράξη ενάντια σε αυτά τα οποία τους θλίβουν.

Spoiler:


Όσο για την αυτοτελή ιστορία στο τέλος του έργου μπορώ πολύ απλά να πώ ότι με έριξε σε κατάθλιψη. Y^Y Φαίνεται της ξίνισε της mangaka το αισιόδοξο τέλος και η κάθαρση και είπε να κλείσει το manga με το ύφος που αυτή επιλέγει.xD Και ήταν το πρώτο πράγμα που διάβασα σήμερα το πρωι. That was a nice way to start my day :P