Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Χειροτερο opening/closing theme?


  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#136 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 06 November 2009 - 01:07

το ending του Gundam 0079.
εχει το top spot στη λιστα μου με τα χειροτερα ever. :x
i just can't stand it and the fact that i don't like Amuro's guts is not helping either -___-;;

Posted Image

Spoiler: &#33909


#137 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 08 April 2010 - 16:38

εχω την εντυπωση οτι το τεραστιο ποσοστο των ανιμε εχουν αθλια opening, τουλαχιστον για μη ιαπωνες φαν.

ακομα και οταν μεταφερονται σε αλλη γλωσσα, συνηθως ειναι το ιδιο τραγουδι με μεταφρασμενο στοιχο, ενω για μενα το προβλημα ειναι το τραγουδι το ιδιο.

πχ στο Deathnote ποιος θυμαται το πρωτο opening? αυτο που εχει κολησει στους θεατες ειναι το δευτερο. το οτι ειναι στα ιαπωνικα δεν ενοχλει.

ενα πολυ καλο παραδειγμα ειναι τα openings του pokemon:

ιαπωνικα
[media]http://www.youtube.com/watch?v=fGi1ThaXhr4[/media]αγγλικα
[media]http://www.youtube.com/watch?v=cbhbLrSQKyY[/media]το αγγλικο δεν συγκρινεται καν με το ιαπωνικο. αν δεν ειχε γινει δημιουργια καινουργιου τελιως op στα αγγλικα πιστευω οτι το pokemon θα ειχε χαθει στην αφανεια και δεν θα το ηξερε κανεις, ειδικα αφου εγινε γνωστο στην αμερικη. εγω θυμαμαι να ειμαι παιδακι και να περιμενω με αγωνια το pokemon επειδη γουσταρα επειρα το opening και το τραγουδουσα δυνατα, παρολο που δεν τρελαινομουν ιδιαιτερα με το ιδιο το επισοδειο.

αλλο παραδειγμα το op του One Piece που κρατησε το ιδιο τραγουδι αλλα με μεταφραση του στοιχου στα ελληνικα. εγω αρχισα να το βλεπω απο την ελληνικη μεταγλωτιση οταν ημουν 12 χρονων. οταν ξανα-ανακαλυψα το One Piece και αρχισα να το βλεπω 8 χρονια μετα (στα ιαπωνικα με αγγλικους υποτιτλους) αν και ειχα ξεχασει προ πολλου τα λογια θυμομουν ακομα εντονα το τραγουδι.


αν προσεχανε λιγο παραπανω τα opening τους πιστευω θα ειχανε πολυ πιο αυξημενη δημοτικοτητα τα ανιμε

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#138 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 April 2010 - 17:24

lolwhat?

Αυτό που λες δεν ισχύει ούτε καν...Ή τουλάχιστον είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα...εμένα για παράδειγμα μου έχουν αρέσει άπειρα openings σειρών, ενδεικτικά NGE, ergo proxy, durarara, maria holic, bounen no x'mdou, τα openings του gintama,nodame cantabile και πολλά άλλα...

Και προσωπικά γούστα είναι αυτά αλλά εμένα μου άρεσε καλύτερα το πρώτο opening του death note...

Επομένως ναι το opening μετράει ως ένα βαθμό αλλά συνήθως μια προσεγμένη σειρά έχει και προσεγμένο opening...

xbJ3b2w.jpeg


#139 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 08 April 2010 - 17:39

και μενα μου αρεσουν του Durara k Ergo Proxy. αλλα και τα δυο αυτα ειναι τελιως δυτικα.

τα περισσοτερα τα βαριεμαι παρα πολυ.

σιγουρα ειναι υποκειμενικο. αυτος που εχει δει πολλα ανιμε, που βλεπει ανιμε πολυ καιρο τωρα, ακουει j-music και γενικοτερα ειναι εξοικειωμενος με τον ηχο θα του αρεσουν. αλλα εχω την εντυπωση οτι πιο δυτικα ακροατηρια βρισκουν τα openings τελιως ξενα και βαρετα.

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#140 stavros4815162342

stavros4815162342

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 08 April 2010 - 19:48

πχ στο Deathnote ποιος θυμαται το πρωτο opening? αυτο που εχει κολησει στους θεατες ειναι το δευτερο. το οτι ειναι στα ιαπωνικα δεν ενοχλει.

Το 1ο οπενινγκ στο Death note είναι ΦΟΒΕΡΟ.
Στο 2ο δεν έχω φτασει, ειμαι σχετικά καινούριος στη σειρά.

#141 Saf520

Saf520

    Περιστασιακός χρήστης anime ουσιών

  • Members
  • 154 posts

Posted 08 April 2010 - 20:06

Το 1ο οπενινγκ στο Death note είναι ΦΟΒΕΡΟ.
Στο 2ο δεν έχω φτασει, ειμαι σχετικά καινούριος στη σειρά.


:sigh2: Το 2ο θα σου αρεσει μονο αμα εισαι πολυ μεταλας (πολυ ομως) !! Εμενα με ξενερωνε !!

Παντως συμφωνω για το πρωτο. Ειναι απιθανο !!!

sigpic10697_5.gif


#142 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 08 April 2010 - 20:11

αλλο παραδειγμα το op του One Piece που κρατησε το ιδιο τραγουδι αλλα με μεταφραση του στοιχου στα ελληνικα. εγω αρχισα να το βλεπω απο την ελληνικη μεταγλωτιση οταν ημουν 12 χρονων. οταν ξανα-ανακαλυψα το One Piece και αρχισα να το βλεπω 8 χρονια μετα (στα ιαπωνικα με αγγλικους υποτιτλους) αν και ειχα ξεχασει προ πολλου τα λογια θυμομουν ακομα εντονα το τραγουδι.

--Άκυρο--
Θυμάμαι που άκουγα το opening του one piece στο ALTER. Το είχα λατρέψει. Μετά από χρόνια το ξανάκουσα στο youtube(στα ελληνικά). Fail.

εχω την εντυπωση οτι το τεραστιο ποσοστο των ανιμε εχουν αθλια opening, τουλαχιστον για μη ιαπωνες φαν.

Μάλλον είναι ιδέα σου. Ή έτσι είναι το γούστο σου. Ή δεν τα έχεις συνηθίσει...

#143 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 08 April 2010 - 23:04

--Άκυρο--
Θυμάμαι που άκουγα το opening του one piece στο ALTER. Το είχα λατρέψει. Μετά από χρόνια το ξανάκουσα στο youtube(στα ελληνικά). Fail..

Δεν ξερω γιατι αλλα εμενα ακομα μ'αρεσει...:beaten:


2bbd14fc.jpg


#144 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 08 April 2010 - 23:24

Μιας και έχουμε ήδη thread για τα χειρότερα opening / closing themes, το thread έφαγε συγχώνευση με συνοπτικές διαδικασίες.

Daz, κι εγώ σε μια τέτοια κατάσταση είμαι, τα openings / endings που μου αρέσουν είναι μετρημένα στα δάχτυλα, ενώ τα περισσότερα μου φαίνονται αδιάφορα στην καλύτερη (έως ανυπόφορα στις περισσότερες περιπτώσεις). Παίζουν ρόλο το γούστο και οι γενικές μουσικές προτιμήσεις του καθενός.

E5VV38U.jpg


#145 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 08 April 2010 - 23:30

kala death note openings kai endings....απλά respect....τώρα για χειρότερα openings υπάρχουν 2 συνθήκες.όταν είναι καλο το song και άθλιες οι σκηνές η όταν είναι οι σκηνές καλές και άθλιο το song....και για χειρότερο ending θα έλεγα naruto

#146 TheChoSenOnE

TheChoSenOnE

    Anime Freak

  • Members
  • 499 posts

Posted 08 April 2010 - 23:34

WORST OPENING EVER
ELFEN LIED for me
Posted Image

#147 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 April 2010 - 23:36

Μεγιστη βλακεια OP αυτο του Κ-ΟΝ S2... Βεβαια πολλα ανιμε εχουν αναλογη μουσικη επενδυση. Αλλά τα υπολοιπα ανιμε δεν εχουν το ιδιο hype με το K-ON για αυτο και δεν τα αναφερω.
Posted Image

#148 Lebw

Lebw

    やれ やれ

  • Members
  • 79 posts

Posted 09 April 2010 - 19:50

Μεγιστη βλακεια OP αυτο του Κ-ΟΝ S2...


Θα συμφωνησω απολυτα.

Eπισης ποτε δεν μου πολυαρεσε το opening του Fruits Basket...

Posted Image


#149 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 10 April 2010 - 10:27

και για χειρότερο ending θα έλεγα naruto

Χεχ, όντως. Ώρες ώρες μου φαίνεται πως τα βάζουν για να μας σπάσουν τα νεύρα. Μερικά είναι τόσο άθλια που δεν αντέχεις να τα ακούσεις, αν και υπάρχουν και κάποια που είναι καλούτσικα, όπως το 1ο του naruto(όχι shipp). Τις περισσότερες φορές όμως, σηκώνομαι asap από το κρεβάτι για να κλείσω τον player. xD

#150 DmJapan

DmJapan

    音乐 , 音楽 , 음악

  • Members
  • 95 posts

Posted 10 April 2010 - 10:37

Μεγιστη βλακεια OP αυτο του Κ-ΟΝ S2... Βεβαια πολλα ανιμε εχουν αναλογη μουσικη επενδυση. Αλλά τα υπολοιπα ανιμε δεν εχουν το ιδιο hype με το K-ON για αυτο και δεν τα αναφερω.


+1. Απαράδεκτο. Μαζου εντ δε ζου να βάζανε θα ήταν πιο ενδιαφέρον. *γκρίνια*
Overclocked Remix
Promoting videogame music as a form of art.
Posted Image

孤單時有人把你想念...