Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Berserk


  • Please log in to reply
1073 replies to this topic

#1036 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 May 2021 - 16:29

Gee, thanks 2021. Much obliged. :unlucky:

Κρίμα ρε γαμώτο, από όλες τις πιθανές απόψεις..


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#1037 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 20 May 2021 - 19:29

Αδιανόητη απώλεια. Ένας ογκόλιθος του χώρου με ένα από τα καλύτερα δείγματα του μέσου, αλλά και του dark fantasy γενικότερα, μας εγκατέλειψε.

 

Μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες έφτασε στο άδοξο τέλος της. Από εδώ μέσα, συγκεκριμένα από την αλυσίδα διακίνησης anime (μαζί με one piece, αγάπη μόνο παιδιά, όμορφες εποχές) απόκτησα τη σειρά το μακρινό 2006, πιτσιρίκι ακόμα. Άμεση αγάπη και σοκ, από κει και πέρα μόνιμος σύντροφος στο party του Guts. Peak fantasy. Τόσες αναμνήσεις. Το manga είχε μπει σε τελική ευθεία με σημαντικές εξελίξεις, αλλά είχε πολύ ακόμα. Μαζί με one piece, οι μόνες ongoing αγάπες μου από τότε σε αυτό το χώρο. Αν γίνει κάτι αντίστοιχο με τον Oda θα νιώσω ένα βάναυσο τέλος εποχής. Τόσα χρόνια μαζί. Αγάπη.

 

Όπως έγραφε σε κάθε chapter πριν το hiatus...

 

Till next time.

 

tumblr_oox7nsmkpv1u92o5vo1_1280.jpg?w=11



#1038 panoulis222

panoulis222

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 20 May 2021 - 20:11

κριμα κριμα κριμα... για τους τοσους φανς της σειρας που δεν θα δουμε το τελος, για τον miura που επηρεασε και θα επηρεαζει...

το berserk ειχε εναν εκπληκτικο τροπο να σε κανει να ταυτιζεσε, να βλεπεις-φανταζεσε ομοιοτητες εκει που ισως να μην ενιωθες με αλλα μανγκα. προσωπικα το απολαυσα, more than once συνηθως μαζι με την καταπλήκτικη μουσικη απ το πρωτο ανιμε (αλλο αριστουργημα και τα τραγουδια του χιρaσαβα).

τωρα για το αδοξο τελος. χμμμ δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα κακο.  φυσικα λυπαμαι για τον ανθρωπο. αλλα μιλαω για το μανγκα.

δηλαδη δεν ξερω αν θα μου αρεσε να δω τον gats νεκρο, η την κασκα η τον οποιδηποτε. και σιγουρα δεν θα ηθελα να δω ενα βεβιασμενο τελος του στυλ bleach, η ακομα χειροτερα GOT.

struggler ηταν και (καλως η κακως) θα παραμεινει. οποτε ας δωσει  ο καθενας το τελος που τον ικανοποιει.

rest in peace λοιπον miura!



#1039 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 20 May 2021 - 20:47

Mπορουμε να φανταστουμε happy end τουλαχιστον. Με συγκινησε το παρακατω:

 

https://twitter.com/LaksaStr/status/1395282310748987402



#1040 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 May 2021 - 21:59

Αδιανόητη απώλεια. Ένας ογκόλιθος του χώρου με ένα από τα καλύτερα δείγματα του μέσου, αλλά και του dark fantasy γενικότερα, μας εγκατέλειψε.

 

Μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες έφτασε στο άδοξο τέλος της. Από εδώ μέσα, συγκεκριμένα από την αλυσίδα διακίνησης anime (μαζί με one piece, αγάπη μόνο παιδιά, όμορφες εποχές) απόκτησα τη σειρά το μακρινό 2006, πιτσιρίκι ακόμα. Άμεση αγάπη και σοκ, από κει και πέρα μόνιμος σύντροφος στο party του Guts. Peak fantasy. Τόσες αναμνήσεις. Το manga είχε μπει σε τελική ευθεία με σημαντικές εξελίξεις, αλλά είχε πολύ ακόμα. Μαζί με one piece, οι μόνες ongoing αγάπες μου από τότε σε αυτό το χώρο. Αν γίνει κάτι αντίστοιχο με τον Oda θα νιώσω ένα βάναυσο τέλος εποχής. Τόσα χρόνια μαζί. Αγάπη.

 

Όπως έγραφε σε κάθε chapter πριν το hiatus...

 

Till next time.

 

 

 

Βασικά και εμένα γι αυτό ακριβώς με πειράζει ο θάνατος ενός κατά άλλα άγνωστου σε μένα ανθρώπου, είναι μέρος των αναμνήσεων μου.

Οι άπειρες φορές που είπαμε ότι δεν θα το τελειώσει ποτέ και γελάγαμε ή όταν έσκαγε κάποιος στα meetings μόλις έχοντας ολοκληρώσει το anime και να είναι σκασμένος μέχρι τα μπούνια από το τέλος, με ερωτήματα για το που είναι το 26ο επεισόδιο και πως γίνεται να έχει κι άλλο και να λες έλα και συ στη παρέα μας φαντάρε, άραξε γιατί έχει ψωμί η φάση.

Το manga να πω την αλήθεια το έχω αφήσει πολύ πίσω για το μόνο λόγο ότι ήξερα ότι θα είναι εκεί, ένα vol το χρόνο, τα δύο χρόνια αλλά θα είναι εκεί σαν κάτι που θα μου θυμίζει τα χρόνια που καιγόμουνα στα anime/manga. 

 

κριμα κριμα κριμα... για τους τοσους φανς της σειρας που δεν θα δουμε το τελος, για τον miura που επηρεασε και θα επηρεαζει...

το berserk ειχε εναν εκπληκτικο τροπο να σε κανει να ταυτιζεσε, να βλεπεις-φανταζεσε ομοιοτητες εκει που ισως να μην ενιωθες με αλλα μανγκα. προσωπικα το απολαυσα, more than once συνηθως μαζι με την καταπλήκτικη μουσικη απ το πρωτο ανιμε (αλλο αριστουργημα και τα τραγουδια του χιρaσαβα).

τωρα για το αδοξο τελος. χμμμ δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα κακο.  φυσικα λυπαμαι για τον ανθρωπο. αλλα μιλαω για το μανγκα.

δηλαδη δεν ξερω αν θα μου αρεσε να δω τον gats νεκρο, η την κασκα η τον οποιδηποτε. και σιγουρα δεν θα ηθελα να δω ενα βεβιασμενο τελος του στυλ bleach, η ακομα χειροτερα GOT.

struggler ηταν και (καλως η κακως) θα παραμεινει. οποτε ας δωσει  ο καθενας το τελος που τον ικανοποιει.

rest in peace λοιπον miura!

 

Βασικά δεν ξέρω, μπορώ να πω ότι το βρίσκω πολύ ποιητικό σε αυτό το λίμπο που μάλλον θα παραμείνει η ιστορία και οι χαρακτήρες. Έτσι γνώρισα το Berserk, ως το απόλυτο cliff hunger με τα δύο πιο fcked up τελευταία επεισόδια οπότε το να μείνουν "παγωμένοι" οι χαρακτήρες σε μία τέτοια κατάσταση δεν με ενοχλεί (καλά θα μου πεις και ποιος χέστηκε τι με ενοχλεί και τι όχι αλλά λέμε τώρα).

Τέσπα, αν μάθει κανείς τίποτα για το πόσα χρόνια ήταν άρρωστος ο Miura να μας το πει γιατί ΑΝ λέω ΑΝ ο μπάσταρδος το είχε από πριν ξεκινήσει το Berserk τότε ίσως αποκτήσει μια άλλη υπόσταση η όλη ιστορία του manga και τελικά ίσως ο Guts είναι ο Miura και το brand είναι αρρώστια του.

Όπως λες it's about the struggle.   :zetsubou:


rsrGbGx.gif

#1041 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 May 2021 - 22:39

[...] Τέσπα, αν μάθει κανείς τίποτα για το πόσα χρόνια ήταν άρρωστος ο Miura να μας το πει γιατί ΑΝ λέω ΑΝ ο μπάσταρδος το είχε από πριν ξεκινήσει το Berserk τότε ίσως αποκτήσει μια άλλη υπόσταση η όλη ιστορία του manga και τελικά ίσως ο Guts είναι ο Miura και το brand είναι αρρώστια του.

Όπως λες it's about the struggle.   :zetsubou:

 

 

Ένας άνον μάζεψε όλα τα σχόλια που είχε γράψει στο Young Animal σχετικά με την υγεία του. Οι ενδείξεις ήταν πάντα εκεί, απλώς δεν δίναμε σημασία. :terror2:

KPvhbNS.png

 

 

Πάρτε κι αυτό, απανωτές γροθιές στο στομάχι.


E5VV38U.jpg


#1042 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 May 2021 - 23:21

Ρε παπί μη μας γμας και τον ύπνο.  Ότι δηλαδή κατέλειξε στο νόσημα από overwork, μάιστα. :damn:


rsrGbGx.gif

#1043 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 21 May 2021 - 00:47

Αν και άρχισα να διαβάζω την σειρά σχετικά πρόσφατα σε σύγκριση με τους περισσότερους, θα ήταν ψέματα να πω ότι τα νέα δεν με χτύπησαν.

 

Καλό ταξίδι σε έναν από τους καλύτερους που πέρασαν ποτέ. Το Berserk μπορεί να μην τελειώσει ποτέ, αλλά άφησε το στίγμα του όσο πολύ λίγες σειρές manga και αν όντως το απίστευτο overworking ευθύνεται για τον θάνατό του και την μη ολοκλήρωση της σειράς, τότε μιλάμε για πολύ μεγάλη τραγική ειρωνεία.



#1044 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 21 May 2021 - 11:03

To Berserk παραμενει ενα απο τα αγαπημενα μου ανιμε.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με τον τροπο που σταματησε καθως ηδη μεχρι αυτο το σημειο ηταν ενα διαμαντι.

 

Μολις ειδα την εικονα του σκεφτηκα "Ο φιλθυ Φρανκ δεν ειναι αυτος?  :

Μετα βεβαια διαβασα την ειδηση για την απωλεια του.

Δεν ηταν μεγαλος για να πω πως ολοι καποια στιγμη θα φτασουμε σε αυτο το σημειο. Ειχε ακομα πολυ δρομο μπροστα δυστυχως.

 

Καλο ταξιδι φιλε Μιουρα


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#1045 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 21 May 2021 - 14:47

Ενα ομορφο ποστ στο skullknight.net περιγραφει την καταληξη των κυριοτερων χαρακτηρων, οπως τους αφησαμε στα τελευταια κεφαλαια. Ειμαστε ηδη στο Elfhelm και η Casca θεραπευτηκε, ειναι μεγαλο κριμα που δεν ειδαμε περισσοτερες συζητησεις με τον Guts. Αλλα αν το σκεφτειτε, και με λιγη καλη θεληση και θετικη αντιληψη, καποια βασικα ζητηματα μπορουμε να πουμε πως "ψιλοεκλεισαν". Τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα και η υποθεση να παρεμενε πολυ περισσοτερο στον αερα. Χαρις στις τοσες πολλες ομορφες και σημαντικες εξελιξεις στα τελευταια chapters τουλαχιστον εχουμε κατι σαν closure σε σημαντικα key points, ποσο αδικο που δεν τα ειδαμε να εκτυλισσονται 100%.

 

https://www.skullknight.net/forum/index.php?threads/how-the-journey-ends.16049/#post-262707

 

Για μενα στο head canon, η Casca και ο Guts απλως μενουν στο Elfhelm, γλυφωντας τις ψυχολογικες και σωματικες πληγες τους, και με την αγαπη και στηριξη που εχουν μεταξυ τους, αλλα και με τη βοηθεια των φιλων τους, ξεπερνανε και γιατρευουν τα τραυματα τους. Ποναει που δεν ειδαμε τον Rickert να συναντα την Casca στην καλη κατασταση που ειναι πλεον, αλλα τι να κανουμε. H οργη του Guts εχει ηδη μειωθει απο οσα εχουμε δει μεχρι τωρα, και εν τελει σταδιακα καταλαγιαζει. Ο Griffith στη Falconia και ολη την επαρση του απλως αποτελει ενα μακρινο εφιαλτη, εφαγε αλλωστε το αξιομνημονευτο χαστουκι που επρεπε απο τον Rickert, ξεφτυλιζοντας τον για οσα συνεβησαν στην Εκλειψη με λιτο και αμεσο τροπο, και μου αρκει.

 

Happily ever after στο Elfhelm λοιπον.

 

main-qimg-b40b3634a5d2f970a4d55034d3f508


Edited by 6Greed9, 21 May 2021 - 18:55.


#1046 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 May 2021 - 16:03

blinking-man.gif

 

Η αμήχανη στιγμή να βλέπεις σε Ελληνικό μέσο να αναπαράγεται η είδηση του θανάτου ενός mangaka και στην φωτογραφία να έχουν άλλον (βάλανε τον Hidetaka Miyazaki).

Τουλάχιστον από κάτω έχουν tweet που φαίνεται η σωστή φωτογραφία.

 

https://www.in.gr/2021/05/21/life/culture-live/kentaro-miura-pethane-o-dimiourgos-tou-thrylikou-manga-bersek/


rsrGbGx.gif

#1047 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 May 2021 - 17:53

Θα ήταν για γέλια, εάν δεν ήταν για κλάματα όλη η υπόθεση. Τουλάχιστον όπως λέει ο Greed είδαμε πολλά σημαντικά γεγονότα όπως τον Chad Rickert.

Youtube Video


E5VV38U.jpg


#1048 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 21 May 2021 - 20:29

Δεν ήμουν ποτέ fan της σειράς αν και είχα δει το original anime.

 

Well τι να πω, RIP


phmava.php

#1049 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 21 May 2021 - 21:48

Θα ήταν για γέλια, εάν δεν ήταν για κλάματα όλη η υπόθεση. Τουλάχιστον όπως λέει ο Greed είδαμε πολλά σημαντικά γεγονότα όπως τον Chad Rickert.

Youtube Video

 

Πόσες φορές έχω δει και έχω μοιραστεί αυτό το έπος.

Όσο για το Health section μπορώ να πω πως με επηρέασε περισσότερο από όσο πίστευα αν και έπρεπε να το είχα καταλάβει από πριν από αυτά τα σχεδόν OCD background που έφτιαχνε με όλες αυτές τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να το κάνει τελευταία στην δικιά μου δουλειά και τρόμαξα.

 

Ηere's something cool

Ότι και να λένε για το αν είναι καλό ή κακό τα anime. To OST του Hirasawa είναι απλά εμπειρία ζωής όταν το πρωτοακούς.

Youtube Video



#1050 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 21 May 2021 - 23:00

To ανιμε του 1997 εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια των περισσοτερων, καθως συνηθως ηταν η πρωτη επαφη με το Berserk. Προσωπικα το θεωρω καλη μεταφορα αν και με σημαντικοτατες προφανεις ελλειψεις, και νομιζω οτι ακομα και σημερα ειναι καλη προταση για καποιον που δεν εχει ιδεα τι ειναι το αριστουργημα του Μιουρα, ωστε στη συνεχεια να ενδιαφερθει. Και φυσικα, ολοι οι φανς αγαπαμε το OST του Hirasawa. Τουλαχιστον εγω δεν εχω δει η ακουσει απο κανεναν κατι αρνητικο. Δενει μοναδικα η μουσικη του με τον κοσμο του Berserk. Εκανε και την παρακατω συγκινητικη δηλωση για το ταξιδι του Miura στο Astral Plane (μαζι με δηλωσεις αλλων δημιουργων και μη):

 

https://www.animenewsnetwork.com/interest/2021-05-20/creators-offer-condolences-for-berserk-creator-kentarou-miura-passing/.172994