Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Berserk


  • Please log in to reply
1073 replies to this topic

#886 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 13 June 2012 - 17:10

Οπ να τος ο μικρος Guts!!!!Μαρεσουν τα chapter στα οποια ειναι μικρος!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#887 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 13 June 2012 - 18:00

Δεν το περίμενα αλλά η όλη αλλαγή στο setting και ιστορία ευνόησαν πολύ το chapter imo, καλύτερο από τα περισσότερα προηγούμενα του arc! Ωραίο flashback, χάρηκα που ξανάδαμε Berserk στην εποχή που δεν υπήρχαν δαίμονες και τέρατα ακόμη (όχι τόσα πολλά τουλ), αλλά οι άνθρωποι ήταν οι ίδιοι τα "τέρατα"!

Επίσης εξηγήθηκε λίγο ακόμη γιατί ο Guts προτιμούσε να είναι πάντα μόνος αρχικά, αλλά και μετά τους Hawks (το γιατί δεν ήθελε να τον αγγίζουν πάλι, το ξέρουμε ήδη :P ).

3 chapters απ' όσο κατάλαβα θα είναι το flashback, δεν θα κρατήσει και πολύ κιόλας, ειδικά αφού φαίνεται σκοπεύει να τα βγάλει άμεσα, πριν το επερχόμενο break του Ιουλίου-Αυγούστου, πριν το οποίο ελπίζω πάλι να δούμε ή ακούσουμε και κάνα hint για Elfhelm, αν όχι να φτάσουμε εκεί... keep 'em coming!

#888 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 13 June 2012 - 20:48

Ωραίο το chapter αλλά ελπίζω μετά απο αυτό το flashback να δούμε επιτέλους Elfhelm(και να μην καταλήξουμε να το δούμε μετά το 2013...).
Posted Image

#889 fatsel

fatsel

    -----><-----

  • Members
  • 25 posts

Posted 20 June 2012 - 16:21

Άρχισα πρόσφατα να διαβάζω berserk και έχω μια απορία... Ποιό είναι το σωστό, Gutts ή Gatts; Τα χρησιμοποιούνε και τα δύο στο manga. Όχι τίποτα αλλό, να ξέρω πως να τον λέω :)

#890 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 20 June 2012 - 17:04

Άρχισα πρόσφατα να διαβάζω berserk και έχω μια απορία... Ποιό είναι το σωστό, Gutts ή Gatts; Τα χρησιμοποιούνε και τα δύο στο manga. Όχι τίποτα αλλό, να ξέρω πως να τον λέω :)


Guts :P

Spoiler:

#891 aXxXeL

aXxXeL

    CHEERIOOO!!

  • Members
  • 316 posts
  • LocationLarisa,Greece

Posted 25 June 2012 - 07:23

http://www.mangainn.com/manga/chapter/87589_/page_1

Spoiler:

Posted Image

That is not dead which can eternal lie. And with strange aeons

Even Death may die

Spoiler: MyAnimeList


#892 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 25 June 2012 - 10:23

Πάρα πολύ μου άρεσε, είχε και το κλασσικό ύφος στην αρχή και άλλαξε λίγο μετά, άσε που ήρθε και στην ώρα του!
Spoiler:

Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka

#893 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 25 June 2012 - 12:58

http://www.mangainn.com/manga/chapter/87589_/page_1

Spoiler:




Ισως επειδη περασε οσα περασε.

#894 aXxXeL

aXxXeL

    CHEERIOOO!!

  • Members
  • 316 posts
  • LocationLarisa,Greece

Posted 25 June 2012 - 13:15

Εννοώ την επιθετικότητα που είχε πριν πάει μαζί με τους Hawk...ξέρεις το όλο στυλ "μοναχικός πολεμιστής"¨...με όλα αυτά που έγιναν όταν grifith πήγε με τους god hand λογική μου φαίνεται η εμμονή του για εκδίκηση, αλλά πριν όμως τι είχε γίνει για να γίνει αυτός που ήταν όταν συνάντησε τα γεράκια?Αυτό με καίει εμένα

Posted Image

That is not dead which can eternal lie. And with strange aeons

Even Death may die

Spoiler: MyAnimeList


#895 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 25 June 2012 - 13:26

Εννοώ την επιθετικότητα που είχε πριν πάει μαζί με τους Hawk...ξέρεις το όλο στυλ "μοναχικός πολεμιστής"¨...με όλα αυτά που έγιναν όταν grifith πήγε με τους god hand λογική μου φαίνεται η εμμονή του για εκδίκηση, αλλά πριν όμως τι είχε γίνει για να γίνει αυτός που ήταν όταν συνάντησε τα γεράκια?Αυτό με καίει εμένα


Μπορει,το επομενο chapter να εξηγησει αυτο που ζητας.

Spoiler:

#896 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 25 June 2012 - 13:36

Γιατι αναρωτιεσαι?Με τετοια παιδικα χρονια λογικο δεν ειναι?

#897 Nibelung

Nibelung

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 25 June 2012 - 18:33

Εχω να διαβάσω Berserk απο το ch.300 κάτι.
Να πω την αλήθεια το προτιμούσα όταν ήταν αρκετά πιο dark.Τώρα απλώς περιμένω να βγουν αρκετά chapter για να έχω να διαβάζω.Κρίμα που ο Miura θέλει τόσο καιρό για να κυκλοφορήσει ένα chapter.Έχω αποσυντονιστεί πλήρως.

#898 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 16 July 2012 - 11:21

Για όσους δεν το διάβασαν ήδη: 330

Μέτριο μου φάνηκε για κλείσιμο, όπως και γενικά το όλο arc, αν και για 3 chapters flashback ήταν αρκετά καλό. Πιο πολύ nostalgia arc, της περιόδου που το Berserk ήταν πραγματικά καλό. Ο Guts πάντως είχε δει ξωτικό πριν τον Puck τελικά, αλλά φαίνεται το 'χε ξεχάσει/δεν το 'χε δεχτεί εντελώς ως αληθινό το περιστατικό.

Το τέλος πάντως με τον τύπο που είχε ξεφύγει πριν όταν ξεγέλασε τον Guts και βρέθηκε τώρα στο ίδιο μέρος που βρισκόταν ο τελευταίος (είτε για βοήθεια είτε όχι) μου φάνηκε εντελώς forced και αχρείαστο, μια χαρά έστεκε στο προηγούμενο αυτό που είχε κάνει, δεν έχει ανάγκη το Berserk από τέτοιους deus ex machina.

... και hiatus! Να δούμε αν ξεκινάμε για Elhelm την επόμενη φορά ή έχει κι άλλο νησί στο δρόμο (θα έχει πλάκα να βάλει κάνα 5 νησιά ακόμα :hehe:, αν και μάλλον οι γοργόνες θα τους βοηθήσουν να βρουν τον δρόμο γρήγορα). Till next time. ;)

Edited by Zoro, 16 July 2012 - 11:22.


#899 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 July 2012 - 11:47

αυτος ο gambino και τa life lessons του... ξερολας. θεος. απλα.
Posted Image

#900 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 16 July 2012 - 22:18

Παραξενευτηκα που εβαλαν ενδιαμεσο arc, φανταζομουν οτι το κανε για να πει κατι που θα παιζει ρολο στη συνεχεια, αλλα δε μπορω να φανταστω τι!
Αν το θεωρησεισ filler το arc ηταν πολυ καλο..!
Posted Image
"Life is spherical, investigate the other side..."