Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Americans are NOT stupid


  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#136 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 08 January 2008 - 00:20

Anyway για να καταλαβεις δεν θεωρω κατι απο αυτα που λες λαθος απλως αυτο που λεω ειναι οτι ολοι οι λαοι εχουν τις ευθυνες τους! Οι Ελληνες, οι αμερικανοι,οι Αγγλοι δεν ειναι μονο οι κυβερνησεις η οι εταιριες οπως λες ειανι επειδη εσυ σαν ελληνας, σαν αμερικανος, σαν αγγλος το επιτρεπεις με τον εναν η με τον αλλο τροπο... σαφως κ ολοι εχουμε ευθυνη! Απλως οταν εισαι αυτος (στην περιπτωση του αμερικανου) που οπλιζει το χερι του δολοφονου εστω κ απο αγνοια εστω και με ενδιασμους εισαι περισσοτερο κατακριτεος απο καποιον αλλον που απλως αδιαφορησε κ αφησε τον δολοφονο να περασει... οταν βαραινουν την συνειδηση σου εγκληματα οπως το βιετναμ, η χιροσιμα, κ δεν 1002 αλλα κ εσενα δεν σε αγγιζουν τουλαχιστον στο συνολο κατι τρεχει κατι δεν παει καλα...


E, εντάξει τα παραλές λίγο. Αυτός που δεν ξέρει τι συμβαίνει γύρω του γιατί είτε δεν μπορεί, είτε δεν τον ενδιαφέρει να το μάθει (μια που μπορεί κάλλιστα να παλεύει για να ζήσει την οικογένειά του) δεν έχει ούτε την ίδια ευθύνη με αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις, ούτε με όσους ξέρουν τι συμβαίνει και είναι αδιάφοροι.
Όσο για το χέρι που οπλίζει, νομίζω πως αυτοί που οπλίζουν μικρά παιδιά και νέες κοπέλες, και νέους ανθρώπους, αλλά και γέρους ανθρώπους με βόμβες κρεμασμένες στο στήθος τους για να γίνουν ολοκαύτωμα και να πάρουν και άλλους μαζί τους σίγουρα έχουν την ευθύνη για τους δικούς τους λαούς.

Συμφωνόντας όμως με αυτό που λες για την ευθύνη που έχει κάθε λαός για τον εαυτό του, έβαλα και το λινκ για το βίντεο κλιπ πιο πάνω.
Γιατί δε μου λέει τίποτα το να κατηγορήσω ή να γελάσω με αυτούς που πάνε σε τέτοιες "εκκλησίες" στην Αμερική όπως στο βίντεο που έβαλε ο sgourver, γιατί δε με αφορά πέρα από το οτι μου επιβεβαιώνει την πίστη μου στην προσωπική επιλογή της θρησκείας και όχι στην οργανωμένη θρησκεία.
Όμως η εικόνα που δίνει η Ελλάδα και η εκκλησία "μας" στο εξωτερικό με απασχολεί και με ενοχλεί. Τι συμπέρασμα λοιπόν θα έβγαζε ένας Αμερικανός ή οποιοσδήποτε άλλος έβλεπε αυτό το κλιπ για τους Έλληνες πιστούς και μη, με παπάδες να βρίζονται, παπάδες να "πισωμαχαιρόνονται", πιστούς να είναι τραμπούκοι μεσα σε εκκλησίες της Ιερουσαλήμ, τραυματίες και διεφθαρμένους?

Σαν Έλληνα πολίτη με ενοχλεί αυτή η εικόνα συμπολιτών μας, και δη πιστών στα μηνύματα του Χριστού, και ιερωμένων μάλιστα(!). Ίσως σε κάποιο άλλο φόρουμ κάπου στον κόσμο, κάποιος θα έχει βάλει ένα λινκ με αυτό το βιντεάκι σε ένα τόπικ με τίτλο "Οι Έλληνες είναι αγροίκοι". Η ιδέα με ενοχλεί οπότε ειλικρινά δε νιώθω οτι μπορώ να γελάσω με τους "ανόητους Αμερικάνους".

Και αυτό είναι το όλο point μου σε ένα κάρο ποστς.

#137 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 08 January 2008 - 00:23

Ποιου σημερινού αμερικάνου βαρένει τη συνείδηση του η Χοιροσίμα?Ντόινγκ!Να φανταστώ ότι πρέπει να κατηγορίσουμε τους σημερινούς έλληνες για τις σφαγές στη Μικρά Ασία του 1922?Ή ίσως για τα θύματα των πολέμων που κάνανε για να επεκτήνουνε τη χώρα τους?

Να κατηγορίσουμε και τους Γερμανούς για το Β' Παγκόσμοιο,έτσι,τους Τούρκους για τη Σμύρνη,να κατηγορίσουμε και τους Αφγανούς για τους Δίδημους Πύργους....

Απορώ ειλικρινά αν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις....όχι toxas,λαός και κυβέρνηση δεν είναι το ένα και το αυτό.Το 60%+ βάλε των αμερικάνων για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν ψηφίζει,δεν έχει λόγο στην εκλογή προέδρου.Ούτε είναι υπεύθυνο για τα εγκλήματα που κατονόμασες,γιατί πολύ απλά δεν πήραν αυτοί τις αποφάσεις,ούτε δώσανε αυτοί την άδεια για αυτές τις πράξεις....


εεε πολλοι μην πω οι περισσοτεροι αμερικανοι που εζησαν τα γεγονοτα της χιροσιμα κ του βιετναμ ζουν ακομα... κ ακομα μπορουν να ψηφισουν... τα υπολοιπα ειναι ασχετα και φυσικα κατηγορω τους εκαστοτε ανθρωπους για τα λαθη που εκαναν η συνεχιζουν να κανουν, φυσικα κ θα πω για τον κοσμο της τοτε γερμανιας οτι ξεγελαστικε, η τον κοσμο της τοτε ελλαδας που αφησε τα παιδια της στο ελεος του θεου στην τουρκια...
Φυσικα κ δεν αναζητωνα αλλαξω την ιστορια γραφτηκε οπως γραφτηκε τα λαθη των ανθρωπων εμειναν ομως κ φυσικα κ ειναι κατακριτεα και υποτιθετε οτι μαθαινουμε απο αυτα τι δουλεια εχει το ενα με το αλλο

Ναι η κυβερνηση δεν ειναι το ενα το αυτο αλλα η κυβερνηση εαν θυμασε παιρνει την εξουσια μονη της δεν με ενδιαφερει εμενα ξαναλεω ποσο ποσοστο αποχης εχουν σημασια για μενα εχει το αποτελεσμα (btw με 60% αποχη δνε υπαρχει κυβερνηση αλλα οκ) γιατι ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβαιτε οτι εχετε ευθυνη για το τι συμβαινει γυρω σας τιποτα δεν παει μονο του... ο καθε ανθρωπος εχει ευθυνη για την πολιτικη της κυβερνησης του σταματηστε να βρισκετε την ευκολη λυση σε ολα τα πραγματα, μπορεις να κανεις κατι κ δεν το κανεις εισαι υπευθυνος τερμα...
Ο αμερικανος επιτρεπει στην κυβερνηση του εδω κ τοσο χρονια να κανει εγκληματα ειναι ενοχος απλα... ισως οχι στο συνολο του αλλα ειναι...

Dain συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα πιστευω οτι κ η αγνοια που ανεφερες ειναι στα μειον ενος λαου... σου λεω δεν ειανι αναγκη καποιος να ειναι εγκληαμτιας για εχει μεριδιο στην ευθυνη... ακομα κ αυτος ο κακομοιρης που δεν εχει ιδεα κ αυτος φταιει απλα δεν το ξερει κ φταιει γιατι θα επρεπε να ξερει...
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#138 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 January 2008 - 00:30

Η κυβ'ερνηση των Η.Π.Α, όπως και κάθε κυβέρνηση θα ήτανε εγκληματίες ότι και να γινότανε...

άσε που,προπσαθώντας να δώ το υπόλοιπο πλανήτη δεν βλέπω ούτε μία περίπτωση στην ιστορία που να ήτανε καλύτερη...

Και καλό θα ήτανε να αρχίσει να σε ενδιαφέρει και αποχή και και το ποσοστό της,είναι παραπάνω απο σημαντικά...θα ήθελα να μάθω κατά πόσο θεωρείς εσύ ότι έχεις ευθήνη για τη πολιτική της κυβερνησής σου....
Posted Image

#139 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 08 January 2008 - 00:50

Η κυβ'ερνηση των Η.Π.Α, όπως και κάθε κυβέρνηση θα ήτανε εγκληματίες ότι και να γινότανε...

άσε που,προπσαθώντας να δώ το υπόλοιπο πλανήτη δεν βλέπω ούτε μία περίπτωση στην ιστορία που να ήτανε καλύτερη...

Και καλό θα ήτανε να αρχίσει να σε ενδιαφέρει και αποχή και και το ποσοστό της,είναι παραπάνω απο σημαντικά...θα ήθελα να μάθω κατά πόσο θεωρείς εσύ ότι έχεις ευθήνη για τη πολιτική της κυβερνησής σου....


Κοιτα καταρχην γενικα σεβομαι τις αποψεις σου κ γενικα συμφωνω τις περισσοτερες φορες.
Τωρα οσων αφορα αυτο το θεμα θα συμφωνησω οτι ο κοσμος ισως εχει καποια δικαιολογητικα κανεις δεν γεννηθηκε πολεμολαγνος παντως ο πατριωτρισμος κ η προπαγανδα της αμερικης εχουν κανει καλα την δουλεια τους κ αυτο πρεπει αν το παραδεχτεις. Εβλεπε τις προαλλες τυχαια μια εκπομπη της Οπρα με θεμα αν θα πρεπει να γινετε πολεμος στο Ιρακ... και της εστειλαν email οτι ειναι προδοτρια κ την απειλουσαν, καθως κ μπορω να ανεφερω κ αλλες παρομοιες περιπτωσεις δηλ δεν ειναι 1-2 περιπτωσεις ειναι σημαντικο μερος του πλυθησμου που σκεφτετε ετσι καθως κ η αγνοια για τα παντα παιζει μεγαλο ρολο δηλ γιατι να ασχοληθεις με κατι που ουτε καν ξερεις... αυτη η κατασταη συντηρητε φυσικα κ υπαρχουν ατομα που ειναι διαφοτερικα οχι αρκετα για να καλυψουν το κενο για να αλλαξουν την ευρυτερη εικονα κ αυτο φαινετε απο τα αποτελεσματα

Οσο για μενα θεωρω οτι εχω τεραστια ευθυνη σε πολλα πραγματα κ ως Ελληνας πολιτης κ ως ατομο ναι μπορουσα να κανω πραγματα περισσοτερα απο αυτα που κανω, προσπαθω ομως να μειωνω αυτη την ευθυνη μου οσο μπορω αλλα πιστευω οχι στον βαθμο που θα ηθελα... τουλαχιστον αυτο που προσπαθω να κανω κατα κυριο λογο ειναι να μην τρωω κουτοχορτο να ψαχνω τα πραγματα το ζητημα ειναι οτι δεν θα εχω αυτη την πολυτελεια σε ολη μου την ζωη κ για αυτο ανησυχω...:(
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#140 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 08 January 2008 - 01:07

τουλαχιστον αυτο που προσπαθω να κανω κατα κυριο λογο ειναι να μην τρωω κουτοχορτο να ψαχνω τα πραγματα το ζητημα ειναι οτι δεν θα εχω αυτη την πολυτελεια σε ολη την ζωη κ για αυτο ανησυχω...:(

βλεπεις και δοξαζεις Λαζοπουλο.
ΤΕΛΟΣ.-

Posted Image


#141 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 08 January 2008 - 01:15

βλεπεις και δοξαζεις Λαζοπουλο.
ΤΕΛΟΣ.-

βλεπω δεν δοξαζω....
u still fail to amuse me....

<3 Μρ Αγιου-Μανια

#142 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 January 2008 - 01:17

Καταρχάς toxas,να πώ ότι επίσης το πρόβλημα μου δεν ήταν με εσένα,αλλά με τη γενικότερη άποψη που θέλει ένα άτομο,απο οποιαδήποτε εθνότητα να είναι απόλυτα υπέύθυνο για τις πράξεις αυτού του έθνους,κράτους,κτλ.

Για το γεγονός για την Όπρα,συμφωνώ ότι τέτοια άτομα υπάρχουν πολλά,αλλά κάτι μου λέει ότι και γενικά στο κόσμο έτσι είναι:(οι Η.Π.Α. έχουν πολλά τέτοια φυντάνια μιάς και είναι μια χώρα με 270 εκ. πλυθησμό,οπότε ισούται το ποσοστό των ηλίθιων μεγαλύτερο.
Η αλήθεια είναι ότι οι Η.Π.Α. έχουν χτιστεί ως μια χώρα που υήρξε και καλά η γή της επαγγελίας,κα αυτό το πληρώνουνε με αυτό των υπερ-πατριωτισμό όπως είπες,όπως εδώ πληρώνουμε το παρελθόν της Ευρώπης...

Όλοι μας έχουμε ευθύνη,αλλά το να δίνουμε και στο εαυτό μας παραπάνω απο όσο αναλογεί,είναι λίγο too much.ΌΛα ένα ένα μέσο νομίζω....

Φιλικά πάντα...
Posted Image