Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Όλα τα χρωστάμε στον Carl Barks


  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#31 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 23 September 2009 - 21:19

Τα ιταλικά κοστίζουν 7,90€ επειδή κυκλοφορούσαν κάθε εβδομάδα και είναι σαν τα δικά μας "Μεγάλα Σήριαλ". Δηλαδή μικρό μέγεθος, μαλακό εξώφυλλο και κανονικό χαρτί. Οι ελληνικοί τόμοι είναι σκληρόδετα τέρατα μεγάλου μεγέθους με πολυτελές χαρτί όπως όλοι οι προηγούμενοι τόμοι της εκδοτικής (Βίος και Πολιτεία, οι Επίγονοι του Μπαρκς κλπ), δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ποιότητας με την ιταλική έκδοση.

Όσο για τη μετάφραση της έκδοσης, η ελληνική είναι καλύτερη. Η μεγάλη δυναστεία των παπιών δεν προδίδει κανένα χαρακτηριστικό του τι πρόκειται να επακολουθήσει, μιας και στην Ιταλία κατά καιρούς έχουν βγει διάφορες εκδόσεις αφιερωμένες στον Καρλ Μπαρκς. Τώρα καταλαβαίνεις πως πρόκειται για την λεγόμενη "Carl Barks Library".



Οκ, τοτε απο μενα δεν υπαρχει πλεον προβλημα. Αν ειναι να κρατηθουν σε καλη κατασταση, απο το να φοβαμαι μην τσαλακωθει το εξωφυλλο, το προτιμω.

Αντε να βρω λεφτα τωρα...

Αληθεια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο αλλα ξερει κανεις αν ο βιος και η πολιτεια θα ξαναεκδοθει? Εξαντληθηκε και πλεον δεν υπαρχει πουθενα :nanana:

#32 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 25 September 2009 - 11:19

Αληθεια, δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο αλλα ξερει κανεις αν ο βιος και η πολιτεια θα ξαναεκδοθει? Εξαντληθηκε και πλεον δεν υπαρχει πουθενα :nanana:

Πλακα με κανεις? Στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον, τα περισσοτερα βιβλιοπωλεια το εχουν ακομα..

Λοιπον Φαντομ, αυτο ειναι για σενα...

Τι Τερζοπουλοι, τι Σουηδικες, τι Ιταλικες εκδοσεις... Μια εκδοση απαντων ειναι αυτη που θα ηθελε να εχει ο καθε Μπαρκσιακος συλλεκτης.. Φυσικα μιλαω για την Carls Barks Library που εκδωσε η Another Rainbow απο το '84 μεχρι το 90'. 30 τομοι σε 10 ντοσιε των τριων.

Εχω την τυχη να εχω το πρωτο ντοσιε με τους πρωτους 3 τομους απο το 1984 και κυριολεκτικα τα σπαει..

Posted Image Posted Image Posted Image

Μιλαμε για πολυ προσεγμενη δουλεια. Τα αρθρα ειναι πολλα και εκτενεστατα (πιανουν το 1/3 καθε τομου), γραμμενα απο συνεργατες του Barks, και πολλα απο αυτα δεν εχουν εκδωθει ποτε στην Ελλαδα. Ειναι σαν τα αρθρα του Mickey Mouse In Color για να καταλαβεις...

Posted Image Posted Image Posted Image

Ξεκιναει χρονολογικα, αλλα ανα περιοδικο. Δηλαδη ο πρωτος τομος καταπιανεται με τις πρωτες ιστοριες του Four Color. Οι ιστοριες ειναι στο μεγεθος στο οποιο τις παρεδιδε ο Barks στον εκδοτη. Το κακο ομως ειναι οτι ειναι και κατα το πλειστον ασπρομαυρες, οπως ακριβως τις παρεδιδε ο Barks. Ειναι το μονο ντεσαβανταζ της εκδοσης για μενα. Απο την αλλη ομως, οι διαλογοι ειναι οι αυθεντικοι του Barks, με τον δικο του γραφικο χαρακτηρα δηλαδη.

Posted Image Posted Image Posted Image

Το αλλο καλο ειναι οτι τα οριτζιναλ εξωφυλλα ειναι αναδημοσιευμενα εγχρωμα και σε μεγαλο μεγεθος. Το καλυτερο ομως της εκδοσης ειναι οτι καθε τομος εχει πολλες ολοσελιδες δημοσιευσεις ελαιογραφιων του Barks. Και μαλιστα πολλων απο αυτων που δεν βγηκαν ποτε σε λιθογραφιες. Εξαιρετικα σπανιες δηλαδη..

Αυτο το ντοσιε το ειχα πετυχει τυχαια σε ενα Comic-con στο Λονδινο. Και μου το πουλησαν σχετικα φτηνα.. Θα πρεπει να γινω ομως Γκαστονε για να βρω και τα αλλα 9 ντοσιε.. Χωρια που τα λεφτα για ολην την εκδοση θα ειναι πολλα..
Posted Image

#33 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 September 2009 - 17:04

Καλά ναι, η συγκεντρωτική έκδοση της Another Rainbow είναι ιστορική. Από εκεί πήρε και την έμπνευση ο Τερζόπουλος και κυκλοφόρησε το ΚΟΜΙΞ, μιας και μέχρι τότε δεν ήξερε το όνομα του "καλού σχεδιαστή". Δεν ήξερα βέβαια τι ακριβώς περιλαμβάνουν από άρθρα και φωτογραφίες, μιας και ποτέ δεν είχα την τύχη να πιάσω ένα στα χέρια μου. Τώρα ακούγεται ακόμα πιο δελεαστική, αν και το ασπρόμαυρο είναι μεγάλο μειονέκτημα, ακόμα και αν το κάναν για λόγους αυθεντικότητας. Στη σελίδα του Bruce Hamilton έχουν μείνει μερικά κομμάτια ακόμα, όμως θα χρειαστεί πολύυυυ ψάξιμο για να βρεις και τα υπόλοιπα (τα λεφτά τα παραβλέπουμε :P).



Ενδιαφέρον trivia όσον αφορά τον Don Rosa και τον Βίο και Πολιτεία. Πριν μερικά χρόνια ο Rosa κατοχύρωσε πνευματικά το όνομά του επειδή έβλεπε πάρα πολλά άρθρα του να δημοσιεύονται σε διάφορα έντυπα ανά τον κόσμο χωρίς να έχει ανακοινωθεί κάτι σε αυτόν, και το όνομά του να χρησιμοποιείται ως διαφήμιση. Γενικά αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα με τη συμπεριφορά των εκδοτών απέναντί του, όμως αυτά ήταν τα πιο χτυπητά. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με κάποια προβλήματα όρασης που αντιμετώπιζε, τον έκαναν να παραιτηθεί από την δημιουργία ιστοριών και να συνταξιοδοτηθεί πλέον.

Εδώ και λίγο καιρό λοιπόν αν κάποιος θέλει να δημοσιεύσει άρθρα του Rosa ή να χρησιμοποιήσει το όνομά του για σκοπούς διαφήμισης (π.χ. στο εξώφυλλο ενός περιοδικού) θα πρέπει να πάρει πρώτα άδεια από τον Rosa. Από τη στιγμή που οι Έλληνες εκδότες έπρεπε να πληρώσουν για επιπλέον άδεια, ξέκοψαν εντελώς τις σχέσεις τους με τον δημιουργό, κι έτσι δεν έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν το όνομά του, κάτι που σημαίνει πως δεν μπορούν να επανεκδώσουν τον Βίο και Πολιτεία από τη στιγμή που αναγράφεται στο εξώφυλλο το όνομα του σχεδιαστή. Αυτός είναι και ο λόγος που στη νεώτερη έκδοση "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" που περιλαμβάνει τις ιστορίες του Rosa, όχι μόνο δεν υπάρχουν άρθρα του μέσα, αλλά δεν αναφέρεται καν από ποιον σχεδιαστή είναι οι ιστορίες.

E5VV38U.jpg


#34 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 25 September 2009 - 19:03

Καλά ναι, η συγκεντρωτική έκδοση της Another Rainbow είναι ιστορική. Από εκεί πήρε και την έμπνευση ο Τερζόπουλος και κυκλοφόρησε το ΚΟΜΙΞ, μιας και μέχρι τότε δεν ήξερε το όνομα του "καλού σχεδιαστή". Δεν ήξερα βέβαια τι ακριβώς περιλαμβάνουν από άρθρα και φωτογραφίες, μιας και ποτέ δεν είχα την τύχη να πιάσω ένα στα χέρια μου. Τώρα ακούγεται ακόμα πιο δελεαστική, αν και το ασπρόμαυρο είναι μεγάλο μειονέκτημα, ακόμα και αν το κάναν για λόγους αυθεντικότητας. Στη σελίδα του Bruce Hamilton έχουν μείνει μερικά κομμάτια ακόμα, όμως θα χρειαστεί πολύυυυ ψάξιμο για να βρεις και τα υπόλοιπα (τα λεφτά τα παραβλέπουμε :P).



Ενδιαφέρον trivia όσον αφορά τον Don Rosa και τον Βίο και Πολιτεία. Πριν μερικά χρόνια ο Rosa κατοχύρωσε πνευματικά το όνομά του επειδή έβλεπε πάρα πολλά άρθρα του να δημοσιεύονται σε διάφορα έντυπα ανά τον κόσμο χωρίς να έχει ανακοινωθεί κάτι σε αυτόν, και το όνομά του να χρησιμοποιείται ως διαφήμιση. Γενικά αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα με τη συμπεριφορά των εκδοτών απέναντί του, όμως αυτά ήταν τα πιο χτυπητά. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με κάποια προβλήματα όρασης που αντιμετώπιζε, τον έκαναν να παραιτηθεί από την δημιουργία ιστοριών και να συνταξιοδοτηθεί πλέον.

Εδώ και λίγο καιρό λοιπόν αν κάποιος θέλει να δημοσιεύσει άρθρα του Rosa ή να χρησιμοποιήσει το όνομά του για σκοπούς διαφήμισης (π.χ. στο εξώφυλλο ενός περιοδικού) θα πρέπει να πάρει πρώτα άδεια από τον Rosa. Από τη στιγμή που οι Έλληνες εκδότες έπρεπε να πληρώσουν για επιπλέον άδεια, ξέκοψαν εντελώς τις σχέσεις τους με τον δημιουργό, κι έτσι δεν έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν το όνομά του, κάτι που σημαίνει πως δεν μπορούν να επανεκδώσουν τον Βίο και Πολιτεία από τη στιγμή που αναγράφεται στο εξώφυλλο το όνομα του σχεδιαστή. Αυτός είναι και ο λόγος που στη νεώτερη έκδοση "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" που περιλαμβάνει τις ιστορίες του Rosa, όχι μόνο δεν υπάρχουν άρθρα του μέσα, αλλά δεν αναφέρεται καν από ποιον σχεδιαστή είναι οι ιστορίες.


Carl Barks Library... μόλις συνειδητοποίησα οτι ένας φίλος μου είχε κάποιους τομους (το ίδιο άτομο πο σου έλεγα στο pm μου pk) καλά πραγματικα εκπληκτική συλλογή.

Όσο για τη βιβλιοθήκη ΚΟΜΞ είναι από τα πιο κραυγαλέα που έχουν κάνει του στυλ. ''hey we suck these days ας ανακυκλώσουμε μερικές ωραίες ιστορίες για να πουλήσουμε παραπάνω'' δε θα μου φανεί παράξενο άμα δούμε κι άλλα τέτοια στο μέλλον. Πάντως καλά εξηγήθηκε ο Don δε θα έχανε και την όρασή του για να τον εκμεταλλεύονται μερικοί μερικοί. (όπως φαίνεται η ιστορία επαναλαμβάνεται μερικές φορές)

#35 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 28 September 2009 - 23:10


Ενδιαφέρον trivia όσον αφορά τον Don Rosa και τον Βίο και Πολιτεία. Πριν μερικά χρόνια ο Rosa κατοχύρωσε πνευματικά το όνομά του επειδή έβλεπε πάρα πολλά άρθρα του να δημοσιεύονται σε διάφορα έντυπα ανά τον κόσμο χωρίς να έχει ανακοινωθεί κάτι σε αυτόν, και το όνομά του να χρησιμοποιείται ως διαφήμιση. Γενικά αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα με τη συμπεριφορά των εκδοτών απέναντί του, όμως αυτά ήταν τα πιο χτυπητά. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με κάποια προβλήματα όρασης που αντιμετώπιζε, τον έκαναν να παραιτηθεί από την δημιουργία ιστοριών και να συνταξιοδοτηθεί πλέον.

Εδώ και λίγο καιρό λοιπόν αν κάποιος θέλει να δημοσιεύσει άρθρα του Rosa ή να χρησιμοποιήσει το όνομά του για σκοπούς διαφήμισης (π.χ. στο εξώφυλλο ενός περιοδικού) θα πρέπει να πάρει πρώτα άδεια από τον Rosa. Από τη στιγμή που οι Έλληνες εκδότες έπρεπε να πληρώσουν για επιπλέον άδεια, ξέκοψαν εντελώς τις σχέσεις τους με τον δημιουργό, κι έτσι δεν έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν το όνομά του, κάτι που σημαίνει πως δεν μπορούν να επανεκδώσουν τον Βίο και Πολιτεία από τη στιγμή που αναγράφεται στο εξώφυλλο το όνομα του σχεδιαστή. Αυτός είναι και ο λόγος που στη νεώτερη έκδοση "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" που περιλαμβάνει τις ιστορίες του Rosa, όχι μόνο δεν υπάρχουν άρθρα του μέσα, αλλά δεν αναφέρεται καν από ποιον σχεδιαστή είναι οι ιστορίες.


:oo: Δηλαδη δεν προκειται να ξαναεκδοθει?!

Συγγνωμη τωρα για αυτο που θα πω αλλα... Εκτιμω, για να μην πω και αγαπω τον Ροσα (επεσε το κλαμα συννεφο οταν δεν μπορεσα να τον δω...) αλλα το να κατοχυρωσεις το ονομα σου, για να μην αναφερεται σε αρθρα και σχετικα, μου φαινεται ακρως υπερβολικο. Δηλαδη τι? Για καθε εκδοση ή αναφορα στο ονομα του θα πρεπει να τον πληρωνουν? Αν αυτο το εκαναν ολοι οι σχεδιαστες ζητω που καηκαμε. Ενταξει το καταλαβαινω αν ειναι κατι βαρυγδουπο ή να χρησιμοποιειται το ονομα του σαν εγγυηση ή ακομα και σε εξωφυλλο οταν ο ιδιος δεν εχει ιδεα, αλλα ουτε αναφορα στο ονομα του?

Τελος παντων, το πολυ πολυ να παρω καμια εκδοση απο το εξωτερικο. Χμμμ..., τωρα ομως πρεπει να βιαστω να παρω τα χαμενα επεισοδια.

#36 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 September 2009 - 23:42

Wait wait wait. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο Ρόσα πλέον δεν βγάζει ιστορίες ; Αυτό ήταν πάπαλα ; Γιοκ; Τέρμα ; Και γιατί ο Τερζό δεν πληρώνει κάνα φράγκο παραπάνω μπας και μπορέσουμε κι εμείς να δούμε το ρημάδι το ΚΟΜΙΞ να ξαναποακτά την αλλοτινή του άιγλη; Είνα πολλά τα λεφ΄τα...

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#37 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 September 2009 - 00:02

Τα δικαιώματα για τις ιστορίες τις έχει ο Τερζό, τις οποίες ιστορίες τις έχει δημοσιεύσει όλες στο ΚΟΜΙΞ. Από εκεί και πέρα φαίνεται να τον έχουν ως καμμένο χαρτί. Του στυλ "γιατί να τον πληρώσουμε, αφού δεν πρόκειται να ξαναδημοσιεύσουμε ιστορίες του ? Μόνο για να έχουμε τα δικαιώματα για την αναφορά του ονόματός του στα εξώφυλλα και τα άρθρα του ?"

Από την μία ήταν όντως ίσως υπερβολικό από τον Rosa να κατοχυρώσει πνευματικά το όνομά του για τέτοιες χρήσεις. Από την άλλη, σε συνομιλία που είχα μαζί του, μου είχε πει πως είχε προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές να έρθει σε επαφή με τους Έλληνες εκδότες, μιας και όταν είχε έρθει στην Ελλάδα όλοι του είχαν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο και είχε περάσει SUPER (ακριβώς έτσι μου το έγραψε). Προς μεγάλη του λύπη όμως δεν έλαβε καμία απάντηση όμως από το προσωπικό του περιοδικού.

Βέβαια οι σχέσεις τους είχαν αρχίσει να ξεκόβουν πιο πριν. Ο Τερζόπουλος, σε αντίθεση με τον Βίο και Πολιτεία, δεν έστειλε κανένα αντίτυπο στον Rosa από τα Χαμένα Επεισόδια. Αυτό το έλαβε από έναν χρήστη του Greekcomics (PHOTO λέγεται, και πρέπει να είναι ο ίδιος που έφερε τις λιθογραφίες από την Πάτρα στην έκθεση του Rosa). Για τα νεότερα "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" και οι "Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς" δεν τίθεται καν θέμα. Αυτά του τα έστειλα εγώ ύστερα από συνομιλία που είχαμε μέσω mail.

Τώρα το περιοδικό δεν έχει ανακοινώσει την παραίτηση του Rosa από την ενεργό δράση, επειδή ξέρει πως θα χάσει πολλούς αναγνώστες. Αντιθέτως, ενώ ξέρει την κατάσταση, συνεχίζει και δημοσιεύει μηνύματα αναγνωστών που λένε πως ανυπομονούν για νέες ιστορίες του.

Edited by Phantom Duck, 29 September 2009 - 00:09.

E5VV38U.jpg


#38 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 September 2009 - 00:21

πρόσφατα η Ελευθεροτυπία έκανε αφιέρωμα στον Andrea Pazienza (1956-1988) για τον οποίο ο Barks ήταν μια από τις κύριες εμπνεύσεις του. Μάλιστα έκανε και μια παρωδία με τον Γκούφη.

http://maidiredisney.blogspot.com/search/label/Perch%C3%A8%20Pippo%20sembra%20uno%20sballato

#39 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 29 September 2009 - 21:02

Τα δικαιώματα για τις ιστορίες τις έχει ο Τερζό, τις οποίες ιστορίες τις έχει δημοσιεύσει όλες στο ΚΟΜΙΞ. Από εκεί και πέρα φαίνεται να τον έχουν ως καμμένο χαρτί. Του στυλ "γιατί να τον πληρώσουμε, αφού δεν πρόκειται να ξαναδημοσιεύσουμε ιστορίες του ? Μόνο για να έχουμε τα δικαιώματα για την αναφορά του ονόματός του στα εξώφυλλα και τα άρθρα του ?"

Από την μία ήταν όντως ίσως υπερβολικό από τον Rosa να κατοχυρώσει πνευματικά το όνομά του για τέτοιες χρήσεις. Από την άλλη, σε συνομιλία που είχα μαζί του, μου είχε πει πως είχε προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές να έρθει σε επαφή με τους Έλληνες εκδότες, μιας και όταν είχε έρθει στην Ελλάδα όλοι του είχαν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο και είχε περάσει SUPER (ακριβώς έτσι μου το έγραψε). Προς μεγάλη του λύπη όμως δεν έλαβε καμία απάντηση όμως από το προσωπικό του περιοδικού.

Βέβαια οι σχέσεις τους είχαν αρχίσει να ξεκόβουν πιο πριν. Ο Τερζόπουλος, σε αντίθεση με τον Βίο και Πολιτεία, δεν έστειλε κανένα αντίτυπο στον Rosa από τα Χαμένα Επεισόδια. Αυτό το έλαβε από έναν χρήστη του Greekcomics (PHOTO λέγεται, και πρέπει να είναι ο ίδιος που έφερε τις λιθογραφίες από την Πάτρα στην έκθεση του Rosa). Για τα νεότερα "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" και οι "Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς" δεν τίθεται καν θέμα. Αυτά του τα έστειλα εγώ ύστερα από συνομιλία που είχαμε μέσω mail.

Τώρα το περιοδικό δεν έχει ανακοινώσει την παραίτηση του Rosa από την ενεργό δράση, επειδή ξέρει πως θα χάσει πολλούς αναγνώστες. Αντιθέτως, ενώ ξέρει την κατάσταση, συνεχίζει και δημοσιεύει μηνύματα αναγνωστών που λένε πως ανυπομονούν για νέες ιστορίες του.


Απο μια αποψη εχουν και αυτοι το δικιο τους...

Εεε...? Τι? *faints* :OMG3: Συνομιλεις με τον Ροσα? :blurah5:

You sir are my hero :nod:

Δηλάδη τωρα ειναι ακομα πιο επιτακτικη η αναγκη να παρω τα χαμενα επεισοδια οσο πιο συντομα γινεται. Νομιζω ομως οτι υπαρχει μια ιστορια του Ροσα στην οποια το Κομιξ αναφερεται σχετικα συχνα, ειναι καινουρια και σιγουρα αδημοσιευτη στο Κομιξ, αλλα τωρα μου διαφευγει. Εχει δειξει μερικα καρε στο σχετικα προσφατο παρελθον. Παντως ουτε αυτην προκειται να δουμε τωρα.

#40 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 September 2009 - 22:07

Εεε...? Τι? *faints* :OMG3: Συνομιλεις με τον Ροσα? :blurah5:

You sir are my hero :nod:


Χεχε, ευχαριστώ, αν και όλα ξεκίνησαν από το Inducks, την παγκόσμια βάση δεδομένων για Disney κόμικς. Είχα περάσει εκτός των άλλων το 1ο τεύχος Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ το οποίο περιλαμβάνει τις πρώτες ιστορίες του Rosa με χρονολογική σειρά. Ύστερα από λίγες μέρες ένας Induckser από τη Δανία επικοινώνησε μαζί μου και μου είπε πως μιλάει με τον Rosa. Μου ανέφερε πως ο λόγος που μου έστειλε mail είναι πως ο Rosa θα ήθελε να μάθει αν στον τόμο αυτόν περιλαμβάνεται το όνομά του ή άρθρα του, μιας και όπως ήταν αναμενόμενο, η ελληνική εκδοτική δεν τον ενημέρωσε για αυτήν την έκδοση.
Όπως ήταν λογικό επακόλουθο, του ζήτησα να μου δώσει το mail του Rosa (άλλο που δεν ήθελα) ώστε να τον διαφωτίσω αναλυτικά επί του θέματος σχετικά με το τι περιλαμβάνουν οι ελληνικές εκδόσεις που είναι αφιερωμένες σε αυτόν. Από εκεί έχω μάθει και όλα τα παραπάνω.


[poser mode on]
Στη συνέχεια μου ζήτησε να του στείλω τις δύο νεότερες αυτές εκδόσεις (Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ και οι Επίγονοι του Μπαρκς), μιας και τις θέλει για τη συλλογή του, όμως ο Τερζό δεν επικοινωνεί πλέον μαζί του. Φυσικά δεν μπορούσα να του αρνηθώ :kawaii:
[poser mode off]

E5VV38U.jpg


#41 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 30 September 2009 - 08:26

Στα πλήρωσε τουλάχιστον ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#42 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 September 2009 - 09:50

Προσφέρθηκε αλλά αρνήθηκα.

E5VV38U.jpg


#43 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 30 September 2009 - 10:16

Τα δικαιώματα για τις ιστορίες τις έχει ο Τερζό, τις οποίες ιστορίες τις έχει δημοσιεύσει όλες στο ΚΟΜΙΞ. Από εκεί και πέρα φαίνεται να τον έχουν ως καμμένο χαρτί. Του στυλ "γιατί να τον πληρώσουμε, αφού δεν πρόκειται να ξαναδημοσιεύσουμε ιστορίες του ? Μόνο για να έχουμε τα δικαιώματα για την αναφορά του ονόματός του στα εξώφυλλα και τα άρθρα του ?"

Από την μία ήταν όντως ίσως υπερβολικό από τον Rosa να κατοχυρώσει πνευματικά το όνομά του για τέτοιες χρήσεις. Από την άλλη, σε συνομιλία που είχα μαζί του, μου είχε πει πως είχε προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές να έρθει σε επαφή με τους Έλληνες εκδότες, μιας και όταν είχε έρθει στην Ελλάδα όλοι του είχαν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο και είχε περάσει SUPER (ακριβώς έτσι μου το έγραψε). Προς μεγάλη του λύπη όμως δεν έλαβε καμία απάντηση όμως από το προσωπικό του περιοδικού.

Βέβαια οι σχέσεις τους είχαν αρχίσει να ξεκόβουν πιο πριν. Ο Τερζόπουλος, σε αντίθεση με τον Βίο και Πολιτεία, δεν έστειλε κανένα αντίτυπο στον Rosa από τα Χαμένα Επεισόδια. Αυτό το έλαβε από έναν χρήστη του Greekcomics (PHOTO λέγεται, και πρέπει να είναι ο ίδιος που έφερε τις λιθογραφίες από την Πάτρα στην έκθεση του Rosa). Για τα νεότερα "Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ" και οι "Επίγονοι του Καρλ Μπαρκς" δεν τίθεται καν θέμα. Αυτά του τα έστειλα εγώ ύστερα από συνομιλία που είχαμε μέσω mail.

Τώρα το περιοδικό δεν έχει ανακοινώσει την παραίτηση του Rosa από την ενεργό δράση, επειδή ξέρει πως θα χάσει πολλούς αναγνώστες. Αντιθέτως, ενώ ξέρει την κατάσταση, συνεχίζει και δημοσιεύει μηνύματα αναγνωστών που λένε πως ανυπομονούν για νέες ιστορίες του.

Έχασα πάσα ιδέα για το συγκεκριμένο περιοδικό, και νοιώθω απογοητευμένος, καθώς το είχα σε μεγάλη εκτίμηση. Επιχείρηση ξεπιχείρηση, δεν είναι αυτή αντιμετώπιση προς κάποιον που συνεργαζόταν μαζί τους τόσα χρόνια.

Τι τα κάνουν τα άλογα όταν γεράσουν...;
:unlucky:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#44 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 30 September 2009 - 10:30

Μην κακολογειτε τον Ροσα επειδη αποφασισε να προστατευσει τα δικαιωματα του.. Για να το κανει μετα απο τοσα χρονια, σημαινει οτι ειχε παραγινει το κακο. Και μην ξεχνατε οτι σχεδιαζε χαρακτηρες Disney, που σημαινει οτι τα πιο πολλα λεφτα σ'αυτους πηγαιναν. Αμφιβαλλω αν ο Ροσα εχει φτιαξει περιουσια μετα απο τοσα χρονια..

Και ο Μπαρκς οτι φραγκα εβγαλε τα εβγαλε απο τους πινακες του.. Και μην ξεχναμε οτι και αυτος περασε μεγαλες δικαστικες διαμαχες με την Disney για αυτο το θεμα.. Η καταληξη ηταν η Disney να του απαγορεψει να ξαναφτιαξει πινακες με θεμα τους χαρακτηρες της..

Οσο για τον Τερζο, μπορει το σημερινο ΚΟΜΙΞ να μην κανει ουτε για χαρτι τουαλετας, αλλα ας μην ξεχναμε οτι αλλα ατομα ειχε η εταιρια το '88 οταν ξεκινησε το περιοδικο, και αλλα εχει τωρα. Αν δεν ηταν ο Τερζο, δεν θα ειχαμε γνωρισει το συμπαν των παπιων..

Το καλο που κανει ο Τερζο τωρα, ειναι αυτοι οι συλλεκτικοι τομοι που βγαζει με εντατικους ρυθμους. Αν και καλα θα ηταν να πρωτοτυπησει και να βγαλει κατι καινοτομικο, οπως μια βιβλιοθηκη Γκοτφρεντσον η μια βιβλιοθηκη Ταλιαφερο.

Φαντομ, δωσε χαιρετισματα στον Ντον απο μενα.. :hi:
Posted Image

#45 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 30 September 2009 - 11:26

Πάντως αυτό που λέει ο Ayu ισχύει και με το παραπάνω. Όλες μα όλες οι εταιρίες κόμικ είναι ότι πιο σκατά υπάρχει από άποψη αντιμετώπισης των δημιουργών. Ο Kirby είχε στήσει με τον Stan Lee όλη τη Μάρβελ και τώρα οι απόγονοί του δεν έχουν καν δικαιώματα πάνω στους χαρακτήρες του ! Εδώ και ο ίδιος ο Stan Lee έκανε μήνυση στην Μάρβελ γιατί δεν του έδιναν τα κέρδη που του αναλογούσαν ! Εκτός και αν δουλεύεις σε δικιά σου σειρά , με δικούς σου ήρωες (creator owned) , τότε έχει λεφτά η υπόθεση. Ειδάλλως , σε ξεζουμίζουν.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.