Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αφιέρωμα: Onmyouza


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#16 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 27 February 2008 - 13:00

Ε ξερει κανεις κανα συγκροτημα που να ειναι παρομοιο με τους onmyoza???

#17 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 27 February 2008 - 14:26

Ίσως οι Kagrra,... έχουν παραδοσιακά στοιχεία στη μουσική τους.
Και, αν θυμάμαι καλά, οι Oto-oni, μόνο που είναι δυσεύρετοι.

6dqFccT.gif


#18 sumiregusa

sumiregusa

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 30 April 2008 - 11:21

Απο τοτε που ειδα το Basilisk εχω παθει ψυχωση με τα τραγουδια τους η Kuroneko ειναι μια θεα η φωνη της διαλυει τζαμαριες και και ειναι ικανη να σε ηλεκτρισει.

#19 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 06 May 2008 - 10:14

Απο τοτε που ειδα το Basilisk εχω παθει ψυχωση με τα τραγουδια τους η Kuroneko ειναι μια θεα η φωνη της διαλυει τζαμαριες και και ειναι ικανη να σε ηλεκτρισει.


H Kuroneko θεα δεν ειναι, αλλα η φωνη της ειναι επιτελους μια ιαπωνικη φωνη που αξιζει, γιατι δεν την λεπταινει οπως συνηθιζεται γενικα εκει.Η μουσικη τους και η φωνη της σαν συνδυασμος ειναι τετοιος που εξισορροπει το ακουσμα τους..οπως ολα τα metal και rock συγκροτηματα με γυναικεια φωνητικα...εχουμε απο τη μια επιθετικη γεματη ενεργεια μουσικη, και μια γυναικεια φωνη που ριχνει λιγο τους τονους ωστε να μην γινεται το τραγουδι κουραστικο σε σημειο θορυβου. Απο την αλλη, η συγκεκριμενη τραγουδιστρια, δινει ενα θεατρικο υφος στα τραγουδια..αναθεμα κι αν καταλαβαινω τους στιχους, παρόλα αυτα, βγαζει συναισθημα που το πιανεις...το εχω συναντησει και αλλου, και ειναι πολυ καλυτερο απο το να εχεις μια φωναρα που ομως απλα παταει στις νοτες και λεει ξερα τα λογια.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#20 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 11 May 2008 - 14:41

Απο Onmyoza εχουμε το Kokui no Tennyo, Fuin Kairan και το Kojin Rasetsu.... Μου αρεσουν πολυ σε γενικες γραμμες, και ειδικα η φωνη της τραγουδιστριας ειναι βαθια και μου αντηχει παρα πολυ ωραια στο αφτι μου...

Δεν εχω δει basilisk, και δεν ηξερα οτι εχουν βγαλει και τραγουδι για αυτη τη σειρα... Αν ειναι καλο, please πειτε μου ποιο ειναι και αν αξιζει, αν οχι, πειτε μου κανα αλλο album ή single που να αξιζει κανεις να κατεβασει...:orly:

Arigatou!

#21 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 12 May 2008 - 09:25

Απο Onmyoza εχουμε το Kokui no Tennyo, Fuin Kairan και το Kojin Rasetsu.... Μου αρεσουν πολυ σε γενικες γραμμες, και ειδικα η φωνη της τραγουδιστριας ειναι βαθια και μου αντηχει παρα πολυ ωραια στο αφτι μου...

Δεν εχω δει basilisk, και δεν ηξερα οτι εχουν βγαλει και τραγουδι για αυτη τη σειρα... Αν ειναι καλο, please πειτε μου ποιο ειναι και αν αξιζει, αν οχι, πειτε μου κανα αλλο album ή single που να αξιζει κανεις να κατεβασει...:orly:

Arigatou!

Digital junior, you have only scratched the surface of the Onmyouza magic.

Εχουν πολυ πιο καλα τραγουδια απο αυτα που ανεφερες. Ειναι επισης απο τα συγκροτηματα που τα non-singles κομματια των δισκων τους ειναι πολλες φορες καλυτερα και απο τα singles. H yami στο #12 ποστ σε αυτο το thread (προηγουμενη σελιδα) ποσταρε links για direct download ολης της δισκογραφιας τους.
Posted Image

#22 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 16 May 2008 - 15:19

Digital junior, you have only scratched the surface of the Onmyouza magic.

Εχουν πολυ πιο καλα τραγουδια απο αυτα που ανεφερες. Ειναι επισης απο τα συγκροτηματα που τα non-singles κομματια των δισκων τους ειναι πολλες φορες καλυτερα και απο τα singles. H yami στο #12 ποστ σε αυτο το thread (προηγουμενη σελιδα) ποσταρε links για direct download ολης της δισκογραφιας τους.


very intriguing, i have to admit....:hehehe:

#23 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 11 September 2008 - 06:26

Βγήκε το νέο album των Onmyoza με τίτλο Chimimoryo (ή Chimimouryou ). Ακούγεται άνετα και έχει μερικά κομμάτια που αξίζουν πραγματικά όπως το επικό Doujouji Kuchinawa no goku ή το δυνατό Oni hitokuchi.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#24 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 October 2008 - 06:42

Πήγα σε δύο συναυλίες Onmyoza, η μία στο Obihiro και η άλλη στο Sapporo. Οι Onmyoza τα σπάνε!! Έπαιξαν όλο το νέο άλμπουμ και μερικά από τα παλιά κομμάτια. Στο Sapporo έκαναν 5 encore, ενώ στο Obihiro μόνο... 4! Και στις δύο συναυλίες τελευταίο κομμάτι ήταν το Mukuro!!
Αν κάποιος έχει την ευκαιρία να πάει σε συναυλία Onmyoza, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#25 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 15 October 2008 - 19:44

ΤΥΧΕΡΕ!!!!Αντε περιμενα πως και πως να βγαλουν αλμπουμ thanks for the info!