Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tραγούδια που σας δημιουργούν έντονα συναισθήματα


  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#31 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 13 May 2007 - 17:23

3 doord down - Cryptonite
Red Hot Chilli Peppers - Snow
Reamon - Supergirl

#32 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 24 May 2007 - 19:42

naruto-wind,serial experiments lain op

#33 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 24 May 2007 - 23:11

Kamelot-On the coldest winter night
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#34 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 31 May 2007 - 22:19

το ^που να βρω ενα φιλαρακι^ Ρεμος

#35 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 01 June 2007 - 08:20

Theatre of Tragedy - Dying...I Only Feel Apathy

Spoiler:


και

Theatre of Tragedy - ... A Distance There Is...

Spoiler:



Απλά, όμορφα ατμοσφαιρικά κομμάτια που με κολλάνε στον τοίχο όποτε τα ακούω...

Στο Dying-I only feel apathy η "αγριοφωνάρα" του Raymond μας εισάγει στο κομμάτι και μετά έρχεται η Liv να "ηρεμήσει" την κατάσταση. Και μετά ακολουθεί ένα "παιχνίδι" μεταξύ των δύο τραγουδιστών για να καταλήξουν σε μια απλά απίστευτη διφωνία...

Στο ...A Distance There Is... σχεδόν πάντα ανατριχιάζω... Η Liv-Kristine σε μια απίστευτη ερμηνεία με ένα πιάνο να τη συνοδεύει. Τόσο απλό και τόσο όμορφο συνάμα...

#36 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 01 June 2007 - 13:21

Ξύλινα Σπαθιά-Ατλαντις
Pink Floyd-High Hopes

Radiohead-Exit Music (For A Film)

#37 Rihardil

Rihardil

    ~ Anchor...Hoenn Region ~

  • Members
  • 493 posts

Posted 01 June 2007 - 18:45

Ακαταλληλη Σκηνη Χατζηγιαννης (μη φανταστειται πως ακουω Χατζηγιαννη αλλα οταν ακουω αυτο το τραγουδι κατι με πιανει :))

#38 Chado

Chado

    Anime Newbie

  • Members
  • 33 posts

Posted 03 June 2007 - 20:47

Το τραγούδι που άκουσα ποιο πράσβατα και μου δημιούργησε έντονα συναισθήματα ήταν το Gravity απο το Wolf's rain
HIT STRONGLY, HIT FAST, HIT FIRST, HIT... DIRTY!
Posted Image

#39 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 21 June 2008 - 17:20

Ξεθάψιμο 1 χρόνου ανενεργού thread!:joyful:
Τα τελευταία χρόνια έχω σταματήσει να ακούω τόσο πολύ μουσική όσο παλιότερα και έχω μείνει αρκετά πίσω στις εξελίξεις.
Παρόλ' αυτά είναι ένα συγκρότημα το οποίο μπορεί να μου προκαλέσει απίστευτα συναισθήματα με την μελωδία τους και δεν είναι άλλο από τους Coldplay!:nod2:
Μπορώ να πω καμιά εκατοστή τραγούδια από διάφορα συγκροτήματα που με έχουν συγκινήσει στο παρελθόν αλλά ας περιοριστώ τώρα στο παρόν. Αργότερα μπορεί να επανέλθω με τις παλιές αγάπες...
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#40 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 June 2008 - 17:44

4 τέτοια τραγούδια

Spoiler:

Posted Image

#41 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 21 June 2008 - 18:04

Εμένα μου προκαλεί ανατριχίλες η Ουμπρέλα της Ριάνας:burningbe3::ballumad::roar::mador2:


Umbrella - Rihana


Οι στίχοι που μετράνε:orly::
"You can stand under my umbrella έλα έλα έλα ε ε ε ε!" woooooooooot!!!:awww::lovulovu::riiight:

Edited by himawarinosekai, 21 June 2008 - 18:23.


#42 karkas

karkas

    Μελλοντικός Μονοσάνδαλος

  • Members
  • 261 posts

Posted 21 June 2008 - 18:32

One - Shot --> από τους Dub Incorporation
Clandestino --> Manu Chao
Take me ganja --> από τους One-Drop
.

Απλά βρείτε τους στίχους...
[URL="http://roarus.mybrute.com/"]
[/URL]

#43 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 21 June 2008 - 21:21

generally speaking, υπαρχουν παρα πολλα μουσικα κομματια εκει εξω που θα αξιζε να αναφερθουν εδω...
in this case though, θα πω μονο:

the GazettE - Baretta

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=eV3dxp02vYw[/YOUTUBE]

everything else aside, για εναν και μοναδικο λογο...
ειναι το μοναδικο κομματι so far που με κανει να δακρυζω καθε μα καθε φορα που το ακουω... T_T
m(_ _)m

Posted Image

Spoiler: &#33909


#44 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 June 2008 - 22:07

Άλλα 4 (μου φαίνεται θα λιώσω με το τόπικ)

Yes - Saving my heart

Spoiler:


απο τα λίγα ερωτικά κομμάτια που δεν χορταίνω να ακούω, όπως και απο τα λίγα τραγούδια που γενικά με κάνουν να σκέφτομαι αισιόδοξα. Σημαίνει πολλά για εμένα και δεν υπάρχει φορά που να μην χαμογελάσω ακουγοντάς το.

Α, και οι στίχοι, απλά σπέρνουν και θερίζουν

Spoiler:


Pink Floyd - Vera

Spoiler:

1 λεπτό και κάτι που μετράει πιο πολύ απο ολόκληρες δισκογραφίες. Το είχα πρωτοακούσει όταν είδα τη ταινία, και ήμουνα κάπως έτσι :emptyonexg1: η μουσική του είναι απλούστατη και λυτότατη, όπως απλό είναι και το ερώτημα του κομματιού: ''does anybody else in here, feel like I do?''

The Beatles - Eleanor Rigby

Spoiler:


Είναι απο τα πιο λυπηρά τραγούδια που έχω ακούσει, απο αυτά που απλά επαναλαμβάνουν κάποια συγκεκριμένα σημεία μέχρι να σε ξεσκίσουν ψυχολογικά. Καμία σχέση με το αυθεντικό δηλαδή και απόδειξη για το πόσο σπουδαίοι ήταν οι Beatles, που τη μία σε κάνουν να χαίρεσαι και την άλλη να λιώνεις με κάτι τέτοια.

Anathema - Everwake

Spoiler:

Το καλύτερο κομμάτι τους ever και το έχω συνδέσει με άσχημες καταστάσεις γενικά, απο την εποχή του λυκείου. Ξεκινάει με την πολύ λιτή μελωδία στη κιθάρα και στο τέλος έρχονται τα καλύτερα φωνιτικά που χρησιμοποίησε ποτέ αυτή η μπάντα (όποιος βρεί το όνομα της κοπελιάς και που αλλού έχει τραγουδίσει, θα αμοιφθεί αδρά).
Posted Image

#45 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 June 2008 - 22:15

Όποιος ακούσει το The Great Gig In The Sky των Pink Floyd και δεν ανατριχιάσει, ή οι τρίχες του λείπουν, ή η ακοή.

Παρομοίως για το Subterranean Homesick Alien των Radiohead.

Edited by Kenny, 16 August 2008 - 18:37.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||