Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Saber Rider


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 June 2010 - 15:38

Θάνατος στους υπεύθυνους των παιδικών προγραμμάτων του τότε!:mador2::madtodeath::deadga6:

Σιγά μην είχανε και τέτοιους:hahaha: αφού μόνο σε κάτι ξεχασμένα τοπικά κανάλια το βάζανε. Οποτε θέλαν να κάνουν διάλειμμα από ... τα διαφημιστικά, ρίχνανε και ένα "παιδικό" σε 500στή επανάληψη.

Posted Image

Posted Image


#17 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 08 June 2010 - 16:49

Σιγά μην είχανε και τέτοιους:hahaha: αφού μόνο σε κάτι ξεχασμένα τοπικά κανάλια το βάζανε. Οποτε θέλαν να κάνουν διάλειμμα από ... τα διαφημιστικά, ρίχνανε και ένα "παιδικό" σε 500στή επανάληψη.


Έχεις δίκιο Nighteyes. Στην Ελλάδα ζούμε, θέλουμε κι υπεύθυνους σε όλα τα πόστα;:hahaha:
Posted Image

Posted Image

#18 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 June 2010 - 13:07

Βλεπω τα grεεklιsh στα πρωτα pοsτs και θυμαμαι πως ηταν στην αρχη το sιτe πριν τη μεταμορφωση

Τελευταια φορα το εδειχνε στο βεργινα tv νομιζω. Εμενα δεν μου πολυαρεσε ουτε και τοτε. Πρωτη φορα το ειχα δει σε βιντεο τελη του 80. Λιγο ισως το αμερικανικο μονταζ (αν και στα ιαπωνικα να το εβλεπα,απλα θα μου αρεσε καπως περισσοτερο) και το οτι παντα κερδιζαν οι καλοι μου την εσπαγε σε βαθμο να γινονται αχωνευτοι, δυστυχως ακομα και η αprilια (η κοπελα οχι η εταιρεια δικυκλων). Γιατι αρκετες φορες τα εχθρικα mechα ηταν πολυ καλυτερα και cοοl απο τον @!#&! το rαμροντ ή πως αλλιως λεγεται. Ετσι μισησα τους 3 ηλιθιους και τη χαζογκομενα και τα παρατησα.
Η ιαπωνικη εισαγωγη ειναι απο τις καλυτερες. Scι-fι και ταιριαζει στη σειρα.

#19 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 09 June 2010 - 15:46

πω,πρεπει καποιος να κανει ενα thread με τα ανιμε του τοτε :ureshii:
το ειχα δει και εγω αυτο,μου αρεσε η απριλια και εμενα xD
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#20 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 09 June 2010 - 16:17

Petran έτσι ήταν όλα αυτά τα anime του '70 και του '80 με τα super robots κι είμαι σίγουρος θα συμφωνήσεις. Οι καλοί κερδίζαν κατά κράτος τους κακούς κι ας καταστρώναν όλο σχέδια κι ας είχαν και πολλές φορές καλύτερα ή πιο cool ρομπότ, όπλα ή τέρατα για να επικρατήσουν. Στην κατηγορία αυτή να αναφέρω μερικά anime που προβλήθηκαν στην χώρα μας εκτός του Saber Rider. Λοιπόν χαρακτηριστικά έχουμε τα: Golion (γνωστό ως Voltron σε μας), Voltes V, Mazinger και Grendizer απ' όσο θυμάμαι που τα σκηνικά λίγο πολύ επαναλαμβάνονται αλλά δε με απασχολούσε τότε κι ούτε με νοιάζει τώρα γιατί θυμάμαι τα ξέγνιαστα παιδικά μου χρόνια. Ούτε να ασχολείσαι με character development, ούτε φοβερές υποθέσεις κι ανατροπές, ούτε τι θέλει να πει ο ποιητής. Just pure fun!
Posted Image

Posted Image

#21 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 June 2010 - 17:15

http://www.youtube.com/watch?v=p-uJf9kHq74
Εεεε μετα απο λιγο ψαξιμο στο youtube, ενας τυπος ονοματι evazone φαινεται οτι εχει ανεβασει καποια επεισοδια (χωρις να ξερω ποσα) με αγγλικο dub.. (απο πανω link για το πρωτο ep). Δεν εχει και την ultra top ποιοτητα, αλλα βλεπονται για οσους θελουν να ξαναθυμηθουν τα παλια.

Καταραμενη νοσταλγια... :unlucky:

ΥΓ: την σειρα δεν την εδειχνε καποια εποχη το Junior tv και το 0-6?

#22 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 09 June 2010 - 19:58

Εμένα μου άρεσε που νικούσαν οι καλοί. Τότε ημουν happy ending fan. Μου άρεσαν πιο πολύ ο μελαχροινός με την μηχανή και ο σερίφης όταν δεν το παραέκανε με το κήρυγμα. Η Απρίλια επίσης δεν με εκνεύριζε και την συμπαθούσα αρκετά πράγμα που δεν μου συμβαίνει πολύ συχνά με γυναικείους χαρακτήρες σε anime που συνήθως έχουν ρόλο γλάστρας. Αυτή κάτι έκανε. Και ήταν και ο
Spoiler:
Αχ ο Blue...Αν και κατα κανόνα δεν μου αρέσουν οι "κακοί" στα anime αυτός δεν ξέρω, πολύ μου κέντριζε το ενδιαφέρον. Να από ποιον θα πρεπε να πάρει μαθήματα ο Sasuke.

Το τέλος όμως δεν το έμαθα ποτέ...

Posted Image

Posted Image


#23 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 June 2010 - 20:00

Με ψήνετε να κάτσω να το ξαναδώ τώρα. >.<

Δεν το θυμόμουνα αυτό με τον Blue.

#24 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 09 June 2010 - 20:57

Το κακό είναι ότι μόνο το αγγλικό dub υπάρχει στο bakabt για να το δεις.....:sigh2:
Posted Image

Posted Image

#25 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 June 2018 - 20:49

Eκατσα και είδα την ιαπωνική έκδοση που πρόσφατα βγήκε σε fansubs

 

Εντάξει, τι να λέμε τώρα. Το αγγλικό ήταν σα να βλέπεις GI Joe. Στο ιαπωνικό υπάρχουν αρκετή βία και θάνατοι, πράγμα που κάνει τις σκηνές δράσης ακόμα καλύτερες. Σα σειρά mecha βέβαια έχει τα προβλήματα τής, όπως επανάληψη σκηνών, ενώ από ένα σημείο και μετά οι εξωγήινοι χρησιμοποιούν το ίδιο μοντέλο mecha, που ευτυχώς αλλάζει ανιματιον τουλάχιστον. Και είναι ίσως η μόνη σειρά που χρησιμοποιεί recaps σε καινούργιο σενάριο. Πχ στη μέση της σειράς χάνει ο Shinji τη μνήμη του και για να την επαναφέρουν του δείχνουν σκηνές από προηγούμενα επεισόδια. Αλλά σε ότι αφορά τους πρωταγωνιστές και τον κόσμο τους, ήταν από τις καλύτερες του 80

Η σειρά γενικά κυλά σα νερό και δεν γίνεται βαρετη. Εδώ αναπτύσσεται το ρομάτζο μεταξύ της Aπρίλια και του Χικάρι, μιας και αυτός είναι ο αρχηγός της ομάδας. Και βλέπεις πράγματα που η αμερικάνικη έκδοση δεν θα έδειχνε και όμως δείχνουν πτυχές των χαρακτήρων. Πχ η Απρίλια σκοτώνει έναν εξωγήινο για πρώτη φορά και τη δείχνει σοκαρισμένη και μετανιωμένη για μια στιγμή. Ενώ ο Κολτ από μένος και εκδικητική μανία για το θάνατο των γονιών του, χώνει το όπλο του στο στόμα ενός εξωγηίνου και τον απειλεί. Ο Saber Rider κόβει τους εχθρούς στη μέση με τα υγρά τους και τα μέλη να πετάγονται. Ανθρωποι και εξωγηίνοι βρίσκουν βιαίους θανάτους από δολοφονίες, μάχες και όπλα μαζικής καταστροφής.

 

Πλέον μου είναι δύσκολο να επιστρέψω στην αμερικάνικη έκδοση μετά από αυτό. Η σειρά όντως θα μπορούσε να έρθει αυτούσια αν την έφερναν Ευρώπη. Εδώ ολόκληρο Lazerion και Getter Robo ηρθε που είχαν αρκετή δόση βίας. Δεν μετανιώνω πάντως που έβλεπα Saber Rider, αλλά θα πρέπει κάθε ανιμε βάση δεδομένων να έχει αυτήν και τη Bismarck  ξεχωριστά

 

Είναι σα να ξαναβλέπω Saber Rider αλλά με ακόμα καλύτερο σενάριο και χαρακτήρες. Ξανάνιωσα!



#26 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 28 June 2018 - 21:03

Eκατσα και είδα την ιαπωνική έκδοση που πρόσφατα βγήκε σε fansubs

 

Εντάξει, τι να λέμε τώρα. Το αγγλικό ήταν σα να βλέπεις GI Joe. Στο ιαπωνικό υπάρχουν αρκετή βία και θάνατοι, πράγμα που κάνει τις σκηνές δράσης ακόμα καλύτερες. Σα σειρά mecha βέβαια έχει τα προβλήματα τής, όπως επανάληψη σκηνών, ενώ από ένα σημείο και μετά οι εξωγήινοι χρησιμοποιούν το ίδιο μοντέλο mecha, που ευτυχώς αλλάζει ανιματιον τουλάχιστον. Και είναι ίσως η μόνη σειρά που χρησιμοποιεί recaps σε καινούργιο σενάριο. Πχ στη μέση της σειράς χάνει ο Shinji τη μνήμη του και για να την επαναφέρουν του δείχνουν σκηνές από προηγούμενα επεισόδια. Αλλά σε ότι αφορά τους πρωταγωνιστές και τον κόσμο τους, ήταν από τις καλύτερες του 80

Η σειρά γενικά κυλά σα νερό και δεν γίνεται βαρετη. Εδώ αναπτύσσεται το ρομάτζο μεταξύ της Aπρίλια και του Χικάρι, μιας και αυτός είναι ο αρχηγός της ομάδας. Και βλέπεις πράγματα που η αμερικάνικη έκδοση δεν θα έδειχνε και όμως δείχνουν πτυχές των χαρακτήρων. Πχ η Απρίλια σκοτώνει έναν εξωγήινο για πρώτη φορά και τη δείχνει σοκαρισμένη και μετανιωμένη για μια στιγμή. Ενώ ο Κολτ από μένος και εκδικητική μανία για το θάνατο των γονιών του, χώνει το όπλο του στο στόμα ενός εξωγηίνου και τον απειλεί. Ο Saber Rider κόβει τους εχθρούς στη μέση με τα υγρά τους και τα μέλη να πετάγονται. Ανθρωποι και εξωγηίνοι βρίσκουν βιαίους θανάτους από δολοφονίες, μάχες και όπλα μαζικής καταστροφής.

 

Πλέον μου είναι δύσκολο να επιστρέψω στην αμερικάνικη έκδοση μετά από αυτό. Η σειρά όντως θα μπορούσε να έρθει αυτούσια αν την έφερναν Ευρώπη. Εδώ ολόκληρο Lazerion και Getter Robo ηρθε που είχαν αρκετή δόση βίας. Δεν μετανιώνω πάντως που έβλεπα Saber Rider, αλλά θα πρέπει κάθε ανιμε βάση δεδομένων να έχει αυτήν και τη Bismarck  ξεχωριστά

 

Είναι σα να ξαναβλέπω Saber Rider αλλά με ακόμα καλύτερο σενάριο και χαρακτήρες. Ξανάνιωσα!

θα το πω οσο ποιο απλα γινεται...
 

ΔΩΣΕ LING,TORRENT.KATI...ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΛΑΟΣ...ΜΕ ΑΝΑΨΕΣ ΤΩΡΑ!!!


                                                                       


#27 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 June 2018 - 21:52

Άντε επιτέλους! Χριστόοοος ανέεεεστηηηη εκ νεκ... επ σε λάθος forum είμαι. Υπόψιν, το Ιαπωνικό intro σε σχέση με το Αμερικάνικό είναι οικτρό, ΟΙΚΤΡΟ,

 ΟΙΚΤΡΟ!

:wet2:  :wet2:  :wet2: 


rsrGbGx.gif

#28 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 June 2018 - 22:44

θα το πω οσο ποιο απλα γινεται...
 

ΔΩΣΕ LING,TORRENT.KATI...ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΛΑΟΣ...ΜΕ ΑΝΑΨΕΣ ΤΩΡΑ!!!

 

θα ανεβει και στο bakabt σιγουρα, αλλά μέχρι τότε:

 

https://goodanimenevergetsold.wordpress.com/releases/

 

να ναι καλά το παιδί εδω που το ανέφερε εδω πριν κάποιους μήνες.Ξεχασα το ονομα του. Αντε τωρα να ολοκληρωσουν και το Attack no 1. Στη μέση είναι



#29 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 29 June 2018 - 10:46

Άντε επιτέλους! Χριστόοοος ανέεεεστηηηη εκ νεκ... επ σε λάθος forum είμαι. Υπόψιν, το Ιαπωνικό intro σε σχέση με το Αμερικάνικό είναι οικτρό, ΟΙΚΤΡΟ,

 ΟΙΚΤΡΟ!

:wet2:  :wet2:  :wet2: 

ηθελα να το γραψω και εχτες αλλα νυσταζα αρκετα....το αμερικανικο ειναι επος απλα..εγω το εχω και για ξυπνητηρι στο κινητο :slash:

ΥΓ..και μιας και το ανεφερε ο petran.το video senshi laserion υπαρχει πουθενα ολοκληρωμενο..?γιατι κατι ιταλικα βρισκω μονο.


Edited by vectrapearl, 29 June 2018 - 10:58.

                                                                       


#30 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 June 2018 - 14:09

Ε ναι, όταν στις μάχες και στο preview βαζαν το ιαπωνικό OST, ένιωθα πως κάτι έλειπε. Το ED ταίριαζε στις πιο ανάλαφρες στιγμές πάντως. Η πλάκα είναι πως η ροκια του OP θα ταίριαζε απόλυτα στις βίαιες σκηνες. Περιμένω την απόλυτη μίξη με το αμερικάνικο OST στις μαχες

 

ΥΓ..και μιας και το ανεφερε ο petran.το video senshi laserion υπαρχει πουθενα ολοκληρωμενο..?γιατι κατι ιταλικα βρισκω μονο.


Το είχα πετύχει σε ένα τοπικό σταθμό στις Σερρες πριν κάποια χρόνια. Νόμιζα πως ήταν πιο εύκολο να το βρεις online και δεν ασχοληθηκα

 

βρηκα εδω καποια

 

Youtube Video