Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Last of us - The TV series


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 January 2023 - 19:27

Youtube Video

 

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω δει τα δύο πρώτα επεισόδια και η σειρά είναι πολύ καλή.

Νταξ, αν τα κάνανε μαντάρα θα ήταν φουλ άχρηστοι αλλά ευτυχώς έχουν αντιγράψει όλα τα fmv του παιχνδιού και όλα καλά.

Η μόνη σημαντική αλλαγή είναι ότι η μετάδοση του fungus δεν γίνεται με σπόρια αλλά με χτένια.  :canthelp:

Δεν ξέρω γιατί βγάζει περισσότερο νόημα το χτένι από τα σπόρια αλλά οκ.

Το καστ είναι πολύ καλό και μέχρι στιγμής το όλο στήσιμο της σειράς μεταφέρει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού.

Παίζει να είναι το καλύτερο adaptation παιχνιδού, για να δούμε που θα τελειώσουν την 1η σεζόν.


rsrGbGx.gif

#2 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 24 January 2023 - 19:31

Νταξ, αν τα κάνανε μαντάρα θα ήταν φουλ άχρηστοι αλλά ευτυχώς έχουν αντιγράψει όλα τα fmv του παιχνδιού και όλα καλά.

Λες και δεν εχουμε δει πολλες απαραδεκτες μεταφορες παιχνιδιων τωρα τελευταια  :kakaka:

Παλι καλα να λεμε που ειναι καλο το συγκεκριμενο!


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#3 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 25 January 2023 - 10:41

Youtube Video

 

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω δει τα δύο πρώτα επεισόδια και η σειρά είναι πολύ καλή.

Νταξ, αν τα κάνανε μαντάρα θα ήταν φουλ άχρηστοι αλλά ευτυχώς έχουν αντιγράψει όλα τα fmv του παιχνδιού και όλα καλά.

Η μόνη σημαντική αλλαγή είναι ότι η μετάδοση του fungus δεν γίνεται με σπόρια αλλά με χτένια.  :canthelp:

Δεν ξέρω γιατί βγάζει περισσότερο νόημα το χτένι από τα σπόρια αλλά οκ.

Το καστ είναι πολύ καλό και μέχρι στιγμής το όλο στήσιμο της σειράς μεταφέρει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού.

Παίζει να είναι το καλύτερο adaptation παιχνιδού, για να δούμε που θα τελειώσουν την 1η σεζόν.

 

 

Λες και δεν εχουμε δει πολλες απαραδεκτες μεταφορες παιχνιδιων τωρα τελευταια  :kakaka:

Παλι καλα να λεμε που ειναι καλο το συγκεκριμενο!

 

Ως αρρωστα αρρωστος φαν με τα παιχνιδια και τον κοσμο του the last of us.(ναι καο του 2 που το θεωρω ενα απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο παιχνιδι που επαιξα στα 25 χρονια που ασχολουμε με αυτο το μεσο)εγω θα πω οτι ειναι ακριβως αυτο που πρεπει να ειναι..

σας προτεινω να ακουσετε/δειτε τα podcast και videos που βγαινουν μετα απο καθε επεισοδιο.
τα σπορια για παραδειγμα δουλευουν παρα πολυ καλα σαν videogame mechanic αλλα στην τηλεοραση δεν μπορει να βγει αυτο ποιοτικα οποτε το εκαναν ετσι και να σου πω βγαζει νοημα γιατι ετσι μπορει να σου αποδωσει και οτι συνδεονται μεταξυ τους οποτε καθε τι που κανεις σε ενα ελκυει και τα αλλα οποτε building tension που λενε και στο χωριο μου καθε φορα που θα ερχονται αντιμετωποι με εναν infected.

Moυ αρεσει που εχουν παρει πολλα απο το game και τα εχουν βαλει αυτουσια μεσα..η αρχικη σκηνη joel/κορης σαν πατερας και εγω καταφερνει να με γαμαει ψυχολογικα καθε φορα που πεφτω μπροστα της.και ηταν τοσο καλη που ξεπερασε τους οποιους φοβους μου..
μαρεσουν η μικρες αλλαγες που εχουν κανει σαν δημιουργικες ελευθεριες,οπως το οτι δεν θα εχει πολυ γονατισμα γιατι εχει λογικη στο παιχνιδι αλλα σε εναν ''αληθινο'' post apocaliptic κοσμο στα 50 φευγα σου τα γονατα ειναι διαλυμενα,η οτι το game εχει τον μηχανισαμο του healing στην σειρα αυτο δεν μπορει να δουλεψει οποτε τα fight scenes θα ειναι ναι μεν λιγοτερα αλλα ποιο ποιοτικα και με νοημα να μπεις σε μια τοσο επυκινδηνη κατασταση οταν και μονο ειναι απαραιτητη αναγκη, και να σου πω χρειαζεται γιατι για καποιους οπως εγω που το γραφω ορθογραφια απεξω το σεναριο εκτος απο το να δω πως το εχουν οπτικοποιησει δεν θα μου εδινε κανενα αλλο ενδιαφερον..οποτε τωρα ετσι και εγω εχω κατι ακομα να περιμενω.

Παντως του εδινα πολυ λιγο να αποτυχει...το cast ειναι πολυ καλο..με μεγαλη εκπληξη για μενα η ellie που μπορει η ηθοποιος να μην ειναι τοσο cute οσο ηταν στα παιχνιδι αλλα αποδιδει εξαιρετικα τον ρολο και στην κινηση και στην ομιλια..pedro pascal δεν εχω να πω πολλα.στην αρχη ειχα εναν φοβο λογο της λατιν φυσης του αλλα με διεψευσε εντελως.
Μουσικη gustavo santaolala δεν χανεις με τιποτα.
και εχεις και το combo HBO-SONY-MAZIN(chernobil)-DRUCKMANN.


επισης θελω να πω οτι πλεον αυτος ο φοβος με το οτι τα Game adaptation πανε καρφι για φολα μαλλον πρεπει να εξαφανιζεται σιγα σιγα..εχουμε τα τελευταια χρονια πολλα παραδειγματα και σε live action και σε animation..CASTLEVANIA, ARCANE ,CYBERPUNK EDGERUNNERS,SONIC MOVIES,THE CUPHEAD SHOW ακομα και το DETECTIVE PICACHU μια χαρα ηταν για αυτο που ηταν,.
Γενικα παντα θα υπαρχει ποσοστο αποτυχιες οταν προσπαθεις να φερει κατι απο το ενα μεσο στο αλλο. ειτε ειναι ανιμε σε live action ειτε ειναι game σε animation και ουτο καθε εξης.
Για παραδειγμα τα resident evil που δεν εχουν δουλεψει ποτε ουτε σαν σειρα ουτε σαν ταινια.Tα RE ειναι δοσμενα με μια B MOVIE αισθητικη,και για μενα ετσι θα πρεπει να προσσεγγιζονται..οταν το πιανεις και αρχιζεις και αλλαζεις το ενα και το αλλο και φερτο ποιοκοντα στην τωρα εποχη...οχι αστο...

Eγω παντως το απολαμβανω ολο αυτο!!!

 


Edited by vectrapearl, 25 January 2023 - 10:50.

                                                                       


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 02 February 2023 - 20:46

Τρομερό τρίτο επεισόδιο. Οκ γκρινιάζουν οι fan αλλά ρε παιδιά αφού και στο παιχνίδι φαίνεται ότι ο Bill είναι gay, επίσης τι σημασία έχει που πεθαίνει, το αυτοκίνητο το παίρνουν έτσι κι αλλιώς.

Επίσης αν θυμάμαι καλά όλο το συγκεκριμένο section είναι για να βρουν το αυτοκίνητο αλλά και ένα μεγάλο training για παγίδες κλπ δηλαδή από άποψη gameplay έχει μικρή σημασία.

 

Youtube Video

 

Άσχετο αλλά τι τρομερή δουλειά έχουν κάνει στο remake, όταν πάρω κάποια στιγμή ps5 θα το ξαναπαίξω σε αυτή την έκδοση γιατί του ps4 ήταν απλά η έκδοση του ps3 με καλύτερη ανάλυση.  :roar:

Vectra αν θες βλέπε τις αναλύσεις από emergency awesome. Πολύ καλός, βάζει κάτι σάλτσες αλλά συνήθως είναι to the point.


rsrGbGx.gif

#5 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 03 February 2023 - 21:47

Μόνο σέβας στο hbo για αυτή την μεταφορά. Το 3ο επεισόδιο είναι ένα από τα καλύτερα της tv τα τελευταία χρόνια. 
Όσοι fan κλαίνε απλά είναι κλάψες, έχει γίνει τρομερή δουλειά.



#6 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 14 February 2023 - 17:35

 

Vectra αν θες βλέπε τις αναλύσεις από emergency awesome. Πολύ καλός, βάζει κάτι σάλτσες αλλά συνήθως είναι to the point.

O emergency awesome με ειχε βοηθησει παρα πολυ με ολο το MCU που οταν δεν θυμομουν απο την εποχη που διαβαζα κομιξ εμπαινα μετα απο καθε μαρβελοταινια και τον εβλεπα για να θυμηθω τι ποιος που.

 

Όσοι fan κλαίνε απλά είναι κλάψες, έχει γίνει τρομερή δουλειά.

michael-scott-the-office.gif


                                                                       


#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 February 2023 - 22:53

Λοιπόν δεν με χάλασε το διπλό επεισόδιο αυτή την εβδομάδα, δυστυχώς έτσι φτάνουμε πιο κοντά στο 9ο που θα είναι και το τελευταίο για αυτή τη σεζόν.

Μάλλον θα είναι σαν το πρώτο δηλαδή 1 1/2 ώρα.

Γενικά μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά, τόσο καλά που γνωστοί το ξεκινάνε μόνο και μόνο για να μην λείπουν από το χορό επειδή κάνει τόσο buzz στον intertube.

Εδώ να πω, πως πλέον με τις βλακείες που έχουν κάνει με τόσα streaming sites, ξύπνησαν οι αρχέες μνήμες των torrents και σε συνδυασμό με την κατοστάρα vdsl εξαλείφετε το πρόβλημα.

Κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις και σε πέντε λεπτά το έχεις σε full hd, ούτε πιξελιάσματα, ούτε buffering.  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#8 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 16 February 2023 - 16:22

Λοιπόν δεν με χάλασε το διπλό επεισόδιο αυτή την εβδομάδα, δυστυχώς έτσι φτάνουμε πιο κοντά στο 9ο που θα είναι και το τελευταίο για αυτή τη σεζόν.

Μάλλον θα είναι σαν το πρώτο δηλαδή 1 1/2 ώρα.

Γενικά μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά, τόσο καλά που γνωστοί το ξεκινάνε μόνο και μόνο για να μην λείπουν από το χορό επειδή κάνει τόσο buzz στον intertube.

Εδώ να πω, πως πλέον με τις βλακείες που έχουν κάνει με τόσα streaming sites, ξύπνησαν οι αρχέες μνήμες των torrents και σε συνδυασμό με την κατοστάρα vdsl εξαλείφετε το πρόβλημα.

Κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις και σε πέντε λεπτά το έχεις σε full hd, ούτε πιξελιάσματα, ούτε buffering.  :hehehe:

Ποιος πληρώνει streaming sites ωρε; Torrentadika for the win. Τι σκατά πειρατές μας έκανε το One Piece τόσα χρόνια.

Ένα παλικάρι που είπε για emergency awesome πιο πάνω συνυπογραφω και εγώ. Ο τύπος τα λέει ωραία και θυμίζει και μικρο πράγματα που μπορεί να έχουμε ξεχάσει από το παιχνίδι.
Δεν τον συστήνω μόνο σε όσους δεν έχουν παίξει τα game γιατί κάνει λίγο σπόιλ ο φίλος.

ΥΓ:Hazuki πολύ χαίρομαι όταν μπαίνω μερικές φορές ρε αλάνι και σε βλέπω να έχεις γράψει σε πολλά topic. Νομίζω το κρατάς ζωντανό περισσότερο από όλους.



#9 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 February 2023 - 23:57

Ε σιγά μωρέ, απλά τώρα κάτι είχα να γράψω. Με έχει χαλάσει το PS4 και έχω κόψει λίγο τα anime αλλά μάλλον θα ξαναξεκινησω να βλέπω πιο εντατικά γιατι με τα videogames καίγομαι. Με τα anime βαράω το δυωρακι/τριωρακι μου την εβδομάδα και τέλος. #προβλήματα :)
rsrGbGx.gif