Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Hi Score Girl

retro games kodomo 90s nostalgia

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 March 2019 - 11:07

L0vbO1r.jpg

 

Δε ρετρο γκειμς εχτραβαγκανζα.

 

https://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=10352

https://en.wikipedia.org/wiki/Hi_Score_Girl

https://myanimelist.net/anime/21877/High_Score_Girl

 

Διαβάζοντας την υπόθεση καταλαβαίνει κανείς ότι δεν είναι η σειρά που θα τον συναρπάσει στον υπερθετικό βαθμό,

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,

 

για όποιον έζησε την συγκεκριμένη γενιά videogames, αποτελεί ένα ευχάριστο ταξίδι στις παιδικές αναμνήσεις.

 

~Πως φαίνεται ότι την πάτησα με την συγκεκριμένη σειρά~

 

Γενικά πρόκειται για μία ελαφριά romance/ψιλό-harem σειρά με δόσεις retro games.

H υπόθεση είναι τυπική αλλά μέσα από τις σκηνές με τα παιχνίδια καταφέρνει να περάσει τον πανικό που γινόταν τότε στα arcades/home videogames.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι υπάρχει μία περίεργη ισορροπία στο περιεχόμενο, μεταξύ του romance και το retro throwbacks.

Πολλοί θα την θεωρήσουν κάπως αδιάφορη σαν σειρά αλλά πιστεύω αξίζει να την δει κάποιος αν ψάχνει κάτι χαλαρό.

Τέλος το animation είναι 3D είναι κάπως άσχημο (βλέπε Berserk) αλλά μιας και που δεν έχει σκηνές δράσης δεν νομίζω ότι ενοχλεί τόσο.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 12 March 2019 - 19:52

Αξίζει για τη Zangief main, κατά τα άλλα χλιαρά πράγματα. Το τουρνουά όπου συμμετείχαν η τελευταία καλή στιγμή της σειράς. Νομίζω δεν μπορούσε να αποφασίσει αν θέλει να είναι σειρά για θαμώνες ουφάδικων ή σχολικό ρομάντζο κι εκεί είναι που με έχασε.

Βλέποντάς το πάντως μπορούσα να μυρίσω τον καπνό από τα τσιγάρα που διαπότιζε αυτά τα κακόφημα στέκια.



#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 March 2019 - 20:23

Τσιγάρο και τηγανίλα για μένα που κυρίως κατέβαινα στα διάφορα καφενεία της περιοχής.
rsrGbGx.gif

#4 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 March 2019 - 23:14

Το manga ολοκληρωθηκε και περιμενω να μεταφραστουν και τα τελευταια τευχη. Παροτι ειχα διαβασει το manga, πιστευω πως και η σειρα το αναβαθμιζει μιας και βλεπεις τα βιντεοπαιχνιδια στην πραγματικοτητα. Εστω και αν παρακαμψαν στη διασκευη καποια σημαντικα γεγονοτα οπως και τη διεξοδικοτερη περιγραφη περισσοτερων παιχνιδιων. Οποτε υπαρχει καλυτερη ισορροπια μεταξυ ροματζου και βιντεοπαιχνιδιων

#5 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 12 March 2019 - 23:39

Είδα πριν μερικές μέρες περί τίνος πρόκειται, και μπορώ να πω πως με συνάρπασε σαν ιδέα, νομίζω εξ άλλου πως είναι φτιαγμένη για otaku σαν κι εμάς, σε φάση όσο πιο καμένος είσαι, τόσο το καλύτερο :bath:. Θα μπει στο πρόγραμμα κάποια στιγμή. Μόνο το 3D με χαλάει, μάλλον λόγω της φάπας που φάγαμε στο Berserk, και πλέον έχω πάθει PTSD και βγάζω σπυράκια όποτε βλέπω αντίστοιχο «animation». Τέσπα, στο συγκεκριμένο δεν νομίζω να είναι τεράστιο πρόβλημα, όμως όπως και να χει, στεναχωριέμαι όποτε βλέπω τέτοιο άσχημο CGI να μολύνει όλο και περισσότερες σειρές.

 

Btw, λόγω Netflix, έχει ελληνικούς υπότιτλους. Από κάτι λίγο που είδα, μου φάνηκαν αξιοπρεπείς, λέω να τους τιμήσω.


E5VV38U.jpg


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 March 2019 - 10:35

Πιστεύω εδώ το 3D είναι ακόμα χειρότερο κι από αυτό του berserk. Παρόλα αυτά η σειρά παραμένει ενδιαφέρουσα και μετά από ένα σημείο ξεπερνάς το συγκεκριμένο μειονέκτημα.

Νομίζω αν βάζανε περισσότερα throwbacks θα χαλούσε η σειρά. Είναι αρκετά για να εκμεταλλευτεί την νοσταλγία των θεατών, αν ήθελα να δω retro games facts βάζω και βλέπω στο youtube κάτι.

 

Άντε για να βγάλω και τον retro otaku (μικρό purist) που κρύβω μέσα μου, με χάλασε που στους υπότιτλους το pc engine το γράφανε turbograph. Καλό σαν κίνηση αλλά πιστεύω έπρεπε να μείνει pc engine.

Έτσι το λέγανε στην Ιαπωνία κι απλά θα μπορούσε να βάλει σε παρένθεση δίπλα το Αμερικάνικο όνομα.  :redcard2:  :nosey:


rsrGbGx.gif

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 March 2019 - 19:16

Ανακοινώθηκε 2η σεζόν

https://www.animenewsnetwork.com/news/2019-03-21/hi-score-girl-anime-gets-2nd-season-in-october/.144800
rsrGbGx.gif

#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 March 2019 - 23:28

Ωραια! Ειπα να ξαναδω και το Arcade Gamer Fubuki που το ειχα ξεχασει. Αριστουργημα! Ξανακαηκα. Απορω πως πηρε και αγγλικο dub με γνωστες voice actors. Αλλες εποχες, πιο αθωες....