Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προβλήμα με φορτιστή laptop


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 06 August 2018 - 11:47

Άφησα κατα...αα...λάθος το φορτιστή του λαπτοπ στη νεροποντή και την επόμενη ημέρα, αφού το άφησα να στεγνώσει στον ήλιο καλά καλά, το έβαλα στο λαπτοπ και ενώ στην αρχή έδειξε το σήμα της φόρτισης για λίγο, μετά η οθόνη έσβησε και χρειάστηκε να βγάλω το φορτιστή για να την επαναφέρω..

Στη συνέχεια, επειδή τα ήθελε ο κώλος μου προφανώς, ξαναδοκίμασα το καλώδιο και η ένδειξη φόρτισης αναβόσβηνε συνεχώς, μέχρι που σταμάτησε εντελώς...

 

Ας πούμε ότι δεν ξαναβάζω το ίδιο καλώδιο φόρτισης, έχει ελπίδες το λαπτοπ να ξαναδουλέψει χωρις να αναβοσβήνει η οθόνη με άλλο φορτιστή ή θα έχει κουσούρι??

Υγ: δε μπορώ να ξανανοίξω το λαπτοπ χωρίς φορτιστή, είναι στα 6% η στάθμη μπαταρίας


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#2 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 August 2018 - 20:05

Χμμ κατ αρχάς ο φορτηστής πάει άκλαυτος. Δοκίμασε με έναν άλλον να δεις συμπεριφορά.



#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 August 2018 - 14:36

Άλλαξε τον φορτιστή απλά πάρε μαζί σου τον παλιό όταν θα πας να αγοράσεις νέο. Θα πρέπει να δεις να βγάζει τα ίδια V και τα ίδια ή παραπάνω Amper.

Λογικά για τα V θα σου έχει κάτι σαν κίτρινη βίδα που ρυθμίζει πόσα V βγάζει, δες ότι υποστηρίζει αυτά που χρειάζεται για το laptop σου.

Τέλος βεβαιώσου πως για τα V που χρειάζεται το laptop βγάζει τα απαραίτητα ή παραπάνω Amper.

Το λέω αυτό γιατί μπορεί στην περιγραφή του προϊόντος να λέει ότι βγάζει τα Amper που θες αλλά π.χ. για λιγότερα V.


rsrGbGx.gif

#4 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 08 August 2018 - 15:59

Το να βρεις ίδιο φορτιστή είναι εύκολο αλλά θέλω λίγο να επικεντρωθώ στο θέμα "αναβοσβήνει η οθόνη μου" καθώς μπορεί να συνέβη κάποια βλάβη λόγω βραχυκυκλώματος του psu. Απο την στιγμή που έβγαλες τον φορτιστή μέχρι το λαπτοπ να φτάσει στα 6% αναβοσβηνε ακόμα η οθόνη η το έκανε μόνο όταν είχες τον φορτιστή κουμπομένο;



#5 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 10 August 2018 - 13:29

παρε τον παλιο φορτιστη και προαιρετικα το λαπτοπ και πηγαινε σε ενα μαγαζι με υπολογιστες και παρε εναν φορτιστη , 20-25 € εχουν δεν ειναι ακριβοι , αν θες σου βρισκω και γω αλλα με τα μεταφορικα δεν σε συμφερει καθολου



#6 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 10 August 2018 - 13:42

παρε τον παλιο φορτιστη και προαιρετικα το λαπτοπ και πηγαινε σε ενα μαγαζι με υπολογιστες και παρε εναν φορτιστη , 20-25 € εχουν δεν ειναι ακριβοι , αν θες σου βρισκω και γω αλλα με τα μεταφορικα δεν σε συμφερει καθολου

 

 

Το να βρεις ίδιο φορτιστή είναι εύκολο αλλά θέλω λίγο να επικεντρωθώ στο θέμα "αναβοσβήνει η οθόνη μου" καθώς μπορεί να συνέβη κάποια βλάβη λόγω βραχυκυκλώματος του psu. Απο την στιγμή που έβγαλες τον φορτιστή μέχρι το λαπτοπ να φτάσει στα 6% αναβοσβηνε ακόμα η οθόνη η το έκανε μόνο όταν είχες τον φορτιστή κουμπομένο;

 Πήγα Public και μου είπαν 35 ευρώ κάνει ο φθηνότερος και ότι πρέπει να αλλάξω φορτιστή σίγουρα .. Btw το φισ του φορτιστή έχει πάρει ένα καφέ χρώμα σε ένα μέρος του...

Scarlet D. όχι, από όταν επανέφερα την οθόνη και έβγαλα τον φορτιστή, το πισί λειτούργησε κανονικότατα μέχρι που έσβησε όταν έφτασε συ 6%, από χαμηλή μπαταρ. δηλαδή.

Κλάφτε με


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 August 2018 - 14:44

Έλα τίποτα δεν έχει απλά άλλαγμα του τροφοδοτικού, πάρε αυτό από το public να τελειώνεις. Αν θες ποιο φτηνά πήγαινε σε κάποιο μικρότερο μαγαζί.


rsrGbGx.gif

#8 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 10 August 2018 - 21:41

35 wtf δες και σε σκρουτζ εχουν



#9 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 10 August 2018 - 21:43

να πχ αυρο εδω εχει αρκετα βυσματα κανει για αρκετα λαποπ , το εχω δουλεψει αρκετα το συγκεκριμενο

https://www.skroutz.gr/s/12773427/PowerOn-AC-Adapter-90W-PA-90.html


Edited by Nikolai_Karapetsov, 12 August 2018 - 10:58.


#10 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 11 August 2018 - 16:02

 Πήγα Public και μου είπαν 35 ευρώ κάνει ο φθηνότερος και ότι πρέπει να αλλάξω φορτιστή σίγουρα .. Btw το φισ του φορτιστή έχει πάρει ένα καφέ χρώμα σε ένα μέρος του...

Scarlet D. όχι, από όταν επανέφερα την οθόνη και έβγαλα τον φορτιστή, το πισί λειτούργησε κανονικότατα μέχρι που έσβησε όταν έφτασε συ 6%, από χαμηλή μπαταρ. δηλαδή.

Κλάφτε με

 

Έλα ντάξει τότε δεν είναι μεγάλο το θέμα σου απλά παίρνεις ένα φορτιστή και εις' άρχοντας. Ειδικά αν ο υπολογιστής είναι καινούργιος θα συνιστούσα να πάρεις ακριβώς τον φορτιστή της μάρκας λαπτοπ που έχεις γιατί μετά αν πάθει τίποτα μπορεί να γυρίσουν και να σου πουν ότι δικαιολογία θέλουν σε φάση "Δεν είναι ο φορτιστής της συσκευής οπότε δημιούργησε πρόβλημα στο σύστημα" και ιστορίες για αγρίους. Την έχω πει την ιστορία μου ξανά αλλά ο υπολογιστής μου μια ωραία μέρα άρχιζε να freezαρει χωρίς λόγω οπότε πήρα μια καινούργια ram μπας και έφταιγε η παλιά αλλά δεν έγινε τίποτα, συνέχιζε να freezαρει. στο τέλος βάζω και τις δύο ram και το στέλνω αντιπροσωπεία και γυρίζουν και μου λένε "Ναι ξέρετε η ram φταίει για όλα επειδή την βάλατε στραβά (που όπως και να το κάνεις το pc μου έτρωγε freeze πρωτού καν κουμπώσω την δεύτερη ram). Επίσης μου είπαν οτι η ram έχει γίνει άχρηστη και οτι καηκε απο την κακη χρησή... σε πληροφορώ οτι 4 χρόνια μετά το λαπτοπ μου δουλεύει τέλεια και με τις 2 ram...



#11 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 12 August 2018 - 10:58

Έλα ντάξει τότε δεν είναι μεγάλο το θέμα σου απλά παίρνεις ένα φορτιστή και εις' άρχοντας. Ειδικά αν ο υπολογιστής είναι καινούργιος θα συνιστούσα να πάρεις ακριβώς τον φορτιστή της μάρκας λαπτοπ που έχεις γιατί μετά αν πάθει τίποτα μπορεί να γυρίσουν και να σου πουν ότι δικαιολογία θέλουν σε φάση "Δεν είναι ο φορτιστής της συσκευής οπότε δημιούργησε πρόβλημα στο σύστημα" και ιστορίες για αγρίους. Την έχω πει την ιστορία μου ξανά αλλά ο υπολογιστής μου μια ωραία μέρα άρχιζε να freezαρει χωρίς λόγω οπότε πήρα μια καινούργια ram μπας και έφταιγε η παλιά αλλά δεν έγινε τίποτα, συνέχιζε να freezαρει. στο τέλος βάζω και τις δύο ram και το στέλνω αντιπροσωπεία και γυρίζουν και μου λένε "Ναι ξέρετε η ram φταίει για όλα επειδή την βάλατε στραβά (που όπως και να το κάνεις το pc μου έτρωγε freeze πρωτού καν κουμπώσω την δεύτερη ram). Επίσης μου είπαν οτι η ram έχει γίνει άχρηστη και οτι καηκε απο την κακη χρησή... σε πληροφορώ οτι 4 χρόνια μετά το λαπτοπ μου δουλεύει τέλεια και με τις 2 ram...

και τι ειχε τελικα?



#12 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 12 August 2018 - 14:38

 Πήγα Public και μου είπαν 35 ευρώ κάνει ο φθηνότερος και ότι πρέπει να αλλάξω φορτιστή σίγουρα .. Btw το φισ του φορτιστή έχει πάρει ένα καφέ χρώμα σε ένα μέρος του...

Scarlet D. όχι, από όταν επανέφερα την οθόνη και έβγαλα τον φορτιστή, το πισί λειτούργησε κανονικότατα μέχρι που έσβησε όταν έφτασε συ 6%, από χαμηλή μπαταρ. δηλαδή.

Κλάφτε με

Ακόμα και σε eshop έχει φτηνότερους:

 

https://www.e-shop.gr/ypologistes-aksesouar-laptop-trofodotika-list?table=PER&category=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%C1+NOTEBOOK



#13 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 12 August 2018 - 18:16

Έλα ντάξει τότε δεν είναι μεγάλο το θέμα σου απλά παίρνεις ένα φορτιστή και εις' άρχοντας. Ειδικά αν ο υπολογιστής είναι καινούργιος θα συνιστούσα να πάρεις ακριβώς τον φορτιστή της μάρκας λαπτοπ που έχεις γιατί μετά αν πάθει τίποτα μπορεί να γυρίσουν και να σου πουν ότι δικαιολογία θέλουν σε φάση "Δεν είναι ο φορτιστής της συσκευής οπότε δημιούργησε πρόβλημα στο σύστημα" και ιστορίες για αγρίους. Την έχω πει την ιστορία μου ξανά αλλά ο υπολογιστής μου μια ωραία μέρα άρχιζε να freezαρει χωρίς λόγω οπότε πήρα μια καινούργια ram μπας και έφταιγε η παλιά αλλά δεν έγινε τίποτα, συνέχιζε να freezαρει. στο τέλος βάζω και τις δύο ram και το στέλνω αντιπροσωπεία και γυρίζουν και μου λένε "Ναι ξέρετε η ram φταίει για όλα επειδή την βάλατε στραβά (που όπως και να το κάνεις το pc μου έτρωγε freeze πρωτού καν κουμπώσω την δεύτερη ram). Επίσης μου είπαν οτι η ram έχει γίνει άχρηστη και οτι καηκε απο την κακη χρησή... σε πληροφορώ οτι 4 χρόνια μετά το λαπτοπ μου δουλεύει τέλεια και με τις 2 ram...

εννοειται οτι δεν προκειται να παρω φορτιστη άλλης μάρκας εκτός αυτής που έχει το λαπτοπ


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#14 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 14 August 2018 - 13:04

και τι ειχε τελικα?

 

Το μόνο που κάνανε είναι να μου αλλάξουν την μητρική οπότε το αλήθινο πρόβλημα δεν μου το είπαν ή δεν το έψαξαν ποτέ. Προσωπικές μου εικασίες ήταν ότι επειδή δεν έπιανα καθόλου ιντερνετ στις διακοπές μου κάποιες φορές έβγαινα το καταμεσήμερο στο μπαλκόνι με φουλ ήλιο για πολυ ώρα για να πιάσω σήμα οπότε μπορεί να υπερθερμάνθηκε κάποιο τσιπάκι στην μητρική.