Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mahou Shoujo Site

mahou shoujou violence edge psychological horror

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 April 2018 - 20:43

Mahou Shoujo Site

TRy53V4.jpg
 
anidb - MAL - ANN


* Based on a magical girl shounen horror manga series written and illustrated by Satou Kentarou.

Asagiri Aya is a young girl who has fallen victim to bullies at her school. Looking for a way to escape her troubles, she looks to the internet for distraction, when a mysterious website called "Magical Girl Site" appears. Simply viewing the page is all it takes to hurtle Aya headlong into the deadly world of the Magical Girl Apocalypse. There, it's fight or die, against a seemingly endless array of savagely adorable, frilly-skirted killing machines, each armed with magical powers and an unquenchable thirst for blood and chaos.

Source: Seven Seas


Λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Μέχρι στιγμής η συγκεκριμένη σειρά έχει 3 επεισόδια, οπότε δεν μπορώ να την κρίνω καθολικά, όμως από αυτό που είδα μέχρι στιγμής μπορώ να πω το εξής: Πρόκειται για μια σειρά που δεν έχει καλούς χαρακτήρες, δεν έχει προσεγμένο σενάριο και χρησιμοποιεί φτηνές τακτικές για να πετύχει τον σκοπό της.

Η σειρά είναι super edgy, και το edgyness φαίνεται να είναι αυτοσκοπός. Βία, extreme αντιδράσεις με μόνο σκοπό το shock value. Το σενάριο μέχρι στιγμής είναι απλό, αρκετά προβλέψιμο και κάθε άλλο από πρωτότυπο.

Ίσως δεν έπρεπε να κάνω αυτό το thread (άλλωστε δεν βλέπω να περνάει αρκετός κόσμος από εδώ), αλλά είδα τα πρώτα 3 επεισόδια της σειράς εχθές, και παρόλο των παραπάνω είπα, I am watching this κι ότι γίνει!

Edited by phm, 23 April 2018 - 20:49.

phmava.php

#2 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 23 April 2018 - 21:06

Ηοrror;;;! Ειμαι λατρης του Horror. :nooooo:  Θα δω το 1ο επεισοδιο(ηδη βλεπω αρκετες ongoing σειρες αυτο το μηνα)
Απο το ποστ σου καταλαβα οτι τη σειρα την παρακολουθεις ενω δεν την θεωρεις ενδιαφερον.  :oo:

Αλλα για ανοιξες το thread, πρεπει οντως να σου αρεσει; :fromabove:

 

Spoiler: First Minutes impression


Edited by Takasugi, 23 April 2018 - 21:27.


#3 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 April 2018 - 21:33

Ηοrror;;;! Ειμαι λατρης του Horror. :nooooo:  Θα δω το 1ο επεισοδιο(ηδη βλεπω αρκετες ongoing σειρες αυτο το μηνα)
Απο το ποστ σου καταλαβα οτι τη σειρα την παρακολουθεις ενω δεν την θεωρεις ενδιαφερον.  :oo:

Αλλα για ανοιξες το thread, πρεπει οντως να σου αρεσει; :fromabove:


Έβαλα το tag horror με επιφύλαξη. Δεν είναι το κλασσικό horror. Απλά έχει creepy καταστάσεις και υπερβολικές αντιδράσεις που δημιουργούν ένταση. Επίσης έβαλα το violence με επιφύλαξη. Δεν έχει και τόση βία, ούτε είναι τόσο gory. Επίσης έβαλα το psychological με επιφύλαξη γιατί δεν έχει κάποιο μυστηριώδης σενάριο που σε κάνει να φρικάρεις, απλά είναι φρικιά οι χαρακτήρες και σου τρώνε την ψυχή. Επίσης το mahou shoujo το έβαλα με επιφύλαξη, γιατί πέραν του ότι έχει κοπελίτσες με μαγικές δυνάμεις, η σειρά προσπαθεί να γίνει μια άρρωστη διαστροφή του genre. Το μόνο tag για το οποίο δεν έχω αμφιβολία, είναι το Edgy.

Την σειρά ξεκίνησα να την βλέπω με την λογική, hmm ενδιαφέρον concept κρίμα που είναι μια μετριότητα και θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Μετά όμως για κάποιον λόγο που δεν ξέρω ούτε εγώ, κόλλησα και είδα και την συνέχεια.
phmava.php

#4 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 23 April 2018 - 21:50

Έβαλα το tag horror με επιφύλαξη. Δεν είναι το κλασσικό horror. Απλά έχει creepy καταστάσεις και υπερβολικές αντιδράσεις που δημιουργούν ένταση. Επίσης έβαλα το violence με επιφύλαξη. Δεν έχει και τόση βία, ούτε είναι τόσο gory. Επίσης έβαλα το psychological με επιφύλαξη γιατί δεν έχει κάποιο μυστηριώδης σενάριο που σε κάνει να φρικάρεις, απλά είναι φρικιά οι χαρακτήρες και σου τρώνε την ψυχή. Επίσης το mahou shoujo το έβαλα με επιφύλαξη, γιατί πέραν του ότι έχει κοπελίτσες με μαγικές δυνάμεις, η σειρά προσπαθεί να γίνει μια άρρωστη διαστροφή του genre. Το μόνο tag για το οποίο δεν έχω αμφιβολία, είναι το Edgy.

Την σειρά ξεκίνησα να την βλέπω με την λογική, hmm ενδιαφέρον concept κρίμα που είναι μια μετριότητα και θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Μετά όμως για κάποιον λόγο που δεν ξέρω ούτε εγώ, κόλλησα και είδα και την συνέχεια.

 

Ειναι οντως εθιστικο  :oo: Μολις τελειωσα το 1ο επεισοδιο. 

Τα εχουν συνδυασει πολυ ωραια, χαρακτηρες/μαγεια/μυστηριο/βια. Θελεις να δεις τι θα γινει μετα :cry5:

Στο 1ο κιολας επεισοδια μεσα σε λιγα δευετρολεπτα αντιπαθησα 5 χαρακτηρες...  :burningbe3:

 

Spoiler: WTF is this?
:Crying2:


Edited by Takasugi, 23 April 2018 - 22:10.


#5 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 23 April 2018 - 22:13

Δν ξερω αν μπορω να την πω edgy τη σειρα τουτη αλλα σιγουρα ειναι πολυ μετρια. Οπως ειπες και πριν phm , εχει πολυφορεμενο story , πολυ μετριο σχεδιο και μεχρι τωρα πολυ κακους χαρακτηρες.. 

 

Την σειρά ξεκίνησα να την βλέπω με την λογική, hmm ενδιαφέρον concept κρίμα που είναι μια μετριότητα και θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Μετά όμως για κάποιον λόγο που δεν ξέρω ούτε εγώ, κόλλησα και είδα και την συνέχεια.

 

Με αυτη τη λογικη την ξεκινησα και γω και να σου πω την αληθεια δεν με χαλαει τοσο οσο περιμενα.. Απλα περιμενω να εχει λιγο παραπανω ενδιαφερον η ιστορια αργοτερα για να μην το βαρεθω τελειως..

 

Δεν ξερω αν σου αρεσουν γενικα τα dark mahou shoujo αλλα αν ναι τσεκαρε το Mahou Shoujo Ikusei Keikaku. Ειναι αρκετα καλυτερο απο το mahou shoujo site και ενω ειναι και αυτο στο σωρο με τις μετριοτητες, ολως παραδοξως εμενα μου αρεσε αρκετα..


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 April 2018 - 22:27

madoka δεν είναι, κιούτε πρόκειται να γίνει υποθέτω....άλλα φαίνεται ως κάτι διαφορετικό απτα κλασικά μαχό σότζο, ειδα κιεγω τα 2 πρώτα, ενδιαφέρον φαίνεται αν και δεν έχει το ινπάκτο που θα περίμενε κανεις....για την ώρα έστω.

Σίγουρα σου κρατάει τη προσοχή πάντος :) ψυχολογικά , ραυδάκια και γιόλο!  :dazed:  :kyaaa:

cheers for the topic!


フカフカ

#7 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 25 April 2018 - 18:47

Δεν ξερω αν σου αρεσουν γενικα τα dark mahou shoujo αλλα αν ναι τσεκαρε το Mahou Shoujo Ikusei Keikaku. Ειναι αρκετα καλυτερο απο το mahou shoujo site και ενω ειναι και αυτο στο σωρο με τις μετριοτητες, ολως παραδοξως εμενα μου αρεσε αρκετα..


Το είδα αυτές τις μέρες (thanks for the recommendation), συμπαθητικό ήταν αν και όχι κάτι αξιομνημόνευτο!
 

madoka δεν είναι, κιούτε πρόκειται να γίνει υποθέτω....άλλα φαίνεται ως κάτι διαφορετικό απτα κλασικά μαχό σότζο, ειδα κιεγω τα 2 πρώτα, ενδιαφέρον φαίνεται αν και δεν έχει το ινπάκτο που θα περίμενε κανεις....για την ώρα έστω.
Σίγουρα σου κρατάει τη προσοχή πάντος :) ψυχολογικά , ραυδάκια και γιόλο!  :dazed:  :kyaaa:
cheers for the topic!


Ούτε θα γίνει Madoka ούτε νομίζω προσπαθεί να γίνει, είναι αρκετά διαφορετικό το concept μέχρι στιγμής.

Edited by phm, 25 April 2018 - 18:50.

phmava.php

#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 27 April 2018 - 16:45

Τελικά μετά τις ακρότητες του πρώτου, τα δυο επεισόδια που ακολούθησαν ήταν λιγότερο... ακραία. Ο παραλληλισμός με την Madoka και για εμένα στέκει, όχι επειδή είναι κοντά στην ποιότητα ή την ιστορία αλλά γιατί το κεντρικό θέμα είναι ίδιο. Η συμφωνία με τους «εξωγήινους» που σου δίνει μαγεία με αντάλλαγμα τη ζωή σου είναι μάλλον κάτι που υπάρχει σε ιστορίες που δεν περιορίζονται στο χώρο των manga και anime βέβαια.

Αυτό που αντιπαθώ περισσότερο είναι οι απότομες μεταστροφές στον ψυχισμό των κοριτσιών. Γίνονται μαινόμενες χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Σαν να πατάς Ragnarok με τον Olaf ενώ είσαι στο lane ακόμα και ασχολείσαι με last hitting. Κατά τα άλλα συμπαθητική σειρά να την βλέπεις μαζεμένη γιατί μεμονωμένα τα επεισόδια δεν έχουν καθόλου πράμα.



#9 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 19 May 2018 - 12:36

Για εμενα αυτη η σειρα ειναι guilty pleasure of the season. Ξερω πως ειναι μια μετριοτητα και μιση παρ'ολα αυτα την απολαμβανω αφανταστα παρεα με κοκα κολα και pringles. Θα συμφωνησω με τον 1451 πως δεν αξιζει να κανεις τον κοπο να βλεπεις τα επεισοδια ενα ενα. Ελπιζω να δωσει ενα καπως αξιοπρεπες φιναλε,τουλαχιστον για το επιπεδο του. Δεν περιμενω και κανενα αριστουργημα. Εαν δεν εχετε προβλημα με λιγο αιματακι εδω και εκει, λιγο οτι να ναι χαρακτηρες, οχι κανενα σπουδαιο plot και mindless ξυλοκοπημα ριχτε του μια ματια ισως και να σας αρεσει,



#10 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 18 August 2018 - 20:32

Το ολοκλήρωσα σήμερα. Τουλάχιστον στην αρχή ήταν edgy... Μετά έγινε απλά ένα συνονθύλευμα από cliche και concept από διάφορες σειρές καταλήγοντας με λίγα λόγια ένας αχταρμάς.
phmava.php



Also tagged with one or more of these keywords: mahou shoujou, violence, edge, psychological, horror